PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλες χρεωσεις σε καρτοκινητο απο SMS



dj_mike
04-04-10, 22:32
Χρονια πολλα κ Χριστος Ανεστη

Σημερα με το πασχαλινο τραπεζι βρεθικα με την ξαδερφη μου και πανω στην κουβεντα μου ειπε για ενα προβλημα που εχει στο καρτοκινητο της.

Μου ειπε οτι εχει εδω και 2 βδομαδες που ενω βαζει καρτα την επομενη μερα το πρωι βλεπει πολλα SMS στο κινητο της διαφημιστικα για κατι εφαρμογες με παιχνιδια και η καρτα της ειναι τελειωμενη ολοκληρη.

Ειχα δει στις ειδησεις οτι υπαρχει μια τετοια "εταιρια" που αν παιξεις κατι παιχνιδια στο ιντερνετ και δωσεις το νουμερο σου, σου χρεωνουν μεγαλα ποσα.
Την ρωτησα αν ποτε εδωσε νουμερο σε τετοια , και μου ειπε πως ποτε της δεν εκανε κατι τετοιο. Προφανως καποιος τριτος ειτε απο μανια ειτε απο κακογουστη φαρσα εδωσε το δικο της νουμερο εκει, και ετσι εμπλεξε.
Πιραμε τηλ στην εταιρια της καρτοκινητης και μας ειπα οτι δεν φερνουν καμια ευθυνη για τις χρεωσεις αυτες και δεν μπορουν να τις κανουν φραγη.
Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο? Το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει ειναι να πεταξει την sim και να παρει αλλη αλλα υπαρχει λογος που αυτο το νουμερο δεν πρεπει να αλλαξει.

Απο λιγο ψαξιμο που εκανα βρικα την συγκεκριμενη εταιρια και βρικα και ενα παρομοιο αρθρο γι αυτην που ελεγε οτι οποιος πεσει στα διχτυα της εταιριας αυτης ο μονος τροπος να σωθει ειναι να καλεσει σε καποιοα τηλ για να διακοψει αυτην την χρεωση.
Λειτουργει αραγε αυτο η αν παρω τηλ θα την χρεωσω ακομη πιο πολυ και κανεις δεν θα απαντησει?

stratos111
04-04-10, 23:08
Αληθώς Ανέστη.
Για να γίνεις συνδρομητής σε αυτές τις εταιρίες πρέπει να βάλεις κάποιο κωδικό που σου στέλνουν με SMS. Δεν σε βάζουν έτσι. Άρα εν γνώση της γράφτηκε αλλά δεν το θυμάται. Ή έχει και άλλος πρόσβαση στο κινητό της
Πάρτε τηλέφωνο στην εταιρία που ανήκει Cosmote Wind ή όπου αλλού είναι, και να πει ότι δεν δέχεται άλλες τέτοιες χρεώσεις. Δεν έχει υπογράψει πουθενά για τις χρεώσεις αυτές και ότι αν δεν λυθεί το πρόβλημα της θα κινηθεί νομικά. 99% θα της δώσουν το νούμερο της εταιρίας που την χρεώνει και με λίγο τσαμπουκά θα την σβήσουν από την λίστα τους. Θα της πούνε βέβαια να στήλη γραπτός το αίτημα της και τέτοια. Να μην το δεχτεί. Ξεκινώντας την συνομιλία με την εταιρία να τους πει ότι μαγνητοφωνεί την συνομιλία τους. Θα λυθεί το πρόβλημα της.

Γιώργος 231
04-04-10, 23:11
Ειχα το ιδιο προβλημα σε τηλεφωνο με συνδεση.
Οι λογαριασμοι μου ηταν μεγαλοι και δεν τους προσεχα.
Ειχα λοιπον ενα σκασμο sms με ανεκδοτα και διαφορες αλλες μπουρδες.
Οταν εμαθα τι συμβαινει, ρωτησα και μου ειπαν (καποιοι φιλοι) πως λυνω το προβλημα.

ΑΚΟΥ, ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ
STOP ή κατι τετοιο, και σου ερχετε απαντηση οτι εχεις απενεργοποιησει την υπηρεσια κλπ κλπ.

Πετρος Πετριδης
04-04-10, 23:55
Έτσι είναι στέλνεις μήνυμα.Γνωστός μου πήγε σε ένα κατάστημα της τηλεφωνικής εταιρείας που χρησιμοποιεί και ένας υπάλληλος έστειλε το σωστό μήνυμα για να διακοπεί αυτή η ''υπηρεσία''.Φυσικά είχε αντιμετωπίσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και ήξερε τι ακριβώς να κάνει.

dj_mike
05-04-10, 13:12
Πολυ θετικο αυτο αφου υπαρχει τροπος να λυθει το θεμα. εγω ετσι οπως το "εκοψα" το θεμα πιστευα οτι ειναι μια τεραστια απατη και κανεις δεν θα ανταποκρινοταν σε αυτα τα νουμερα.

ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Γιώργος 231
05-04-10, 13:21
Πολυ θετικο αυτο αφου υπαρχει τροπος να λυθει το θεμα. εγω ετσι οπως το "εκοψα" το θεμα πιστευα οτι ειναι μια τεραστια απατη και κανεις δεν θα ανταποκρινοταν σε αυτα τα νουμερα.

ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Μιχαλη, αντιθετως !!!
Ειναι μια τεραστα απατη, καλοσχεδιασμενη, που μπορει να κρατησει αρκετους μηνες μεχρι να το παρει καποιος χαμπαρι.

dj_mike
05-04-10, 13:28
απο οτι εχω ψαξει το θεμα εχει παρει τεραστιες διαστασεις.
Εχουν γινει παρα πολλες καταγγελιες στην ενωση καταναλωτων. Δεν μπορει ενας εισαγγελεας να επεμβει? τοσο πια πολυ νομιμοι ειναι αυτοι?
Οι ιδιες εταιριες κινητης τηλεφωνιας επρεπε απο μονες τους να προστατευσουν τους πελατες τους. δεν μπορει ο καθενας απλως στελνοντας σου 1 sms να σου χρεωνει τεραστια ποσα. Το να στειλεις εσυ και να χρεωθεις ναι αλλα να σου στελνουν και να χρεωνεσαι ειναι καπως...

Πετρος Πετριδης
05-04-10, 13:49
Οι ενώσεις καταναλωτών περί άλλων τυρβάζουν.Το θέμα μου θύμισε την άλλη περίπτωση με τα ροζ τηλέφωνα και τις ''τσόντες'' που προβάλλονταν σε μικρούς τηλεοπτικούς σταθμούς οποιαδήποτε ώρα.Τότε πάλι έπρεπε ένας εισαγγελέας να επεμβεί αλλά δεν είχε γίνει τίποτα.Αυτά με βάζουν σε σκέψεις παρ' όλο που δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα.Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας αλλά των εταιρειών που προπληρώνουν σ' αυτές για να πάρουν τετραψήφια νούμερα και τα χρησιμοποιούν κατά το δοκούν.Μάλλον αρμόδιο είναι το καινούργιο ΣΔΟΕ.

Γιώργος 231
05-04-10, 13:54
Παιδια, πισω απ αυτα, ειναι οι ιδιες οι εταιριες κινητης.
Οπως στα διαφορα 090.... τηλεφωνα.

Αν δειτε πχ , ο ΑΝΤΕΝΝΑ, εχει διαφημισεις οπου τα τηλεφωνα αυτων, ανοικουν στην ιδια εταιρεια.

Το mega εχει αλλη εταιρεια με 090...
και παει λεγοντας

HFProject
05-04-10, 14:06
Η υπηρεσία Ringaling.tv είναι συνδρομητική. Θα λαμβάνεις 4 μηνύματα κάθε εβδομάδα με κόστος 2.03€ ανά ληφθέν μήνυμα, συνολικό κόστος υπηρεσίας 8.13 ευρώ/εβδομάδα τα οποία χρεώνονται στο λογαριασμό του κινητού τηλεφώνου ή αφαιρούνται από το υπόλοιπο και θα μπορείς να κατεβάσεις έως 10 αρχεία εβδομαδιαίως. Ενδέχεται να ισχύουν τυπικές χρεώσεις υπηρεσίας WAP & GPRS. Η ελάχιστη απαιτούμενη ηλικία για την χρήση της υπηρεσίας είναι 18 ετών και με τη συγκατάθεση του ατόμου που πληρώνει το λογαριασμό. Κατά την παροχή των άνω υπηρεσιών μας, συμμορφωνόμαστε απόλυτα προς τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας και ιδίως προς τη σχετική Απόφαση της ΕΕΤΤ ΑΠ. 441/121/21-6-07 Κανονισμός Διαχείρισης και Εκχώρησης Αριθμοδοτικών Πόρων του Εθνικού Σχεδίου Αριθμοδότησης (ΦΕΚ 1260/Β/2007) και το Εθνικό Σχέδιο Αριθμοδότησης των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών (ΦΕΚ 768/Β/2007), όπως ισχύουν, καθώς και με τον Κώδικα Δεοντολογίας για την Παροχή Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών στους Καταναλωτές (ΑΠ ΕΕΤΤ ΑΠ 488/82, ΦΕΚ 1505/Β/30.7.2008) και τον Κώδικα Δεοντολογίας για την Παροχή Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΦΕΚ 1943/1.10.2007). Για να διακόψεις την υπηρεσία αυτή, στείλε μήνυμα με το κείμενο: STOP στο 19003. Για βοήθεια κάλεσε στο 8018038000. Πάροχος: Global Billing Solutions, Suite 322,The Capel Building, Mary's Abbey, Dublin 7, Ireland & WIN A.E. Σώρου 22, 15125 Μαρούσι, Αθήνα Τηλ: 2116004000 email: support@WIN-sa.com


Από σχετική διαφήμηση

Πετρος Πετριδης
05-04-10, 14:08
'Ετσι φίλε.Αν θυμάμαι καλά στην υπόθεση των ''ροζ'' εκπομπών στην πόλη μας ήταν αναμιγμένοι και οι ιδιοκτήτες μεγάλης κυκλοφορίας αθηναικής εφημερίδας.Τώρα το πώς έχουν όλοι αυτοί ασυλία από εισαγγελείς και λοιπούς αρμόδιους λειτουργούς είναι συνωμοσιολογία αλλά στην Ελλάδα ζούμε.Για μένα το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Αν οι αρμόδιοι υπουργοί θέλουν τότε κανένας διεφθαρμένος κρατικός λειτουργός δεν θα αφεθεί ελεύθερος να τα κάνει αυτά.Γεγονός είναι ότι οι απατεώνες έχουν αποθρασυνθεί.

HFProject
05-04-10, 14:42
Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια "φταίει" και ο καταναλωτής.

Φαντάζομαι ότι πάρα πολλοί έδωσαν τον αριθμό του κινητού τους ΧΩΡΙΣ να διαβάσουν το κείμενο, το οποίο και τους νομιμοποιεί, για να βρουν το IQ τους ή να εντοπίσουν τη γυναίκα τους. lol.

KOKAR
05-04-10, 18:03
υπάρχει ανάλογο θεμα στο παρακάτω λινκ....

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49575

jeik
06-04-10, 02:01
Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια "φταίει" και ο καταναλωτής.

Φαντάζομαι ότι πάρα πολλοί έδωσαν τον αριθμό του κινητού τους ΧΩΡΙΣ να διαβάσουν το κείμενο, το οποίο και τους νομιμοποιεί, για να βρουν το IQ τους ή να εντοπίσουν τη γυναίκα τους. lol.

Ναι εχεις δικιο , και μην ξεχναμε αυτο που ειπωθηκε , οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να βαλει το νουμερο γνωστου του για να τον μπλεξει.

Απο κει και περα πρεπει να γινουν πιο αυστηρα απο το νομο , δηλαδη οποιος θελει τετοια υπηρεσια να πρεπει να δινει ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΥΜΕΡΟ με καποιες διαδικασιες, κι οχι μεσω ιντερνετ ανωνυμα κι οποιον παρει ο χαρος.

xifis
06-04-10, 04:23
αφου δεν υπαρχει νομοθεσια κ μπορει ο καθενας να χρεωνει ΟΣΟ θελει κ με υπουλο τροπο,καλα ειναι.εδω η "κοκκινη" εταιρια ακομα λειτουργει,παροτι αποδειχθηκε οτι η δουλεια με τις υποκλοπες εγινε απο μεσα.

HFProject
06-04-10, 07:39
Η χρέωση αρχίζει μετά το πρώτο μήνυμα. Λειτουργοεί όπως το μήνυμα επιβεβαίωσης από τα διάφορα forum στο δίκτυο.

Nemmesis
06-04-10, 09:13
Ναι εχεις δικιο , και μην ξεχναμε αυτο που ειπωθηκε , οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να βαλει το νουμερο γνωστου του για να τον μπλεξει.


μακαρι να ηταν ετσι γιατι τοτε πολυ απλα θα τους τα κλειναμε τα μαγαζακια μα δεν ειναι ετσι οπως τα λες... οταν βαζεις το νουμερο του κντ ερχετε ενα μνμ με ενα κωδικο που πρεπει να τους τον στειλεις στην σελιδα τους,
ετσι ο καθενας μπορει να βαλει οποιου νανε το κντ αλλα μονο αν εχει το κντ στα χερια του μπορει να ενεργοποιησει την χρεωση....
εμενα 2φορες μου ηρθε τετοιο μνμ στο κντ με εναν κωδικο αλλα μετα τπτ... ποιος ξερει ποιος μλκς που εχει το νουμερο μου το εκανε...
βεβαια απο τα 2 αυτα μνμτ το ενα δεν με χρεωσε το αλλο ομως ηταν 2ευρω...

εγω θα ελεγα οτι απλα χρειαζετε λιγο περισσοτερο iq απο αυτο του μπιφτεκιου... μου ετυχε το παιδι καποιου να ενεργοποιησει τετοια υπηρεσια χωρις καν να καταλαβει τπτ ο πατερας οποτε και χρεωνοταν χωρις κανα να πηγαινει ο νους του στο αγαπημενο του παιδακι...

dj_mike
09-04-10, 18:25
Καταφερα και το απενεργοποιησα αυτο το πραμα, μαλιστα ηρθε και sms που ελεγε οτι σταματησε η συνδρομη. Για περιπου 1 βδομαδα και... δεν της ηρθε κανενα sms και ουτε χρεωθικε η καρτα της. Πριν απο λιγο ομως της ηρθε αλλο sms απο μια διαφορετικη εταιρια παλι με διαφημησεις και ελεγε μολις ενεργοποιησες την υπηρεσια, και την χρεωσε με την μια 8ευρω. Δεν εχουν τον θεο τους αυτοι οι απατεωνες!!!!Στην αρχη ειχα πιστεψει οτι ισως η ιδια της καπου εδωσε το νουμερο της και δεν ηθελε να μου το ειπε.Αλλα αυτην την φορα εγω ο ιδιος με τα ματια μου το ειδα, δεν μπικε σε κανενα site δεν εδωσε πουθενα το κινητο της και ουτε εστειλε κανενα sms για να επιβεβαιωσει αυτην την συνδρομη αυτης της νεας εταιριας. Ετσι απο το τιποτα ενεργοποιηθικε!!! Αν ειναι δυνατν ο καθενας να μας στελενει ενα sms με οτι μ....α του κατεβει και να μας κλεβει τα χρηματα.

MacGyver
09-04-10, 22:16
Με κάποιο τρόπο συναίνεσε η ίδια.
Μήπως έχει MSN?
Εκεί βγάζει κάποια IQ test , ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδας, ποιό είναι το μικρό όνομα του Ρουβά ....και άλλες παρόμοιες ανοησίες.
Άν ήταν έτσι απλά η εταιρία θα χρέωνε παντού.
Τα νούμερα δεν χρειάζεται να τα δώσεις, αρκεί να ξέρεις να μετράς!
6980000000
6980000001
6980000002
................
6989999999 και πάει λέγοντας.
Κάθε ένα σε κάποιον ανήκει!

Πετρος Πετριδης
09-04-10, 22:32
Ίσως με κάποιον τρόπο επανεργοποίησε την αποστολή μυνημάτων αλλοιώς δεν εξηγείται.Ο γνωστός μου είχε λάβει μήνυμα πως θα πάρει κινητό τηλέφωνο αν δώσει το νούμερο του και έτσι την πάτησε.Πλήρωνε για κάθε μήνυμα που λάμβανε 70 λεπτά απ' ότι μου είπε.

Πετρος Πετριδης
09-04-10, 22:43
αφου δεν υπαρχει νομοθεσια κ μπορει ο καθενας να χρεωνει ΟΣΟ θελει κ με υπουλο τροπο,καλα ειναι.εδω η "κοκκινη" εταιρια ακομα λειτουργει,παροτι αποδειχθηκε οτι η δουλεια με τις υποκλοπες εγινε απο μεσα.
Εννοείς το σκάνδαλο των υποκλοπών αν κατάλαβα καλά.Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε κλείσει η εταιρεία με συνοπτικές διαδικασίες.Δεν πιστεύω ότι λυπήθηκαν τους εργαζόμενους σ' αυτήν.

dj_mike
09-04-10, 22:51
Δεν ξερω αν καπου πραγματικα εδωσε το νουμερο της αν και οσες φορες την ρωτησα το αρνηθικε. Αλλα ακομη και ετσι να ηταν εφοσον ενημερωσα την εταιρια αυτην και το απενεργοποιησα την συνδρομη, τωρα αυτη η νεα εταιρια απο που φυτρωσε? και πως ενεργοποιηθικε ετσι ξαφνικα τωρα χωρις να εχει δωσει νουμερο ουτε και sms επιβεβαιωσης για την συνδρομη? αν εδινε νουμερο τοτε μαζι με την προηγουμενη και αυτη η εταιρια θα εστελνε τις διαφημησεις της και οχι τωρα ξαφνικα απο μονη της.
Λογικα η μαι με την αλλη συνεργαζοντια η ισως να ειναι η ιδια με πολλα ονοματα και οποιο νουμερο πεσει στα χερια τους παει μπαλακι απο την μια στην αλλη

rep
09-04-10, 23:03
εμενα μου εχει ερθει ενα μνμ απο το 54380 και λεει.... απο ναταλια 17 καλησπερα μολις μπηκα στο τσατ και βρηκα το ψευδονημο σου.αν επιτρεπεται τι ψαχνεις και απο που εισαι????
δεν εχω κανει ποτε τσατ με γκομενα και απο οτι ξερω αυτοι που το κανουν δεν εχουν στο προφιλ τους κινητο......αντε βγαλε ακρη!!!!

dj_mike
09-04-10, 23:08
Τα λογια ειναι περιττα για αυτους τους απατεωνες. το μονο που χρειαζεται ειναι να προχωρησουμε σε πραξεις και μαλιστα νομικα! ενας εισαγγελεας πια δεν υπαρχει να τους βαλει στην θεση τους? Ξεφραγκο αμπελι εχουμε καταντησει!