PDA

Επιστροφή στο Forum : οι τιμες σκαρφαλονουν...



Nemmesis
05-04-10, 20:15
ρε παιδια εχω μια απορια...
τα ηχεια που εχω στο pc μου τα αγορασα περσι 250ευρω απο το e-shop. μετα απο εξι μηνες δεν υπηρχαν πουθενα πραγμα που μου φανηκε λογικο μιας και "παλιοσε" το μοντελο.... αλλα τωρα βρηκα τα ιδια στο πλαισιο στην τιμη των 450ευρω... ΕΛΕΟΣ... πως μπορει να το δικαιολογηθει αυτη η τιμη???
για αυτα εδω μιλαμε
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Z-5500-5-1-970115-0914.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=1004_Easter_C.htm

GeorgeVita
05-04-10, 20:49
Γειά σου Nemmesis,
γενικά έχεις δίκιο (λ.χ. δε βρίσκεις netbook κάτω από €230-250) ή σκληρό δίσκο κάτω από €40, αλλά στο συγκεκριμένο προϊόν η τιμή είναι μεγάλη και στη Μεγάλη Βρετανία:
http://uk.insight.com/apps/productpresentation/index.php?product_id=LTOA03XOD&nbs_search=lang%3Den-gb%26C%3D106%26S%3D1049%26M%3DLT%26K%3Dspeaker%26P %3D2

Φιλικά,
Γιώργος

Πετρος Πετριδης
05-04-10, 20:59
Αισχροκέρδεια.Όπως το κινητό μου το πήρα από το ίδιο κατάστημα με το λινκ προσφορα 110 ευρώ ενώ φίλη στην Γερμανία το είχε πάρει 80 δύο χρόνια νωρίτερα.

leosedf
05-04-10, 21:35
Τί νομίζατε οτι οι αλυσίδες είναι φτηνές? Υπάρχουν αλυσίδες που στον πιάνουν και λές και ευχαριστώ. Φυσιολογικό να συμβαίνει αφού οι Ελληνες δινουν μεγάλη σημασία σε αυτές τις αλυσίδες.

weather1967
05-04-10, 22:37
Τί νομίζατε οτι οι αλυσίδες είναι φτηνές? Υπάρχουν αλυσίδες που στον πιάνουν και λές και ευχαριστώ. Φυσιολογικό να συμβαίνει αφού οι Ελληνες δινουν μεγάλη σημασία σε αυτές τις αλυσίδες.

+1000
Μου εχει τυχει σε κατι προσφορες που βαζουν μεγαλες αλυσιδες ,βαζουν ενα κραχτη φτηνο προιον (που μερικές φορες δεν υπαρχει καν,και σου λενε 8 ωρα το πρωι οταν πας οτι πουληθηκε κιολας !!!!!) ,να μαζευτουν οι μελισσες και μετα σου λεει ολο και κατι θα παρουν πιστευοντας οτι ειμαστε παμφτηνοι.Και αν κοιτας τιμες στα ραφια βλεπεις οτι μερικα πραγματα το μαγαζακη της γειτονιας τα εχει πιο φτηνα,και εννοω οχι μονο πανω στο αντικειμενο ,αλλα και σε εργαλεια,τροφιμα και και και ........

antonis_p
05-04-10, 23:14
http://www.skroutz.gr/c/112/pc-speakers.html?keyphrase=Logitech+Z-5500

διαφορετικά υπάρχει και το ebay στην Ευρώπη που πληρώνεις σε ευρώ
(όσο ακόμα έχουμε από αυτα)
και επιβαρυνεσαι με λίγα ταχυδρομικά.

http://cgi.ebay.de/Logitech-Z-5500-Subwoofer-Soundsystem-5-1-THX-wie-neu_W0QQitemZ260577990617QQcmdZViewItemQQptZDE_Tec hnik_Computerzubeh%C3%B6r_Multimedia?hash=item3cab a897d9

stathis
06-04-10, 12:00
Φίλε Παναγιώτη να μην σου φαίνεται καθόλου παράξενο...μην ξεχνάμε
ότι η Ελλάδα έχει το υψηλότερο κόστος σε προϊόντα και τους χαμηλότερους μισθούς στην Ε.Ε. ο καθένας μπορεί να πουλήσει ότι θέλει,όσο θέλει,χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς κανένα κρατικό έλεγχο..."ελεύθερο εμπόριο" γαρ....ο πολίτης είναι ανυπεράσπιστος
και απροστάτευτος απέναντι στις εταιρίες και τους εμπόρους...:cursing:
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώνουμε απο στόμα σε
στόμα για το ποιά εταιρία είναι η ακρυβότερη ώστε στα μαγαζιά τους να
μην πατήσει ούτε μύγα,και σε λίγο καιρό ή να κατεβάσουν κατα πολύ
τις τιμές, ή να τα κλείσουνε τα "μπακάλικά" τους...αν περιμένανε κάποιοι
"έξυπνοι" σαν αυτούς να ζήσουν προσωπικά απο εμένα,θα είχανε ψοφήσει
από την πείνα...:cursing:

mariosm
06-04-10, 13:02
Ναι Σταθη σωστα τα λες αλλα δεν μας λες σε ποια χωρα το εμποριο ειναι υπο κρατικο ελεγχο για να ψωνιζουμε απο εκει.
Και αφου λες οτι εχεις τοσες εναλακτικες λυσεις για αγορες ετσι ωστε να πεινασουν ολοι οι "εξυπνοι", γιατι εισαι ανυπερασπιστος απεναντι στους εμπορους;
Εγω π.χ. αγοραζω FT232 κατευθειαν απο FTDI και σε αγορες με διαφορα 8 μηνων το κοστος ηταν πρωτα 200 λιρες και μετα 300 λιρες για τα ιδια πραγματα. Μηπως αυτος που εχει την FTDI ειναι Ελληνας και ακολουθει τα Ελληνικα προτυπα; Θα πρεπει να τον καταγγειλω καπου γιατι κοστολογει τα προιοντα του με αυτο τον τροπο;

stathis
06-04-10, 13:45
Ναι Σταθη σωστα τα λες αλλα δεν μας λες σε ποια χωρα το εμποριο ειναι υπο κρατικο ελεγχο για να ψωνιζουμε απο εκει.
Και αφου λες οτι εχεις τοσες εναλακτικες λυσεις για αγορες ετσι ωστε να πεινασουν ολοι οι "εξυπνοι", γιατι εισαι ανυπερασπιστος απεναντι στους εμπορους;
Εγω π.χ. αγοραζω FT232 κατευθειαν απο FTDI και σε αγορες με διαφορα 8 μηνων το κοστος ηταν πρωτα 200 λιρες και μετα 300 λιρες για τα ιδια πραγματα. Μηπως αυτος που εχει την FTDI ειναι Ελληνας και ακολουθει τα Ελληνικα προτυπα; Θα πρεπει να τον καταγγειλω καπου γιατι κοστολογει τα προιοντα του με αυτο τον τροπο;

Φίλε Μάριε, επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό οι εταιρίες ελέγχονται αρκετά συχνά...και όταν διαπιστώνεται αδικαιολόγητη αύξηση τιμών πέφτουνε καμπάνες....και όταν λέμε καμπάνες μιλάμε για πολλές χιλιάδες ευρώ,τα
οποία θα πληρωθούνε άμεσα και δεν υπάρχει ούτε "θα βρω κανέναν γνωστό να μου το μειώσει ή να το σβήσει" ούτε το "θα περιμώνω να γίνει
ευνοϊκή ρύθμηση χρεών και μετά θα τα πληρώσω". Εάν θα αποδειχτεί ότι
η αύξηση των 100 λιρών είναι αδικαιολόγητη τότε να δεις καμπάνα...
Ακόμα φίλε Μάριε μπορείς να βρείς και αλλού FT232,δεν είναι μόνο η FTDI.
Εάν θα ψάξεις λίγο μπορείς να βρείς καλύτερες τιμές από άλλες εταιρίες.
Αφού είδε η FTDI ότι οι τιμές είναι αποδεκτές από τον κόσμο και συνεχίζουν να έχουν παραγγελίες για ποιό λόγο να μήν συνεχίσουν να πουλάνε και με 100 και με 200 λίρες παραπάνω;;;εγώ πιστεύω (και μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι τιμές εξαρτόνται από την ζήτηση...

Panoss
06-04-10, 16:23
Φίλε Μάριε, επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό οι εταιρίες ελέγχονται αρκετά συχνά...και όταν διαπιστώνεται αδικαιολόγητη αύξηση τιμών πέφτουνε καμπάνες....και όταν λέμε καμπάνες μιλάμε για πολλές χιλιάδες ευρώ
Πρώτη φορά το ακούω, νόμιζα ότι γινόταν μόνο σε κομμουνιστικές χώρες.
Σε ποια χώρα το χεις δει αυτό;



εγώ πιστεύω (και μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι τιμές εξαρτόνται από την ζήτηση...
"και την προσφορά" θα συμπλήρωνα εγώ. Βασικός νόμος του καπιταλισμού.

Πάντως, αν ΚΑΙ τα δύο γίνονται σε κάποια χώρα, θα ήθελα να την μάθω.

mariosm
06-04-10, 17:06
Παναγιωτη με προλαβες γιατι ειχα τις ιδιες αποριες.
Επειδη εγω οταν σκευτομαι χρησιμοποιω παντα αυτο που λενε "κοινος νους" δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω τι ειναι "σωστη τιμη" και τι "αδικαιολογητη αυξηση" οταν μιλαμε για εμποριο, αφου ολοι συμφωνουμε οτι η τιμη καθοριζεται απο την προσφορα και τη ζητηση.
Ενα παραδειγμα για καποια εταιρια που πληρωσε προστιμο σε ολο τον κοσμο για "αδικαιολογητη αυξηση" δεν μπορεσα να βρω μεσα στο ιντερνετ.

Σταθη δωσε λιγο φως και σε μενα να βρω πιο φτηνα FT232. Εχω ψαξει παντου αλλα μονο ...σκοταδι μαυρο βλεπω.:001_huh:

antonis_p
06-04-10, 17:08
στις γνωστές χώρες της Ευρώπης ή της Βόρειας Αμερικής
αυτό που κρατά τις τιμές σε λογικά ή και χαμηλά επίπεδα
είναι η καταναλωτική συνείδηση των πολιτών.

Εδώ δίνουμε ότι μας ζητούν. Χωρίς να ενδιαφερόμαστε για την χαμηλότερη τιμή.
Και επειδή είμαστε και μαλάκες..... ε, κιμπάρηδες,
δίνουμε και περισσότερα.

stathis
07-04-10, 12:54
Πρώτη φορά το ακούω, νόμιζα ότι γινόταν μόνο σε κομμουνιστικές χώρες.
Σε ποια χώρα το χεις δει αυτό;


"και την προσφορά" θα συμπλήρωνα εγώ. Βασικός νόμος του καπιταλισμού.

Πάντως, αν ΚΑΙ τα δύο γίνονται σε κάποια χώρα, θα ήθελα να την μάθω.


Φίλε μου σε κομμουνιστικές χώρες δεν υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματιες...ολοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι από τα υπουργεία και
σχολεία μέχρι τα σούπερ μάρκετ και τα κουρεία...οι οποίοι άνθρωποι
φυτοζωούν και στην κυριολεξία πεινάνε...(εκτός θέματος) Άρα δεν
νομίζω το ίδιο κράτος να βάζει καμπάνες στο κράτος...

στο δεύτερο σκέλος "και στην προσφορά" συμφωνώ...

αυτό γίνεται σε πολλές χώρες αλλά εγώ ενδεικτικά θα αναφέρω την Ολλανδία στην οποία έχω ζήσει...είναι ένα πολύ οργανωμένο κράτος
και υπάρχει έλεγχος απο το πιό μικρό πράγμα π.χ. από το ότι το τρένο
λέει ότι θα φύγει στις 7:02 και δεν φεύγει στις 7:03 αλλά στις 7:02...
ή εάν εαν το αστικό λεοφορείο αργήσει πάνω από την αναγραφόμενη ώρα στην στάση,τότε ο πολίτης δεν πληρώνει εισιτήριο...
Γνωστή μου Ολλάνδέζα έφαγε σε αιγυπτιακό φαστ φουντ και είχε πρόβλημα με το στομάχι της...την άλλη μέρα το είπε στο υγειονομικό και
σε 24 ώρες αφαιρέσανε την άδεια λειτουργίας και το μαγαζί έκλεισε...
και πολλά άλλα παραδείγματα που τα έχω ζήσει....

Panoss
07-04-10, 15:17
Εντάξει, καλός ο έλεγχος, καλό το υγειονομικό, αλλά εδώ μιλάγαμε για τις τιμές:

και όταν διαπιστώνεται αδικαιολόγητη αύξηση τιμών πέφτουνε καμπάνες....και όταν λέμε καμπάνες μιλάμε για πολλές χιλιάδες ευρώ
Θα μας πεις ένα παράδειγμα σχετικά μ' αυτό; (δεν έχω ακούσει ποτέ για πρόστιμα για αδικαιολόγητες αυξήσεις τιμών).

stathis
07-04-10, 20:22
Εντάξει, καλός ο έλεγχος, καλό το υγειονομικό, αλλά εδώ μιλάγαμε για τις τιμές:

Θα μας πεις ένα παράδειγμα σχετικά μ' αυτό; (δεν έχω ακούσει ποτέ για πρόστιμα για αδικαιολόγητες αυξήσεις τιμών).

Δέν θυμάμαι κάποιο παράδειγμα τώρα...
αυτό που θέλω να πώ με λίγα λόγια είναι οτι εάν υπάρχουν υπερβολικές
τιμές σε κάποια προϊόντα ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ...
εγώ προσωπικά ποτέ δεν αγοράζω και δέν έχω κανένα πρόβλημα...
σε πολλά προϊόντα...όχι μόνο στα ηλεκτρονικά...π.χ. δεν θα πιώ ποτέ καφέ με 3-4 ευρώ,αλλά με 1.Δεν θα αγοράσω ποτέ μια μπλούζα με 50 ευρώ αλλά με 5-10 ευρώ.Στα ηλεκτρονικά εάν θέλω να φτιάξω κάποια κατασκευή θα δώ πρώτα το κόστος των εξαρτημάτων και μετα θα την φτιάξω...συνήθως επειδή ταξιδεύω συχνά σε Βουλγαρία και Τουρκία αγοράζω από εκεί εξαρτήματα στην μισή τιμή...

Πετρος Πετριδης
07-04-10, 21:12
Στο εξωτερικό οι καταναλωτικές ενώσεις έχουν μεγάλη δύναμη και δουλεύουν υπέρ του καταναλωτή..Στην Αγγλία όταν είδαν ότι δημιουργείται ολιγοπώλειο από τις αλυσίδες σούπερμάρκετ έδωσαν κίνητρα σε μικρότερες επιχειρήσεις για να υπάρχει ανταγωνισμός.Δεν ξέρω τι έγινε με το πρόστιμο των 50 εκατομμυρίων που επιβλήθηκε στην Σέλ πριν μερικά χρόνια για το λεγόμενο ''καρτέλ'' στα καύσιμα.Πολλά μπορούν να γίνουν ακόμα και στα πλαίσια της λεγόμενης ελεύθερης οικονομίας.Εδώ καταντά να είναι ελεύθερη ασυδοσία.Για τον κομμουνισμό δεν μπορώ να πώ γιατί δεν έζησα σε τέτοιο καθεστώς.Ένας Αλβανός μου είπε ότι όντως φυτοζωούσαν αλλά αυτοί ήταν αποκομένοι από τους υπόλοιπους.Εντύπωση μου προκάλεσε το ότι ο Παύλος Τζίμας στο μεγκα και σε αφιέρωμα για την πτώση του τείχους του Βερολίνου προσπαθούσε μάταια να δικαιολογήσει το μεγάλο ποσοστό των πρώην ανατολικών που πιστεύουν ότι πριν πέσει το τείχος ζούσαν καλύτερα.Σταματάω γιατί δεσμεύτηκα να μην μιλάω για πολιτικά.Κάτι ακόμα.Πώς η γερμανική εταιρεία Λιντλ είναι πιό φθηνή στη Γερμανία σε απόλυτες τιμές όπου η ζήτηση είναι μεγαλύτερη?

Τρελός Επιστήμονας
08-04-10, 00:23
Εντύπωση μου προκάλεσε το ότι ο Παύλος Τζίμας στο μεγκα και σε αφιέρωμα για την πτώση του τείχους του Βερολίνου προσπαθούσε μάταια να δικαιολογήσει το μεγάλο ποσοστό των πρώην ανατολικών που πιστεύουν ότι πριν πέσει το τείχος ζούσαν καλύτερα.Να μη σας κάνει εντύπωση διότι την εποχή του Έρικ Χόνενερ και του λεγόμενου "υπαρκτού σοσιαλισμού" στην πρώην Λ.Δ.Γ. όλοι οι πολίτες είχαν εργασία (η εργασία ήταν υποχρεωτική σε εκείνες τις χώρες, ο παρασιτισμός τιμωρείτο με φυλάκιση) και όλοι έπαιρναν ένα μισθό, έστω και χαμηλό. Η ζωή δεν ήταν εύκολη, ιδιαίτερα αν διαφωνούσες με την εξουσία. Τώρα η Γερμανία μετά την ενσωμάτωση της Ανατολικής Γερμανίας έχει πολύ μεγάλη ανεργία, κυρίως στο ανατολικό μέρος, τοποθετήθηκαν πολλά κεφάλαια για την ανάπτυξη αυτού του τμήματος που ακόμη δεν απέδωσαν και οι μισθοί στο ανατολικό κομμάτι είναι πολύ χαμηλότεροι από το δυτικό. Οι Ανατολικογερμανοί περίμεναν τη σωτηρία μόλις έπεσε το σύστημα αλλά αυτή μάλλον ακόμη αργεί... Κάθε κοινωνικό σύστημα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Όσο για τις ελληνικές οικονομικές ιδιαιτερότητες και στάσεις ζωής, είναι αποτέλεσμα των ιδιαζόντων κοινωνικοπολιτικών δομών, αυτά που σε άλλο κείμενό μου έχω αποκαλέσει "καπιταλισμό α λα γκρέκα".

antonis_p
08-04-10, 08:06
Εντύπωση μου προκάλεσε το ότι ο Παύλος Τζίμας στο μεγκα και σε αφιέρωμα για την πτώση του τείχους του Βερολίνου προσπαθούσε μάταια να δικαιολογήσει το μεγάλο ποσοστό των πρώην ανατολικών που πιστεύουν ότι πριν πέσει το τείχος ζούσαν καλύτερα.

εχω προσωπική εικόνα από τέτοιους ανθρώπους. Πρόκειται για αυτούς που σήμερα είναι σε ηλικία συνταξιοδότησης (+/-) και που τους είναι αδύνατον να μάθουν να ζουν σε συνθήκες ελευθερης αγοράς. Προτιμούν την αναγκαστική εργασία (σε συνθήκες και αντικείμενο που δεν διάλεξαν) και την ανελευθερία λόγου γιατί αυτό τους εξασφάλιζε την επιβίωση.

Ειναι θέμα συνήθειας αρχικά, αλλά και εξασφάλισης της επιβίωσης. Για κάποιον άνθρωπο που ίσως χάνει την δουλειά του, μπορεί να είναι επιλογή η παλιότερη κατάσταση.


Στο εξωτερικό οι καταναλωτικές ενώσεις έχουν μεγάλη δύναμη και δουλεύουν υπέρ του καταναλωτήτην δύναμή τους την δίνουν οι καταναλωτές. Αλλά είναι σοβαρές οι ενώσεις (φυσικά είναι σοβαρότεροι και οι πολίτες) και δεν κανουν μποϋκοταζ για λόγους που αφορούν το υπουργείο εξωτερικών!!! Ετσι τις παίρνουν στα σοβαρά και οι πολίτες. Οι οποίοι έχουν και καταναλωτική συνείδηση. Εδώ περιμένουμε από το ΙΝΚΑ να μας πει πως δεν πρέπει να πληρώνουμε τον καφέ 3,5 ή 4 ευρώ;


Δεν ξέρω τι έγινε με το πρόστιμο των 50 εκατομμυρίων που επιβλήθηκε στην Σέλ πριν μερικά χρόνια για το λεγόμενο ''καρτέλ'' στα καύσιμα.Για κάποιο λόγο που δεν τον ξέρω, σήμερα η shell έχει σχεδόν παντού την φτηνότερη βενζίνη. Και είναι η μόνη που δεν έχει "πώς και γιατί" για να κόψει αποδείξεις.


Τώρα η Γερμανία μετά την ενσωμάτωση της Ανατολικής Γερμανίας έχει πολύ μεγάλη ανεργία, κυρίως στο ανατολικό μέρος, τοποθετήθηκαν πολλά κεφάλαια για την ανάπτυξη αυτού του τμήματος που ακόμη δεν απέδωσαν και οι μισθοί στο ανατολικό κομμάτι είναι πολύ χαμηλότεροι από το δυτικό.Μου έλεγαν ανατολικο-Γερμανοί πως ελάχιστα γερμανικά αυτοκίνητα φτιάχνονται πλέον στην Γερμανία. Η σημερινή ανατολική Γερμανία είναι βιομηχανουπόλεις (24όροφες εργατικές πολυκατοικίες και βιομηχανικά κτίρια) με κλειστές τις βιομηχανίες.