PDA

Επιστροφή στο Forum : Γινετε αυτο που ρωταω με μικρο ελεγκτή??



dimitris_p
08-04-10, 02:13
Kαλησπερα..Είμαι ηλεκτρονικός αλλά σχετικά παλιάς σχολής θα έλεγα εποχές 86 κάπου εκεί.Τότε δεν κάναμε τίποτε σχετικά με μικρο-ελεγκτές και γι αυτό θέλω να ρωτησω κάτι που σκέφτηκα και θέλω να κατασκευάσω.
Υπάρχει ένα καλώδιο τύπου multi που έχει σύνολο 26 καλώδια αρκετά από αυτά είναι και μπλενταζ.Αυτά τα επισκευάζω τα 2 φις βασικά που έχουν στης άκρες του γιατί τοποθετούνται σε κάμερα και δεν τα προσέχουν και τα κόβουν.Πότε 1 αγωγός πότε παραπάνω.Για να βρω το πρόβλημά κάθομαι και μετράω ένα ένα τα πιν με πολυμετρο για διακοπή-βραχυκύκλωμα.Αυτό όμως μου παίρνει αρκετή ώρα.Εκτός από αυτό θα πρέπει να βρω και πιο απ τα 2 άκρα φις δηλαδη είναι κομμένο εσωτερικά αρκετή φασαρία γιατί υπάρχει θερμοσ/νο εξωτερικά και πρέπει να κοπεί για να το ανοίξω.

Έρχομαι στο θέμα τώρα.Σκέφτηκα ότι αν υπάρχει περίπτωση με μια πλακέτα και έναν μικρο ελεγκτή να γίνει το εξής..

Έχοντας ένα κουτί με 2 φις αρσενικό θηλυκό και κουμπώνοντας πάνω τους τα 2 άκρα του καλωδίου (ξέχασα να πω ότι μπορεί να είναι και 100 μέτρα αυτό )και με ένα led-dispaly 2 ψηφίων η κατασκευή να μου μετράει τα ποιο κάτω.

1 Αν όλα είναι καλός και όλα τα πινς οκ πχ να δείχνει 0
2 Αν υπάρχει κομμένο πχ το πιν1 να βγάζει το 1.Αν είναι το 2 να βγάζει το 2 κτ.λ.π
3 Αν υπάρχουν πάνω από 2 καλώδια κομμένα να το βγάζει εναλλάξ μια το ένα μια το άλλο.
4 Αν υπάρχει βραχυκύκλωμα μεταξύ ενός πιν με την γη να εχω μια ένδειξη.
5 και τέλος αυτό είναι σχετικά δύσκολο να γίνει μάλλον(εγώ το βρίσκω χωρείς να ανοίξω το φις)να μου βγάζει και ποιο άκρο από τα 2, δηλ πιο από τα 2 φις έχει το πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό η ζητάω πράγματα που δεν γίνονται.:crying:

Εύκολη λύση εχω σκεφτεί με άπλα led σε σειρά αλλά δεν μπορώ να μετράω όλες της περιπτώσεις όμως που ανάφερα ποιο πάνω.

gsmaster
08-04-10, 11:27
Για το 5 το δυσκολότερο, βάλε ένα καπασιτόμετρο στο κομμένο καλώδιο, μια στην μία και μια στην άλλη άκρη. Στην άκρη με την μικρότερη ένδειξη, το καλώδιο είναι κομμένο.

Για να βρεις ποιά έιναι κομμένα, βάλε 26 ledakia απο την μια και δώσε απο την άλλη παλμούς είτε σε όλα μαζί είτε διαδοχικά με κάποιο κυκλωμα τύπου τρεχαντήρι

dimitris_p
08-04-10, 11:42
Για το 5 το δυσκολότερο, βάλε ένα καπασιτόμετρο στο κομμένο καλώδιο, μια στην μία και μια στην άλλη άκρη. Στην άκρη με την μικρότερη ένδειξη, το καλώδιο είναι κομμένο.

Για να βρεις ποιά έιναι κομμένα, βάλε 26 ledakia απο την μια και δώσε απο την άλλη παλμούς είτε σε όλα μαζί είτε διαδοχικά με κάποιο κυκλωμα τύπου τρεχαντήρι

Καλημέρα.Οτι αφορά το 5 με ένα πολυμετρο στην ένδειξη C η με καπασιτομετρο όπως λες και εσύ όχι όμως μετρώντας τα 2 άκρα,το βρίσκω αμέσως.
Όμως στην περίπτωση με τα led δεν μπορεί να υπάρχει ένδειξη περίπτωση 4 και 5.Κάτι που μου συμβαίνει συχνά.Γι αυτό και σκέφτηκα το θέμα με μικρο ελεγκτή,

FILMAN
08-04-10, 11:45
Γιατί δεν γίνεται το 4 με led; Σ' αυτή την περίπτωση το αντίστοιχο led θα είναι σβηστό.

gsmaster
08-04-10, 11:58
Λοιπόν στο τρεχαντήρι θα βάλεις και στον "πομπο" ledακια. Εννοείται ότι θα έχεις βάλει και αντιστάσεις+διόδους σε σειρά για προστασία απο βραχυκύκλωμα. Όταν το καλώδιο είναι βραχυκυκλωμένο με γείωση, το λεντ του πομπού δεν θα ανάβει. Αν είναι βραχυκυκλωμένο με κάποια άλλη γραμμή θα σου ανάβουν δύο led μαζί.

Αν είναι βραχυκυκλωμένο για να βρείς σε ποιο άκρο μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση που έχει το βραχυκύκλωμα απο τις δύο πλευρές. Θα χρειαστείς όμως milliΩμομετρο. Απλό κύκλωμα είναι με ένα LM317 γίνεται. Αλλιώς βάζεις ένα τροφοδοτικό με περιορισμό ρεύματος να δίνει σταθερά πχ 200mA και μετράς την πτώση τάσης με το πολύμετρο.


Και για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος, Ναι γίνεται με μικροελεκτή αλλά γίνεται και χωρίς.

FILMAN
08-04-10, 12:09
Λοιπόν στο τρεχαντήρι θα βάλεις και στον "πομπο" ledακια. Εννοείται ότι θα έχεις βάλει και αντιστάσεις+διόδους σε σειρά για προστασία απο βραχυκύκλωμα. (Δίοδοι δεν χρειάζονται) Όταν το καλώδιο είναι βραχυκυκλωμένο με γείωση, το λεντ του πομπού δεν θα ανάβει. Αν είναι βραχυκυκλωμένο με κάποια άλλη γραμμή θα σου ανάβουν δύο led μαζί.

Αν είναι βραχυκυκλωμένο για να βρείς σε ποιο άκρο μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση που έχει το βραχυκύκλωμα απο τις δύο πλευρές. Θα χρειαστείς όμως milliΩμομετρο. Απλό κύκλωμα είναι με ένα LM317 γίνεται. Αλλιώς βάζεις ένα τροφοδοτικό με περιορισμό ρεύματος να δίνει σταθερά πχ 200mA και μετράς την πτώση τάσης με το πολύμετρο.


Και για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος, Ναι γίνεται με μικροελεκτή αλλά γίνεται και χωρίς.:001_smile:

gsmaster
08-04-10, 12:30
Αναλόγως το κύκλωμα που θα βάλει για τρεχαντήρι.

dimitris_p
08-04-10, 12:49
Λοιπόν στο τρεχαντήρι θα βάλεις και στον "πομπο" ledακια. Εννοείται ότι θα έχεις βάλει και αντιστάσεις+διόδους σε σειρά για προστασία απο βραχυκύκλωμα. Όταν το καλώδιο είναι βραχυκυκλωμένο με γείωση, το λεντ του πομπού δεν θα ανάβει. Αν είναι βραχυκυκλωμένο με κάποια άλλη γραμμή θα σου ανάβουν δύο led μαζί.

Αν είναι βραχυκυκλωμένο για να βρείς σε ποιο άκρο μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση που έχει το βραχυκύκλωμα απο τις δύο πλευρές. Θα χρειαστείς όμως milliΩμομετρο. Απλό κύκλωμα είναι με ένα LM317 γίνεται. Αλλιώς βάζεις ένα τροφοδοτικό με περιορισμό ρεύματος να δίνει σταθερά πχ 200mA και μετράς την πτώση τάσης με το πολύμετρο.


Και για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος, Ναι γίνεται με μικροελεκτή αλλά γίνεται και χωρίς.

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός?Αυτό με τον πομπό led δεν το καταλαβα.τι είδους πομπό??Μπορείς να κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα?Τι είδους τρεχαντήρι να βάλω,υπάρχει κανένα κύκλωμα που θα μπορούσα να το κατασκευάσω η πρέπει να αγοράσω έτοιμο κιτ?

gsmaster
08-04-10, 13:08
"πομπός" με εισαγωγικά. Η συσκευή που θα δίνει ρεύμα στο καλώδιο και θα ανάβει τα led που βρίσκονται συνδεδεμένα στην άλλη άκρη του καλωδίου.

dimitris_p
09-04-10, 11:08
"πομπός" με εισαγωγικά. Η συσκευή που θα δίνει ρεύμα στο καλώδιο και θα ανάβει τα led που βρίσκονται συνδεδεμένα στην άλλη άκρη του καλωδίου.

Καλά τα λες φίλε μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το εχεις σκεφτεί εσύ στο μυαλό σου γιατί λες για 2 διαφορετικά πράγματα.Το ένα στην μια μεριά του καλωδίου την συσκευή που θα ανάβει τα led, και απ την άλλη μεριά θα συνδεθούν τα led.Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος?Που θα βρω αυτή την συσκευή που μάλλον εννοείς το τρεχαντήρι που έχει ειπωθεί ποιο πάνω.Θα παρακαλούσα αν είναι δυνατων και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα.Ευχαριστώ.

Με ενδιαφέρει επίσης και η λύση με τον ελεγκτή.Υπάρχει καποιος φίλος από εδώ μέσα που μπορεί να το αναλάβει και να μου προγραμματίσει και γενικά την πλακέτα όλη.Δηλαδή να την πάρω στα χέρια να την συνδέσω ανάλογα και να κάνω δουλειά.???Φυσικά με το αζημίωτο.

dalai
09-04-10, 12:29
Εσυ ψαχνεις μια παραλλαγη του ελεγκτη για ethernet καλωδια.
Σαν αυτο:

http://cgi.ebay.co.uk/Ethernet-Network-LAN-Cat5-Cat5e-RJ45-RJ11-Cable-Tester_W0QQitemZ280439741403QQcmdZViewItemQQptZUK_ Computing_NetworkingTools_Accessories_SM?hash=item 414b82dbdb

Απλα το θες με διαφορετικη φυσα και με περισσοτερα led.
Μια λυση ειναι να παρεις 3-4 τετοια και να τα προσαρμοσεις για τι δουλεια σου
Μια ελλη ειναι να τα ανοιξεις και να αντιγραψεις την αρχη λειττουργιας τους για περισσοτερα pin

και μια τελευταια ειναι να βρεις να αγορασεις αυτο ακριβως που χρειαζεσαι. Π.χ. μπορει να ψαχνεις αυτο (δεν εχουμε δει τι φυσα εχεις εσυ):
http://www.bkprecision.com/products/model/206/network-pc-cable-tester-with-reverse-mode.html

gsmaster
09-04-10, 12:39
Θα υπάρχουν δύο ομάδες απο led. Η μια πάνω στον "πομπό" που αν σβήσει κάποιο θα σημαίνει βραχυκύκλωμα, και μια στην άλλη άκρη του καλωδίου, που αν σβήσει σημαίνει κομμένη γραμμή η βραχυκύκλωμα, και μαζί με το led του "πομπού" θα βλέπεις τι είναι απο τα δύο.