PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμογραφος ΒΟΗΘΕΙΑ



B_dancer
08-04-10, 12:58
Καλημερα παιδια,χρονια πολλα και Χριστος ανεστη.

Θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορουσατε μιας και τα τει ειναι κλειστα για να παω να ρωτησω καποιον καθηγητη.

Λοιπον αυτο που θα ηθελα ειναι να μ εξηγηση καποιος πως λειτουργει ο παλμογραφος σε κατασταση Χ-Υ. Δηλαδη πως μπορω με το χερι να υπολογισω τι θα μου βγαλει ο παλμογραφος αν εχω δυο κυματομορφες πχ μια τριγωνικη και μια τετραγωνικη. Παραδειγμα ειπα. Εγω απλα θελω να καταλαβω πως λειτουργει.

Ευχαριστω πολυ.
Υ.Γ. μπορει να το εβλα σε λαθος μερος το θεμα!

FILMAN
08-04-10, 13:41
Καλημερα παιδια,χρονια πολλα και Χριστος ανεστη.

Θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορουσατε μιας και τα τει ειναι κλειστα για να παω να ρωτησω καποιον καθηγητη.

Λοιπον αυτο που θα ηθελα ειναι να μ εξηγηση καποιος πως λειτουργει ο παλμογραφος σε κατασταση Χ-Υ. Δηλαδη πως μπορω με το χερι να υπολογισω τι θα μου βγαλει ο παλμογραφος αν εχω δυο κυματομορφες πχ μια τριγωνικη και μια τετραγωνικη. Παραδειγμα ειπα. Εγω απλα θελω να καταλαβω πως λειτουργει.

Ευχαριστω πολυ.
Υ.Γ. μπορει να το εβλα σε λαθος μερος το θεμα!
Η τάση που δίνεις στην είσοδο Χ μετακινεί το ίχνος δεξιά αν είναι θετική και αριστερά αν είναι αρνητική, ενώ η τάση που δίνεις στην είσοδο Υ μετακινεί το ίχνος πάνω αν είναι θετική και κάτω αν είναι αρνητική.

B_dancer
08-04-10, 13:56
Ναι αλλα η καθε μια ταση του αξονα Χ και Υ εξαρταται απο την αλλη ?

Θελω να πω πως για να κανω το διαγραμμα τι θα σκεφτω?

Οταν ας πουμε ειμαι στον Χ στο 1 Βολτ στον Ψ θα ειμαι που?

Εννοω οτι οταν ειναι Υ-Τ λεμε στο ενα δευτερολεπτο ειμαι στα 1 βολτ στα 2 στα 3 κλπ

στο Χ-Υ τι θα πω?

Gant
08-04-10, 13:56
Δηλαδη πως μπορω με το χερι να υπολογισω τι θα μου βγαλει ο παλμογραφος αν εχω δυο κυματομορφες πχ μια τριγωνικη και μια τετραγωνικη.

Με το χέρι δεν ξέρω, αλλά μπορείς να δώσεις δύο κυματομορφές στο Excel (μία ανά στήλη) και να δημιουργήσεις ένα διάγραμμα X-Y.

Πχ. τετραγωνικός παλμος Χ και πριονωτός Υ.

X | Y
-----
0 | 0
0 | 1
0 | 2
0 | 3
1 | 0
1 | 1
1 | 2
1 | 3

FILMAN
08-04-10, 14:04
Ναι αλλα η καθε μια ταση του αξονα Χ και Υ εξαρταται απο την αλλη ?

Θελω να πω πως για να κανω το διαγραμμα τι θα σκεφτω?

Οταν ας πουμε ειμαι στον Χ στο 1 Βολτ στον Ψ θα ειμαι που?

Εννοω οτι οταν ειναι Υ-Τ λεμε στο ενα δευτερολεπτο ειμαι στα 1 βολτ στα 2 στα 3 κλπ

στο Χ-Υ τι θα πω?
Δεν υπάρχει σάρωση στη λειτουργία Χ-Υ... Η τάση στην είσοδο Χ μετακινεί το ίχνος (κουκκίδα) δεξιά - αριστερά και η τάση στην είσοδο Υ μετακινεί το ίχνος (κουκκίδα) πάνω - κάτω. Τι δεν καταλαβαίνεις δεν μπορώ να καταλάβω...

B_dancer
08-04-10, 14:11
Για παραδειγμα αυτο πως θα παει?

Γιατι δεν καταλαβα το παραδειγμα σου!

Gant
08-04-10, 14:17
X | Y
-----
0 | 0
3 | 1
3 | 2
3 | 1
0 | 0
-3 | -1
-3 | -2
-3 | -1
κτλ.

FILMAN
08-04-10, 14:18
Για παραδειγμα αυτο πως θα παει?

Γιατι δεν καταλαβα το παραδειγμα σου!
Aν το τρίγωνο εφαρμοστεί στο Χ θα δεις κάτι τέτοιο.

B_dancer
08-04-10, 14:19
Πω τι να πω ειμαι χαζος!!!
Κολλησα ασχημα!!!

B_dancer
08-04-10, 14:20
Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ΄:-)