PDA

Επιστροφή στο Forum : image



jeronimo
08-04-10, 17:06
Λοιπόν έχουμε και λέμε , έχω ένα netbook TOSHIBA NB 200Z το οποίο έχει έναν σκληρό 160 GB χωρισμένο σε δυο μέρη C και D μέσα στο D έχει ένα κρυφό αρχείο είναι τα win xp και αν για κάποιο λόγο θέλεις κανείς εγκατάσταση από την αρχή τα windows ξεκινάς με F12 και κάνει boot από το κρυφό αρχείο κλπ, ως όλα καλά .
Ερώτηση αυτό που θέλω είναι να αλλάξω το δίσκο με έναν SD 80GB και θέλω να πάρω τα win από εκεί τα οποία εiναι νόμιμα , πως θα κάνω ένα ακριβές αντίγραφο του δίσκου image ?

Phatt
08-04-10, 17:16
Οταν αγοραστηκε το laptop, δεν ειχε cd για εγκατασταση;
Σε καθε περιπτωση, υπαρχει ενα προγραμμα που λεγεται ghost, και κανει φωτοτυπια τα δεδομενα του σκληρου σε εναν αλλο...

pavlos77
08-04-10, 17:20
Θα το εμφανίσεις ( Δες εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?32070-How-to-%D0%F1%EF%E2%EF%EB%DE-%EA%F1%F5%F6%FE%ED-%E1%F1%F7%E5%DF%F9%ED-%F3%E5-Windows-XP-Vista-%EA%E1%E9-7) πληρ. ) και θα το αντιγράψεις στο άλλο σκληρό...;)

MacGyver
08-04-10, 19:27
Στα νεότερα Laptop συνηθίζεται η συγκεκριμένη τεχνική επαν-εγκατάστασης του λειτουργικού τους, ειδικά όταν δεν υπάρχει Cdrom drive (Netbook).
Ο δίσκος στο πρώτο partition έχει εγκατεστημένο το λειτουργικό και στο δεύτερο που συνήθως είναι κρυφό
(προς αποφυγή αθέμιτης αλλαγής η διαγραφής των περιεχομένων) συμπιεσμένη εικόνα του 'CD' εγκατάστασης.
Κατά την φόρτωση του Bios το F12 η σε άλλους F11 όπως στα HP, μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε recovery από το δεύτερο partition (επανεγκατάσταση απο το 'CD').

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος στην περίπτωσή σου η όταν αγοράσει ένα καινούριο Laptop, είναι :
Με ένα Norton ghost bootable cd (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&hs=5GF&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=norton+ghost+bootable+cd&meta=&aq=f&aqi=g2&aql=&oq=&gs_rfai=) και έναν εξωτερικό Usb δίσκο, μπαίνεις πριν τα Windows με Boot from CD, και κάνεις:
α: Partition to image (το πρώτο partition με τα windows -> image file στον Usb).
β. Partition to image (το δεύτερο partition με το 'CD' των windows -> image file στον Usb).

Έτσι θα έχεις backup του υπολογιστή σου όπως ακριβώς αγοράστηκε η όπως ήταν στο χρονικό σημείο που το έκανες backup.
Με το πρώτο image file επαναφέρεις την εγκατάσταση ακριβώς όπως ήταν και μάλιστα πολύ γρήγορα, 8-10 λεπτά.

Σε περίπτωση που αλλάξεις σκληρό τα πράγματα είναι λίγο ποιό δύσκολα γιατί τα Windows θα δουν σαν πειρατική την εγκατάσταση λόγω αλλαγής του hardware (Hard disk), εκτός και άν άλλαξε κάτι που δέν γνωρίζω.
Σε αυτή την περίπτωση κάνεις το νέο δίσκο δύο partition !!! και με το Norton ghost bootable cd (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&hs=5GF&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=norton+ghost+bootable+cd&meta=&aq=f&aqi=g2&aql=&oq=&gs_rfai=) image -> partition (ανάποδη διαδικασία) του β.

Επανεκκινείς και με F11 (F12) recovery στο νέο πλέον δίσκο.
Όλα αυτά απαιτούν κάποια ευχέρεια και παραπέρα γνώση υπολογιστών για την αντιμετώπιση των μικρο δυσκολιών και ιδιαιτεροτήτων του κάθε υπολογιστή.

Αποστόλης1
08-04-10, 20:44
Στηβ όπως λες τα νέτμπουκ δεν έχουν CD, οπότε θα μπορεί μόνο με USB bootable stik αν εχει 2 θύρες, αλλά μια φορά που δοκίμασα δεν προχωρούσε στην εγκ/ση

MacGyver
08-04-10, 20:51
.....
Όλα αυτά απαιτούν κάποια ευχέρεια και παραπέρα γνώση υπολογιστών για την αντιμετώπιση των μικρο δυσκολιών και ιδιαιτεροτήτων του κάθε υπολογιστή.
Αυτές και άλλες λεπτομέρειες καλύπτονται στην ανωτέρω πρόταση.
Ότι περιγράφω το κάνω εδώ και αρκετά χρόνια.
Πρόσφατα στο laptop και το Netbook που έχω, στο μέν πρώτο με bootable Cd και bootable Usb stik και στο δεύτερο με bootable Usb stik με κάποιες δυσκολίες βέβαια.

klik
08-04-10, 20:53
...
Σε περίπτωση που αλλάξεις σκληρό τα πράγματα είναι λίγο ποιό δύσκολα γιατί τα Windows θα δουν σαν πειρατική την εγκατάσταση λόγω αλλαγής του hardware (Hard disk), εκτώς και άν άλλαξε κάτι που δέν γνωρίζω.
... δεν ασχολήθηκαν ποτε τα windows με τις αλλαγές δίσκου, αυτές επιτρέποντε. Μόνο με σημαντικές αλλαγές υπάρχει πρόβλημα (π.χ. motherboard). Έχει λεπτομερή αναφορά στο site της ms.

Αποστόλης1
08-04-10, 21:04
δεν ασχολήθηκαν ποτε τα windows με τις αλλαγές δίσκου, αυτές επιτρέποντε. Μόνο με σημαντικές αλλαγές υπάρχει πρόβλημα (π.χ. motherboard). Έχει λεπτομερή αναφορά στο site της ms.


Μα εγώ ξέρω ότι η εγκ/ση επιτρέπεται μόνο σε έναν σκληρό και όχι ας πούμε για μια μητρική

MacGyver
08-04-10, 21:18
Μιλάω για μεταφορά (restore) image δίσκου χ ήδη εγκατεστημένων windows σέ δίσκο ψ.
Τα windows θα κάνουν κλείσιμο με τον χ και στην επανεκκίνηση θα δούν τον ψ.
Επιφυλάσσομαι, δεν το έχω κάνει ποτέ.
Στην περίπτωση που γίνει εκ νέου εγκατάσταση δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

klik
08-04-10, 21:19
Η εγγατάσταση επιτρέπετε σε ένα μηχάνημα, όχι σε έναν δίσκο.
Στο μηχανημα που στήνονται τα windows επιτρέπονται αλλαγές δίσκων. Δεν επιτρέπετε να πας τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα και να συνεχίσουν να λειτουργούν και τα δύο με τα ίδια windows.

Αν χαλάσει η μητρική ή τέλος πάντων υπάρξουν σημαντικές αλλαγές (κάρτες γραφικών/επεξεργαστής κτλ), υπάρχει δικαίωμα στον χρήστη να μεταφέρει το δίσκο σε άλλο υπολογιστή (προσοχή αν είναι ΟΕΜ πρέπει να μεταφερθεί σε υπολογιστή του ίδιου κατασκευαστή). Σε αυτήν την περίπτωση τα windows πρεπει να ενεργοποιηθούν εκ νεου κατόπιν επικοινωνίας με τηλέφωνο (με online δεν περνά).

Υπάρχει το σχετικό documentation απο τη microsoft (π.χ. αναζήτηση για blue screen stop: 0x00000006 after disk move to backup computer κτλ).

klik
08-04-10, 21:21
Μιλάω για μεταφορά (restore) image δίσκου χ ήδη εγκατεστημένων windows σέ δίσκο ψ.
Τα windows θα κάνουν κλείσιμο με τον χ και στην επανεκκίνηση θα δούν τον ψ.
Επιφυλάσσομαι, δεν το έχω κάνει ποτέ.
Στην περίπτωση που γίνει εκ νέου εγκατάσταση δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλιώς δεν θα είχε λόγο ύπαρξης software όπως π.χ. το acronis, το οποίο μάλιστα δίνεται δωρεαν απο κάποιους κατασκευαστές δίσκων για να τους αλλάζεις πριν χαλάσουν

MacGyver
08-04-10, 21:24
Φαίνεται λογικό.

Αποστόλης1
08-04-10, 23:39
Πριν 2 χρόνια μου χάλασε ο σκληρός (είχα 98 και ΧΡ Προ) για τα ΧΡ είχα αγοράσει το λειτουργικό ΟΕΜ και ρώτησα στη Μάικροςοφτ και μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να τα εγκαταστήσω σε νέο δίσκο.

klik
08-04-10, 23:55
Πριν 2 χρόνια μου χάλασε ο σκληρός (είχα 98 και ΧΡ Προ) για τα ΧΡ είχα αγοράσει το λειτουργικό ΟΕΜ και ρώτησα στη Μάικροςοφτ και μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να τα εγκαταστήσω σε νέο δίσκο.

λάθος κάνεις. Δεν μπορείς να το πας σε άλλο μηχάνημα μόνο. Να αλλάξεις δίσκο στο ΙΔΙΟ μηχάνημα μπορείς.
Διάβασε το EULA απο εδώ (http://download.microsoft.com/documents/uk/licensing/faq/downloads/microsoft-windows-oem-eula-changes.doc)

ή δες μια περίληψη (απο εδώ (http://www.tomshardware.co.uk/forum/18211-35-moving-windows-version))


In general, OEM software may not be transferred from one system to another
system. However, the computer system can certainly be updated with new
components without the requirement of a new software license. The only
exception to this is the motherboard 1. If the motherboard is replaced 2,
the computer system is deemed "new" and a new license would be required.

ακόμα και στην αλλαγή motherboard υπάρχει παραυράκι. Αν ο OEM κατασκευαστής εγγρίνει την επιδιόρθωση/αναβάθμιση λόγω βλάβης του αρχικού μηχανήματος, η άδεια χρήσης συνεχίζει να ισχύει.

klik
09-04-10, 12:02
Αφού ανέφερα τι συμβαίνει στις OEM εκδόσεις, να προσθέσω και πληροφορία για τις κανονικές (μη OEM) εκδόσεις:

το άρθρο της microsoft για τις αλλαγές εξαρτημάτων ή ακόμα και μεταφοράς της εγγατάστασης σε άλλο υπολογιστή ακολουθεί:
http://support.microsoft.com/kb/249694



Over the life cycle of a Microsoft Windows operating system, you may have to restore a system state backup that is installed on one computer to the same physical computer or even to a different physical computer. Recovery from the following events may require a restore operation: hardware failure
software failure
computer theft
natural disaster
user error
hardware failure
software failure
computer theft
natural disaster
user error
You can restore a system state backup from one physical computer to the same physical computer or another computer that has the same make, model, and configuration (identical hardware).

Το άρθρο περιγράφει και τη διαδικασία για να μεταφερθεί η εγγατάσταση σε άλλο υπολογιστή με όμοια χαρακτηριστικά.