PDA

Επιστροφή στο Forum : έλεγχος mosfet αν είναι καμμένο



tzitzikas
12-04-10, 19:54
Καλησπέρα, αυτό τον καιρό κατασκευάζω ένα linear για μεσαια με 12 mosfet IRFP360. Καποια στιγμη εκανε στις δοκιμες μια αυτοταλαντωση, και εβγαλαν τα περισσοτερα mosfet στο πισω μερος εκει που ερχονται σε επαφη με την ψυκτρα καπνους. Νομιζα οτι τα πηρα στο χερι , αλλα μετα εβγαζαν κανονικα ισχυ οταν ξαναρυθμισα το ρευμα ηρεμιας σωστα. Τα τσεκαρα ενα ενα με πολυ μετρο (στο κουμπι της διοδου) μεταξυ drain-source και δοκιμασα και ενα αχρησιμοποιητο, και εδειχναν ολα 500Ω περιπου. Δεν φανικαν να ειχαν προβλημα. Ισως ο καπνος υπεθεσα ηταν επειδη εχω βαλει πολυ παστα στα φετ και χωρις μικες, να εβγαλε καπνο η παστα απο στιγμιαια υπερθερμανση.
Πως μπορω να τσεκαρω αλλιως αν καποιο fet τα εχει τινάξει?
Στα IRF640 σε ενα μικρο λινεαρ που εχω για οδηγηση όταν καίγεται ένα, εχει μετα μόνιμα βραχυκυκλωμένο το drain με το source.

Ορίστε και κάποιες φώτο

http://tzitzikas.webs.com/fet20.JPG
http://tzitzikas.webs.com/linear20.JPG
http://tzitzikas.webs.com/linear21.JPG
http://tzitzikas.webs.com/linear22.JPG
http://tzitzikas.webs.com/fet21.JPG
http://tzitzikas.webs.com/pompos20.JPG

tzitzikas
13-04-10, 08:59
κανεις?????????????????????????????? ευχαριστω

Nemmesis
13-04-10, 09:40
η παστα δεν βγαζει καπνους... μηπως τπτ υποληματα σολδερινης?

tzitzikas
13-04-10, 10:27
αν ειχε καει καποιο δε θα επρεπε να ειχε βραχυκυκλωσει? η υπαρχει πιθανοτητα να εχει καει και στο πολυμετρο να φαινεται σαν καλο? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το τσεκαρω αν ειναι καμμενο η οχι? π.χ με καπασσιτόμετρο?

Nemmesis
13-04-10, 10:31
η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να σου πω ξεκαθαρα κανε αυτο και θα δεις αν ειναι οκ... εγω θα εκανα οτι ηδη εκανες και εσυ θα συγκρινα τις μετρισης μου με ενα καλο... παντος ποτε μεχρι τωρα δεν μου εχει τυχει καμενο φετ και να μην ειναι βραχηκυκλωμενο..

tzitzikas
13-04-10, 10:36
τα συγκρινα και τα 12 (ξεκολωντας βεβαια τις αντιστασεις απο πανω τους) με ενα καλο αχρησιμοποιητο που ειχα. ολα εδειχναν μεταξυ darin-source 500ohm. Tα irf640 οταν καιγονται παντως μου βραχυκυκλωνουν αυτους τους ακροδεκτες. Υπαρχει περιπτωση επειδη δεν γραφουν μαρκα και ειναι ισως non-name να μην βγαζουν τα βατ που πρεπει? γιατι το κυκλωμα λεει 500βατ στα 110βολτ και σε μας εξαρχης εβγαλε ως 183βατ στα 106βολτ.

Nemmesis
13-04-10, 11:04
παιζει και αυτο αλλα λιγο δυσκολο.. παραπανω δεν μπορω να σε βοηθεισω μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με τετοια πραγματα.
κανενας αλλος παιδια?

Thanos10
13-04-10, 12:20
τα συγκρινα και τα 12 (ξεκολωντας βεβαια τις αντιστασεις απο πανω τους) με ενα καλο αχρησιμοποιητο που ειχα. ολα εδειχναν μεταξυ darin-source 500ohm. Tα irf640 οταν καιγονται παντως μου βραχυκυκλωνουν αυτους τους ακροδεκτες. Υπαρχει περιπτωση επειδη δεν γραφουν μαρκα και ειναι ισως non-name να μην βγαζουν τα βατ που πρεπει? γιατι το κυκλωμα λεει 500βατ στα 110βολτ και σε μας εξαρχης εβγαλε ως 183βατ στα 106βολτ.
Στα Fet οταν ειναι οκ δεν μπορεις να δεις 500Ω μεταξυ D-S, μετρησετα εκτος κυκλωματος δεν πρεπει να δεις καμια τιμη,αν ειναι βραχυκυκλωμενα θα σου δειξει καποια Ω.

FILMAN
13-04-10, 12:21
Για να ελέγξεις mosfet καναλιού Ν με πολύμετρο κάνεις τα εξής:
1) Βραχυκυκλώνεις στιγμιαία όλα τα πόδια μαζί. Έτσι, το mosfet είναι στην αποκοπή, και με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις μεταξύ drain και source ότι δεν έχεις βραχυκύκλωμα, όπως επίσης μπορείς να ελέγξεις την ενσωματωμένη δίοδο (εφόσον βέβαια υπάρχει).
2) Βάζεις στιγμιαία το μαύρο καλώδιο του πολυμέτρου στο source και το κόκκινο στο gate. Έτσι η χωρητικότητα πύλης - πηγής φορτίζεται, και το mosfet παραμένει σε αγωγιμότητα ακόμα και αφού αφαιρέσεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου. Τώρα, ξαναμετράς μεταξύ drain και source όπου θα πρέπει να έχεις σχεδόν βραχυκύκλωμα.
3) Ξανακάνεις το 1.

Αν το mosfet περάσει τα παραπάνω τεστ επιτυχώς, είναι εντάξει.

tzitzikas
13-04-10, 12:30
Στα Fet οταν ειναι οκ δεν μπορεις να δεις 500Ω μεταξυ D-S, μετρησετα εκτος κυκλωματος δεν πρεπει να δεις καμια τιμη,αν ειναι βραχυκυκλωμενα θα σου δειξει καποια Ω.
καλησπέρα. μηπως κανεις καποιο λαθος. Ολα τα φετ (χωρις αντιστασεις επανω) μου εδειξαν στο πολυμετρο στη θεση της διοδου μονο (κουμπι διοδου) 500Ω περιπου. Και ενα αχρησιμοποιητικο εδειξε τοσο.
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/irf/irfp360.pdf
δες εχει διοδο μεταξυ drain-source.
και τα irf640 http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXtvwts.pdf μου δειχνει αντισταση στη θεση τις διοδου στο πολυμετρο. ευχαριστω.
Ο καπνός που μπορει να οφειλεται? παντως παρα τον καπνο μετα δειχνουν ολα να δουλευουν τα φετ.
παντως οσα mosfet irf640 εκαψα στο μικρο λινεαρ (εχω καψει καμια 5-6), ολα ηταν μετα βραχυχυκλωμενα.
Αν δεν βγαζει την ισχυ που πρεπει το λινεαρ μπορει να φταιει η μαρκα των φετ?


Για να ελέγξεις mosfet καναλιού Ν με πολύμετρο κάνεις τα εξής:
1) Βραχυκυκλώνεις στιγμιαία όλα τα πόδια μαζί. Έτσι, το mosfet είναι στην αποκοπή, και με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις μεταξύ drain και source ότι δεν έχεις βραχυκύκλωμα, όπως επίσης μπορείς να ελέγξεις την ενσωματωμένη δίοδο (εφόσον βέβαια υπάρχει).
2) Βάζεις στιγμιαία το μαύρο καλώδιο του πολυμέτρου στο source και το κόκκινο στο gate. Έτσι η χωρητικότητα πύλης - πηγής φορτίζεται, και το mosfet παραμένει σε αγωγιμότητα ακόμα και αφού αφαιρέσεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου. Τώρα, ξαναμετράς μεταξύ drain και source όπου θα πρέπει να έχεις σχεδόν βραχυκύκλωμα.
3) Ξανακάνεις το 1.

Αν το mosfet περάσει τα παραπάνω τεστ επιτυχώς, είναι εντάξει.
οταν λες βραχυχυκλωνω στιγμιαια ολα τα ποδια ενοεεις υπο ταση στο κυκλωμα? αν ναι θα καψω κανα τροφοδοτικο η τουλαχιστον θα καψω τις αντιστασεις 0,18Ω μεταξυ source-γης.
το κυκλωμα ειναι εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50294

Thanos10
13-04-10, 12:33
Ναι αν εχει διοδο.

FILMAN
13-04-10, 12:45
Παναγιώτη κάνεις λάθος, τα πολύμετρα στην κλίμακα διόδων μετράνε mV και όχι Ω. Άρα αυτό το 500 που διάβασες, ήταν η τάση ορθής φοράς της διόδου που έχουν τα mosfet εσωτερικά μεταξύ D-S, και τίποτα παραπάνω. Οι δοκιμές που είπα, γίνονται έχοντας το εξάρτημα στο χέρι.

badsak
13-04-10, 14:25
Παναγιωτη τα FET που εχεις αν δεν κανω λαθος δεν ειναι no name ειναι τις IR μια
πολυ καλη μαρκα στα συγκεκριμενα φετ. Βγαλε αν μπορεις και μια κοντινη φωτο.
Επισης για να τα μετρησεις κανε αυτο που σου ειπε ο Filman.
Και οταν λεει να τα βραχυκυκλωσεις εννοει να συνδεσεις μεταξυ τους στιγμιαια
τους ακροδεκτες του ΦΕΤ.

tzitzikas
13-04-10, 18:56
Για να ελέγξεις mosfet καναλιού Ν με πολύμετρο κάνεις τα εξής:
1) Βραχυκυκλώνεις στιγμιαία όλα τα πόδια μαζί. Έτσι, το mosfet είναι στην αποκοπή, και με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις μεταξύ drain και source ότι δεν έχεις βραχυκύκλωμα, όπως επίσης μπορείς να ελέγξεις την ενσωματωμένη δίοδο (εφόσον βέβαια υπάρχει).
2) Βάζεις στιγμιαία το μαύρο καλώδιο του πολυμέτρου στο source και το κόκκινο στο gate. Έτσι η χωρητικότητα πύλης - πηγής φορτίζεται, και το mosfet παραμένει σε αγωγιμότητα ακόμα και αφού αφαιρέσεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου. Τώρα, ξαναμετράς μεταξύ drain και source όπου θα πρέπει να έχεις σχεδόν βραχυκύκλωμα.
3) Ξανακάνεις το 1.

Αν το mosfet περάσει τα παραπάνω τεστ επιτυχώς, είναι εντάξει.

καλησπέρα. το εκανα το πειραμα σε 2 καινουργια irf640 που εχω σπιτι αλλα δε δουλεψε. το δοκιμασα για την φορτιση και στη κλιμακα 200 που μετρας βραυχκυκλωματα αλλα και στη κλιμακα 2Κ που εχει το σημα της διοδου. Σε καμια περιπτωση δε μου εδειξε βραχυχυκλωμα source-gate μετα την φορτιση.

Thanos10
13-04-10, 19:58
Παναγιωτη ενα μικρο κυκλωματακι για να ελεγχεις τα φετ, οταν πατησεις το μπουτον και το fet ειναι ενταξει το LED θα αναψει αν αφηνεις το μπουτον θα πρεπει να σβηνει.
Αν το led αναβει συνεχως ανεξαρτητα αν πατας το μπουτον το fet ειναι καμμενο, αν δεν αναβει το led ακομη και αν πατας το μπουτον το fet δεν ειναι ok.

tzitzikas
13-04-10, 20:16
Παναγιωτη ενα μικρο κυκλωματακι για να ελεγχεις τα φετ, οταν πατησεις το μπουτον και το fet ειναι ενταξει το LED θα αναψει αν αφηνεις το μπουτον θα πρεπει να σβηνει.
Αν το led αναβει συνεχως ανεξαρτητα αν πατας το μπουτον το fet ειναι καμμενο, αν δεν αναβει το led ακομη και αν πατας το μπουτον το fet δεν ειναι ok.

sε ευχαριστω θανο. δε πιστευω να κινδυνευουν τα φετ με αυτη την ταση στην πυλη?

Thanos10
13-04-10, 20:30
Οχι Παναγιωτη δεν υπαρχει προβλημα το ειχα ποιο παλια πριν φιαξω τον αναλυτη ημιαγωγων.
Βεβαια μονο καναλιου Ν για φετ μπορει να τεσταρει και τρατζιστορ ΝΡΝ.

FILMAN
14-04-10, 12:55
καλησπέρα. το εκανα το πειραμα σε 2 καινουργια irf640 που εχω σπιτι αλλα δε δουλεψε. το δοκιμασα για την φορτιση και στη κλιμακα 200 που μετρας βραυχκυκλωματα αλλα και στη κλιμακα 2Κ που εχει το σημα της διοδου. Σε καμια περιπτωση δε μου εδειξε βραχυχυκλωμα source-gate μετα την φορτιση.
Αυτό σου είπα εγώ να κάνεις; Για "βραχυκύκλωμα" drain-source σου είπα να δεις μετά τη φόρτιση!

tzitzikas
14-04-10, 18:54
Αυτό σου είπα εγώ να κάνεις; Για "βραχυκύκλωμα" drain-source σου είπα να δεις μετά τη φόρτιση!
μετα την φορτιση το δοκιμασα φυσικα αλλα τιποτα, φορτιση δοκιμασα με την σκαλα 2Κ (που δειχνει την διοδο) να κανω . συνδεσα τους ακροδεκτες οπως ειπες στιγμιαια με το πολυμετρο στην θεση 2Κ (που δειχνει την διοδο) , τους αφεραισα απο το φετ και μετα εβαλα την σκαλα του πολυμετρου στα 200ω οπου δειχνει το βρακυκυκλωμα αλλα δεν εγινε τιποτα!

FILMAN
16-04-10, 15:48
Μήπως το πολύμετρό σου είναι αναλογικό;

Thanos10
16-04-10, 15:54
Mε το κυκλωμα που του ανεβασα μπορει να βρει αν ειναι καμμενο ποιο ευκολα απο ενα πολυμετρο.