PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκρονική περίφραξη ανοιχτού χώρου...



agorts
17-04-10, 07:37
Ψάχνω να βρω τρόπο υλοποίησης για να οριοθετήσω μία ορθογώνια περιοχή (4m x 10m) ώστε έχοντας κάτι επάνω στα πράγματα που είναι μέσα σε αυτή την περιοχή να καταλαβαίνω όταν κάποιο από τα πράγματα μετακινείται εκτός της οριοθετημένης περιοχής…

Σκεφτόμουν για RFID αλλά θέλω να ενημερώνομαι όταν περνάει τη περίμετρο και όχι όταν κινείται μέσα στο χώρο.. Δηλαδή η οριοθέτηση να είναι τύπου «κουρτίνας» στα άκρα και μόνο εκεί… για να μην ενεργοποιείται όσο κινείται εντός, μόνο όταν πάει να περάσει τα όρια να ενεργοποιείται!

θέλω να ενημερώνομαι μόνο όταν κάποιο από τα πράγματα που είναι μέσα πάει να βγει προς τα έξω (πχ το παίρνει κάποιος μαζί του)… με τις υπέρυθρες δεν υπάρχει διαχωρισμός αν είναι κάποιο από τα πράγματα ή κάποιος άνθρωπος ή ζώο…

Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας…

rep
17-04-10, 09:05
υπαρχουν δεσμες εξωτερικου χωρου κατι τετοιο αυτονομοι ή σε συνδεση με συναγερμο.το εχω δοκιμασει ειναι αξιοπιστο.για να μην εχεις προβληματα και με ζωα υπαρχει τροπος συνδεσης μα παραπανω απο μια δεσμη.δες λιγο εδω. http://www.sitemaker.gr/guardprotection/page_GREEK_8.htm

agorts
17-04-10, 12:37
Το ερώτημα είναι αν διαχωρίζει αυτό που θέλω να προστατεύσω (έχει κάτι κολλημένο επάνω του) από κάποιον περαστικό ή κάποιο ζώο...?

Τα πράγματα είναι καρέκλες, τραπέζια, καναπέδες... Σκέψου ένα υπαίθριο χώρο που δεν έχει περίφραξη γύρω-γύρω... εκτός από κάτι γλάστρες γύρω-γύρω που νοητά οριοθετούν την περιοχή... Θα μπορούσε να είναι και κάποιο βάζο, τασάκι, κλπ

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη είσοδος... θεωρητικά θα μπορούσες να μπεις και να βγεις από οπουδήποτε...

Δεν θα με ενδιέφερε το ποιο πράγμα ακριβώς βγαίνει, αλλά αν το είχα δεν θα με χάλαγε...

Θα ήθελα να είναι κάτι σαν συναγερμός ώστε να αποθαρύνει την πιθανή κλοπή... Προφανώς με ενδιαφέρει η ενημέρωση ότι έγινε η παραβίαση (βγήκε από το χώρο) και όχι υπόλοιπο κομμάτι του συναγερμού (τουλάχιστον σε αυτή τη φάση)...

Η περιοχή είναι ορθογώνια (4m x 10m)... Αν, λόγω απόστασης, δεν μπορούμε να την καλύψουμε μονοκόματα τότε θα μπορούσαμε να το κάνουμε τμηματικά...

Thanos10
17-04-10, 12:56
Αν σου κανει κατι τετοιο μπορω να σου το ανεβασω.

rep
17-04-10, 13:29
οι δεσμες που σου προτεινω δεν ειναι φθηνη λυση και ειναι για μεγαλουτσικες αποστασεις.υπαρχει σετ της autotech για φθηνη λυση και για τις αποστασεις που θελεις.τωρα για την ειδοποιηση πρεπει ή να μπει συναγερμος με τηλεφωνητη ή καποιο gsm module.

agorts
17-04-10, 15:41
Φίλε Θάνο, ευχαριστώ αλλά μάλλον δεν κάνει γιαυτο που θέλω να κάνω... Λόγω απόστασης αλλά και λόγω του ότι μεταλικό αντικείμενο μπορεί να υπάρχει σε κάποιον επάνω του με αποτέλεσμα να έχω false alarm...

Ευχαριστώ πάντως!

agorts
17-04-10, 15:46
Φίλε REP με την δεσμη δεν θα μπορώ να ξεχωρίσω αν διακόπηκε από κάποιο άνθρωπο ή ζώο (πράγμα πιθανό) περαστικό ή από κάποιον που το πήρε στα χέρια του και βγαίνει από το χώρο...
Εκτός και εάν η δέσμη μπορεί να διαβάσει κάτι που θα έχω τοποθετήσει επάνω στα πράγματα προς παρακολούθηση οπότε και θα ξεχωρίζει τις παραπάνω 2 περιπτώσεις...

rep
17-04-10, 17:37
Για ολα υπαρχουν λυσεις φιλαρακι αλλα το κοστος εινα το προβλημα.π.χ μπορεις να βαλεις ενα καταγραφικο μηχανημα dvr με μια ή δυο καμερες
να κοιτανε αυτο που θελεις.Καποια εξελιγμενα μηχανηματα εχουν την δυνατοτητα να μαρκαρεις απο ενα πλεγμα τα κομματια που θελεις να ελεγχεις
και οταν μονο σε εκεινο το σημειο αλλαξει κατι ενεργοποιει συναγερμο.

agorts
18-04-10, 08:14
Προφανώς και το κόστος πρέπει να είναι σε κάποια λογικα πλαίσια...

Δεν νομίζω οτι η λύση με τις κάμερες είναι κατάλληλη για την περίπτωση μου... Θα πρέπει να υπάρχει φως... και τη νύχτα ο φωτισμός δεν είναι καλός... θα μπορούσαμε με IR αλλά δεν μου αρέσει σαν λύση γιατί έχει μεγάλο ποσοστό false alarm...

fark
18-04-10, 10:00
ΑπΆ ότι καταλαβαίνω ζητάς κάτι αντίστοιχο μΆ αυτό που έχουν τα μαγαζιά με ρούχα.
Δηλαδή ένα μικρό κυκλωματάκι με ένα πηνίο και ένα πυκνωτή που θα βρίσκεται σε κάθε αντικείμενο στο χώρο.

agorts
18-04-10, 10:35
Ακριβώς! Απλά είναι η απόσταση που δεν ξέρω αν θα παίξει...!