PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή OPAMPS Σε Κάρτα Ήχου



Geo-R
17-04-10, 11:48
Έχω την ASUS XONAR DX και θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή των OPAMPS μπάς και δώ κάποια διαφορά σε επίπεδο (Hxo Monitor) Τι Προτείνεται?:001_rolleyes:

Φιλικά Γιάννης Ευχαριστώ
http://cgi.ebay.com/LME49722-Dual-ultra-low-noise-low-THD-Audio-Opamp-x2_W0QQitemZ170409831415QQcmdZViewItemQQptZLH_Defa ultDomain_0?hash=item27ad37abf7

Tι λέτε γιάυτα?

FILMAN
17-04-10, 11:49
Ποιους έχει πάνω;

Geo-R
17-04-10, 11:52
http://techgage.com/reviews/asus/xonar_dx/asus_xonar_dx_09_thumb.jpg

FILMAN
17-04-10, 12:01
ΝΕ5532... Εγώ θα την άφηνα ως έχει...

Geo-R
17-04-10, 12:05
Ευχαριστώ για την απάντηση βρηκα αυτό http://www.head-fi.org/forums/f6/asus-xonar-dx-mods-339127/index5.html (http://www.head-fi.org/forums/f6/asus-xonar-dx-mods-339127/index5.html)
Λεει για τον LME49722..
Αμα προχωρήσω σε αλλαγή τη πρέπει να αλλαξω μόνο τον OPAMP??

FILMAN
17-04-10, 12:14
Δεν μπορώ να δω το DATASHEET αυτού που λες, είδα όμως του LME49721, και είναι για τάση μέχρι 5.5 βολτ. Δεν νομίζω ότι τα ΝΕ5532 στην πλακέτα σου τροφοδοτούνται με τόσο χαμηλή τάση!

Geo-R
17-04-10, 12:19
Θέλω πολυ να προχωρήσω σε αλλαγή Opamps γιατί εχω ακούσει πολύ καλα λόγια γι'αυτήν την κάρτα αλλά δεν ξερώ με ποιόν Opamp θα συνεργαστεί καλά η κάρτα. Εσυ Τι προτείνης εκτος απο το να αφήσω τους ίδιους και αμα δεν εχει καλό αποτέλεσμα ξαναβάζω τους 5532 πάνω..:001_cool:

FILMAN
17-04-10, 12:20
Το θέμα είναι η κάρτα σου να μην τους τροφοδοτήσει με π.χ. +/- 12 βολτ και τους κάψεις

Geo-R
17-04-10, 12:25
Ναι η 5532 λένε

Manufacturer: Texas Instruments

Manufacturer Part No: NE5532P




RoHS Compliance : Yes




Description

Operational Amplifier (Op-Amp) IC

No. of Amplifiers:2

Slew Rate:9V/µs

No. of Pins:8

Operating Temperature Range:0°C to +70°C

Amplifier Type:Operational

Bandwidth Max:10MHz

Bias Current:800nA

Common Mode Ratio (CMR):70

RoHS Compliant: Yes

Κάποιος αντοίστηχως που θα μπορέσει να μου βγάλει καλύτερο ήχο???

FILMAN
17-04-10, 12:29
Εγώ θα το άφηνα ως έχει. Άσε να δούμε τι θα πει και κανας άλλος.

Geo-R
17-04-10, 12:30
ΟΚ Αμα είναι περιμένουμε..

moutoulos
17-04-10, 17:23
ΝΕ5532 ..., μια χαρά είναι, εννοείται πως θα την άφηνα ως έχει.

SRF
17-04-10, 17:42
Λειτουργικά μπορείς να αντικαταστήσεις όπως λες τα 5532 με τα LME49722. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τροφοδοσία & συνδεσμολογία! Τώρα το τι αξιομνημόνευτες διαφορές θα ακούσεις είναι αμφίβολο, & μάλλον υποκειμενικό! αφού προσωπικά πιστεύω ότι ήχος πραγματικά καθαρός από τέτοιες κάρτες είναι ουτοπία...

sakis
17-04-10, 18:03
εξαρταται απο το τι ακριβως θελεις να κανεις ...και βασικα εξαρταται απο τι ακριβως οδηγεις με τα την καρτα αυτη ...

το 5532 αν ειναι συνδεσμολογημενο ως Buffer ειναι αξιοπρεπεστατο ολοκληρωμενο και αλλζωντας το με κατι καλυτερο ναι θα υπαρχει διαφορα αλλα δυσκολα ειναι ακουστη με το αυτι

αντιθετα αν το ολοκληρωμενο ειναι συνδεσμολογημενο σαν ενισχυτης ακουστικων τοτε δεν θελει αλλαγη ....θελει καταργηση ...

στις περισσοτερες φτηνες καρτες ηχου αυτο που λενε εξοδος line στην ουσια δεν ειναι πραγματικοτητα ...απο πλευρας ισχυος ειναι ενας πολυ μικρος ενισχυτης ακουστικων ( το οποιο ευκολα μπορουμε να τσεκαρουμε βαζωντας ακουστικα στην εξοδο και να δουμε αν μπορει το 5532 να τα οδηγησει )

συμπερασμα .... οταν το 5532 ειναι δομημενο σαν buffer στην καρτα κενταει οταν ειναι δομημενο σαν ενισχυτης ακουστικων ο στοχος του ειναι η ισχυς και οχι η ποιοτητα ....

καποιες καρτες ηχου ( και μαλιστα φτηνες ) στο παρελθον ειχαν μεσα jumperaki ωστε να επιλεξει ο χρηστης αν στην εξοδο ηθελε line η headphone level ...

τελικα αν απο την εξοδο της καρτας ηχου αυτης οδηγεις καποιον σοβαρο ενισχυτη αξιζει να καταργησεις τελειως των ενισχυτη ακουστικων που εχει η καρτα σου ...θα εχεις χαμηλοτερη εξοδο στην καρτα ...αρκετη για να οδηγησεις οποινδηποτε ολοκληρωμενο ενισχυτη αλλα θα αποκτησεις απιστευτη ποιοτητα,διαχωρισμο,αποκριση κλπ κλπ μια και το σημα θα ερχεται κατ ευθειαν απο το dac

εναλλακτικα να οδηγεις καποιο συστημα 5+1 με την καρτα αυτη τυπου creative /logitech ακομα και 500 op amps να αλλαξεις πολυ λιγα πραγματα θα καταλαβεις

θυμιζω ...το τεστ ειναι πολυ απλο παιρνουμε ενα ζευγαρι ακουστικα και τα βαζουμε στην εξοδο line αν η εξοδος αυτη τα παιζει κα μαλιστα ζωντανα τοτε σημαινει οτι το 5532 ειναι ενισχυτης ακουστικων ....

αν ακουμε απο μεσα πολυ χαμηλα την μουσικη τοτε σημαινει οτι 5532 ειναι συνδεσμολογημενο ως buffer και η δηλωση line out ειναι πραγματικη

αυτα

grglaz
17-04-10, 18:15
πολυ σωστα οσα ειπες Σακη...
απλα θα πρεπει να κοιταξει και τις ρυθμισεις στο panel της καρτας...
στην δικη μου(realtek) αν ρυθμισω την εξοδο ως "ακουστικα" θα μου δωσει οσο level χρειαζομαι για να οδηγησω τα ακουστικα κατευθειαν,αν την ρυθμισω ως "εξοδος μπροστινου ηχειου" τοτε θα μου δωσει πολυ χαμηλο level για να στειλω το σημα σε ενισχυτη....οποτε παιζουν ρολο και οι ρυθμισεις.....

sakis
17-04-10, 18:18
λαθος λες .... αυτο δεν αλλαζει οτι το 5532 ειναι συνδεσμολογημενο ως ενισχυτης ισχυος απλα απο software του λες να παιξει πιο χαμηλα

αν δεις ενα κυκλωμα κλασσικου op amp ειναι τελιως διαφορετικο οταν δουλευει ως buffer και τελειως διαφορετικο οτανδουλευει σαν ενισχυτης ακουστικων

grglaz
17-04-10, 18:28
δε με καταλαβες...και συμφωνω μ αυτο που λες...λεω οτι για να καταλαβει τι τελικα συμβαινει θα πρεπει να λαβει υποψιν και την ρυθμιση που εχει κανει για να μην βγαλει λαθος συμπερασματα....

sakis
17-04-10, 18:42
πολυ καλα ...κανενα προβλημα απλα μην μπερδευουμε τον ανθρωπο ( ειναι και ο Φιλλιπος εδω και οπως καταλαβαινεις τα πραγματα ειναι επικυνδυνα ) :drool:

grglaz
17-04-10, 18:56
οκ,δε νομιζω να μπερδευτηκε κανεις...

Geo-R
18-04-10, 13:44
Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.
Σκοπός μου είναι να κάνω την κάρτα να βγάλει ποιό Ουδέτερο Ήχου.Να μου δώσει στον ενισχυτή (ΝΙΚΚΟ ΝΑ-2090) Τον Ηχο που βγάζουνε δύο Studio Monitors δηλαδή καλή ανάλυση ήχου και διαχωρισμό....:001_rolleyes:

Πως γίνεται να τραβηξουμε τον ήχο απευθείας απο το DAC τις κάρτας??

sakis
18-04-10, 14:24
βρισκεις ποια ποδαρακια ειναι η εισοδος του 5532 αποσυνδειες τους ηλεκτρολυτικους απο την μερια του ολοκληρωμενου και απο το ελευθερο ποδαρακι( του πυκνωτη ) παιρνεις το σημα και μια γη και εισαι ετοιμος ...

αν μεχρι τωρα το 5532 ηταν συνδεσμολγημενο σαν ενισχυτης τοτε και μετα απο αυτο πραγματικα θα παθεις πλακα με τον ηχο που βγαζει

αλλιως εξωτερικο dac συνδεμενο στην spdf του υπλογιστη σου αλλα τα καλα κοστιζουν και κανα δου κατοσταρικα

Geo-R
18-04-10, 16:31
Saki Ευχαριστώ πολύ ειλικρινά αλλα επειδή δεν κατέχω πολλά απο ηλεκτρονικά και η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι να το ψάξω μόνος μου είναι εύκολο να σου βγάλώ μια φώτο υψηλής ανάλυσης την κάρτα να το επεξεργαστής με τη ζωγραφική και να μου στειλεις ξανα την φωτο με το τι πρέπει να κάνω????
Σ'ευχαριστω πολύ:thumbup:

Geo-R
28-06-10, 20:25
http://www.europe-audio.com/img/Data/HQ/ne5532.gifΠΑΙΔΙΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΑ TO NE5532 ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ PIN 2-3 TO LEFT ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ PIN 6-7 ΤΟ RIGHT ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΙΩΣΩ??? KAI AN NAI ΠOY?

ultra
28-06-10, 20:31
http://techgage.com/reviews/asus/xonar_dx/asus_xonar_dx_09_thumb.jpg

Μπορεις να βαλεις τους OP275 της AD....λιγο ακριβοι, αλλα σαφως καλυτεροι

Panoss
28-06-10, 20:34
Το 7 είναι έξοδος, ενώ εσύ, απ' ότι κατάλαβα θες τις εισόδους του opamp (2,3,5,6).
Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσεις και τη γείωση(όχι την αρνητική τροφοδοσία του opamp).

Geo-R
28-06-10, 21:07
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ....:lool: ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ ΗΧΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ OPAMP....