PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη Touch Switch



MadAss
18-04-10, 20:36
Καλησπερα σε ολους σας...
φτιαχνω μια προσοψη για ενα pc case και θελω να βαλω στην θεση του button που εχει για την εκκινηση ενα touch switch αλλα χωρις να ανοιξω καποια τρυπα στο plexi glass η να υπαρχουν καλωδιακια κτλ. Πως μπορω να το κανω να πιανει πανω απο το πλαστικο(το οποιο εχει παχος 0,5 εκ.)?

GR_KYROS
18-04-10, 21:12
μπορείς να τοποθετήσεις από πίσω υπέρυθρο διακόπτη
(εάν υπάρχει διαφάνεια του πλαστικού)
αλλά γιατί τόση φασαρία
ένα touch switch διακόπτη (κύκλωμα) του αρκεί ένα κεφάλι καρφίτσας.

MadAss
18-04-10, 21:21
το πλαστικο ειναι ασπρο-γαλακτερο και το θεμα ειναι να μην εχει τπτ μπροστα γιατι απο πισω θα ειναι το led λειτουργιας και θα κανει σκιες

GR_KYROS
18-04-10, 21:29
η τον βάζεις σε άλλο σημείο η χρησιμοποιείς τηλεχειρισμό
εξαντλήθηκαν οι ιδέες μου :saad:

klik
18-04-10, 21:51
reed switch εσωτερικά αντί για το power on button;
θα πλησιάζεις στιγμιαία έναν μαγνήτη εξωτερικά και θα ανάβει.
το reed μπορεί να είναι σε βάθος μέχρι 5 πόντους απο την επιφάνεια.

gsmaster
18-04-10, 22:04
Τα χωρητικά πλήκτρα αφής δεν χρειαζεται να κάνεις τρύπα στο πλαστικό. Απλά δεν ξέρω κατα πόσο θα πιάνει στα 5mm.
Αυτά που έχω δει είναι σε παχος πλακέτας. 1,5mm το πολύ

kopla
18-04-10, 22:22
Γιαννη, πιάνει και σε 5mm
Δεν το πρότεινα το παρακάτω γιατι θελει μΕ. Γινεται φυσικά και υλοποίηση χωρίς μΕ αλλά ειναι σαφώς πιο απαιτητική και δύσκολη (timer, sr flip flop, comparators, inveter είναι μερικά που χρειάζονται)

YouTube- Introduction to mTouch Capacitive Touch Sensing Part 1 of 3

MadAss
18-04-10, 22:33
αυτο που εδειχνε στο βιντεο ειναι ολο μαζι ενα ολοκληρωμενο η κομματια ξεχωριστα?
εγω εχω βρει καποια που χρησιμοποιουν το 555 η καποιο darlington, αυτα λες να πιανουν?

tasosmos
18-04-10, 22:46
Αν χρησιμοποιει μονο ενα darlington τοτε δεν βασιζεται στην χωρητικοτητα αλλα στην αγωγιμοτητα, δλδ απλα ενισχυει το ρευμα που περναει μεσα απο το δαχτυλο σου οταν πατας και απαιτει μεταλλικες επιφανειες για να πατας πανω.

Για το κυκλωμα με 555 μαλλον θα χρειαστει να ανεβασεις καποιο σχεδιο.

kopla
18-04-10, 22:47
Εδω ειναι μια λίστα με τα πάντα. Μικροελεγκτες με mtouch αλλα και αλλοι γενικής χρήσης, +application notes, libraries κτλ. Καποια (sr, timers ...) ειναι μεσα στον μΕ, τα άλλα τα βαζεις εξωτερικά.

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2695


Αυτό που κανουν με τα darlinghton, ουσιαστικά χρησιμοποιούν το μεγαλο κέρδος (ρεύματος) τους. Ενα μικρο ρεύμα στη βαση του 1ου τρανζίστορ (επί το β του) ειναι η είσοδος στο 2ο τρανζίστορ το οποίο εκτινασσεται στον κόρο.
(Ιβασης1 x β1 x β2 συνολικό κέρδος). Φυσικά το κύκλωμα (στη βάση του 1ου τρανζίστορ ή στο darlinghton) κλείνει με με το δάκτυλό σου. Κανουν δουλειά αλλά θα πρεπει να υπάρξει φυσική επαφή, χωρίς πλέξι. Δεν κόβω και το κεφάλι μου ομως ότι δεν παίζει με πλεξι από πάνω (επειδή δεν το εχω δοκιμάσει)

Με το 555 δεν ξερω τι κύκλωμα εννοείς

MadAss
19-04-10, 23:38
μπηκα στο σαιτ φιλε kopla και προσπαθω να παραγγειλω samples αλλα μου λεει "The email address you are trying to register with is not eligible to order samples online. Please do one of the following:1.Register with an approved business or university email address 2. Visit www.microchipdirect.com to purchase parts", τι να κανω για να μου στειλουν?

βεβαια αν υπαρχει κατι αλλο χωρις pic θα με βοηθουσε περισσοτερο, αλλα θα το προσπαθησω και με τον pic (και οτι γινει :001_smile:).

PS. http://www.electronics-project-design.com/TouchSwitch.html ενα σχεδιο με 555

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

kopla
20-04-10, 00:15
Μη βαλεις hotmail και τετοια. Αυτα δεν τα δεχεται. Αν εχεις πανεπιστημιακό ή αλλο, οκ (tellas, otenet...)

Καταλαβα με το 555. Δοκιμασε και αυτο.... βαλε και πλεξι απο πανω να δεις αν παιζει

MadAss
20-04-10, 22:46
δοκιμασα με αλλο email και εκανα εγγραφη (thnx kopla) αλλα κατι γινετε με το email και δεν μου ανοιγει να κανω την επιβαιβεωση:cursing:

βρηκα και αυτο που λειτουργει με flip flop http://www.discovercircuits.com/PDF-FILES/3vtchmom2.PDF... θα δοκιμασω και αυτο και με το 555 και βλεπουμε.