PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμός/έλεγχος γκαραζόπορτας



spoumi
19-04-10, 15:48
Γειά σας,
έχω μία γκαραζόπορτα η οποία ανοίγει με τηλεχειρισμό.
Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να μπορώ να ελέγχω από μακριά αν είναι κλειστή ή ανοιχτή η πόρτα και αν είναι ανοιχτή να έχω τη δυνατότητα να την κλείσω.Η πρώτη ιδέα ήταν μέσω τηλεφώνου ίσως κινητού.
Ψάχνοντας λίγο είδα ότι μπορώ να το κάνω και με σταθερό τηλέφωνο.
Σκέφτομαι ότι για τον έλεγχο της πόρτας αν είναι ανοιχτή κλειστή είναι απλά ένας διακόπτης που θα κάνει επαφή όταν είναι κλειστή και θα κλείνει το κύκλωμα.
Στο νετ βρήκα αυτό:
http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=37&theid=37&open1=1&open2=6&open3=&thepid=181

Πρέπει να κάνει την δουλειά που θέλω αλλά πρώτον έχει πολύ περισσότερες θύρες από όσες χρειάζομαι και δεύτερον είναι ακριβό.

Αυτό που θέλω είναι μια λύση που να ασχοληθώ κι εγώ και να μην την πάρω έτοιμη.
Οι γνώσεις μου είναι λίγες αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μάθω.
Καμιά ιδέα? :001_rolleyes:

panosfm
26-04-10, 12:24
υπαρχει ενα παρομοιο κιτ της velleman που μπορεις να ελενξεις 3 συσκευες μεσω τηλεφωνου , ειναι πιο φτηνο . Το ειχα φτιαξει πριν αρκετο καιρο και δουλευει καλα..

panosfm
26-04-10, 12:30
θα μπορουσες επισης χωρις πολλα παραπανησια κυκλωματα . χρησιμοποιωντας ενα σετ μαγνητη -μαγνητικου διακοπτη που να ανιχνευει αν η πορτα ειναι ανοιχτη η κλειστη , και αν ειναι ανοιχτη για πανω απο καποιο χρονο , (χρησιμοποιωντας ενα κυκλωμα καθυστερησης με ενα 555) να τροφοδοτει ενα σημα στο υπαρχων κυκλωμα ελενχου της πορτα και να την κλεινει..

chs
26-04-10, 19:07
οι περισσότεροι τηλεχειρισμοι για γκαραζόπορτες έχουν την ικανότητα να κλείνουν μόνες τους μετά απο κάποιο χρόνο δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο...........
στύλε φωτο από την πλακέτα να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω......

spoumi
27-04-10, 12:50
Δεν θέλω να κλείνει μετά από λίγο γιατί τις πρωινές ώρες μένει συνέχεια ανοιχτή αλλά μετά όπου φεύγουμε την κλείνουμε.Και μερικές φορές δν θυμόμαστε αν την κλείσαμε ή όχι και καταλήγουμε να γυρνάμε για να σιγουρευτουμε :cursing:

Αυτό που σκέφτηκα χθες που νομίζω ότι είναι και αρκετά πιο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσω ένα κινητό όπου κάνοντας αναπάντητη σε αυτό θα δίνει εντολή στην γκαραζόπορτα να ανοίξει ή να κλείσει αλλά θα έχω και ένα διακόπτη όπου θα κλείνει μόνο εάν η γκαραζόπορτα είναι ανοιχτή οπότε κάνοντας μια αναπάντητη αν είναι ανοιχτή θα δίνει σήμα και θα κλείνει ενώ αν είναι ήδη κλειστή το κύκλωμα θα είναι ανοιχτό λόγω του διακόπτη οπότε δν θα γίνεται τίποτα.

Bobiras
28-04-10, 01:45
θα μπορουσες επισης χωρις πολλα παραπανησια κυκλωματα . χρησιμοποιωντας ενα σετ μαγνητη -μαγνητικου διακοπτη που να ανιχνευει αν η πορτα ειναι ανοιχτη η κλειστη , και αν ειναι ανοιχτη για πανω απο καποιο χρονο , (χρησιμοποιωντας ενα κυκλωμα καθυστερησης με ενα 555) να τροφοδοτει ενα σημα στο υπαρχων κυκλωμα ελενχου της πορτα και να την κλεινει..

καλημερα πανο αυτο που ειπες που κηνησε την περιεργια και θα ηθελα να ανεβασεις ενα σχεδιακι αλλα επηδει θα ηθελα να υπαρχουν αλλος ενας παραμετρος αν ειναι ευκολο να τον εφαρμοσεις μεσα στο σχεδιο που ειπες.
οι καθηστερισει να ειναι περιπου 2 λεπτα και λιγο πριν το κλεισιμο των 2 λεπτων να ηχει ενας βομβητης και να υπαρχη ενα μπουτον το ο ποιον πατονταστο να ξανα αρχιζει να μετρα παλι τα 2 λεπτα αντιστροφα γτ σε περιπτοσει που θελησω να βγαλο την μηχανη απο το γκαραζ και απο απερισκεψια απο χαζομαρα απο αφιριμαδα πες το ωπος θες να κατσω κατο απο την γκαραζοπορτα να μιλας η να αγναντευο να μπωρο με το μπουτον να το ξανακανω να μετραει παλι τα 2 λεπτα αντιστροφα οσπου να δωσει εντολη στην γκαραζοπορτα να κλειση. συγνομη αν σε κουρασα αλλα θα σου ειμουν ευνομον αν μου το ελεινες η οποιος αλλος μπωρεις.
σας ευχαριστω.