PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση προγράμματος για djing



Hary Dee
20-04-10, 04:19
Καλημέρα. Ο τίτλος δεν ήταν αρκετά σαφής αλλά δεν μπορούσα να προσδιορίσω ακριβώς τι θέλω...
Λοιπόν, ψάχνω για ένα πρόγραμμα (δεν ξέρω αν υπάρχει) που τη μετάβαση από το ένα κομμάτι στο άλλο να την κάνει "βάζοντας το ένα μέσα στο άλλο". Ξέρω (και έχω τεστάρει) κάποια που το κάνουν αλλά ήθελαν προεργασία, δηλαδή να βάλεις από πριν με τη σειρά που θέλεις τα κομμάτια κ.ο.κ. Εγώ το θέλω να τρέχει σε realtime. Ουσιαστικά έναν σχεδόν player ψάχνω, απλά ένα εφέ στην αλλαγή ζητώ. Αν ξέρετε κάποιο software των παραπάνω προδιαγραφών...

power of sound
20-04-10, 05:31
Καληmέρα:001_smile:. Αυτήν την επιλογή στην δίνει και ο media player των windows. Εκτός και αν δεν σου κάνει:001_rolleyes:. Αν δεν την ξέρεις: θα ανοίξεις των media player θα πας προβολή -> βελτιώσεις -> σταδιακό σβήσιμο και ρύθμιση της έντασης και θα πατήσεις το ενεργοποίηση του σταδιακού σβησίματος και βάλτο 10 δευτερόλεπτα και θα στο κάνει. Ελπίζω να βοήθησα:001_smile:.

Hary Dee
20-04-10, 05:59
Γιώργο με κούφανες! Δεν περίμενα να έχει τέτοια δυνατότητα ο wmp! Όμως βλέπω ότι παρόλο που το βάζω στα 10'' τελικά τη δουλειά την κάνει σε 2-3'' και πάλι όχι πετυχημένα. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό... Ευχαριστώ πολύ πάντως.
Τώρα δοκιμάζω να το κάνω με το virtual dj (με το οποίο είχα ψιλοασχοληθεί και πιο παλιά) και απ ότι βλέπω γίνεται αλλά με λίγη περισσότερη δουλειά. Ίσως άμα το μάθω να γίνει και πιο εύκολο...

Hary Dee
20-04-10, 07:03
Νομίζω τη βρήκα την άκρη με το virtualdj!... Το μόνο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι σε πολλά κομμάτια ο τίτλος είναι στα κινέζικα ή ανύπαρκτος. Δεν είναι όμως ότι έχει γενικά πρόβλημα με τα ελληνικά, αφού άλλα μου παίζουν και άλλα όχι.

power of sound
20-04-10, 07:15
Σημασία έχει ότι βρήκες το πρόγραμμα που σε βολεύει:001_smile:. Για να στα δείχνει όλα ελληνικά το virtual dj πρέπει να αλλάξεις δυο τιμές στο registry: θα πας έναρξη εκτέλεση θα γράψεις regedit μετά HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Nls -> CodePage. Στο CodePage θα βρεις της τιμές
c_1252.nls και θα το αλλάξεις σε c_1253.nls
και
c_1254.nls και το αλλάζεις σε c_1253.nls
μετά κάνεις μια επανεκκίνηση και είσαι κομπλέ.:biggrin:

leosedf
20-04-10, 07:16
Ενα επαγγελματικό είναι το alcatech BPM studio www.alcatech.com (http://www.alcatech.com)
Το άλλο είναι το TRAKTOR DJ Studio http://www.native-instruments.com/#/en/products/dj/traktor-pro/
Και μετά το Mixvibes και το Ultramixer.
Το alcatech και το mixvibes τα δούλευα σε μαγαζιά απο το 2000.
Ρίξε μια ματιά.

power of sound
20-04-10, 07:19
Ααα και το κόλπο με το regedit δεν ξέρω αν παίζει σε vista η 7. σε xp είναι δοκιμασμένο πάντως.

Hary Dee
20-04-10, 19:45
Σημασία έχει ότι βρήκες το πρόγραμμα που σε βολεύει:001_smile:. Για να στα δείχνει όλα ελληνικά το virtual dj πρέπει να αλλάξεις δυο τιμές στο registry: θα πας έναρξη εκτέλεση θα γράψεις regedit μετά HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Nls -> CodePage. Στο CodePage θα βρεις της τιμές
c_1252.nls και θα το αλλάξεις σε c_1253.nls
και
c_1254.nls και το αλλάζεις σε c_1253.nls
μετά κάνεις μια επανεκκίνηση και είσαι κομπλέ.:biggrin:

Ααα και το κόλπο με το regedit δεν ξέρω αν παίζει σε vista η 7. σε xp είναι δοκιμασμένο πάντως.
Στα Vista μου μάλλον δεν έπαιξε! Τα κινέζικα βγαίνανε και σε κάποια αγγλικά, όχι μόνο σε ελληνικά (από την αρχή). Πάντως το θέμα λύθηκε, γιατί είχα βάλει καταλάθως (default βασικά) να φάινεται το τίτλος και όχι το όνομα του αρχείου, οπότε αλλού φαινόταν όνομα και αλλού όχι. 2 ερωτήσεις ακόμα (τώρα που σε βρήκαμε!):
1. Η δουλειά αυτή στη registry εκ πρώτης όψεως δεν δείχνει να είναι αποκλειστικά για το virtualdj. Συνεπώς πού αλλού μπορεί να έχω αλλαγές με αυτή την παρέμβαση; Τι ακριβώς κάνει δηλαδή;
2. Πώς μπορώ να πατάω παύση και να κόβεται ομαλά ο ήχος (όχι απότομα) στο virtualdj;


Ενα επαγγελματικό είναι το alcatech BPM studio www.alcatech.com (http://www.alcatech.com)
Το άλλο είναι το TRAKTOR DJ Studio http://www.native-instruments.com/#/en/products/dj/traktor-pro/
Και μετά το Mixvibes και το Ultramixer.
Το alcatech και το mixvibes τα δούλευα σε μαγαζιά απο το 2000.
Ρίξε μια ματιά.Leosedf ευχαριστώ για τα προγράμματα, μόλις έχω εντυπώσεις θα σου γράψω!

Pefres
20-04-10, 21:54
το virtual το εχω δουλεψει
και η αποψη μου ειναι οτι ενω εχει πολλες δυνατοτητες
εχει αθλιους codecs με αποτελεσμα ο ηχος να ακουγεται
σαν να κανεις γαργαρες με tuboflo....
μια καλη, φθηνη και δοκιασμενη ληση ειναι το bpm που
εχει προβλημα και αυτο στα ελληνικα
αλλα ηχο απιστευτο!

Pefres
20-04-10, 21:56
μια αλλη λυση ειναι το winamp που δεν θα στην προτεινα
γιατι εχει και αυτο αθλιους codecs.

power of sound
20-04-10, 22:16
Αυτό το κόλπο μετά χρησιμεύει στο Photoshop και στο bpm studio που τα κάνει και αυτό ελληνικά αλλα και πάλι στα vista δεν ξέρω αν παίζει. Τώρα για το να κόβεται ομαλά ο ήχος από ότι θυμάμαι δεν γίνεται:001_rolleyes:. Πρέπει να παίξεις με το crossfader, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ρώτα και κάποιον άλλο.:001_smile:

dj_mike
20-04-10, 22:32
MIXMEISTER !! πολυ απλο και ευκολο στην χρηση εχει ολα τα βασικα εφε και μπορεις να κανεις πολυ ανετα ακομη και χωρις να ξερεις πολλα απο djing μεγαλα μιξαρισμενα sets Σε πολλα μπαρακια αυτο χρησιμοποιουν η και το Virtual DJ και διαφορα αλλα παρομοια, αν και το δευτερο προσωπικα δεν μου πολυαρεσει, περισσοτερο για προσομοιωτης των decks μου κανει. Σε αντιθεση με το mixmeister που ειναι ενας πολυ καλος μικτης κομματιων και player. Αυτοματα μονο του ρυθμιζει για το πως θα μπορουσαν να τραιριασουν τα BPM των κομματιων και να μην ακουγονται κατα την αλλαγη σαν χαος οπως στο winamp.

leosedf
20-04-10, 22:40
Tο mixmeister το δούλευα πιό πολύ για editing και για ροή. Είναι άψογο πρόγραμμα αλλα δύσχρηστο για live DJ. Μόνο του καλά παίζει βέβαια.

dj_mike
20-04-10, 22:44
οντως,για live dj ναι με τπτ δεν μπορεις να δουλεψεις ετσι. Συνηθως αυτο που κανουν στα μαγαζια οταν λειπει ο dj ειναι να βαλουν να κανουν ενα σετακι αρκετων ωρων σε αυτο το προγραμμα απο πριν και να το αφησουν να παιζει μονο του μετα. αντικαταστατης του dj :lool:

Hary Dee
21-04-10, 00:21
Τώρα για το να κόβεται ομαλά ο ήχος από ότι θυμάμαι δεν γίνεται:001_rolleyes:. Πρέπει να παίξεις με το crossfader, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ρώτα και κάποιον άλλο.:001_smile:
Ναι με αυτό τον τρόπο γίνεται αλλά δεν είναι και ότι πιο βολικό. Τέσπα...

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις σας, θα μου πάρει λίγο (ή πολύ) χρόνο μέχρι να σας πω νέα... Γιατί έψαχνα 1 και μου προτείνατε 10! Μάλλον θα προτιμήσω το πιο απλό από τα παραπάνω, αφού δεν έχω ασχοληθεί (και ούτε πρόκειται) σοβαρά με djing. Βέβαια και το θέμα της ποιότητας του ήχου είναι σημαντικό... (είναι που είναι από το YouTube το 1/4 της playlist, μην την αποτελειώσουμε! :lool:)

gery27
21-04-10, 01:16
Ενα απλο προγραμα για οικιακη χρηση,που θα βολεψει οποιον θελει λιγα και καλα,ειναι ο Τ-PLAYER(πως λεμε T-SHIRT;) ειναι σε σχημα ταφ,ρετρο εμφανιση,ελαφρυ κ προπαντων δωρεαν!!! http://pages.infinit.net/tplayer/main.htm (download)

http://pages.infinit.net/tplayer/images/main.gif (screen shot)