PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση Hardware, χρησιμοποιώντας τον ίδιο δίσκο (HDD)



KOKAR
21-04-10, 21:21
Σενάριο 1
Έχουμε ένα Η/Υ μιας Α εταιρείας ο οποίος λειτουργεί κανονικά και
έχουμε εγκατεστημένες όλες τις εφαρμογές μας

και Θέλουμε να βάλουμε τον δίσκο σε ένα άλλο Η/Υ μιας Β εταιρείας που έχουν τελείως διαφορετικό Hardware χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε

re-install όλα τα προγράμματα , μπορούμε ?

Βεβαίως και μπορούμε !

Σενάριο 2
Θέλουμε να κάνουμε ένα Image από ένα Η/Υ και να μπορούμε να το
Βάλουμε σε οποιονδήποτε Η/Υ, μπορούμε ?

Βεβαίως και μπορούμε !


ετοιμάζω ένα How to και εφόσον παρουσιαστεί ενδιαφέρον θα το ανεβάσω.

moutoulos
21-04-10, 22:03
Μένω έκπληκτος, γιατί πίστευα οτι αυτό δεν γίνεται ... :blink:

nveli
21-04-10, 22:06
με acronis universal restore, πολύ καλό όπως και τα υπόλοιπα της acronis

leosedf
21-04-10, 22:09
Το έχω ξανακάνει παλιότερα, φυσικά και γίνεται. Δεν είναι και τόσο περίπλοκο οσο φένεται.

Thanos10
21-04-10, 22:14
Ανεβασε το Κωστα εχει ενδιαφερον.

moutoulos
21-04-10, 22:16
Έχει μεγάλο ενδιαφέρον, ειδικά για μένα που δεν το ήξερα :001_rolleyes:.

KOKAR
21-04-10, 22:22
Για το πρώτο σενάριο δεν χρειαζόμαστε ΚΑΝΕΝΑ extra software....
για το δεύτερο χρειαζόμαστε το πρόγραμμα που θα κάνει Image τον δίσκο
π.χ GHOST, ACRONIS , PARAGON κ.τ.λ

Leonardo
21-04-10, 22:22
Για το σεναριο 1 δεν θα χρησιμοποιησουμε το Acronis True Image? Με αυτο μπορουμε να κανουμε κλωνοποιηση τον δισκο και να τον τοποθετησουμε στον αλλο Η/Υ....??

KOKAR
21-04-10, 22:33
Για το σεναριο 1 δεν θα χρησιμοποιησουμε το Acronis True Image? Με αυτο μπορουμε να κανουμε κλωνοποιηση τον δισκο και να τον τοποθετησουμε στον αλλο Η/Υ....??

διάβασε ξανά το σενάριο Νο 1

Leonardo
21-04-10, 22:35
Τελως παντων , εστω για το σεναριο 2 .....pfff.... :D

moutoulos
21-04-10, 22:38
Παιδιά ας περιμένουμε το "How To" :001_rolleyes:.

Με αγωνία ...:drool:

Αποστόλης1
21-04-10, 22:54
Για το πρώτο "σενάριο" δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα, απλώς θα πρέπει να αντικατασταθουν οι οδηγοί του νέου H/W, διαφορετικά θα δουλεύει με μειωμένη απόδοση(βασικοί οδηγοί).
Το δεύτερο σενάριο έχει ενα βαθμό δυσκολίας αν είναι διαφορετικοί δίσκοι.

KOKAR
21-04-10, 23:20
Για το πρώτο "σενάριο" δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα, απλώς θα πρέπει να αντικατασταθουν οι οδηγοί του νέου H/W, διαφορετικά θα δουλεύει με μειωμένη απόδοση(βασικοί οδηγοί).
Το δεύτερο σενάριο έχει ενα βαθμό δυσκολίας αν είναι διαφορετικοί δίσκοι.

Φιλε Αποστόλη εαν πάρεις ένα δίσκο από ενα μηχάνημα π.χ Dell και τον βάλεις
σε ενα μηχάνημα ΗΡ , τοτε η blue screen o death δεν το γλυτώνεις...

rep
21-04-10, 23:33
κωστα σχεδον παντα δουλευει μονο drivers θελει για τη μητρικη και οτι καρτα εχει.και θα φερω και παραδειγμα, εχω ενα δισκο με win xp το οπιο τον βαζω σε διαφορα μηχανηματα για να μεταφερω δεδομενα απο μηχανηματα που εχει χτυπησει η εγκατασταση και ποτε δεν μου εκανε προβλημα.

dovegroup
21-04-10, 23:45
Σενάριο 1
Έχουμε ένα Η/Υ μιας Α εταιρείας ο οποίος λειτουργεί κανονικά και
έχουμε εγκατεστημένες όλες τις εφαρμογές μας

και Θέλουμε να βάλουμε τον δίσκο σε ένα άλλο Η/Υ μιας Β εταιρείας που έχουν τελείως διαφορετικό Hardware χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε

re-install όλα τα προγράμματα , μπορούμε ?

Βεβαίως και μπορούμε !

Σενάριο 2
Θέλουμε να κάνουμε ένα Image από ένα Η/Υ και να μπορούμε να το
Βάλουμε σε οποιονδήποτε Η/Υ, μπορούμε ?

Βεβαίως και μπορούμε !


ετοιμάζω ένα How to και εφόσον παρουσιαστεί ενδιαφέρον θα το ανεβάσω.



Οι περισσότεροι θα το είδαν να φιγουράρει στα Windows 7 με το XP VM που έχουν.

Μπορούμε εδώ και χρόνια...το γνωστό VM...αλλά υπάρχουν περιορισμοί φίλε ΚΟΚΑΡ, οχι στα O.S. που γίνετε σχεδόν σε όλα αλλά στις εφαρμογές.

Βλέπε κλειδωμένα software που λόγω παλαιότητας ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση στις εταιρείες που δεν υπάρχουν πλέον ή που δεν υποστηρίζουν τα παλαιά εδικά σπάνια λογισμικά, μερικά δεν παίζουν αν δεν δούν σειριακό δίσκου...που δεν κοπιάρεται με τπτ...
Παρεπειπτόντως, έχουμε κανα οδοντίατρο εδω μέσα που να έχει το Dentista μπάς και σώσουμε ενα φίλο απο τέτοια περίπτωση?

KOKAR
21-04-10, 23:50
απόσπασμα από την Miscosoft



Οι υπολογιστές αναφοράς και προορισμού πρέπει να είναι συμβατοί με HAL. Για παράδειγμα, τα συστήματα πολλών επεξεργαστών (MPS) που βασίζονται σε APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) πρέπει να χρησιμοποιούν το ίδιο HAL του APIC . Ένα τυπικό σύστημα που βασίζεται σε PIC (Programmable Interrupt Controller ) HAL δεν είναι συμβατό με το APIC HAL ή το MPS HAL.
Οι υπολογιστές αναφοράς και προορισμού πρέπει να έχουν την ίδια υποστήριξη ACPI (Advanced Configuration and Power Interface).

dovegroup
21-04-10, 23:51
απόσπασμα από την Miscosoft



Οι υπολογιστές αναφοράς και προορισμού πρέπει να είναι συμβατοί με HAL. Για παράδειγμα, τα συστήματα πολλών επεξεργαστών (MPS) που βασίζονται σε APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) πρέπει να χρησιμοποιούν το ίδιο HAL του APIC . Ένα τυπικό σύστημα που βασίζεται σε PIC (Programmable Interrupt Controller ) HAL δεν είναι συμβατό με το APIC HAL ή το MPS HAL.
Οι υπολογιστές αναφοράς και προορισμού πρέπει να έχουν την ίδια υποστήριξη ACPI (Advanced Configuration and Power Interface).


Κάνεις disable το HAL αν θές...απλά έχεις παρενέργειες στο apm.
Π.Χ. "Now it's safe to turn off your computer" κατα το shut down, κατα την περπατημένη...

rep
21-04-10, 23:54
σε ενα απλο pc κωστα ολα λειτουργουν κανονικα τουλαχιστον το λειτουργικο και καποια προγραμματα (winzip, filerecovery,office, nero)που εχω δοκιμασει.Η μονη αλλαγη που βλεπεις ειναι ερωτηματικα και θαυμαστικα στη διαχειρηση συσκευων.

Αποστόλης1
21-04-10, 23:57
Και γω έχω σκληρούς με winme που τους δουλεύω se νέο ΗΥ αλλά φυσικά δεν υποστηρίζεται από οδηγούς, κατα τα άλλα όλα τα προγράμματα δουλεύουν ΟΚ

dovegroup
21-04-10, 23:58
σε ενα απλο pc κωστα ολα λειτουργουν κανονικα τουλαχιστον το λειτουργικο και καποια προγραμματα (winzip, filerecovery,office, nero)που εχω δοκιμασει.Η μονη αλλαγη που βλεπεις ειναι ερωτηματικα και θαυμαστικα στη διαχειρηση συσκευων.

Πές μου τι κάνεις σε windows 95 για παράδειγμα με καινούργιο μηχάνημα ετσι όπως το λές...δεν....:001_rolleyes: μόνο VM...
Αχ Unix και πάλι Unix...

rep
22-04-10, 00:01
Ακη πιστευω μιλαμε για ποιο συγχρονα λογισμικα. εχω να δω win 95 καμια 10 χρονια.

dovegroup
22-04-10, 00:03
Ακη πιστευω μιλαμε για ποιο συγχρονα λογισμικα. εχω να δω win 95 καμια 10 χρονια.
Μην το λές αυτό φίλε μου Χρυσόστομε, αν δείς αυτά που βλέπω σε VM πάς ASAP...

rep
22-04-10, 00:09
Η μεγαλη πλειοψηφια των pc της αγορας εχουν vista και xp.Τη μηχανηματα εχουν και εχουν ακομα win 95? Ας τα αλλαξουν τι κανουν, οι τιμες εχουν ξεφτιλιστει.

dovegroup
22-04-10, 00:11
Η μεγαλη πλειοψηφια των pc της αγορας εχουν vista και xp.Τη μηχανηματα εχουν και εχουν ακομα win 95? Ας τα αλλαξουν τι κανουν, οι τιμες εχουν ξεφτιλιστει.
Δεν είναι θέμα τιμής το εξήγησα και πιό πάνω.
Τα μηχανήματα τα αλλάζεις τι κάνεις με λογισμικό που δεν υποστηρίζεται και δεν υπάρχει ούτε byte απο τις δισκέτες εγκατάστασης, και δεν υπάρχει και παρόμοιο λογισμικό για να μεταφέρεις τα δεδομένα σου π.χ?
Αλλο ενα λογισμικό με πρόβλημα CadySoft...και αυτό επίσης τα ίδια...

rep
22-04-10, 00:14
Αν μιλαμε για περιεργα λογισμικα και αρκετα παλια τοτε οκ.

gep58
22-04-10, 00:15
Ας τα αλλαξουν τι κανουν, οι τιμες εχουν ξεφτιλιστει.
Υπάρχουν pc που λειτουργούν σε μηχανήματα της βιομηχανίας. Εκεί δεν είναι το θέμα να αναβαθμιστεί ένα pc αλλά το πρόβλημα είναι με το λογισμικό που δεν είναι συμβατό με νεώτερες εκδόσεις λειτουργικού...

gep58

dovegroup
22-04-10, 00:18
QUOTE=gep58;363112]Υπάρχουν pc που λειτουργούν σε μηχανήματα της βιομηχανίας. Εκεί δεν είναι το θέμα να αναβαθμιστεί ένα pc αλλά το πρόβλημα είναι με το λογισμικό που δεν είναι συμβατό με νεώτερες εκδόσεις λειτουργικού...

gep58[/QUOTE]

:thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1:[ όπως το cadysoft ας πούμε...χάλασε το 386 και βγήκε εκτός η γραμμή παραγωγής για 2 μήνες...μέχρι να πάρουν αλλη μηχανή αξίας 130.000 euros!!!

rep
22-04-10, 00:20
Εχω δει παιδες μηχανηματα βιομηχανιας ,πολυ χαλια τα πιο πολλα μεσα στη βρομα και τα σχεδον ολα λειτουργουν με ενεσες ζωης.

dovegroup
22-04-10, 00:29
Εχω δει παιδες μηχανηματα βιομηχανιας ,πολυ χαλια τα πιο πολλα μεσα στη βρομα και τα σχεδον ολα λειτουργουν με ενεσες ζωης.

Η βρώμα δεν είναι τπτ που να δείς PC να βγάζεις λάδια μηχανής ρευστά απο μέσα.:lool::lool::lool:
Ξεφύγαμε πάλι...

jim.ni
22-04-10, 02:22
ρε παλικάρια πριν ο άνθρωπος (κοκαρ) παρουσιάσει αυτό που θέλει πετάγεστε όλοι και προτρεχετε λέγοντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του. Το 90% από αυτά που είπατε είναι λάθος!!! Αφήστε τον πρώτα να πει αυτό που θέλει να πει και μετά (έστω) τον διορθώνετε :cursing:
Τα παραδείγματα του τύπου εγώ το έκανα και δεν γίνετε, εγώ το έκανα και γίνετε είναι άτοπα. Έτυχε και έγινε αν μιλάμε για ίδια ή παρόμοια chipset στην μητρική, intel-amd-nvidia-sis-via κτλ
Σε άλλα μηχανήματα δηλ τυχαίνει να ξεκινάνε τα windows και σε άλλα όχι.
Σε αυτό το όχι θα μας δώσει λύση ο kokar και αν ψάξετε στο google θα την βρείτε και αλλού.
Αυτά απο μένα και μην προτρέχουμε :wiink: (όλα γίνονται)

rep
22-04-10, 09:27
Δεν εχω να κανω κανενα σχολιο επ'αυτου οσοι ασχολουντε επαγγελματικα με pc καταλαβενουν....

JOHNY+
22-04-10, 10:01
αμα ειναι τα pc ια ακριβως ιδια ως προς θεμα hardware γινεται .

Και μαλιστα ειναι ενας καλος τροπος να επαναφερεις το pc σου μεσα σε 20 λεπτα με ολα τα προγραμμματα και τους drivers προεγκατεστημενους.

dovegroup
22-04-10, 10:16
ρε παλικάρια πριν ο άνθρωπος (κοκαρ) παρουσιάσει αυτό που θέλει πετάγεστε όλοι και προτρεχετε λέγοντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του. Το 90% από αυτά που είπατε είναι λάθος!!! Αφήστε τον πρώτα να πει αυτό που θέλει να πει και μετά (έστω) τον διορθώνετε :cursing:
Τα παραδείγματα του τύπου εγώ το έκανα και δεν γίνετε, εγώ το έκανα και γίνετε είναι άτοπα. Έτυχε και έγινε αν μιλάμε για ίδια ή παρόμοια chipset στην μητρική, intel-amd-nvidia-sis-via κτλ
Σε άλλα μηχανήματα δηλ τυχαίνει να ξεκινάνε τα windows και σε άλλα όχι.
Σε αυτό το όχι θα μας δώσει λύση ο kokar και αν ψάξετε στο google θα την βρείτε και αλλού.
Αυτά απο μένα και μην προτρέχουμε :wiink: (όλα γίνονται)

Για εξήγησε μας τα λάθη βρε Δημήτρη μου...

rep
22-04-10, 10:22
τι εννοεις ιδια?ολοιδια?

Stergios_[.gr]
22-04-10, 10:28
Ανυπομονώ για τον οδηγό!!

KOKAR FOR PRESIDENT!!

jim.ni
23-04-10, 02:08
Για εξήγησε μας τα λάθη βρε Δημήτρη μου...
Δεν εχω να κανω κανενα σχολιο επ'αυτου οσοι ασχολουντε επαγγελματικα με pc καταλαβενουν....Πριν ζητήσετε εξηγήσεις απο μένα και αρχίσουν οι παρεξηγήσεις και οι φασαριες για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη (την γνώση, αυτό παει στον αγαπητό rep γιατί και εγώ επαγγελματικά ασχολούμαι με τους υπολογιστές)
και ακόμα δεν έγινε η παρουσίαση του οδηγοί απο τον kokar, διαβάστε ρε παιδιά τι γράψατε πρώτα. Πιάσατε από acronis και VM (άσχετο τελείως) μέχρι win95 VS Unix. To μόνο που δεν πιάσατε ακόμα είναι το επικό θέμα
PC vs MAC :lool:


τι εννοεις ιδια?ολοιδια? το γράφω, ίδια ή παρόμοια. Αν πχ είναι δυο VIA που δουλεύουν με τον ίδιο οδηγό τότε το pc θα ανοίξει σαν να μην έγινε τίποτα. Επίσης πρόσφατα έβαλα έναν δίσκο με XP από asus σε liteon μητρική με το ίδιο SIS 961 (το πάνω δεν το θυμάμαι) και έπαιξε κανονικά. τεσπα τυχαία παραδείγματα που δεν λένε όπως είπα από μονά τους τίποτα. Αναμείνατε για τον οδηγό. :drool:

nikos-b
23-04-10, 03:19
συμφωνώ και εγώ με τον προλαλισαντα ..όταν κάνεις διαμόρφωση ( format ) ένα pc τα win αναγνοριζουν τα τσιπς της εκαστοτε μιτρικης αν βγαλεις τορα τον σκλιρο και τον βαλεις σε αλλη μητρηκη με αλλα τσιπς δεν ξεκινανε τα win γιατι δεν αναγνοριζουν τα τσιπς τις μιτρηκης ..το εχω δοκιμασει και το λεω τορα πως γινετε ας αναμενουμε απο τους ιδικους στο θεμα :confused1:

dovegroup
23-04-10, 09:47
Πριν ζητήσετε εξηγήσεις απο μένα και αρχίσουν οι παρεξηγήσεις και οι φασαριες για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη (την γνώση, αυτό παει στον αγαπητό rep γιατί και εγώ επαγγελματικά ασχολούμαι με τους υπολογιστές)
και ακόμα δεν έγινε η παρουσίαση του οδηγοί απο τον kokar, διαβάστε ρε παιδιά τι γράψατε πρώτα. Πιάσατε από acronis και VM (άσχετο τελείως) μέχρι win95 VS Unix. To μόνο που δεν πιάσατε ακόμα είναι το επικό θέμα
PC vs MAC :lool:

το γράφω, ίδια ή παρόμοια. Αν πχ είναι δυο VIA που δουλεύουν με τον ίδιο οδηγό τότε το pc θα ανοίξει σαν να μην έγινε τίποτα. Επίσης πρόσφατα έβαλα έναν δίσκο με XP από asus σε liteon μητρική με το ίδιο SIS 961 (το πάνω δεν το θυμάμαι) και έπαιξε κανονικά. τεσπα τυχαία παραδείγματα που δεν λένε όπως είπα από μονά τους τίποτα. Αναμείνατε για τον οδηγό. :drool:

1. Δεν ζητώ εξηγήσεις για παρεξηγήσεις, απλά θέλω να δώ τι εννοείς.
2. Στο σενάριο 2 το VM είναι η μόνη σοβαρή λύση και οχι άσχετο τελείως όπως λές, τώρα για το πόσα VM εχει στήσει και αν μπορεί σωστά ο καθένας αυτό είναι μιά μεγάλη συζήτηση και σε κανένα how to tutorial με steps δεν θα δείς μαζεμένα αυτά που θα βρείς μπροστά σου.
3. Τόνισα για τα λοιπά πως ξεφύγαμε, αλλά για παλιά O.S. και Unix δεν ξεφύγαμε φίλε μου.
4. Το για το παράδειγμα οτι έκανες αυτό που έκανες με αλλαγή δίσκου σε διαφορετικά chipset δεν μου λέει κάτι το κάνουν και συνεργάτες μου εν έτη 2010 και τους κράζω ανελέητα κυρίως για θέματα διαδικασίας και ευτυχώς κερδίζε έδαφος η λύση 2 εκ των πραγμάτων που είναι και πιό ασφαλής.
5. Για το σενάριο 1 περιμένουμε να δούμε αν υπάρχει σοβαρή λύση.
6. Στο πρώτο post ο ΚΟΚΑΡ ερωτά και απαντά και εμείς σαν ελεύθερα μέλη του Forum απαντάμε και εκθέτουμε απόψεις και την πιθανή εμπειρία μας.

Περιμένουμε τους οδηγούς του ΚΟΚΑΡ και τα λέμε, πιθανά να είναι κάτι διαφορετικό και να βοηθήσει πολλούς.

KOKAR
23-04-10, 10:30
Για το πρώτο "σενάριο" δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα, απλώς θα πρέπει να αντικατασταθουν οι οδηγοί του νέου H/W, διαφορετικά θα δουλεύει με μειωμένη απόδοση(βασικοί οδηγοί).
Το δεύτερο σενάριο έχει ενα βαθμό δυσκολίας αν είναι διαφορετικοί δίσκοι.


κωστα σχεδον παντα δουλευει μονο drivers θελει για τη μητρικη και οτι καρτα εχει.και θα φερω και παραδειγμα, εχω ενα δισκο με win xp το οπιο τον βαζω σε διαφορα μηχανηματα για να μεταφερω δεδομενα απο μηχανηματα που εχει χτυπησει η εγκατασταση και ποτε δεν μου εκανε προβλημα.


σε ενα απλο pc κωστα ολα λειτουργουν κανονικα τουλαχιστον το λειτουργικο και καποια προγραμματα (winzip, filerecovery,office, nero)που εχω δοκιμασει.Η μονη αλλαγη που βλεπεις ειναι ερωτηματικα και θαυμαστικα στη διαχειρηση συσκευων.


αμα ειναι τα pc ια ακριβως ιδια ως προς θεμα hardware γινεται .

Και μαλιστα ειναι ενας καλος τροπος να επαναφερεις το pc σου μεσα σε 20 λεπτα με ολα τα προγραμμματα και τους drivers προεγκατεστημενους.

δηλαδή εαν έχετε ενα μηχάνημα με AMD Athlon 1,7GHz με motherboard
με chipset nvidia και κάρτα γραφικών nvidia μπορείτε να βάλετε τον δίσκο αυτό σε ενα μηχάνημα
με Intel CPU 2,8GHZ και με chipset Intel και κάρτα γραφικών Intel χωρίς να κάνετε καμιά
αλλαγή και χωρίς να "φάτε" το blue screen of death στην μούρη ???

rep
23-04-10, 10:46
προφανος σου εχει τυχει στην συγκεκριμενη αλλαγη το προβλημα γιαυτο αναφερεις αυτο το παραδειγμα.μπορει να ειναι ασφαλες να κανεις με ενα τροπο την αλλαγη απο ενα μηχανημα σε ενα αλλο τον δισκο, αλλα στην πλειοψηφια η αλλαγη γινεται.Και θα πω και το αλλο και το usb stick για να βγαλεις απο ενα pc πρεπει να κανεις ασφαλη αποσυνδεση, το εκανες ποτε? εγω οχι και ποτε δεν ειχα προβλημα.

KOKAR
23-04-10, 11:03
προφανος σου εχει τυχει στην συγκεκριμενη αλλαγη το προβλημα γιαυτο αναφερεις αυτο το παραδειγμα.μπορει να ειναι ασφαλες να κανεις με ενα τροπο την αλλαγη απο ενα μηχανημα σε ενα αλλο τον δισκο, αλλα στην πλειοψηφια η αλλαγη γινεται.Και θα πω και το αλλο και το usb stick για να βγαλεις απο ενα pc πρεπει να κανεις ασφαλη αποσυνδεση, το εκανες ποτε? εγω οχι και ποτε δεν ειχα προβλημα.

δεν μου έτυχε αλλά επέλεξα σήμερα αυτό το hardware που είναι
100% διαφορετικό και έκανα ένα live test το οποίο το έγραψα
σε video και το οποιο θα το ανεβασω το απόγευμα απο το σπιτι.
ελπίζω να σε κάλυψα....

rep
23-04-10, 11:14
οκ.δεν εχω να πω κατι αν ειναι 100% διαφορετικα ρε κωστα.εγω λεω οτι στη πλειοψηφια δουλευει.δεν εχω λογο να αντιδικησω μαζι σου απλα σου λεω τι βλεπω καθε μερα.

klik
23-04-10, 12:12
Sorry που δεν εχω χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματα, αλλά έχει howto η microsoft στα Ελληνικά που έχω παραθέσει link πριν καιρό (σε άλλο θέμα που έλεγε ότι δεν επιτρέπετε μια εγγατάσταση να την πας σε άλλο υπολογιστη).

Μολις το βρω θα το ξαναβάλω, ελπίζω να βοηθήσει.

Φυσικά γίνεται, ότι και αν αλλάξεις, απλά αν αλλάξεις πολλά τότε δεν είναι νόμιμα τα windows:001_tt2:. Η blue screen έχει να κάνει με το critical session κατά το boot up και τον disk driver (atapi και λοιπούς).

klik
23-04-10, 12:19
Να το πρώτο link (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=359994&postcount=15)
να και ένα ακόμα για χειροκίνητες αλλαγές (http://support.microsoft.com/kb/822052) (όταν οι άλλες λύσεις δεν παίζουν).

KOKAR
23-04-10, 12:19
Sorry που δεν εχω χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματα, αλλά έχει howto η microsoft στα Ελληνικά που έχω παραθέσει link πριν καιρό (σε άλλο θέμα που έλεγε ότι δεν επιτρέπετε μια εγγατάσταση να την πας σε άλλο υπολογιστη).

Μολις το βρω θα το ξαναβάλω, ελπίζω να βοηθήσει.

Φυσικά γίνεται, ότι και αν αλλάξεις, απλά αν αλλάξεις πολλά τότε δεν είναι νόμιμα τα windows:001_tt2:. Η blue screen έχει να κάνει με το critical session κατά το boot up και τον disk driver (atapi και λοιπούς).

δηλαδή εάν εγώ εχω αγοράσει ενα πακέτο ΧΡ retail και έχω ένα παλιό Υ/Η
δεν μπορώ να το βάλω σε ενα νέο Η/Υ καταργώντας βέβαια τον παλιό Η/Υ ?

υ.γ
αυτό που λες ισχύει σε ΟΕΜ πακέτο των ΧΡ

klik
23-04-10, 12:30
Αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση αυτό λεω ότι ΓΙΝΕΤΑΙ στα retail/ultimate/και άλλα.
Θα σου βγάλει μηνυμα ότι τα windows δεν μπορουν να ενεργοποιηθούν και θα πρέπει να το τακτοποιησεις τηλεφωνικα.

ΓΙΝΕΤΑΙ με περιορισμους στα OEM (να μην αλλάξει ο κατασκευαστής) και στα
FOR_NEW_COMPUTER_ONLY που εδω είναι πιο σοβαροί οι περιορισμοί.

KOKAR
23-04-10, 13:05
Αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση αυτό λεω ότι ΓΙΝΕΤΑΙ στα retail/ultimate/και άλλα.
Θα σου βγάλει μηνυμα ότι τα windows δεν μπορουν να ενεργοποιηθούν και θα πρέπει να το τακτοποιησεις τηλεφωνικα.

ΓΙΝΕΤΑΙ με περιορισμους στα OEM (να μην αλλάξει ο κατασκευαστής) και στα
FOR_NEW_COMPUTER_ONLY που εδω είναι πιο σοβαροί οι περιορισμοί.

Σε αυτό συμφωνώ 100%, θα πρέπει να κάνεις activation των windows.
Στην περίπτωση την δική μου επειδή ο Η/Υ ήταν Dell GX270 δεν χρειάστηκε
activation

KOKAR
24-04-10, 10:33
για το video click εδώ ... (http://www.sendspace.com/file/58s979)

υ.γ
προσπάθησα να το ανεβάσω στο youtube αλλά επειδή είναι 14 λεπτά δεν με άφησε...

KOKAR
24-04-10, 11:29
επειδή το video δεν είναι και τόσο ευδιάκριτο έγραψα ένα doc
To doc δεν είναι από το χθεσινό τεστ αλλά τα βήματα φαίνονται καθαρά

click εδω για το doc (http://www.sendspace.com/file/asjvdp)

KOKAR
24-04-10, 12:08
Σαν σενάριο 3 ( το σενάριο 2 περιλαμβάνετε στο 3 ) έχουμε πάλι το ίδιο
μηχάνημα με AMD Athlon 1,7GHz- Nvidia Chipset - Nvidia video card και
δίσκο IDE και θέλουμε να μεταφέρουμε τα δεδομένα του δίσκου
σε ενα μηχάνημα με ΙΝΤΕL CPU - intel chipset - intel video card
και SATA disko και να έχουμε και το λειτουργικό και τα προγράμματα
όπως τα είχαμε, μπορούμε ?

το παραπάνω δεν το εχω δοκιμάσει αλλα θα το κάνω την ΔΕΥΤΕΡΑ
ακούω γνώμες

rep
24-04-10, 12:27
ωραιο το VIDEO.Γινεται αυτο με ghost. Υπαρχουν καποιοι περιορισμοι,μεγεθος π.χ ,αλλα δεν συνιστατε.

electron
24-04-10, 14:04
Κώστα σχετικά με το σενάριο 1, σκέφτομαι ότι αν επιχειρηθεί σε λειτουργικό με windows 7, λογικά δεν θα χρειαστεί από πριν έχουμε κατεβάσει τους απαραίτητους οδηγούς μια και αυτοί εντοπίζονται αυτόματα από το νέο λειτουργικό.

lastid
24-04-10, 14:19
Ωραίος οδηγός, μακάρι να τον είχα παλιότερα....
Δεν ξέρω αν θα ωφελήσει κανέναν, αλλά πιστεύοντάς το, μόλις έκατσα κι έκανα μία περίληψη του αναλυτικότατου οδηγού ώστε να είναι πιο εύχρηστος. Ξέρετε, για να τον έχουμε σαν σελίδα στις συντομεύσεις μας ή για να τον εκτυπώσουμε.
Πρόσθεσα και τα αντίστοιχα μηνύματα για τα Ελληνικά Windows, όπου πολλές φορές ψάχνουμε κάτι και δεν ξέρουμε πώς το έχουν ονοματίσει.
Τη σελίδα θα τη βρείτε εδώ:
Οδηγός μεταφοράς Windows και εφαρμογών σε διαφορετικό PC (http://docs.google.com/Doc?docid=0AYlHtxlnY0fWZGN3MzZyOXFfMzdweHozdmZk&hl=en),
είναι Google Doc και επιτρέπει διόρθωση (γι αυτό προσοχή!).
Κώστα, αν κάτι το έγραψα λάθος ή αν θεωρείς ότι κάτι θα έπρεπε να γραφτεί διαφορετικά, έχεις το ελεύθερο από μένα να την τροποποιήσεις.

KOKAR
24-04-10, 14:22
Κώστα σχετικά με το σενάριο 1, σκέφτομαι ότι αν επιχειρηθεί σε λειτουργικό με windows 7, λογικά δεν θα χρειαστεί από πριν έχουμε κατεβάσει τους απαραίτητους οδηγούς μια και αυτοί εντοπίζονται αυτόματα από το νέο λειτουργικό.

η δοκιμη εγινε με Windows XP pro, λογικα θα ισχυει και σε 7
αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, Τώρα όσο αφορά τους Drivers λογικό είναι
να έχουμε προνοήσει να τους κατεβάσουμε πριν την αλλαγή

KOKAR
24-04-10, 14:23
ωραιο το VIDEO.Γινεται αυτο με ghost. Υπαρχουν καποιοι περιορισμοι,μεγεθος π.χ ,αλλα δεν συνιστατε.

το θέμα ειναι οτι εδω δεν χρειάστηκε κανένα "εξωτερικό πρόγραμμα" για
να κάνουμε την δουλειά.

lastid
24-04-10, 14:27
Κώστα, επειδή κάναμε post σχεδόν ταυτόχρονα, δεν ξέρω αν είδες το προηγούμενο post μου...

KOKAR
24-04-10, 14:30
Ωραίος οδηγός, μακάρι να τον είχα παλιότερα....
Δεν ξέρω αν θα ωφελήσει κανέναν, αλλά πιστεύοντάς το, μόλις έκατσα κι έκανα μία περίληψη του αναλυτικότατου οδηγού ώστε να είναι πιο εύχρηστος. Ξέρετε, για να τον έχουμε σαν σελίδα στις συντομεύσεις μας ή για να τον εκτυπώσουμε.
Πρόσθεσα και τα αντίστοιχα μηνύματα για τα Ελληνικά Windows, όπου πολλές φορές ψάχνουμε κάτι και δεν ξέρουμε πώς το έχουν ονοματίσει.
Τη σελίδα θα τη βρείτε εδώ:
Οδηγός μεταφοράς Windows και εφαρμογών σε διαφορετικό PC (http://docs.google.com/Doc?docid=0AYlHtxlnY0fWZGN3MzZyOXFfMzdweHozdmZk&hl=en),
είναι Google Doc και επιτρέπει διόρθωση (γι αυτό προσοχή!).
Κώστα, αν κάτι το έγραψα λάθος ή αν θεωρείς ότι κάτι θα έπρεπε να γραφτεί διαφορετικά, έχεις το ελεύθερο από μένα να την τροποποιήσεις.

Δημήτρη επέλεξα να βάλω και φώτο για να μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει
την αλλαγή, τώρα για όποιον γνωρίζει το doc που ανέβασες είναι μια χαρά !

electron
24-04-10, 14:31
Μια άλλη απορία μου είναι αν θα μπορούσαμε να πάρουμε ολόκληρη την εγκατάσταση λειτουργικού και εφαρμογών από ένα δίσκο και να περάσουμε σε έναν άλλο που θα δουλέψει σε διαφορετικό pc.

KOKAR
24-04-10, 14:32
Δμητρη, κανε edit στο doc και βάλε και το λινκ με το video.

KOKAR
24-04-10, 14:33
Μια άλλη απορία μου είναι αν θα μπορούσαμε να πάρουμε ολόκληρη την εγκατάσταση λειτουργικού και εφαρμογών από ένα δίσκο και να περάσουμε σε έναν άλλο που θα δουλέψει σε διαφορετικό pc.

αυτό ειναι το σενάριο 3

lastid
24-04-10, 14:41
Έβαλα και link για το video. Θα ήταν καλό να μπεί και στο Youtube βέβαια...

KOKAR
24-04-10, 14:42
Σαν σενάριο 3 ( το σενάριο 2 περιλαμβάνετε στο 3 ) έχουμε πάλι το ίδιο
μηχάνημα με AMD Athlon 1,7GHz- Nvidia Chipset - Nvidia video card και
δίσκο IDE και θέλουμε να μεταφέρουμε τα δεδομένα του δίσκου
σε ενα μηχάνημα με ΙΝΤΕL CPU - intel chipset - intel video card
και SATA disko και να έχουμε και το λειτουργικό και τα προγράμματα
όπως τα είχαμε, μπορούμε ?

το παραπάνω δεν το εχω δοκιμάσει αλλα θα το κάνω την ΔΕΥΤΕΡΑ
ακούω γνώμες

για το σενάριο 3 θα βάλω μηχάνημα με 2 core για να δω τι θα κάνει...:wiink:

KOKAR
24-04-10, 14:43
Έβαλα και link για το video. Θα ήταν καλό να μπεί και στο Youtube βέβαια...

το γαμώτο είναι οτι το video ειναι 14 λεπτά και στο youtube μπορείς να ανεβάσεις μεχρι 10 λεπτά.....
θα επρεπε να το σπασω σε 2 κομματια.

rep
24-04-10, 15:23
Κωστα δοκιμασες να κανεις το ιδιο με το video χωρις να κανεις τι αλλαγες που εκανες να δεις αν βγαζει οντως μλπε οθονη?ξαναλεω οτι μπορει να ειναι η ενδεδιγνενη οδος αυτη αλλα δεν σημενει οτι και αλλιως δεν θα δουλεψει τουλαχιστον στη πλειοψηφια των Pc.Κανε την δοκιμη και πες μας.επισης να πω οτι σε πολλα laptop κανοντας αυτη την αλλαγη μου εβγαλε μπλε οθονη και σε παραπλησιο μοντελο της ιδιας εταιριας.

KOKAR
24-04-10, 15:26
Κωστα δοκιμασες να κανεις το ιδιο με το video χωρις να κανεις τι αλλαγες που εκανες να δεις αν βγαζει οντως μλπε οθονη?ξαναλεω οτι μπορει να ειναι η ενδεδιγνενη οδος αυτη αλλα δεν σημενει οτι και αλλιως δεν θα δουλεψει τουλαχιστον στη πλειοψηφια των Pc.Κανε την δοκιμη και πες μας.επισης να πω οτι σε πολλα laptop κανοντας αυτη την αλλαγη μου εβγαλε μπλε οθονη και σε παραπλησιο μοντελο της ιδιας εταιριας.

ναι και μάλιστα το γράφω στο τέλος του video....

KOKAR
24-04-10, 15:28
Για είναι όλα μαζεμένα....

το αρχικό video του ποστ 48 εδώ (http://www.sendspace.com/file/58s979)

και σε 2 part στο youtube

YouTube- amd part I.wmv

YouTube- amd part II.wmv

το αναλυτικό DOC εδω (http://www.sendspace.com/file/asjvdp)

το γρήγορο DOC εδώ (http://docs.google.com/Doc?docid=0AYlHtxlnY0fWZGN3MzZyOXFfMzdweHozdmZk&hl=en)



(http://docs.google.com/Doc?docid=0AYlHtxlnY0fWZGN3MzZyOXFfMzdweHozdmZk&hl=en)

rep
24-04-10, 15:30
οκ δεν το ειδα.μπορεις να δωσεις εξηγηση για τους λογους που γινεται αυτο?Θα το ψαξω και γω.

jim.ni
25-04-10, 01:48
λοιπόν 2 σχόλια στα γρήγορα:

1)δεν ήταν αυτό που περίμενα και δεν μου άρεσε αυτη η μπακαλίστικη μέθοδος. Θα ψάξω να βρω μια "ποιο".... μέθοδο
2)δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος rep επιμένει σε κάτι λάθος και επίσης επιμένει ότι γίνετε και με ghost (τόσος εγωισμός να παραδεχθείς κάτι? γιατί? :wiink:)

jim.ni
25-04-10, 02:27
παραδείγματα απο άλλους οδηγούς (ελπίζω να μην θυμώσει ο κοκαρ :001_unsure:)

Ο συγγραφεας του κειμενου αυτου δεν φερει, σε καμια περιπτωση, ευθηνη για τυχων καταστροφη υλικου ή λογισμικου, ή απωλεια δεδομενων.
(και φυσικά ούτε και εγώ που σας το δείχνω το έχω δοκιμάσει και δεν έχω ευθύνη:wiink: ο τολμών νικά)

http://www.cpusers.gr/showthread.php/1079-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-format-%28WinXP%29
http://www.thelab.gr/showthread.php?t=72127

KOKAR
25-04-10, 09:28
μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας μπορεί ειναι υπεύθυνος για τις
πράξεις του
δεν υπάρχει μόνο ενας δρόμος που ενώνει δυο σημεία.....απλα κάποιος
δρόμος ειναι συντομότερος..........

KOKAR
25-04-10, 09:58
λοιπόν 2 σχόλια στα γρήγορα:

1)δεν ήταν αυτό που περίμενα και δεν μου άρεσε αυτη η μπακαλίστικη μέθοδος. Θα ψάξω να βρω μια "ποιο".... μέθοδο
2)δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος rep επιμένει σε κάτι λάθος και επίσης επιμένει ότι γίνετε και με ghost (τόσος εγωισμός να παραδεχθείς κάτι? γιατί? :wiink:)

τι ακριβώς είναι αυτό που περίμενες ?
και πια είναι η μπακαλίστικη μέθοδος ??

rep
25-04-10, 10:23
1.θελεις να μου πεις δημητρη ποιο ειναι το λαθος μου?
2.δεν εχω δοκιμασει να το κανω Μεταφορα λειτουργικου σε αλλο δισκο
με ghost , μου ακουγετε εφαρμοσημη ομως.και επισης λεω οτι δεν ενδεδιγμενη μεθοδος.....

rep
25-04-10, 10:41
Χωρις να ψαξω πολυ φιλε δημητρη επεσα σε ενα οδηγο για αρχαριους.διαβασε τον.
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=418

h@ris
25-04-10, 11:00
Εγώ θα διαφωνήσω και θα πω πως το tutorial του Κώστα ήταν πολύ καλό, απλό και γρήγορο! Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά αυτός είναι πολύ γρήγορος και εύκολος και στους υπολογιστές αυτό έχει σημασία.

Υ.Γ. Ευτυχώς στα mac δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα! :001_tt2:

KOKAR
25-04-10, 11:11
Χωρις να ψαξω πολυ φιλε δημητρη επεσα σε ενα οδηγο για αρχαριους.διαβασε τον.
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=418

μα εδώ δεν μιλάμε για cloning.......

υ.γ
( και όπως παει δεν νομίζω να μιλήσουμε ) !

rep
25-04-10, 11:14
ποια η διαφορα κωστα?θελεις να μεταφερεις το λειτουργικο ετσι?αυτο δεν λεει?θα παει το λειτουργικο σε νεο ποιο μεγαλο δισκο.

Stergios_[.gr]
25-04-10, 11:21
Η γνώμη μου είναι ότι το tutorial του KOKAR περιγράφει μια διαδικασία απλή, κατανοητή και γρήγορη. Είναι επίσης πολύ καλά επεξηγημένη και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ!

Ο άνθρωπος μπήκε στον κόπο να γράψει και να περιγράψει οδηγό, να τον καταγράψει σε βίντεο, και να τον δοκίμασε σε 2 μηχανήματα και την δημοσίευσε.

Πολλά μπράβο του και συγχαρητήρια!

Όταν οι αντιρρησίες ολοκληρώσετε έναν οδηγό, τότε σας ξαναδιαβάζω.....

h@ris
25-04-10, 11:32
ποια η διαφορα κωστα?θελεις να μεταφερεις το λειτουργικο ετσι?αυτο δεν λεει?θα παει το λειτουργικο σε νεο ποιο μεγαλο δισκο.

Η διαφορά είναι ότι στον οδηγό του Κώστα τον δίσκο με το λειτουργικό σύστημα τον βάζεις σε μηχάνημα με τελείως διαφορετικό hardware.

KOKAR
25-04-10, 11:39
Πολύ σωστά !!!!

rep
25-04-10, 11:41
δλδ αν κανεις clone στο ιδιο μηχανημα και μετα κανεις την επιλογη 1 του κωστα για μεταφορα του δισκου ποια ειναι η διαφορα???????


Μια κυριακη εμεινε για ξεκουραση παω βολτα με την μηχανη....

KOKAR
25-04-10, 11:45
δλδ αν κανεις clone στο ιδιο μηχανημα και μετα κανεις την επιλογη 1 του κωστα για μεταφορα του δισκου ποια ειναι η διαφορα???????


Μια κυριακη εμεινε για ξεκουραση παω βολτα με την μηχανη....

θα έχεις το ιδιο λειτουργικό και τα ιδια προγράμματα αλλά θα είναι
παράνομα.......

giorgos
25-04-10, 12:57
Γειά σας θέλω να ρωτησω κάτι γιατι δεν κατάλαβα.....
¨ΕΣτω οτι έχω εναν σκληρο δίσκο με το λειτουργικό μέσα και κάποια διαγνωστικά...
εαν θέλω να φτιάξω άλλον ένα σκληρό ίδιο αλλα να τον δουλέψω σε άλλο πισί γίνεται?
θα τρέχουν τα προγράματα κανονικά?
θα ξεκινάει κανονικά απο το λειτουργικό του ίδιου δίσκου το πισι?

KOKAR
25-04-10, 13:14
είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ διάβασες όλα τα ποστ !!!

jimnaf
25-04-10, 13:59
Αγαπητέ Κώστα αν και πιστεύω ότι θα βρεις τον μπελά σου που άνοιξες σε μερικούς τα μάτια . ……….καλα έκανες .
Η μέθοδος δουλεύει και την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια αλλά όχι πάντα με επιτυχία ….σε μερικές περιπτώσεις έβγαλε πρόβλημα αρκετές μέρες μετά.
Όμως κατά 90% δουλεύει .
Σωστός. :thumbup1:

KOKAR
25-04-10, 14:59
Αγαπητέ Κώστα αν και πιστεύω ότι θα βρεις τον μπελά σου που άνοιξες σε μερικούς τα μάτια . ……….καλα έκανες .
Η μέθοδος δουλεύει και την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια αλλά όχι πάντα με επιτυχία ….σε μερικές περιπτώσεις έβγαλε πρόβλημα αρκετές μέρες μετά.
Όμως κατά 90% δουλεύει .
Σωστός. :thumbup1:

αυτό δεν το κατάλαβα, τι εννοείς ? απο ποιους θα βρω τον μπελά μου ?

jimnaf
25-04-10, 16:45
αυτό δεν το κατάλαβα, τι εννοείς ? απο ποιους θα βρω τον μπελά μου ?

Τρόπος του λέγειν …εννοώ ότι θα πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του χωρίς να εξετάσει η να πειραματιστεί.

KOKAR
25-04-10, 18:27
προσωπικά χέστηκ@ για το τι θα πει ο κάθε π@π@ρ@ς.

moutoulos
25-04-10, 19:18
Επειδή βλέπω οτι ο Κώστας διέθεσε κάποιο απο το προσωπικό του χρόνο, και έβαλε έναν "οδηγό" How To,
"βιντεοσκοπημένο" και "εικονογραφημένο" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=363651&postcount=66), και ξαφνικά απο το πουθενά, κάποια μέλη βγαίνουν και λένε ...,
δεν γίνεται έτσι, ή γίνεται και αλλιώς, και Μανωλιός (:laugh: πως μου ήρθε αυτό?).

Δηλαδή σε αντίδραση "γίνεται και έτσι" :001_huh:? Δεν το καταλαβαίνω ... :001_unsure: Πάντα υπάρχουν εναλλακτικοί και διαφορετικοί
τρόποι επίλυσης ενός "προβλήματος". Ο Κώστας "επισύναψε", έναν απο αυτούς. Δεν είπε οτι ανακάλυψε πάλι τον
τροχό, ένα βοήθημα έβαλε και μάλιστα στα Ελληνικά, σε σχέση με τα δεκάδες λίνκ, που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο
σε αγγλική (το λέω γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δεν γνωρίζουν Αγγλικά).

Πέρα απο αυτό, κάποια μηνύματα απο τα παραπάνω που έχουν ειπωθεί, δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που εννοεί ο
Κώστας στον "οδηγό".

Επίσης όταν κάποιο μέλος βάζει ένα "βοήθημα", δεν κάνουμε μετά "διαγωνισμό" για το πόσα αντίστοιχα υπάρχουν. Γιατί
αν θέλαμε θα το είχαμε κάνει εμείς πρίν :wiink:.

Κώστα το Θέμα σου γίνεται "Υπόμνημα" ή sticky αν προτιμάτε, γιατί πιστεύω είναι αρκετά χρήσιμο, και μετονομάζεται σε:
"Αντικατάσταση Hardware, χρησιμοποιώντας τον ίδιο δίσκο (HDD)".

lynx
25-04-10, 21:03
μπραβο κωστα... βλεπω εβγαλες την τεχνη στην φορα! :001_cool:

jim.ni
26-04-10, 02:15
λυπάμαι πολύ για το ότι προσπάθησα να ανοίξω τα μάτια κάποιον και βρήκα και τον μπελά μου που λέει και ο jimnaf.
επίσης λυπάμαι και για το οτι ο φίλος kokar τελικά το είδε ανταγωνιστικά το θέμα και μάλλον παρεξηγήθηκε.:001_unsure:
είμαι άρρωστος και έκατσα και αφιέρωσα χρόνο ΟΧΙ για να την πω στον kokar OYTE για να την πω στον rep, οποίος ακόμα δεν έχει καταλάβει γιατί μιλάμε.
Οτι έκανα το έκανα για να βοηθήσω επειδη έχω ασχοληθεί με το θέμα και επειδη γιαυτό φτιάχτηκαν τα forum και όχι για να παραπληροφορούν.
Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λένε οι moutoulos και Stergios_[.gr] (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35974)!!!!!!!
Δηλαδή επειδή ο άλλος έκατσε και έφτιαξε έναν οδηγό (το σέβομαι και τον ευχαριστώ αλλά μέχρι εκεί) και επειδή κουράστηκε κτλ πρέπει να είναι σον και καλά σωστός?? Και αν είναι λάθος δεν πρέπει να τον διορθώσουμε?? Και αν ξέρουμε κάτι παραπλήσιο πρέπει να φτιάξουμε άλλο οδηγό?? Που τα είδατε αυτά ρε παιδιά.

υγ: δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα αυτό άλλα και γενικότερα με ανθρώπους που φοράνε παρωπίδες. Κάντε μια χάρη και ξανά διαβάστε αυτά που λέτε λίγο ποιο προσεκτικά (και kokar ρίξε μια μάτια στον οδηγό που πρότεινα και όταν καταλάβεις τις διαφορές με τον δικό σου τα λέμε ξανά :wiink:).
....α και τους χαρακτηρισμούς τους επιστρέφω.....περαστικά σας :001_cool:

klik
26-04-10, 05:04
Μόλις είδα την διαδικασία που προτείνει ο kokar για μεταφορά system disk απο λειτουργικό υπολογιστή σε κάποιον άλλο υπολογιστη και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε αυτή. Αν διαβάσετε και τις οδηγίες της microsoft, προτείνει τις αλλαγές συσκευών ΠΡΙΝ την μεταφορά δίσκου αν ο αρχικός υπολογιστής ειναι λειτουργικός. Αρα δεν βλέπω κανένα λόγο αντιδράσεων.

@KOKAR: ωραία δουλειά, λίγο ο θόρυβος στο background του video είναι ενοχλητικός.
Αν κανείς παραπονεθεί για την εγγατάσταση SATA AHCI controller στον νεο υπολογιστή, υπάρχει λύση και γι'αυτό και δεν αναιρεί τίποτα απο την διαδικασία που περιγράφει ο KOKAR.

KOKAR
26-04-10, 10:31
λυπάμαι πολύ για το ότι προσπάθησα να ανοίξω τα μάτια κάποιον και βρήκα και τον μπελά μου που λέει και ο jimnaf.
επίσης λυπάμαι και για το οτι ο φίλος kokar τελικά το είδε ανταγωνιστικά το θέμα και μάλλον παρεξηγήθηκε.:001_unsure:

επέτρεψε μου να σου πω οτι κάνεις ΜΕΓΑ λάθος !
από που ορμώμενος έβγαλες το συμπέρασμα ότι το είδα ανταγωνιστικά ?


είμαι άρρωστος και έκατσα και αφιέρωσα χρόνο ΟΧΙ για να την πω στον kokar OYTE για να την πω στον rep, οποίος ακόμα δεν έχει καταλάβει γιατί μιλάμε.
Οτι έκανα το έκανα για να βοηθήσω επειδη έχω ασχοληθεί με το θέμα και επειδη γιαυτό φτιάχτηκαν τα forum και όχι για να παραπληροφορούν.
Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λένε οι moutoulos και Stergios_[.gr] (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35974)!!!!!!!
Δηλαδή επειδή ο άλλος έκατσε και έφτιαξε έναν οδηγό (το σέβομαι και τον ευχαριστώ αλλά μέχρι εκεί) και επειδή κουράστηκε κτλ πρέπει να είναι σον και καλά σωστός??

αν κάτσεις και σκεφτείς οτι ο τρόπος που υλοποίησα τον προτείνει και η microsoft όπως λεει και ο klik
θα πάρεις και την απάντηση...
πότε δεν είπα οτι είναι "ευφευρεσει" δικιά μου!

Και αν είναι λάθος δεν πρέπει να τον διορθώσουμε?? Και αν ξέρουμε κάτι παραπλήσιο πρέπει να φτιάξουμε άλλο οδηγό?? Που τα είδατε αυτά ρε παιδιά.

υγ: δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα αυτό άλλα και γενικότερα με ανθρώπους που φοράνε παρωπίδες. Κάντε μια χάρη και ξανά διαβάστε αυτά που λέτε λίγο ποιο προσεκτικά (και kokar ρίξε μια μάτια στον οδηγό που πρότεινα και όταν καταλάβεις τις διαφορές με τον δικό σου τα λέμε ξανά :wiink:).
....α και τους χαρακτηρισμούς τους επιστρέφω.....περαστικά σας :001_cool:

:confused1:

rep
26-04-10, 10:40
Δυστιχος οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και στο δικο μας καποιοι το περνουν προσωπικα, επιτιθεντε στον καθενα με ονοματα και με λεξεις που δεν αρμοζουν σε τετοιου ειδους σχεσεις και δεν καταλαβενουν οτι για να πας καπου υπαρχουν παρανανω απο ενας δρομοι.αλλοι εχουν κανει συμμαχιες τυπου στρατου (οτι πει ο παλιος εχει δικιο)και καποιοι εχουν βρει ενα ...εξυπνο τροπο να αυτοεπιβεβαίωνοντε.δεν θελω να συμμετεχω σε αυτο .καλημερα....

KOKAR
26-04-10, 10:53
Δυστιχος οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και στο δικο μας καποιοι το περνουν προσωπικα, επιτιθεντε στον καθενα με ονοματα και με λεξεις που δεν αρμοζουν σε τετοιου ειδους σχεσεις και δεν καταλαβενουν οτι για να πας καπου υπαρχουν παρανανω απο ενας δρομοι.αλλοι εχουν κανει συμμαχιες τυπου στρατου (οτι πει ο παλιος εχει δικιο)και καποιοι εχουν βρει ενα ...εξυπνο τροπο να αυτοεπιβεβαίωνοντε.δεν θελω να συμμετεχω σε αυτο .καλημερα....

το οτι υπάρχουν πάνω από ένας δρόμος το εχω πει πολλά ποστ πριν...
http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=363765&postcount=70http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=363765&postcount=70

edit:
φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις οτι με το ποστ αυτο προσβαλεις μέλη και διαχειριστές ε?

moutoulos
26-04-10, 16:06
Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λένε οι moutoulos και Stergios_[.gr] (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35974)!!!!!!!
Δηλαδή επειδή ο άλλος έκατσε και έφτιαξε έναν οδηγό (το σέβομαι και τον ευχαριστώ αλλά μέχρι εκεί) και επειδή κουράστηκε κτλ πρέπει να είναι σον και καλά σωστός?? Και αν είναι λάθος δεν πρέπει να τον διορθώσουμε??

:blink::blink: Βρε Δημήτρη, τι λες τώρα?. Ο άνθρωπος έχει επισυνάψει "βιντεοσκοπημένο" και "εικονογραφημένο" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=363651&postcount=66), για αποδεικτικά στοιχεία αυτό που λέει, το οποίο το προτείνει και η ίδια η microsoft. Τι ακριβώς να τεστάρουμε?, όταν το βλέπουμε στην πράξη ???. Ή μήπως μας έκανε κάνα κολπάκι, και τελικά δεν είναι έτσι?, αυτό εννοείς?.





Δυστιχος οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και στο δικο μας καποιοι το περνουν προσωπικα, επιτιθεντε στον καθενα με ονοματα και με λεξεις που δεν αρμοζουν σε τετοιου ειδους σχεσεις και δεν καταλαβενουν οτι για να πας καπου υπαρχουν παρανανω απο ενας δρομοι.αλλοι εχουν κανει συμμαχιες τυπου στρατου (οτι πει ο παλιος εχει δικιο)και καποιοι εχουν βρει ενα ...εξυπνο τροπο να αυτοεπιβεβαίωνοντε.δεν θελω να συμμετεχω σε αυτο .καλημερα....

Η απάντησή μου ...



Πάντα υπάρχουν εναλλακτικοί και διαφορετικοί
τρόποι επίλυσης ενός "προβλήματος". Ο Κώστας "επισύναψε", έναν απο αυτούς. Δεν είπε οτι ανακάλυψε πάλι τον
τροχό, ένα βοήθημα έβαλε και μάλιστα στα Ελληνικά, σε σχέση με τα δεκάδες λίνκ, που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο
σε αγγλική (το λέω γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δεν γνωρίζουν Αγγλικά).

Stergios_[.gr]
26-04-10, 16:08
Ε ρε καημένε KOKAR τι σου 'μελλε να πάθεις...

KOKAR
26-04-10, 16:11
ε ναι, πως να το κάνουμε.....ο παλιός είναι αλλιώς ! :001_tt2:

υ.γ
αλλά ο νέος είναι ωραίος :001_cool:

dovegroup
26-04-10, 16:57
Μπράβο στον ΚΟΚΑΡ για τον οδηγό.
Πρίν λίγο το είδα σε doc, ετσι με τάξη τα πράγματα, με κάνατε και τα έχωσα στους δικούς μου για μεσημεριανό που δεν μαζεύονται να δούν και να μάθουν τα ρεμάλια...
Μπράβο και στον KLIK, LASDID, και τον JIM.NL (πονηρό αγόρι} αστεί-Ακης με τον πιό γρήγορο-αξιόπιστο τρόπο που έδωσε με το link του με το regfix patch και για το επιτυχημένιο σχόλιο για τα sata....
Μπράβο και σε όσους έχουν καθολική επιτυχία με τον τρόπο που το κάνουν.
Δοκιμάστε το και σε domain client και σε server 2000-2003-2008 και...καλή τύχη στην συναρμολόγηση...
Στους νέους μου λέω πάντα πως τα MCITP, MCM, MCPD δεν τα δίνει για πλάκα η Microsoft πιάνουν τόπο αν θέλεις να μάθεις...αν και στο internet το fast food IT πάει σύννεφο...
Υ.Γ. Οποιος έχει χρόνο και την κατάλληλη εμπειρία ας μαζέψει ενα tutorial για VM για το plan Χ για παλαιότερα μηχανήματα και οχι μόνον, θα βοηθήσει αρκετούς να έχουν επιτυχία 100%....δυστυχώς στο intranet το δικό μας εχουμε stickies κάπου 170 δεν μαζεύονται και δεν διαβάζονται για να τα δώσω εδώ...και δεν μπορώ επίσης χμμμ να τα δώσω δεσμεύομαι να μην δίνω...θα βρώ μπελά...

Εύγε και πάλι σε όλους για όλα τα σχόλια σας.

Hary Dee
27-04-10, 16:26
Κώστα (KOKAR) μπράβο και από εμένα!
Να κάνω μία παρατήρηση-πρόταση (προς του moderators); Μια που το θέμα έγινε stiky, δεν είναι καλό να βάλετε και στην πρώτη σελίδα το ζουμί (post 66); Γιατί κάποιος που θέλει να κάνει τη δουλειά και τύχει να βρει το topic θα πρέπει να φτάσει στο 48 post για να δει τα πρώτα αποτελέσματα!

moutoulos
27-04-10, 16:55
Κοίτα Χαράλαμπε αυτός που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, θα το διαβάσει, και θα βρεί αυτό που θέλει.
Γι'αυτό και έγινε "Υπόμνημα" (sticky). Άσε που όποιος πάει εδώ "Hardware & Software Η/Υ (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=321)", φαίνεται κατευθείαν.

Εξάλλου δεν γίνεται να μπεί το "ζουμί" όπως λες, στην "Αρχική" έτσι ξεκάρφωτο :wiink:.

navar
06-07-10, 21:34
δεν εχω παρά απλα να συμφωνήσω με τον kokar !!!
ωσ τεχνικος υπολογιστών και με κύρια ενασχόληση internet cafe αυτό το πράγμα είναι απαραίτητο και πρέπει να πετύχει γιατί αλλιώς την έκατσες !!!
στήνεις το πιτσι για το μαγαζί με 500gb παιχνίδια,προγράμματα,κλειδώματα,ρυθμίσεις και ότι άλλο χρειάζεται !
μιλάμε για πάααααααααααααρααααααα πολλές ωρες/μερες δουλειά ώστε να δουλέυουν όλα τέλεια !
οκ έστεισες το μαγαζί, μετά απο 2 μήνες αναλαμβάνεις να στήσεις άλλο μαγαζί και η ίδια μητρική δέν υπάρχει η δεν σου κάνει. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ???????????

διαδικασία επιλογής !
1) διαλέγεις μητρική αν είναι δυνατόν με το ίδιο chipset για χρόνια δούλευα τα nforce4 και δεν είχα πρόβλημα (είμαι AMDακιας ο άτιμος).
2) δεν βρίσκεις ίδιο chipset ? διαλέγεις ίδια σειρά (nforce4 nforce3 klp)!!!
3)δεν βρίσκεις ίδιο σειρά ? διαλέγεις ίδια εταιρεία (nvidia chipset amd chipset) γενικά τώρα τελευταία διαπίστωσα οτι τα AMD chipset είναι ιδιαίτερα δεκτικά σε κλονους και προσαρμογές !

διαδικασία προσαρμογής
1) κλονοποιείς τον δίσκο ! (συνήθως με norton ghost, περιέχεται σε όλα τα δισκάκια hiren αν μιλάμε για XP η καλύτερη έκδοση ειναι η 8,χ αν μιλάμε για vista/7 η 10,χ ) αν μιλάμε για vista/7 θα πρέπει μετα την κλωνοποίησει να bootareis απο το cd των windows για να σου επισκευάσει τους boot sector (δεν κλωνοποιούντε έυκολα).
2) ανοίγεις τον δίσκο σε safe mode(για να φορτώση όσο δυνατόν λιγότερα πράγματα) με F8 στο προτώτυπο μηχάνημα.
3) αλλάζεις όλα όσα έδειξε ο KOKAR η ακόμα καλύτερα τα διαγράφεις χωρίς να κάνεις επαννεκίνηση ! επίσης προσπαθείς να διαγράψεις όλες όσες συσκευες έχουν σχέση με την μητρική καρτα ηχου acpi controlers μπλα μπλα.
4) διαγράφεις οπωσδήποτε ή αλλάζεις τους drivers για της συσκευές αποθήκευσης (έκει κρύβονται οι μεγαλύτερες φόλες !)
*5,1) κάνεις shutdown και κουμπώνεις τον δίσκο στο καινούργιο μηχάνημα!
6)ξεκινάς πάλι σε safe mode και το αφήνεις να εντοπίσει όλες τις καινούργιες συσκευές
7) κάνεις επαννεκίνηση και μπουτάρεις κανονικά ρίχνοντας drivers και είσαι έτοιμος !

*5,2) σε περίπτωση που φάς BSOD σε αυτό το βήμα λύση είναι ένα ενδιάμεσο βήμα είναι η αλλαγή πρωτοκόλλου δίσκου δλδ αν είναι sata τον κλωνοποιείς σε IDE και προχωράς !

*5,3 ) αν δεν δουλέψει ούτε η αλλαγή τύπου δίσκου και συνεχίζεις τα BSOD η έσχατη λύση είναι η ενδιάμεση μητρική ! δλδ
απο AMD chipset πας σε Nforce chipset και μετά σε intel chipset (που είναι ο τελικός στόχος)

με αυτά τα βήματα ως τώρα έχω στήσει 7 διαφορετικά configs και kai intel και amd proccessors και μητρικές ASUS/MSI/GIGABYTE και winXP και VISTA !

Hary Dee
06-07-10, 23:24
1) κλονοποιείς τον δίσκο ! (συνήθως με norton ghost, περιέχεται σε όλα τα δισκάκια hiren αν μιλάμε για XP η καλύτερη έκδοση ειναι η 8,χ αν μιλάμε για vista/7 η 10,χ ) αν μιλάμε για vista/7 θα πρέπει μετα την κλωνοποίησει να bootareis απο το cd των windows για να σου επισκευάσει τους boot sector (δεν κλωνοποιούντε έυκολα).
Κάντο με acronis να βρεις την υγειά σου βρε! Κατά προτίμηση με το Acronis 13 (2010)

navar
07-07-10, 12:48
Κάντο με acronis να βρεις την υγειά σου βρε! Κατά προτίμηση με το Acronis 13 (2010)

ναι ναι το ξέρω οτι έτσι δουλεύει αλλα σε 750 δίσκο με 32mb cache με 690gb αρχεία η διαφορά σε χρόνο είναι σίγουρα πάνω απο μία ώρα (1μιση ωρα περίπου) σε χρόνο αντιγραφείς !!! και αν έχεις να φτιάξεις 30 δίσκους μαζέυονται ώρες μπόλικες !!!

h@ris
07-07-10, 13:02
δεν εχω παρά απλα να συμφωνήσω με τον kokar !!!
ωσ τεχνικος υπολογιστών και με κύρια ενασχόληση internet cafe αυτό το πράγμα είναι απαραίτητο και πρέπει να πετύχει γιατί αλλιώς την έκατσες !!!
στήνεις το πιτσι για το μαγαζί με 500gb παιχνίδια,προγράμματα,κλειδώματα,ρυθμίσεις και ότι άλλο χρειάζεται !
μιλάμε για πάααααααααααααρααααααα πολλές ωρες/μερες δουλειά ώστε να δουλέυουν όλα τέλεια !
οκ έστεισες το μαγαζί, μετά απο 2 μήνες αναλαμβάνεις να στήσεις άλλο μαγαζί και η ίδια μητρική δέν υπάρχει η δεν σου κάνει. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ???????????

διαδικασία επιλογής !
1) διαλέγεις μητρική αν είναι δυνατόν με το ίδιο chipset για χρόνια δούλευα τα nforce4 και δεν είχα πρόβλημα (είμαι AMDακιας ο άτιμος).
2) δεν βρίσκεις ίδιο chipset ? διαλέγεις ίδια σειρά (nforce4 nforce3 klp)!!!
3)δεν βρίσκεις ίδιο σειρά ? διαλέγεις ίδια εταιρεία (nvidia chipset amd chipset) γενικά τώρα τελευταία διαπίστωσα οτι τα AMD chipset είναι ιδιαίτερα δεκτικά σε κλονους και προσαρμογές !

διαδικασία προσαρμογής
1) κλονοποιείς τον δίσκο ! (συνήθως με norton ghost, περιέχεται σε όλα τα δισκάκια hiren αν μιλάμε για XP η καλύτερη έκδοση ειναι η 8,χ αν μιλάμε για vista/7 η 10,χ ) αν μιλάμε για vista/7 θα πρέπει μετα την κλωνοποίησει να bootareis απο το cd των windows για να σου επισκευάσει τους boot sector (δεν κλωνοποιούντε έυκολα).
2) ανοίγεις τον δίσκο σε safe mode(για να φορτώση όσο δυνατόν λιγότερα πράγματα) με F8 στο προτώτυπο μηχάνημα.
3) αλλάζεις όλα όσα έδειξε ο KOKAR η ακόμα καλύτερα τα διαγράφεις χωρίς να κάνεις επαννεκίνηση ! επίσης προσπαθείς να διαγράψεις όλες όσες συσκευες έχουν σχέση με την μητρική καρτα ηχου acpi controlers μπλα μπλα.
4) διαγράφεις οπωσδήποτε ή αλλάζεις τους drivers για της συσκευές αποθήκευσης (έκει κρύβονται οι μεγαλύτερες φόλες !)
*5,1) κάνεις shutdown και κουμπώνεις τον δίσκο στο καινούργιο μηχάνημα!
6)ξεκινάς πάλι σε safe mode και το αφήνεις να εντοπίσει όλες τις καινούργιες συσκευές
7) κάνεις επαννεκίνηση και μπουτάρεις κανονικά ρίχνοντας drivers και είσαι έτοιμος !

*5,2) σε περίπτωση που φάς BSOD σε αυτό το βήμα λύση είναι ένα ενδιάμεσο βήμα είναι η αλλαγή πρωτοκόλλου δίσκου δλδ αν είναι sata τον κλωνοποιείς σε IDE και προχωράς !

*5,3 ) αν δεν δουλέψει ούτε η αλλαγή τύπου δίσκου και συνεχίζεις τα BSOD η έσχατη λύση είναι η ενδιάμεση μητρική ! δλδ
απο AMD chipset πας σε Nforce chipset και μετά σε intel chipset (που είναι ο τελικός στόχος)

με αυτά τα βήματα ως τώρα έχω στήσει 7 διαφορετικά configs και kai intel και amd proccessors και μητρικές ASUS/MSI/GIGABYTE και winXP και VISTA !


Γι αυτό χαίρομαι που δουλεύω με mac! Σκας μια κλωνοποίηση, ρίχνεις τον δίσκο και είσαι έτοιμος. (Άντε το πολύ πολύ να ρίξεις και ένα συστηματάκι από πάνω!) :001_tt2:

navar
07-07-10, 13:35
Γι αυτό χαίρομαι που δουλεύω με mac! Σκας μια κλωνοποίηση, ρίχνεις τον δίσκο και είσαι έτοιμος. (Άντε το πολύ πολύ να ρίξεις και ένα συστηματάκι από πάνω!) :001_tt2:

τα πάντα έχουν σχέση με το τί θέλεις να κάνεις και για ποιόν ! έχεις δει πολλά internet cafe στην ελλαδα με mac ή linux ??? :001_tt2::001_tt2:
από τα ποιο στιβαρά και δυνατά λειτουργικά που δούλεψα κάποτε ήταν μια έκδοση unix solaris10 νομίζω !
μπορώ αυτό να το βάλω κάπου σε κάποιον πελάτη ????
και εμένα μια χαρά δουλεύουν τα debian στο πιτσι μου αλλά όταν πρέπει να τρέξεις αποκλειστικά εφαρμογές windows τι κάνεις ? και πρέπει να τις τρέξεις όχι γιατί θέλεις αλλά γιατί στο επιβάλει η δουλειά σου !
πάντα όλα είναι σχετικά ανάλογα τις απαιτήσεις και τους περιορισμούς που έχεις , παίρνοντας ως δεδομένα αυτά μετά προσπαθείς να δώσεις λύση !!! :001_rolleyes:

Hary Dee
07-07-10, 13:48
ναι ναι το ξέρω οτι έτσι δουλεύει αλλα σε 750 δίσκο με 32mb cache με 690gb αρχεία η διαφορά σε χρόνο είναι σίγουρα πάνω απο μία ώρα (1μιση ωρα περίπου) σε χρόνο αντιγραφείς !!! και αν έχεις να φτιάξεις 30 δίσκους μαζέυονται ώρες μπόλικες !!!

Σωστός... Εσύ σκέφτεσαι σαν επαγγελματίας. Εγώ σαν νιούφης! :lool:

navar
07-07-10, 14:08
Σωστός... Εσύ σκέφτεσαι σαν επαγγελματίας. Εγώ σαν νιούφης! :lool:
δεν ειναι θέμα επαγγελματία η νιούφη , είναι θέμα συνολικό χρόνου !
δλδ ξεκινάς να φτιάξεις 30 δίσκους με 3 πιτσι στυμένα στον πάγκο για αυτην την δουλειά
ξεκινάς με ένα δίσκο σε 2 ,2 σε 4 μπλα μπλα .. απλό θεωρητικό παράδειγμα λοιπόν ! 3 πιτσι ένας προτώτυπος δίσκος !

1 σε 1 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 1)
2 σε 2 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 4-1 = 3)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 3 + 3 = 6)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 6 + 3 = 9)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 9 + 3 = 12)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 12 + 3 =15)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 15 + 3 = 18)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 18 + 3 = 21)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 21 + 3 =24)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 24 + 3 = 27)
3 σε 3 + 1,5ωρα (συνολο δισκων ως τώρα 27 + 3 = 30)
-----------------------------------------------------------
Σύνολο διαφορας ~17 ώρες

σε εργασιακό χρόνο(άσχετα που δουλεύουμε 12 ώρες την μέρα) είναι σχεδόν 2 μέρες διαφορά !!!!

άλλωστε πλέον η διαδικασία του ghost είναι τυφλοσούρτι !!!! 6 έντερ χωρίς τίποτα άλλο !
local disk-> to disk -> source -> destination ->παρουσίαση partition -> are you sure ->
και ξεκίνησε !

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
04-10-10, 02:43
KOKAR .. Κώστα , να σε καλά βρε φίλε ..

Μόλις σήμερα πήρα άλλη μητρική και φρέσκο επεξεργαστή , και είμαι έτοιμος για το μεγάλο σάλτο.
(μέσα στο επόμενο σαββατοκύριακο) .

Θα δώσω αναφορά μετά την μάχη..

Η περίπτωση μου είναι κομματάκι δύσκολη , γιατί πρέπει να κάτσει και ο RAID-1 controler .

Ίδωμεν .. :001_smile:

kypreos
21-10-10, 00:51
μπράβο ... αν και ειναι πολλα τα ποστ που εχει .. καλητερα τα ασχετα να γίνονταν delete και να ηταν στο αρχικό ποστ το video.. και το αρχείο doc δεν δουλεύει μόνο το γοογλεντοκ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
07-11-10, 19:06
Εχε για καημένε κόσμε , έχε γεια γλυκιά ζωή ,
και εσύ δύστυχε Pentium 4 έχε γεια παντοτινή .. :001_smile:

Εγω περνάω από Intel P4 σε Ιntel quad ...
Απο Ι875 σε ICH9R.

Θέλω να πιστεύω ότι έχω μικρότερο ρίσκο.
Φρόντισα να δώσω υποστηριξη στα στημενα XP-Pro
"Intel AHCI Controller"
"ImagePath"="system32\\drivers\\iaStor.sys"

Αμα με ξαναδείτε ... θα είμαι με το νέο πακέτο ..

Απο τον όλο οδηγό , θα αξιοποιήσω μόνο της ρυθμίσεις CPU & IDE controler .
Μιας και το ACPI είναι το ένα και το αυτό , για όλα τα συστήματα βασισμένα σε Intel.

Αντε γεια.. :001_smile:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-11-10, 11:21
Επέστρεψα ... αλλά έγινα κομμάτια ... δεν ημουν απο τους τυχερούς , να μου κάτσει το γλυκό.
Μπήκα δηλαδή να μην λέω και ψέματα .. αλλά το μηχάνημα φαίνονταν ότι δεν του κάθονταν καλά.

Πήρα την μεγάλη απόφαση , και το γκρέμισα , και στήθηκε από την αρχή..
Τώρα έχω μόνο Windows & Firefox ... θα το χτίσω πάλι .
Τουλάχιστον τρέχει σφαίρα και έτσι , δεν έχω παράπονο.

Πάω , για ύπνο .. πέθανα .. :001_smile:

BESTCHRISS
16-11-10, 00:49
φυσικα και γινεται αλλαζεις μονο του drivers
και αν εχεις προβλημα κανεις f8 shafe mode και διαγραφεις τους παλιους

safetec
10-03-11, 01:51
με win 7 ξέρω γίνετε και με αντίγραφο ασφάλειας

άπλα στην αρχή αντί να περάσεις τα win7 επιλεγείς την επιλογή που σου λέει να φορτώσεις το imaze του back up που έχουν δημιουργήσει τα win se ένα εξωτερικό δίσκο !!!

δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο hardwear άλλα στο δικό μου με έχει σώσει από προβληματάκια και ιούς το ξανάκανα παρθένο και όπως ήταν μέσα σε μερικά λεπτά χωρίς να χάσω τίποτα .... τέλειο !!!


έχω ακούσει κάτι για win 8 τα οποία οίνε πολύ καλα για notebook που έχουν μονοπύρηνο επεξεργαστή και 2 γιγα ραμ οίνε τόσο ελαφριά όσο τα xp ξέρουμε αν ισχύει αυτο και αν ναι πότε θα κυκλοφορήσουν ??

jim.ni
23-01-12, 00:33
(το ξαναδιάβασα το θέμα ΟΛΟ απ την αρχή, πόσο δίκαιο είχα lol )
σενάριο 4 :σε υπολογιστή P4 (μητρική MSI με sis chipsets) έχουμε επάνω σε IDE δίσκο 5 λειτουργικά (XP, XP, WIN7, LINUX , LINUX) και ο υπολογιστής πεθαίνει χωρίς να κάνουμε την διαδικασία μεταφοράς. Αγοράζουμε Asus P8H67 (http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8H67M_PRO/) (έχει και IDE με chip via) 1155 με I3-2100.
τι κάνουμε τώρα ? (μην πείτε format please, αν και θα γίνει αργότερα, σίγουρα)

picdev
23-01-12, 00:50
λοιπόν κάπου είχε πάρει το μάτι κάποιες εντολές που έδινες σε cmd στα windows και σου εμφανιζόταν μια λίστα με τους drivers , εκεί έσβηνες τον driver και ξεκήναγε με τους generic
http://daywalkerfl.hubpages.com/hub/How-to-change-your-motherboard-and-avoid-reinstalling-Windows-XP

jim.ni
23-01-12, 00:53
μακάρι, αμα βρεις κάτι τέτοια βάλτο εδώ σε παρακαλώ (θα το ψάξω σε ευχαριστώ)

gnt
23-01-12, 04:39
(το ξαναδιάβασα το θέμα ΟΛΟ απ την αρχή, πόσο δίκαιο είχα lol )
σενάριο 4 :σε υπολογιστή P4 (μητρική MSI με sis chipsets) έχουμε επάνω σε IDE δίσκο 5 λειτουργικά (XP, XP, WIN7, LINUX , LINUX) και ο υπολογιστής πεθαίνει χωρίς να κάνουμε την διαδικασία μεταφοράς. Αγοράζουμε Asus P8H67 (http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8H67M_PRO/) (έχει και IDE με chip via) 1155 με I3-2100.
τι κάνουμε τώρα ? (μην πείτε format please, αν και θα γίνει αργότερα, σίγουρα)

Σορρυ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα (εχω πιει κ μισο μπουκαλι), αλλα απο τη στιγμη που δεν φταιει ο δισκος, μπουταρουμε με 1 απο τα 2 λινουξ που παιζουν, τραβαμε μια κοπια τα ντατα/μπουκμαρκς/μαιηλς κλπ (απο ολα τα λειτουργικα προς αποφυγη ευτραπέλλων), ξαναεγκαθιστουμε τα παραθυρα και ξαναβαζουμε το grub στο mbr... Τα γουιντοους καλο θα ναιννα τα ξαναβαλεις, αλλα τουλαχιστον τα 2 λινουξ δεν υπαρχει λογος...

jim.ni
23-01-12, 15:34
οχι μια χαρά κατάλαβες και σωστό αυτό που λες (και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων). Αυτό που λες θα γίνει έτσι και αλλιώς μόλις έρθει η μητρική, δηλαδή θα μπω με linux (εχω και σε usb flash) και θα πάρω τα αρχεία κτλ είτε γίνει φορματ είτε οχι (προληπτικά). Επίσης όπως γράφω παραπάνω φορματ θα γίνει σίγουρα κάποια στιγμή. Το θέμα είναι τώρα που μιλάμε να μην γίνει φορματ και να μπορέσω να μπω στα windows (για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως πίεση χρόνου, ενεργοποίηση μουσικών προϊόντων με τηλέφωνο, εξαγωγή ρυθμίσεων και project κλπ)

KOKAR
02-08-12, 10:31
επειδή τα βίντεο τα εχουν κατεβάσει απο το sendspace τα έχω βάλει στο youtube


http://www.youtube.com/watch?v=ta8D89WCyrs

KOKAR
02-08-12, 10:31
http://www.youtube.com/watch?v=n0iKME809Pg

tzimiz
24-03-13, 15:52
γεια ρε παιδες, ακομα απο ενα παλιο λαπτοπ πως περνουμε το σκηρο κι τον συνδεουμε σε ενα αλλο , με τουν απλουστερο τροπο... ???
καθε ιδεα ειναι χρρησιμη,
ευχαριστω...

KOKAR
01-04-13, 00:26
καταρχήν το νεο laptop εχει IDE δίσκο η μήπως εχει SATA ?

Prezonautis
20-08-14, 00:25
Καλησπέρα σας, ας το ξανα ανοίξουμε το θέμα :001_smile: δεν έκατσα να διαβάσω όλο το θέμα για ευνόητους λόγους, αλλά ένα προγραμματάκι που Λύνει τα χέρια είναι το
http://www.sevenforums.com/tutorials/292068-make-windows-7-bootable-after-motherboard-swap.html

Το χρησιμοποιώ καθημερινά σχεδόν λόγο τις δουλείας μου, αλλά είναι μόνο για XP WIN7 στα 8,1 δεν χεριάζετε πλέον τέτοιου είδους προγράμματα.