PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής σηματος για κερεα στα 20ΚΗΖ



Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
23-04-10, 11:10
Εχει καπιος σχεδιο για να φτιαξο ενα ενησχητη για να το σηνδεσο σε ενα διπολο που εχω για να το σηνδεσο σε υπολογηστη ευχαρηστο

sakis
23-04-10, 14:23
τα ναρκωτικα και το αλκοολ ειναι πολυ κακα πραγματα ....κριμα τοσα νεα παιδια πανε στραφι η κοινωνια μας βρισκεται σε μια πολυ δυσκολη θεση ...Κριμα πραγματικα κριμα

φημες λενε οτι ο συνδυασμος ναρκωτικων ουσιων με φαγητο απο τα goody's εχει ακομα πιο χειροτερα και καταστροφικα αποτελεσματα .....

GREG
23-04-10, 14:50
:hammer::hammer::hammer::hammer:

jimk
23-04-10, 15:24
:confused1::confused1::confused1::confused1: πρεπει να γελασω με αυτο που διαβασα ? δεν ξερω πως να φερθω :confused1::-({|=

SRF
23-04-10, 16:13
Λοιπόν...
όσοι πιστεύουν ότι άλλοι παίρνουν ναρκωτικά & πίνουν πολύ & δεν ξέρουν τι ρωτάνε & καλά, καλά θα κάνουν να κόψουν οι ίδιοι τα "ουζάκια" & τις ρακές γιατί αυτά βαράνε με τον ήλιο διπλά!

Ανεξάρτητα αν ο φίλος όντως έγραψε αυτό που πραγματικά ξέρει ότι θέλει... η δεν έχει καταλάβει τι κάνει... οι 'επικριτές' του που ξεμεθύσαν :?: από τα γέλια... της ασχετοσύνης τους... καλά θα κάνουν να πάνε να μάθουν τι είναι τα VLF & ULF, τι επικοινωνείες γίνονταν & γίνονται μέσω αυτών... ποιές υπηρεσίες χρησιμοποιούν από πολύ παλιά συστήματα σε VLF & ULF, πως λειτουργούν διάφορα συστήματα γεωλογικού αντικειμένου, κλπ, και μετά ας αυτοσαρκαστούν όσο θα ξεστρίβουν οι ίδιοι τα "τρίφυλλά" τους :!:
Όταν λοιπόν ξεμεθύσετε (αν γίνει αυτό κάποτε) ρίξτε καλού κακού μιά ματιά εδώ (ειδικά οι "επαγγελματίες" του οινοποτείου)
http://en.wikipedia.org/wiki/Very_low_frequency

Τώρα γιά τον φίλο, που ρώτησε, αν θέλει να κάνει καταγραφεί σημάτων VLF μέσω του υπολογιστή του θα πρέπει να μας δώσει κάποια έξτρα στοιχεία γιά να τον βοηθήσουμε (εαν μπορούμε) όσοι θέλουμε & δεν τα "πίνουμε" νυχθημερών...
Αναφέρεσαι σε "δίπολο", αλλά προτιμότερο είναι να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις εντέλει? Γεωλογικού χαρακτήρα η επικοινωνειακού?

KOKAR
23-04-10, 16:31
λάθος ποστ.....
δεν είχα δει το τίτλο του thread...

SRF
23-04-10, 16:38
εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι θέλει να ενισχύσει κάποια κάρτα TV η radio που έχει ???

Γιατί αυτό το "20KHz" δεν ταιριάζει εύκολα σε TV/Radio... ενώ ταιριάζει αρκετά πιό πολύ σαν κάποιος να θέλει να αναγνωρίσει TC (Time Code) ... :wiink:
κάτι που μπορεί να χρησιμοποιήσει γιά απόλυτη αναφορά χρόνου σε εργαστηριακη μετρολογία γιά παράδειγμα, αν δεν έχει Ρουβίδιο με GPS... διαθέσιμο.

sakis
23-04-10, 16:42
ΓΕΩΡΓΙΕ ... απο οτι βλεπω μια χαρα τα λες αλλα οι καιροι οπως εγραψα ειναι δυσκολοι και κανα καλαμπουρακι ( και κανα βιντεακι) που και που δεν βλαπτουν ...

κατα τα αλλα κατσε να σκασει ο ΟΡ να μας κανει λιγο πιο λιανα τι θελει και θα του πουμε οτι καλυτερο πιστευει ο καθενας ( λεω θα του πουμε και οχι θα το γραψουμε γιατι αμα του γραψουμε δεν θα καταλαβει γιατι δειχνει να γραφει σε καποια αλλη γλωσσα ....:001_tt2:

gf
23-04-10, 16:45
http://www.qsl.net/dl4yhf/
http://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html

KOKAR
23-04-10, 16:49
Γιατί αυτό το "20KHz" δεν ταιριάζει εύκολα σε TV/Radio... ενώ ταιριάζει αρκετά πιό πολύ σαν κάποιος να θέλει να αναγνωρίσει TC (Time Code) ... :wiink:
κάτι που μπορεί να χρησιμοποιήσει γιά απόλυτη αναφορά χρόνου σε εργαστηριακη μετρολογία γιά παράδειγμα, αν δεν έχει Ρουβίδιο με GPS... διαθέσιμο.

Γεώργιε καταρχήν χρόνια πολλά
θα είδες φαντάζομαι τον λόγο που έκανα edit το αρχικό μου ποστ.
Άπλα ο τίτλος του thread δεν φαίνεται ολόκληρος , φαίνεται μόνο
ενισχυτής σήματος για κεραία
μιλαω για το πως εμφανιζεται στο root του ηλεκτρονικά
και μόλις μπήκα μέσα είδα οτι θέλει να το συνδέσει σε Η/Υ και έβγαλα
το βιαστικό συμπέρασμα......

υ.γ
το οτι κατάφερα να διαβάσω το αρχικό ποστ είναι ενα θέμα !

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
24-04-10, 08:57
Χρονια πολα για οσους γιορταζανε .Οπως ειπα και στην αρχει εχω φτιαξει ενα διπολο κατευθηντηκο με ευρος γονιας περοπου στης 10 μηρες και θελο να λαβο σηχνοτητες μακραν κοντα στα 20KHZ σε αποσταση μεχρι 5 χιλιομετρα και χριαζομε ενα σχεδιο, που να μπορο να βρο τα υλικα , να ενησχηει το σημα αρκετα οστε να το διαβαζη η καρτα ηχου του pc και να μην χριαστο να παρο πομποδεκτη γιατι οπος ειπα και πιο επανο το θελο για μηκρη αποσταση .

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
24-04-10, 09:03
φηλε gf το εχω δη αυτο εχει ενα ενησχητη αλλα δεν μπορο να βρο το τρανζηστορ ειτε καπιο παραπλισιο

KOKAR
24-04-10, 10:28
δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι η κάρτα ήχου που έχεις στο PC σου
μπορεί να διαχειριστεί τα 20ΚΗz...

SRF
24-04-10, 11:36
Χρονια πολα για οσους γιορταζανε .Οπως ειπα και στην αρχει εχω φτιαξει ενα διπολο κατευθηντηκο με ευρος γονιας περοπου στης 10 μηρες και θελο να λαβο σηχνοτητες μακραν κοντα στα 20KHZ σε αποσταση μεχρι 5 χιλιομετρα και χριαζομε ενα σχεδιο, που να μπορο να βρο τα υλικα , να ενησχηει το σημα αρκετα οστε να το διαβαζη η καρτα ηχου του pc και να μην χριαστο να παρο πομποδεκτη γιατι οπος ειπα και πιο επανο το θελο για μηκρη αποσταση .

Μερσι για τας μεταχρονολογημένας ευχάς...
ΟΚ! Κάτι δεν καταλαβαίνω από όσα λες... όπως το κατευθυντικό δίπολο! & με 10 μοίρες !!! εύρος, η αυτό το "σε απόσταση 5χλμ" :saad: αλλά εντάξει! Ξέρεις περίπου τι κέρδος θέλεις να έχει ο "ενισχυτής" σου η ότι νά'ναι?
Δηλαδή τι στάθμη σήματος περιμένεις να έχεις στην είσοδό του (πχ 1 η 30μV)! Άποψή μου είναι να ξεκαθαρίσεις λιγάκι τις απαιτήσεις του συστήματος που θέλεις να έχεις τελικά... & να μας πεις έστω κάποια βασικά στοιχεία ελάχιστων/μέγιστων απαιτήσεων...

Πιό τρανζίστορ ??? είναι αυτό που δεν βρίσκεις γιά να κάνεις αυτό που σου πρότεινε ο gf ?

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
24-04-10, 17:55
το τρανζηστορ που δεν βρησκο ειναι op27 και το σχεδιο ειναι στην εικονα καθος και η κερεα

Τρελός Επιστήμονας
24-04-10, 18:34
Η κεραία αυτή είναι ακατάλληλη για πολύ χαμηλές συχνότητες. Μάλλον για UHF είναι κατάλληλη. Το OP27 δεν είναι τρανζίστορ αλλά τελεστικός ενισχυτής, από τους πολύ καλούς στην κατηγορία του. Μπορείς να τον παραγγείλεις σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών (στην Αθήνα έχει ο Φανός). Δεν εξήγησες όμως τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με τη λήψη ELF/VLF σημάτων. Λήψη σταθμών προτύπου χρόνου, γεωμαγνητικών διαταραχών, στρατιωτικών επικοινωνιών, θορύβου ηλεκτρονικών συσκευών ή μήπως ετοιμάζεις καμιά πειρα(μα)τική εκπομπή στα 20kHz; Πάντως για λήψη τέτοιων σημάτων κατάλληλη είναι μια βρογχοκεραία (λούπα) δηλαδή ένα πηνίο με πολλές δεκάδες σπείρες και αρκετά μεγάλη διάμετρο, τουλάχιστον 1 μέτρο.

SRF
24-04-10, 18:36
Πρωτον, δεν είναι "τρανζίστορ"!!! αλλά τελεστικός ενισχυτής!!! Είμαι βέβαιος ότι βρίσκεται σχετικά εύκολα στην Ελληνική αγορά... Πάρε στον Φανό ένα τηλέφωνο...
Με την κεραία αυτή απλά θα πάρεις τυχαία κάτι στην΄είσοδό σου...

Τρελός Επιστήμονας
24-04-10, 18:43
Φίλε SRF, μαζί τα σκεφτήκαμε και τα γράψαμε... Πωπώ συγχρονισμός!

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
24-04-10, 20:04
ευχαρηστο για την διευκρινηση τα μπερδεβο λιγο ος πολι με της ονομαιες υπαρχη τηλ. απο τον φανο και την κερεα μου την ευτιαξε ο φιλος sv1eb.... ασχολητε 25 χρονια με της κερεες πιστεβο οτι ξερη τη κανη
αμα το τελιοσο θα διξο τι ακριβος κανη το συνολο που φτιαχνο

SRF
24-04-10, 20:28
ευχαρηστο για την διευκρινηση τα μπερδεβο λιγο ος πολι με της ονομαιες υπαρχη τηλ. απο τον φανο και την κερεα μου την ευτιαξε ο φιλος sv1eb.... ασχολητε 25 χρονια με της κερεες πιστεβο οτι ξερη τη κανη
αμα το τελιοσο θα διξο τι ακριβος κανη το συνολο που φτιαχνο

Φανός
Ηλεκτρονικό υλικό
Σολωμου 40 Αθήνα
2103828748

Για την κεραία... άστο!

SRF
24-04-10, 20:29
Φίλε SRF, μαζί τα σκεφτήκαμε και τα γράψαμε... Πωπώ συγχρονισμός!


Ναι... κάναμε beat αυτή την φορά! :biggrin:

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 12:04
μια απλη κερεα ειπαμε οτι ειναι με 15 ευρο κοστος απλα την εφτιαξε για την δουλια που θελο οσο για να βαλο πινιο για κερεα δεν μου κανη γιατη δεν εχω κατευθηνση

KOKAR
25-04-10, 12:23
βρε Γιάννη, βρε παλικάρι μου, μπες στην διαδικασία και διόρθωνε αυτά που
γράφεις γιατί ειναι δύσκολο να τα καταλάβουμε.....
δες το παρακάτω Link , θα σε βοηθήσει !

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50030

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 12:48
ο καθενας φιλε μου με τα ελετοματα του δεν εχω κοληματα και δεν παρεξηγουμε με οτι γραφουν μερηκι για μενα η ουσια μετραη και η καλη παρεα

KOKAR
25-04-10, 13:06
εγώ το μόνο που σου είπα ειναι να "εκμεταλλευτής" την διόρθωση κειμένου
έτσι ώστε να γίνονται αντιληπτά αυτά που γράφεις....

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 13:16
το καταλαβα φιλε απλα να μπο σε αυτη την διαδικασια το θεωρο χασημο χρονου ,σε γενηκες γραμες πιστεβο οτι καταλαβενουν τη γρφο

jimnaf
25-04-10, 13:20
Γιάννη μην παρεξηγείς αυτό που σου είπαν για τα λάθη στο κείμενο σου δεν έχουν κακή πρόθεση …απλά όταν διαβάζεις ένα κείμενο με πολλά λάθη αρχίζεις και θολώνεις.
Λοιπόν γράφε το κείμενο σου στο word και κάνε διόρθωση λαθών και είσαι άρχοντας ……εγώ το κάνω πολλές φορές μιας και κάνω αρκετά λάθη.

KOKAR
25-04-10, 13:22
και όμως , εαν μπεις σε αυτή την διαδικασία θα καταφέρεις 3 πράγματα !

α) θα διευκολύνεις όλους όσους έχουν μια απάντηση σε αυτό που ρωτάς
β) θα πάρεις πιο γρήγορα την απάντηση που θέλεις ( αφού δεν θα χρειάζεται μετάφραση )
γ) μπορεί να μάθεις και τα βασικά από ορθογραφία

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 13:27
το ειπα και νωρητερα οτι δεν παρεξηγουμε,αλοστε δεν ειναι λογος αυτος να παρεξηγητε καπιος με τετια πραγματα θα πρεπη να ειναι πολη φτοχος

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 13:33
φηλε Κωστα ειμε 33 χρονον και απο οτι βλεπης με την ορθογραφια ποτε δεν τα πηγενα καλα το θεορουσα παντα περιτο, μου αρεσαν παντα τα μαθηματηκα και φησικοχιμια , μαθενα κατι

weather1967
25-04-10, 13:36
Γιαννη εχω φτιαξει κατι παρομοιο στα 11 khz ενα δικάναλο ενισχυτη,για ληψη ηλεκτρικων εκκενωσεων (κεραυνων) που απλα για τα 20 khz αλλαζεις πυκνωτη εξοδου με τελεστικο ενισχυτη OP27 που στοιχιζει καπου 4 ευρω στον Φανό ,και μια διπλη λουπα κεραια

http://users.otenet.gr/~meteo/project_lightning-radars.html

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 13:40
καλημερα φηλε το δουλεβης με τον υπολογηστη

weather1967
25-04-10, 13:41
καλημερα φηλε το δουλεβης με τον υπολογηστη

Ναι με την καρτα ηχου συνεργαζεται στην εισοδο line in ,και με το καταλληλο software υπαρχουν τα δεδομενα στον χάρτη.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 13:46
εγο πιστεβο οτι θα το δουλεψο με το spectrum lab εσει με τη το δουλεψες,την κερεα την σηνδεσες επανο στον ενησχητη

Πετρος Πετριδης
25-04-10, 13:52
Γιαννη εχω φτιαξει κατι παρομοιο στα 11 khz ενα δικάναλο ενισχυτη,για ληψη ηλεκτρικων εκκενωσεων (κεραυνων)
Τι ακριβώς λαμβάνει?

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 14:02
Δημητρι αυτο ου εφτιαξες τη φασμα συχνοτητον λαμβανη , που βρηκες τη σηχνοτητα που γηνοντε η εκενοσης

weather1967
25-04-10, 17:37
Πετρο οταν γινεται μια ηλεκτρικη εκκενωση (κεραυνος) υπαρχει ενας θορυβος σε χαμηλες συχνοτητες ,αυτον τον θορυβο τον εντοπιζει ο ανιχνευτης και με την βοηθεια αλλων 2 σταθμων triangulation σε αλλο μερος με το καταλληλο software βρισκει την ακριβη θεση ,σαν την λειτουργια του ραδιογωνιομετρου.

Γιαννη το προγραμμα ειναι ειδικα για αυτον τον σκοπο ,το εχει φτιαξει ενας Oλλανδος ,περιεχει και spectrum.
Απο τους 2-3 MHZ κάτω ειναι εφικτος ο θορυβος κεραυνου στην συχνοτητα ,οσο πιο χαμηλα ομως η ληψη τοσο καλυτερα περναει,και ειναι μακρυα και απο οποιαδηποτε παρεμβολη γιαυτο η επιλογη ηταν καπου κοντα στα 10 KHZ.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
25-04-10, 21:55
τη σχεδιο ενησχητη χρισιμοπιεισες,το σηνδεσες απευθιας η εβαλες φερητη

weather1967
26-04-10, 14:19
τη σχεδιο ενησχητη χρισιμοπιεισες,το σηνδεσες απευθιας η εβαλες φερητη

http://users.edpnet.be/DanielV37/Detecteur3/Antenna/Electronic_LR_Rev_30.pdf

Aυτο ειναι το σχεδιο που χρησιμοποιησα.
Οχι δεν εβαλα φερίτη ,απλα μιά διπλή λούπα κεραία ,γινεται και με φερίτη και πηνιο ,αλλα οχι με τοσο καλα αποτελεσματα,σαν την διπλή λούπα του ενος μέτρου.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
26-04-10, 21:17
ο ενησχητης αυτος λαμβανη σηγκεκριμενη σηχνοτητα η μπορη να κανη λυψει μεχρη και 25KHZ