PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτισμος σε ποδηλατο



CHRIS THE BUTCHER
23-04-10, 23:37
καλησπερα σε ολους.
εχω αρχισει να κυκλοφορω με το ποδηλατο τωρα που φτιαχνει ο καιρος και ειπα να του βαλω 1-2 πραγματακια για την ασφαλεια μου μιας και ειμαστε απιστευτοι οδηγαρες.
εχω ηδη βαλει μια κορνα απο μηχανακι στα 6βολτ τροφοδοτουμενη απο μια μπαταρια 6v/4αμπερ. πραγματικα τωρα εχω γλητωσει κανα δυο στουκες.....
θελω να φτιαξω μπροστινο φωτισμο με λεντ υψηλης φωτινοτητας λευκα των οποιων στοιχεια ειναι:3.5 βολτ 20ma
πως μπορω να τα συνδεσω ετσι ωστε να εχω τον καλυτερο δυνατο φωτισμο και να μην μου τελιωνει την μπαταρια? απο αντιστασουλες τι να βαλω? αν μπορει καποιος να βαλει κανενα σχεδιαγραμα θα με βοηθουσε πολυ.
ευχαριστω

Billll
24-04-10, 04:43
Παντος αν θελεις να μην εχεις προβληματα με εχω ενα δυναμο ποδηλατου που μπαινει στο κεντρο της ροδας και παραγει 6V ακομα και με λιγες στροφες. Το ειχα παρει για ανεμογεννητρια αλλα δεν εκατσε να το χρησιμοποιησω τελικα. Αν σε ενδιαφερει ενημερωσε με.

CHRIS THE BUTCHER
24-04-10, 15:49
bill το σκεφτηκα για δυναμο, αλλα επειδη εχω ηδη παρει την μπαταρια απο επαναφορτιζομενο φακο 1000000 κεριων που φορτιζει και απο αναπτηρα αυτ/του, δεν ηθελα να τον βαλω.
κανεις να μου υποδειξει την κατασκευη?

Phatt
24-04-10, 19:27
Μπορεις να κανεις τον δυναμο να φορτιζει την μπαταρια σου...

nikolaras
24-04-10, 19:36
Παντος αν θελεις να μην εχεις προβληματα με εχω ενα δυναμο ποδηλατου που μπαινει στο κεντρο της ροδας και παραγει 6V ακομα και με λιγες στροφες. Το ειχα παρει για ανεμογεννητρια αλλα δεν εκατσε να το χρησιμοποιησω τελικα. Αν σε ενδιαφερει ενημερωσε με.
Ισως χρειαστεί εμένα, πόσα watt είναι;

Billll
25-04-10, 06:13
Ειναι 6V 2,4W.Ειναι της Shimano Nexus και συγκεκριμενα το μοντελο HB-NX20-QR

nikolaras
25-04-10, 11:03
Ειναι 6V 2,4W.Ειναι της Shimano Nexus και συγκεκριμενα το μοντελο HB-NX20-QR
Δεν μου κάνει, νόμισα ότι είναι 250 βατ.
Ευχαριστώ πάντως.

Nemmesis
25-04-10, 17:14
Δεν μου κάνει, νόμισα ότι είναι 250 βατ.
Ευχαριστώ πάντως.

μας δουλευεις?? 250 δυναμο στο ποδηλατο? μονο για κατηφορες και γκρεμους θα ηταν το ποδηλατο

JimKarvo
25-04-10, 17:20
Νίκο, ήταν δυναμό, και όχι ηλεκτρικό ποδήλατο!

nikolaras
25-04-10, 17:24
Παντος αν θελεις να μην εχεις προβληματα με εχω ενα δυναμο ποδηλατου που μπαινει στο κεντρο της ροδας και παραγει 6V ακομα και με λιγες στροφες. Το ειχα παρει για ανεμογεννητρια αλλα δεν εκατσε να το χρησιμοποιησω τελικα. Αν σε ενδιαφερει ενημερωσε με.
Ποιός δουλεύει ποιόν είναι το θέμα.:blink:
Κοίτα τι γράφει ο φίλος. Ηθελε να το χρησιμοποιήσει σαν ανεμογεννήτρια, ε υπέθεσα και εγώ ότι θα είναι κάτι τέτοιο: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150429152110 που μπορείς να το βρεις και σε 250 βατ και όχι 2,4 βατ. !!!!! Τι ανεμογεννήτρια θα ήταν αυτή;:confused1:

CHRIS THE BUTCHER
25-04-10, 18:37
παιδια ηρεμια......
κανεις καμια προταση?

Crazymer
28-06-10, 20:47
Ναι ρε παιδια για πειτε με ενδιαφερει και εμενα αυτο το θεμα πιο πολυ για να περασει και ευχαριστα η ωρα....κανα κυκλωματακι εχει κανενας σχετικα με το θεμα μας?????