PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης 165w βοηθεια



jim7472
23-04-10, 23:45
για σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι εχω φτιαξει εναν ενισχυτη 165βατ
αλλα εχω μια απορια ο κατασκευαστης λεει το ρευμα ηρεμιας 27mvolt
1 ποτε γινεται η μετρηση οταν ειναι χωρις φορτιο με το τριμερ δηλαδητο ποτενσιομετρο στο τερμα η στο μηδεν κλιμακα 1-10 εννοω
γιατι το εβαλα και ηταν 23 mvolt αλλα μου εκανε εντυπωση οτι οσο περναγε ηωρα ανεβαινε εφτασε και30 mvolt γιατι ανεβαινε τοσο ειναι φισολογικο τι γινεται

FILMAN
26-04-10, 13:34
mA εννοείς. Η μεταβολή του ρεύματος ηρεμίας με τη θερμοκρασία εξαρτάται από τη σχεδίαση του κυκλώματος. Η ρύθμιση γίνεται με βραχυκυκλωμένη την είσοδο σήματος με ή χωρίς φορτίο στην έξοδο (δεν έχει σημασία)...

Thanos10
26-04-10, 13:44
Δεν ειναι σωστο το ρευμα ηρεμιας για ενισχυτη 165βαττ 27mA.
Το ρευμα ηρεμιας μπορεις να το βρεις μετρωντας την πτωση τασης στις αντιστασεις των τραντζιστορ εξοδου, ισως γιαυτο αναφερει mv.
Τωρα αν αλλαζει το ρευμα προς τα πανω συμαινει οτι δεν υπαρχει θερμικη συζευξη των τραντζιστορ εξοδου με το τραντζιστορ ρυθμισης ρευματος ηρεμιας.

FILMAN
26-04-10, 13:46
Δεν ειναι σωστο το ρευμα ηρεμιας για ενισχυτη 165βαττ 27mA.
Το ρευμα ηρεμιας μπορεις να το βρεις μετρωντας την πτωση τασης στις αντιστασεις των τραντζιστορ εξοδου, ισως γιαυτο αναφερει mv.
Τωρα αν αλλαζει το ρευμα προς τα πανω συμαινει οτι δεν υπαρχει θερμικη συζευξη των τραντζιστορ εξοδου με το τραντζιστορ ρυθμισης ρευματος ηρεμιας.
Σωστά. Βέβαια οι αριθμοί θα συμπίπτουν μόνο αν οι αντιστάσεις στους εκπομπούς είναι 1Ω.

Thanos10
26-04-10, 13:48
Δεν ξερω Φιλιππα δεν εχω δει σχεδιο και ο φιλος δεν ηταν σαφης θα δουμε αμα ανεβασει σχεδιο.

jim7472
30-04-10, 00:11
παιδια συγνωμη εννοουσα 27 mvolt να δειχνουν οι αντιστασεις των τρανζιστορ εξοδου που ειναι 0.33ωμ το κυκλωμα το δινω απο κατω ειναι το g σημειο του κυκλωματος και ελεγε αυτος οτι το ρευμα ηρεμιας το ρυθμιζουμε απο αυτες τις αντιστασεις και πρεπει να ειναι 27mvolt αλλα εμενα πηγαινει μετα απο ωρα στα 32 33 mvolt giayto rvtav an einai οκ το κυκλωμα αν ειναι φυσιολογικο λογικα οσο ανεβαινει η θερμοκρασια ανεβαινουν και τα volt
περιμενω απαντηση σας
file:///C:/Users/jim/Desktop/IMG_0002.jpgfile:///C:/Users/jim/Desktop/IMG_0002.jpg

jim7472
30-04-10, 00:13
ειναι οι αντιστασεις r25,r27,r28

FILMAN
30-04-10, 11:58
Άρα το ρεύμα ηρεμίας είναι περιπου 80mA. Το Τ2 το έχεις βάλει πάνω στην ίδια ψύκτρα με όλα τα υπόλοιπα τρανζίστορ ή τόχεις αφήσει στον αέρα;

jim7472
30-04-10, 12:17
Άρα το ρεύμα ηρεμίας είναι περιπου 80mA. Το Τ2 το έχεις βάλει πάνω στην ίδια ψύκτρα με όλα τα υπόλοιπα τρανζίστορ ή τόχεις αφήσει στον αέρα;
ναι ολα αυτα τα τρανζηστορ που ειναι διακεκομενα γραμμεσ ειναι ολα στην ψυκτρα δηλαδη 9 συνολο τι γινεται σε οιια τιμη οταν μετρησω πρεπει να φτανει το μεγιστο βολτ μεχρι 31 μιλιβολτ εφτασε με φουλ ζεστα το αφησα 1 ωρα να το κατεβασο το τριμερ p1 η να το αφησω εκει οπως το εχω τωρα σημειωση οταν ειναι κρυο ξεκιναει απο 17 μιλιβολτ και φτανει 31 32 τι να κανω ευχαριστω για την βοηθεια σας

FILMAN
30-04-10, 12:22
Εφόσον δεν ανεβαίνει άλλο άστο έτσι.

sakis
30-04-10, 14:57
το ρευμα ηρεμιας μετριεται με τον ενισχυτη ζεστο δλδ μετα απο κανα δεκαλεπτο απο οταν τον ξεκινησες και αφου εχει φτασει σε κνονικη θερμοκρασια λειτουργειας

μετα απο αυτο επαναλαμβανεις την μετρηση και την ρυθμιση καναν δυο τρεις φορες μεχρι να ισσοροπησει

Αν δεν ισσοροπει σημαινει οτι ο ενισχυτης σου μπορει να εχει μικροτερη ψυκτρα απο την χρειαζουμενη επισης σημαινει οτι μπορει και να υπαρχει και καποια ταλαντωση


τελος ψιλομαλακιες τετοιου τυπου απο ενισχυτες του ελεκτορ ειναι πολυ συνηθισμενες μια και οι περισσοτεροι ειναι προιον simulator το οποιο θεωρει ολα τα εξαρτηματα τελεια οποταν οταν εχεις βαλει καποιο εξαρτημα το οποιο εχει λιγο παραπανω η λιγο παρακατω ανοχες το μηχανημα το παιρνει ο διαολος


αυτα ....