PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΠΆΣΤΑ



giorgos
25-04-10, 13:04
Εχετε να μου προτείνεται καποια καλη θερμοαγώγιμη πάστα?
Βασικά θέλω για ψύξη επεξεργαστών και gpu σε λάπτοπ η σε desktop.
υπάρχει κάποια καλή μάρκα?
δεν με ενδιαφέρει το θέμα κοστους.
Αυτές οι πάστες που παίρνουμε για τα απλά ηλεκτρονικά εξαρτήματα (λευκη μέσα σε συριγγα) είναι ότι ποιο απλό υπάρχει σωστά?

jimnaf
25-04-10, 13:07
Εγώ χρησιμοποιώ την Arctic Silver 3 και για μένα είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

giorgos
25-04-10, 13:16
επίσησς για να καθαρίσουμε μια πάστα απο ενα τσιπακι τι χρειάζετε? αρκεί το οινόπνευμα?
εχει να κάνει με την παστα?ε3υχαριστώ

frix199
25-04-10, 13:20
Εεε κανονικά λένε οτι δεν πρέπει, υπάρχουν ειδικά καθαριστικά, αμα πας σε κάποιο
μαγαζί υπολογιστών θα βρεις..
Είναι λίγο τσιμπημένα στην τιμή οπότε άμα είσαι προσεκτικός βολέψου με το οινόπνευμα! :biggrin:

Nemmesis
25-04-10, 14:39
θελει καθαρο οινοπνευμα αυτο που κοστιζει 5-6 ευρω το μπουκαλι.. τα αλλα μπλε-ροζ κλπ κλπ εχουν διαφορα μεσα που μεσουν μετα την εξατμηση

leeperik
25-04-10, 14:57
Για καθαρο οινοπνευμα ρωτα σε κανενα φαρμακειο αν εχει χυμα ή και σε καβα,εγω το ειχα παρει 20ε το κιλο

leosedf
25-04-10, 15:08
Σε φαρμακείο είναι 70% οινόπνευμα και το άλλο 30 είναι νερό.
Θέλεις 99.90 η 99.99 καθαρό συνήθως σε καταστήματα που τροφοδοτούν εργαστήρια και φαρμακεία έχει ισοπροπυλικές η αιθυλικές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Το αλκοόλ που πουλάνε γενικώς ως καθαρό δεν είναι καθαρό απλα.

dalai
25-04-10, 15:17
Εγω και αρκετοι φιλοι που ασχολουμαστε με υδροψυξη περνουμε την
Thermal Paste Arctic Ceramique 22gr
http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/Thermal-Paste/Arctic-Cooling-Thermal-Paste-Arctic-Ceramique-22G-ZUWA-038.htm

Ειναι αριστη και πολυ φτηνη.Το μονο προβλημα ειναι να την βρεις στο πλαισιο γιατι οποτε εμφανιζονται ,πεφτουν ολοι πανω τους σαν τις ακριδες

Για το καθαρισμο το καλυτερο ειναι το spraey για το καθαρισμο καρμπιλατερ (carbcleaner) .Δευτερη επιλογη ειναι η βενζινη.Αφαιρει στη στιγμη την παλαια παστα ,αλλα θελει και οινοπνευμα μετα για να καθαρισεις το φιλμ λαδιου που αφηνει η βενζινη. ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρηση τους .Ειναι εφλεκτα και τοξικα.
Το οινοπνευμα δυστηχως δεν καθαριζει και πολυ καλα και το εντονο τριψιμο δεν ειναι οτι καλυτερο πανω απο τους SMD πυκνωτες του επεξεργαστη...

h@ris
25-04-10, 16:58
Για τον καθαρισμό μς κάλυψαν οι προηγούμενοι. Τώρα για πάστες 3 έχω σαν καλύτερες:
arctic silver 5, ocz freeze extreme και μια κάπως ψαγμένη, shin etsu.

leosedf
25-04-10, 20:19
Την κεραμική την έχει ακριβά το πλαίσιο. Στο Checkmate.gr την έχει πιό φτηνά.

dalai
26-04-10, 00:00
Την κεραμική την έχει ακριβά το πλαίσιο. Στο Checkmate.gr την έχει πιό φτηνά.
9,10 sto plaisio
9,075 στο chackmate
Ναι οντως ειναι πιο φτηνη.... :P :P

Phatt
26-04-10, 00:13
Τι διαφορες εχουν αυτες οι παστες μεταξυ τους;
Για ποιες δουλειες χρειαζονται τοσο ακριβες παστες;Σε ποια χρηση θα μπορουσε να "αποτυχει" μια φθηνη παστα και να μην αποδιδει σωστα η κατασκευη, η ακομη ακομη να εχουμε και σοβαροτερο προβλημα;

moutoulos
26-04-10, 00:24
Δεν υπάρχει αποτυχία ή επιτυχία στις "πάστες". Μόνο στη ζαχαροπλαστική :lool:.

Κάναμε και την πλάκα ...
Απλά οι ακριβότερες, μπορεί να ρίξουν την θερμοκρασία, ίσως και κατά 5-8 oC.
Ίσως και παραπάνω ...

tasosmos
26-04-10, 00:27
Σε ενισχυτες κτλ μαλλον σε καλυπτουν ανετα οι απλες του κιλου αλλα οταν εχεις εναν επεξεργαστη 4πυρηνο που εκλυει 100+ W θερμοτητας σε μια μικρη επιφανεια και με μια σχετικα μικρου ογκου ψυκτρα και δεν πρεπει να ξεπερασει τους 80-90 C σε καμια περιπτωση τοτε ναι, μπορει να κανει αρκετα μεγαλη διαφορα η παστα.

moutoulos
26-04-10, 00:28
Σωστό αυτό, δεν θα βάλεις Arctic Silver 5 σε 2Ν3055.

Phatt
26-04-10, 01:03
Αυτο που σκεφτηκα και γω με την μια, ειναι οι CPU.
Αλλα εγω που ασχολουμε με τραντζιστορακια και ελαφρου τυπου ολοκληρωμενα μαλλον δε θα εχω ιδιαιτερο προβλημα :001_tt2:

giorgos
26-04-10, 01:24
Λοιπόν με καλύψατε πιστευω... :)
όσον αφορά τη χρήση τους τώρα παίζει τόσο μεγάλο ρολο το πώς θα τοποθετηθεί επάνω σε ενα επεξεργαστή για παράδειγμα...και δεν ενοώ να μείνει ακάλυπτο κάποιο σημείο αλλά το αν θα την βάλουμε σε μια ευθεία γραμή η ένα μπαλάκι στο κέντρο....και ρωτάω το να βάλουμε ενα πολύ κεπτό στρώμα και να το απλώσουμε σε όλη την επιφάνεια δεν μας καλύπτεί?και δεν μιλάω για o/c μιλάω για κανονική χρήση

aquasonic
26-04-10, 02:02
http://www.arcticsilver.com/methods.html ;)

btw η ceramique εχει ελαχιστη διαφορα (εως ανυπαρκτη) με την silver 5 και εχει το προνομιο οτι ειναι μη-αγωγιμη :)

MadAss
26-04-10, 03:33
εψαξα λιγο και εγω γιατι με ενδιαφερει και εμενα και για καθαρισμο λενε οτι το καλυτερο ειναι ισοπροπυλικη αλκοολη απο το φαρμακειο... τελικα τι ειναι καλυτερο για επεξεργαστη και north και south bridge, arctic silver ή ceramique?

PS. εγω εχω μπερδευτει παντως, σε οσα φορουμ και σελιδες διαβασα, οι μισοι λενε arctic silver δαγκωτο και οι υπολοιποι μισοι ceramique δαγκωτο!

leosedf
26-04-10, 10:23
Σε καποιες περιπτώσεις είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιήσεις αγώγιμη πάστα, ιδίως αν βάλεις αρκετή. Σε αυτή την περίπτωση βάζεις κεραμική και τελείωσε, κατα τα άλλα είναι το ίδιο.