PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεφυρωση ενισχυτη με LM3886



andrewsweet4
28-04-10, 12:36
Καλημερα σε ολους τος συμφορουμιστες!
θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να γεφυρωσω εναν ενισχυτη δικαναλο με 1 LM3886 σε καθε καναλι.Τα τσιπ εχουν κοινη τροφοδοσια, και επισης το - της εξοδου των ηχειων ειναι κοινο και στα 2 καναλια, και συνδεδεμενο με τη γειωση της τροφοδοσιας. Σκεφτομουν κατι σε αντιστροφη φασης 180° στην εισοδο του ενος τσιπ, και να παρω εξοδο απο τα δυο + των 2 καναλιων...βεβαια δεν ξερω κατα ποσο στεκει κατι τετοιο,γιατι το σκεφτηκα μονος μου, και δεν εχω καθολου γνωση περι του θεωρητικου θεματος.Αν θελετε καποια διευκρινησηη πειτε το! Καθε βοηθεια δεκτη!!!

Ευχαριστω!

FILMAN
28-04-10, 12:46
Έτσι ακριβώς γίνεται η γεφύρωση φίλε μου!

andrewsweet4
28-04-10, 12:56
Πωπω!!!!! Με θαυμαζω!!!!!!:lool: Ολο το βραδυ εχθες αυτο σκεφτομουνα!!Μηπως εχεις να προτεινεις κατι απο πλευρα κυκλωματος?Πρωτα-πρωτα για τον αναστροφεα φασης.Καποιο σχηματικο ισως?Επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με τελεστικους, θα ηθελα αν γινεται να ποσταρεις καποιο κυκλωματακι αναστροφης φασης.δηλαδη θα οδηγησω την εισοδο του ενος καναλιου κατευθειαν απ'την πηγη, και του αλλου μεσω του αναστροφεα φασης ετσι?

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!:001_smile:

FILMAN
28-04-10, 13:05
Πωπω!!!!! Με θαυμαζω!!!!!!:lool: Ολο το βραδυ εχθες αυτο σκεφτομουνα!!Μηπως εχεις να προτεινεις κατι απο πλευρα κυκλωματος?Πρωτα-πρωτα για τον αναστροφεα φασης.Καποιο σχηματικο ισως?Επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με τελεστικους, θα ηθελα αν γινεται να ποσταρεις καποιο κυκλωματακι αναστροφης φασης.δηλαδη θα οδηγησω την εισοδο του ενος καναλιου κατευθειαν απ'την πηγη, και του αλλου μεσω του αναστροφεα φασης ετσι? (Έτσι... Μα τι έλλειψη αυτοπεποίθησης είναι αυτή...)

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!:001_smile:
Να και ο αναστροφέας φάσεως... Οι 2 αντιστάσεις πρέπει νάναι ίσες.

andrewsweet4
28-04-10, 13:12
μηπως υπαρχει και καποιο σχηματικο που να αναφερει και ονοματα/καταλογο υλικων?Ενοω κατι που να ειναι ετοιμο για υλοποιηση:biggrin:.καπου διαβασα νομιζω οτι αυτη η δουλεια μπορει να γινει με το TL041 ή κατι τετοιο.ισχυει?

FILMAN
28-04-10, 13:15
μηπως υπαρχει και καποιο σχηματικο που να αναφερει και ονοματα/καταλογο υλικων?Ενοω κατι που να ειναι ετοιμο για υλοποιηση:biggrin:.καπου διαβασα νομιζω οτι αυτη η δουλεια μπορει να γινει με το TL041 ή κατι τετοιο.ισχυει?
TL041 δεν ξέρω να υπάρχει. TL061, TL071 και TL081 ναι. Σου προτείνω το 2ο. Στις αντιστάσεις βάλε 10ΚΩ. Θα χρειαστείς και μια συμμετρική τροφοδοσία για τον τελεστικό π.χ +/- 12v ή +/- 15V.

andrewsweet4
28-04-10, 13:20
TL041 δεν ξέρω να υπάρχει. TL061, TL071 και TL081 ναι. Σου προτείνω το 2ο. Στις αντιστάσεις βάλε 10ΚΩ. Θα χρειαστείς και μια συμμετρική τροφοδοσία για τον τελεστικό π.χ +/- 12v ή +/- 15V.

ναι το TL071 ενοουσα.την συμμετρικη τροφοδοσια λεω να την παρω απο την τροφοδοσια του ενισχυτη.γυρω στα +-19ν εχει.να τη ριξω με αντιστασεις ή να βαλω κανεναν σταθεροποιητη π.χ. 7812 και 7912?

FILMAN
28-04-10, 14:09
ναι το TL071 ενοουσα.την συμμετρικη τροφοδοσια λεω να την παρω απο την τροφοδοσια του ενισχυτη.γυρω στα +-19ν εχει.να τη ριξω με αντιστασεις ή να βαλω κανεναν σταθεροποιητη π.χ. 7812 και 7912?
Βάλε από μια αντίσταση 680Ω σε σειρά με κάθε γραμμή τροφοδοσίας και μια ζένερ 24 βολτ παράλληλα στην τροφοδοσία του τελεστικού. Επίσης παράλληλα θα βάλεις και έναν ηλεκτρολυτικό 10μF και ακόμα έναν πολυεστερικό 100nF.

mihalas2
28-04-10, 15:55
παρε αυτο ειναι δοκιμασμενο

ultra
28-04-10, 20:33
παρε αυτο ειναι δοκιμασμενο
Ελεκτορ, απο τα παλια, αν θυμαμαι...

mihalas2
28-04-10, 20:55
σαν το παλιο καλο κρασι

andrewsweet4
01-05-10, 23:54
ευχαριστω για το σχεδιο! εχω αρχισει ηδη να το υλοποιω. εχω μια απορια ομως. για εισοδο πρεπει να χρησημοποιησω XLR ballanced εισοδο ετσι?αν θελω να δωσω εισοδο π.χ. απο 1 mp3 player τι κανω?βραχυκυκλωνω το gnd και το - του καθε καναλιου και δινω εισοδο στο - και στο + οπως στα XLR?γιατι το mp3 player εχει unballanced εξοδο...με την αντισταση εισοδου δεν θα εχω προβλημα ετσι?