PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης vs απλή μπαταρία



JimKarvo
29-04-10, 11:12
Καλημέρα,

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η άμεση (αν υπάρχει) διαφορά μεταξύ μιας απλής μπαταρίας 12V 100Ah και μιας 12V 100Ah βαθιάς εκφόρτωσης?
Περαν του το πόσα χρόνια θα ζήσει η κάθε μια τους, υπάρχει κάποια άλλη διαφορά σε καθημερινή χρήση?

Και οι δύο πάνω κάτω 1200Wh (έκαστη) δεν θα μου αποδώσουν?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

electron
29-04-10, 13:46
To θέμα αυτό έχει απασχολίσει και μένα σε συστοιχεία μπαταριών που χρησιμοποιείται σε βιομηχανική εφαρμογή. Οι μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης ,δίνουν την ονομαστική τους τάση σχεδόν μέχρι την πλήρη εκφόρτισή τους. Εχουν μέσο όρο εκφόρτισης 80% και αντέχουν έως 1000 κύκλους φόρτισης εκφόρτισης.
Ο χρόνος ζωής από κει και πέρα εξαρτάται από την χρήση της μπαταρίας. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι το κόστος αυτών των μπαταριών είναι αρκετά μγαλύτερο από το κόστος μιας κλασσικής μπαταρίας αυτοκινήτου.

Gant
29-04-10, 14:29
^^Τί είναι ο μέσος όρος εκφόρτισης;

JimKarvo
29-04-10, 14:30
Νομίζω ότι για την χρήση πληντυρίου, συμφέρει κάτι τέτοιο ε?
Αντί της κλασσικής-συμβατικής μπαταρίας..
Δεν καίει πάνω από 500W σε πλύση (κάθως δεν θα ζεστένει νερό)!

JimKarvo
29-04-10, 14:32
Την έχω και εγώ αυτή την απορία..
Αν και ίσως κατάλαβα, προτείμω αν μπορείς να μας πεις..!
Α, και κάτι άλλο:
Φορτίζουν "Καλύτερά" από τις συμβατικές? Γιατί οι συμβατικές σε φωτοβολταικό σύστημα, όταν ανεβάσουν τάση, τότε πέφτουν τα Α που παίρνουν.. (Μετά το 75% της φόρτισής τους, τα αμπερ που παιρνουν από τον ρυθμιστή, πέφτουν στα μίσα, μάλλον λόγο του ότι η τάση φτάνει στο όριο της τάσης φόρτισης!)

electron
29-04-10, 16:38
Μέσο όρο εκφόρτωσης εννοούμε ακριβώς την απόδοση της μπαταρίας μέχρι της πλήρους εξαντλήσεώς της. Αυτός ο τύπος της μπαταρίας χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο σε φωτοβολταϊκά συστήματα.

Hlios
14-05-10, 19:58
Έχω ένα φωτοβολταικό σύστημα με δύο μπαταρίες 200 ΑΗ η κάθε μια σε 24 βόλτ .Η μια εξ αυτών είναι βαθιάς εκφόρτωσης και η άλλη μια κοινή μπαταρία ,το έχω κάνει εν γνώση μου για δοκιμή δουλεύουν εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά ο ρυθμιστής φόρτισης είναι με PWM δεν πρέπει όμως η εκφόρτωσης των μπαταριών να μη κατεβαινει κάτω απο το 60 με 55% για μεγαλύτερη διάρκειας των μπαταριών .