Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση διακόπτη λάμπας



se00cc
29-04-10, 17:39
Έχω αγοράσει ένα διακοπτη για δύο λαμπες και αντιμετωπίζω δυσκολίες στο να το συνδέσω με τα καλώδια. Η μόνη βοήθεια που έχω είναι η εικόνα που επισυνάπτω (η οποία δείχνει ότι πρέπει να ενώσω την κάθε μια λάμπα με ένα κίτρινο καλώδιο). Δυστυχώς, ο προηγούμενος διακόπτης που είχα είχε ενωμένα μόνο 3 καλώδια (κόκκινα) και βεβαίως υπήρχε και το κιτρινοπράσινο της γείωσης στερεωμένο μέσα στο κουτί της παροχής.
Απολογούμαι εάν δεν είμαι πολύ σαφής αλλά είναι περιορισμένες οι γνώσεις μου στο αντικείμενο! Η όποια βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikolaras
29-04-10, 17:44
Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, θα βρεις το καλώδιο που έρχεται η φάση και θα το βάλεις εκεί που πηγαίνει το κόκκινο καλώδιο.
Τα άλλα 2 καλώδια πηγαίνουν στις λάμπες.
Μπορεί ο διακόπτης σου χρειάζεται και ουδέτερο όμως, επειδή βλέπω έχει και τηλεχειρισμό.
Ας βοηθήσει κάποιος άλλος που έχει ασχοληθεί με τέτοιου είδους διακόπτες.

κολας
29-04-10, 18:48
φιλέ μου ο διακόπτης που είχες άναβε δύο φωτιστικά?αν ναι τότε θα βρείς με ένα δοκιμαστικό ποιά από τα 3 κόκκινα είναι η φάση, μετά την βάζεις στο διακόπτη εκεί που λέει L και τα άλλα δυο καλόδια τα βάζεις στης άλλες δυο επαφές.το κίτρινο μην το πειράζεις καθόλου.

se00cc
30-04-10, 16:46
Ο διακόπτης που είχα άναβε δύο φωτιστικά (είχε 2 θέσεις - ένα για κάθε φωτιστικό). Το πρόβλημα είναι, απ' ό,τι έχω δει, ο διακόπτης που είχα είχε ενωμένα δύο κόκκινα καλώδια από τη μια μεριά και άλλα δύο από την άλλη. (Υπάρχει και ακόμη ένα κόκκινο καλώδιο που υποθέτω είναι αυτό της φάσης).
Λογικά, πρέπει να περνά ένα ζεύγος για το ένα και ένα για το άλλο φωτιστικό, οπότε μέσω του κουμπιού διακόπτεται (ή αφήνει να συνδέεται) το κύκλωμα. Έτσι είναι;

nikolaras
30-04-10, 17:41
Χριστόφορε, μια φωτογραφία χίλιες λέξεις.
Στο πρώτο ποστ σου, γράφεις για 3 κόκκινα καλώδια.....
Τώρα λες για 2 ενωμένα κόκκινα και άλλα 2 από την άλλη και υπάρχει και άλλο πέμπτο κόκκινο καλώδιο....Μας τα μπερδεύεις πολύ τα πράγματα!!!
Υπάρχει κάποια μπρίζα από κάτω; Ο διακόπτης που είχες μήπως το ένα κομμάτι του ήταν αλε-ρετούρ; Δηλαδή αναβόσβηνε και από άλλο διακόπτη;

se00cc
30-04-10, 18:36
Έχεις δίκιο ρε φίλε! Γι' αυτό σας επισυνάπτω φωτογραφία του προηγούμενου μου διακόπτη... Τώρα τα συμπεράσματα δικά σας! Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός. Και κάτι ακόμα: Ο διακόπτης δεν είναι αλερετουρ.

κολας
30-04-10, 18:40
μας μπέρδεψες λίγο.το καλόδιο που είναι μόνο του αν είναι η φάση βάλτο στο λ του διακόπτη και τα άλλα ζεύγη στης άλλες υποδοχές. κατέβασε τον γενικό ή της 10κάρες της ασφάλειες πριν κάνεις την σύνδεση,αφου την κάνεις σύκωσε τον γενικό δεν νομήζω να υπάρχει πρόβλημα.αν υπάρξει το πολύ πολύ να πέσει η ασφάλεια.

nikolaras
30-04-10, 18:46
Λοιπόν εκεί που είναι συνδεδεμένα 3 καλώδια, έρχεται η φάση και ξαναφεύγει, για να τροφοδοτήσει κάτι άλλο, το γεφύρωμα δίνει φάση στον διακόπτη αλλαι ρετούρ.
Ακριβώς απέναντι το καλώδιο τροφοδοτεί μία λάμπα.
Από την άλλη μεριά έχουμε κατάσταση αλλαι ρετούρ.
Τα 2 καλώδια, πάνε σε άλλο διακόπτη, ο οποίος τροφοδοτεί την άλλη λάμπα.
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

κολας
30-04-10, 18:52
τώρα που τον είδα το μόνο που μπωρο να σου πω είναι πως ο διακόπτης είναι διπλός αλε-ρετούρ.ή φάση σήγουρα πρέπει να είναι από το σήμείο που γεφυρώνονται οι δύο επαφές με το κόκινο κοματάκι καλώδιο. βάλε ένα δοκιμαστικό και δες αν ανάβει, με την προυπόθεση ότι ο διακόπτης δεν θα έχει ανοιχτά τα φώτα,για να βρείς σε ποιά επαφή πάει ή φάση.

se00cc
30-04-10, 18:53
Βασικά, θέλω να αντικαταστήσω τον προηγούμενο διακόπτη με τον καινούριο (που έχω επισυνάψει στην αρχή) για να ανάβω - όπως και πριν - τις δύο λάμπες. Το πρόβλημα είναι ότι έχω συνδεδεμένα αυτά τα ζεύγη των καλωδίων και πρέπει σύμφωνα με τον καινούριο διακόπτη να έχω μόνο 3 καλώδια: Ένα της φάσης και από ένα για κάθε λάμπα. Λοιπόν;

κολας
30-04-10, 19:03
αν θές να βάλεις καινούριο διακόπτη θα πρέπει αναγκαστικά να είναι διπλός αλερετουρ. επείδη υπάρχουν καλώδια που ελεγχουν ένα φωτιστικό, και τα άλλα για αλλερετουρ πράγμα που συμαίνει ότι το ένα φωτιστικό ελέγχεται και από άλλο διακόπτη.

nikolaras
30-04-10, 19:09
Πρέπει να βρείς που είναι ο άλλος διακόπτης πρώτα, γιατί για να τον δουλέψεις σαν απλό, θα πρέπει να κάνεις μια ψιλοεπεμβασούλα και εκεί.

nikolaras
30-04-10, 19:13
Ωπα, τώρα που ξαναβλέπω τις φωτο, μπορεί να μην είναι αλλαι ρετούρ ο παλιός διακόπτης.
Με ένα δοκιμαστικό, μπορείς να δεις αν έχει ρεύμα και στις 4 επαφές που έχει από τη μια μεριά ο διακόπτης, όταν είναι ανοιχτός;

se00cc
01-05-10, 13:51
Τώρα κατάφερα και έλεγξα το διακόπτη. Τα καλώδια που βρίσκονται στο πάνω μέρος (αυτά που γεφυρώνονται με το μικρό καλώδιο) έχουν ρεύμα. Τα άλλα στο κάτω μέρος δεν φαίνονται να έχουν (μάλλον είναι ουδέτερα).

nikolaras
01-05-10, 17:53
Τώρα κατάφερα και έλεγξα το διακόπτη. Τα καλώδια που βρίσκονται στο πάνω μέρος (αυτά που γεφυρώνονται με το μικρό καλώδιο) έχουν ρεύμα. Τα άλλα στο κάτω μέρος δεν φαίνονται να έχουν (μάλλον είναι ουδέτερα).
Μου φαίνονται αστεία όλα αυτά:lool:
Αν δεν πατήσεις τον διακόπτη πως θα έχουν ρεύμα;
Ελεγξε ακόμα μια φορά προσεκτικά , γιατί αλλιώς δεν πρόκειτε να βγάλουμε άκρη:crying:

nikolaras
01-05-10, 18:34
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/Image.jpg

Λοιπόν ας κάνουμε μια ανάλυση των καλωδίων.
Μελετώντας λίγο τα καλώδια κατά πάσα πιθανότητα έχουμε αλλαι ρετούρ διακόπτη, γιατί μου φαίνεται πολύ χαζό ο ηλεκτρολόγος να κουβαλά 3 καλώδια με ρεύμα, θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά του με ένα.
Κάποιο από τα 1 ή 2 καλώδιο, φέρνει το ρεύμα στο διακόπτη.
Το 4 τροφοδοτεί το άλλο κομμάτι του διακόπτη.
Το 3 πηγαίνει στον αλλαι ρετούρ διακόπτη στην αντίστοιχη θέση.
Τα 5 και 6 πάνε και αυτά στον άλλον αλλαι ρετούρ διακόπτη στις αντίστοιχες θέσεις.
Το 7 πηγαίνει σε λάμπα κατευθείαν.
Τώρα κάποιο από τα 1 ή 2 τροφοδοτεί με ρεύμα κάτι άλλο π.χ διπλανή μπρίζα.
Τώρα αν δεν έχουμε αλλαι ρετούρ διακόπτη, τα πράγματα απλοποιούνται....
Κάποιο από τα 1,2,3 φέρνουν το ρεύμα και τα άλλα 2 τροφοδοτούν κάτι άλλο.
Τα 5 και 6 πηγαίνουν σε ένα διπλό φωτιστικό και το 7 σε ένα άλλο φωτιστικό.
Αν κατάλαβες τώρα τι παίζει, θα πρέπει να μας πεις ποιά καλώδια έχουν ρεύμα, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

se00cc
01-05-10, 18:51
Καταρχήν ευχαριστώ για το σχεδιάγραμμα, ήταν κατατοπιστικό! Λοιπόν, απ' ό,τι έχω ελέγξει με το δοκιμαστικό, το 1,2,3 (και προφανώς το 4 που τα συνδέει) έχουν ρεύμα. Τα άλλα φαίνονται να είναι ουδέτερα.
Εγώ αντιλήφθηκα ότι το ρεύμα έρχεται από το 1 και δίνει ρεύμα στις λάμπες με τα αντίστοιχα καλώδια 2 και 3. Τώρα το 6 και 7 φαίνονται να είναι τα αντίστοιχα ουδέτερα καλώδια για τους δύο λαμπτήρες (ή δεν παίζει αυτό;)
Ελπίζω να μην προκάλεσα περισσότερη σύγχυση. Τα σχόλια δικά σας :confused1:

nikolaras
01-05-10, 18:56
Εγώ αντιλήφθηκα ότι το ρεύμα έρχεται από το 1 και δίνει ρεύμα στις λάμπες με τα αντίστοιχα καλώδια 2 και 3. Τώρα το 6 και 7 φαίνονται να είναι τα αντίστοιχα ουδέτερα καλώδια για τους δύο λαμπτήρες (ή δεν παίζει αυτό;)

Σε καμία περίπτωση, δεν πάνε τα 2 και 3 σε λαμπτήρες, αν γινόταν αυτό, θα ήταν πάντα αναμένοι.
Αν ελέγξεις τα υπόλοιπα καλώδια ανοιγοκλείνοντας τους διακόπτες, μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη.....

se00cc
01-05-10, 19:24
Όπως είπα, ο διακόπτης δεν είναι αλλερετουρ. Τώρα, εάν έχω καταλάβει σωστά το καλώδιο 1 πιθανότατα να φέρνει το ρεύμα στο διακόπτη ενω οι 2,3 πηγαίνουν το ρέυμα σε κάποιες "τρίτες" συσκευές. Σωστά;
Τώρα για τα υπόλοιπα καλώδια είμαι λίγο συγχυσμένος - αφού δεν φαίνεται να έχουν ρεύμα. Οπότε, θα μπορούσα για παράδειγμα, στον καινούριο διακόπτη που έχω (επισυνάπτω το σχεδιάγραμμα του) να ενώσω το 1,2,3 καλώδιο στην πρώτη θέση αριστερά και τα καλώδια 7 στη δεύτερη θέση και 5,6 στην τρίτη;

nikolaras
01-05-10, 19:31
Aν είναι απλός ο διακόπτης όπως λες, πατώντας τον πρώτο διακόπτη, το ρεύμα από το καλώδιο 1,2 περνάει στο 7 και ανάβει η λάμπα, το ίδιο γίνεται και στον άλλο διακόπτη.
Αλλος τρόπος δεν υπάρχει.
Οι λάμπες ανάβουν; Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να είναι χαλασμένος ο διακόπτης και να μη περνάει το ρεύμα.

se00cc
01-05-10, 19:36
Ναι κι εγώ έτσι νομίζω πως δουλέυει ακριβώς όπως το περιέγραψες. Οπότε σε αυτή την περίπτωση πώς θα τα ενώσω στον καινούριο διακόπτη;

nikolaras
01-05-10, 19:41
Όπως είπα, ο διακόπτης δεν είναι αλλερετουρ. Τώρα, εάν έχω καταλάβει σωστά το καλώδιο 1 πιθανότατα να φέρνει το ρεύμα στο διακόπτη ενω οι 2,3 πηγαίνουν το ρέυμα σε κάποιες "τρίτες" συσκευές. Σωστά;
Τώρα για τα υπόλοιπα καλώδια είμαι λίγο συγχυσμένος - αφού δεν φαίνεται να έχουν ρεύμα. Οπότε, θα μπορούσα για παράδειγμα, στον καινούριο διακόπτη που έχω (επισυνάπτω το σχεδιάγραμμα του) να ενώσω το 1,2,3 καλώδιο στην πρώτη θέση αριστερά και τα καλώδια 7 στη δεύτερη θέση και 5,6 στην τρίτη;
Aκριβώς έτσι θα τα συνδέσεις, εφόσον ο διακόπτης έίναι απλός.
Καλή επιτυχία.
Περιμένω νέα σου:001_smile:

se00cc
01-05-10, 19:56
Ναι αυτό θα κάνω. Θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω! Ευχαριστώ για τη βοήθεια :001_rolleyes:

se00cc
03-05-10, 18:45
Επιτυχία! Τα ένωσα με τον τρόπο που είπαμε και όλα δουλεύουν ρολόι. (Προς το παρόν τουλάχιστον!) Το πρόβλημα είναι ότι το κουτί είναι λίγο στενόχωρο για να χωρεσει ο καινούριος διακόπτης. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα φτιάχνουν λιγάκι πιο μεγάλα για να υπάρχει μια άνεση με τα καλώδια και τους διακόπτες. Τέλοσπάντων, ευχαριστώ όσους βοήθησαν και ειδικά το Νίκο. Thanks!

nikolaras
03-05-10, 18:51
Να είσαι καλά φίλε.... όσο για το κουτί, πάντα υπάρχει κάποιος τρόπος !!!!