PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ



hadjaki
30-04-10, 12:02
Γεια σας παιδια.Προσπαθω να κανω την πτυχιακη μου εργασια και χρειαζομαι βοηθεια.Εχω ενα plc siemens s7200 και θελω να συνδεσω σε αυτο κατι σαν καρτα δικτυου,η εστω κατι σαν modemακι.Αυτο θελω να περνει ενα bit που θα του δινω και μεσω ασυρματου δικτυου(εγω θα χρησιμοποιησω της σχολης μου) να στελνει αυτο το bit σε εναν ftp.Εχω βρει modem τα οποια ειναι πανακριβα.Εχει καποιος κατι να μου προτεινει?Η εκτος απο αυτο που ζηταω να μου προτεινει αλλο τροπο?Ουσιαστικα η εργασια ειναι σε ενα καδο ανακυκλωσης θα εχουμε αισθητηρια τα οποια θα συνδεθουν με το plc και απο εκει θα γινετε οτι ανεφερα παραπανω.
Ευχαριστω

stom
30-04-10, 15:31
Μαλλον πρεπει να συνεχισεις λιγο το διαβασμα και να ξαναρθεις με ερωτησεις αφου εχεις κατανοησει τους βασικους ορους, καθοτι εργασια με bit που γινεται ftp ειναι εξ ορισμου για τον καδο ανακυκλωσης..

hadjaki
30-04-10, 16:23
Το bit που αναφερω ειναι για παραδειγμα τα δεδομενα που θα στειλω στον ftp που εφτιαξα.Και θα ηταν προτιμοτερο να μην χαρακτηριζεις,απλα αμα θα ηθελες να προτεινεις καποια λυση

stom
30-04-10, 17:01
Οταν λες εφτιαξες ftp?
Ο σκοπος μιας πτυχιακης ειναι να διδαξει τη μεθοδολογια εξευρεσης λυσης σε ενα δεδομενο προβλημα.
Ορισε επακριβως το προβλημα, ψαξε τις εναλλακτικες κατανοησε τα πραγματικα τους πλεονεκτηματα και προβληματα, και αν θες και μια δευτερη γνωμη βεβαιως και να σε βοηθησουμε.
Λυσεις για να κανεις αυτο που θες υπαρχουν αρκετες, ομως πρεπει να επιλεξεις την καλυτερη, και αυτο σημαινει να κανεις και ΛΑΘΗ...

Αλλιως... δες εδω http://www.fastfoodptixiaki.gr

hightower
05-05-10, 10:31
Γεια σας παιδια.Προσπαθω να κανω την πτυχιακη μου εργασια και χρειαζομαι βοηθεια.Εχω ενα plc siemens s7200 και θελω να συνδεσω σε αυτο κατι σαν καρτα δικτυου,η εστω κατι σαν modemακι.Αυτο θελω να περνει ενα bit που θα του δινω και μεσω ασυρματου δικτυου(εγω θα χρησιμοποιησω της σχολης μου) να στελνει αυτο το bit σε εναν ftp.Εχω βρει modem τα οποια ειναι πανακριβα.Εχει καποιος κατι να μου προτεινει?Η εκτος απο αυτο που ζηταω να μου προτεινει αλλο τροπο?Ουσιαστικα η εργασια ειναι σε ενα καδο ανακυκλωσης θα εχουμε αισθητηρια τα οποια θα συνδεθουν με το plc και απο εκει θα γινετε οτι ανεφερα παραπανω.
Ευχαριστω

Πριν από οτιδήποτε άλλο να ξεκαθαρίσω ότι FTP είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας που σου επιτρέπει μόνο να στέλνεις και να δέχεσαι αρχεία binary ή ASCII (πάντα μιλάμε για αρχεία και όχι raw bits ή bytes). Άμα εσύ θέλεις να στείλεις κάποια δεδομένα θα πρέπει να στείλεις ένα αρχείο από το PLC σου (το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς υποστηρίζει) μέσο FTP επικοινωνίας στον FTP server. Το αρχείο που θα παραλάβεις θα περιέχει την πληροφορία που έστειλες. Για να γίνει αυτό το PCL τα πρέπει να υποστηρίζει FTP πρωτόκολλο ή θα πρέπει να προγραμματίσεις εσύ έναν FTP client. Αυτά για το FTP

Για να συνδεθείς με το wireless modem θα πρέπει το PLC σου να έχει wireless κάρτα και υποστηρίζει πρωτόκολλο επικοινωνίας wifi