Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αγορα νεου κινητου LG arena KM900



dj_mike
01-05-10, 13:37
καλησπερα και καλο μηνα,

Εχω το sony ericsson W810i εδω και 4,5 χρονια. Ειναι πραγματικα ΑΘΑΝΑΤΟ κινητο, δεν το εχω παει ποτε μα ποτε για service ολα αυτα τα χρονια και λειτουργει ακομη αψογα σαν την πρωτη μερα παρολου που εχει περασει διαφορα crash test κατα καιρους.
Πλεον ομως αυτο το κινητο εχει γερασει εχουν φθαρει απο την χρηση τα πληκτρα και εχω βαρεθει να περιμενω ποτε θα χαλασει για να παρω αλλο.
Αποφασισα ετσι να το αλλαξω να παρω καποιο καινουριο με περισσοτερες και πιο συγχρονες δυνατοτητες.
Απο λιγο ψαξιμο και συμβουλες φιλων μου προτειναν το LG arena KM900. Βλεπω οτι για τα λεφτα του εχει πολλες καλες δυνατοτητες.
Ειναι καλο? το εχει κανενας? Θελω να βρω ενα κινητο σαν και το W810 να μου κρατησει αρκετα χρονια και να μην χρειαζεται καθε μηνα service οπως παθαινουν τα περισσοτερα κινητα που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη.
Περιμενω να ακουσω σχολια γι αυτο το κινητο η αν εχετε να μου προτεινεται καποιο καλυτερο με παρομοια τιμη.

ΥΓ στις δυνατοτητες του λεει οτι εχει aGPS υποβοηθουμενο. αυτο και ως απλο GPS δεν μπορει να χρησιμοποιηθει? χωρις να χρειαζετε να συμπληρωνεται απο το δυκτυο κινητης τηλεφωνιας ταυτοχρονα και να εχει διαφορες χρεωσεις?

leosedf
01-05-10, 14:46
Αν θέλεις να πάς σε τέτοια κατηγορία θα σου πρότεινα να πάς σε ΗTC. Συσκευές με απεριόριστες δυνατότητες, μπορείς να κάνεις τα πάντα και δωρεάν GPS.
Σύν του οτι αν το προσέχεις όπως εσύ δεν θα πάθει ποτέ τίποτα. Εκτός αυτού η HTC έχει ίσως το κορυφαίο service στην Ελλάδα.
Trust me έχω χρόνια HTC και ακόμα είναι άψογα.

rep
01-05-10, 15:54
Καλα κινητα ειναι τα lg και to arena αρκετα καλο.Στα χρηματα (περιπου 240ευρω)δεν υπαρχουν παρα πολλα κινητα με τις δηνατοτητες του 3 ινστες οθονη wifi 5mpixel πολυ καλο ηχο.Αν το προσεξεις δεν θα χει προβλημα.Εχει και καλο service η LG ερχονται το περνουν απο την πορτα σου με ενα τηλ και στο παραδηδουν με τον ιδιο τροπο.(και τα htc ειναι παρα πολυ καλα, εχω ενα και γω htc hd2 αλλα η τιμη τους ειναι λιγο τσουκτερη.)

υ.γ το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν βγενουν πλεον τηλ αθανατα....

leosedf
01-05-10, 15:57
Αθάνατο κανένα δεν είναι.
Ολα εξαρτώνται απ τον τρόπο χρήσης τους.

rep
01-05-10, 16:03
ετσι ειναι αλλα τα νεα τηλεφωνα ξεκηνανε την ζωη τους με προβληματα.
δες ποσα τηλεφωνα εχουν προβλημα απο τους πρωτους μηνες.ποσα γινονται αντικασταση απο την πρωτη αποστολη στο service κλπ.πριν μερικα χρονια ηταν διαφορετικα φιλε κωνσταντινε.

leosedf
01-05-10, 16:05
Ναι ήταν αλλα σκέψου πόσο διαφορετικές ήταν οι συσκευές, πόσο πιό απλές. Τώρα με την κάθε π@π@ριά μέσα συνεχώς κάτι εμφανίζεται.

rep
01-05-10, 16:11
αντε να δουμε τι αλλο θα εχουν οι επομενες.....

leosedf
01-05-10, 16:13
Φτάνουμε σε σημείο κορεσμού πάντως. Θα πρέπει να επινοηθεί κάτι πολύ επαναστατικό για να αλλάξουν τα πράγματα.

dj_mike
01-05-10, 16:46
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Oντως πλεον πολλες συσκευες ξεκινανε την ζωη τους με προβληματα. Η αδερφη μου ετυχε στην σειρα 2 διαφορετικες συσκευες που ειχαν προβληματα. το πρωτο κινητο που πιρε ηταν Sony Ericsson και με το που το πιρε δεν καταφερε καν να το ανοιξει την ιδια μερα το γυρισε πισω και της εδωσαν αλλο.Μετα αυτο κρατησε κανενα 8μηνο και απο δικο της λαθος της επεσε μεσα σε νερο (για την ακριβεια πληντηριο ρουχων) και χαλασε. Μετα πιρε ενα αλλο SAmsung εκεινο κρατησε περιπου 5 μηνες και μετα το εστειλε για service γιατι καποια πληκτρα στο πληκτρολογιο δεν δουλευαν, της το εφτιαξαν και μετα απο μισο χρονο της κολησε και το εστειλε ξανα για service.

Πραγματικα φτανουμε σε κορεσμο στα κινητα.Αντε να δουμε τι επαναστατικο σε τεχνολογια μας περιμενει σε αυτα.Θελω να πιστευω πως σιγουρα κατι καινουριο τρελο θα εμφανιστει αργα η γρηγορα.

Phatt
01-05-10, 16:58
Απο το nonia 8210 και το motorola v3690 στις σημερινες παντοφλες, ποιος θα το πιστευε τοτε...

dj_mike
01-05-10, 17:07
για το aGPS βρικα τα παρακατω :

Τι είναι το GPS;
Το GPS (Global Positioning System) είναι ένα παγκόσμιο σύστημα εντοπισμού θέσης, το οποίο βασίζεται σε ένα «πλέγμα» εικοσιτεσσάρων δορυφόρων της Γης, στους οποίους υπάρχουν ειδικές συσκευές, οι οποίες ονομάζονται «δέκτες GPS». Οι δέκτες αυτοί παρέχουν ακριβείς πληροφορίες για τη θέση ενός σημείου, το υψόμετρό του, την ταχύτητα και την κατεύθυνση της κίνησης του. Επίσης, σε συνδυασμό με ειδικό λογισμικό χαρτογράφησης μπορούν να απεικονίσουν γραφικά τις πληροφορίες αυτές.
Το GPS ως υπηρεσία είναι εντελώς δωρεάν. Αυτό που ενδέχεται να σε χρεώσει είναι το υποβοηθούμενο GPS "A-GPS" το οποίο αναφέρεται αμέσως μετά.
Περισσότερα εδώ (http://www.gsmarena.com/glossary.php3?term=gps).


Τι είναι το A-GPS;
Το A-GPS (Assisted GPS), δηλαδή «υποβοηθούμενο GPS» βελτιώνει την απόδοση της συσκευής μας ως προς το κλείδωμα των δορυφόρων κατεβάζοντας τις απαραίτητες πληροφορίες από τον αντίστοιχο διακομιστή (server) που έχουμε ορίσει. Για να γίνει αυτό απαιτείται η χρήση πακέτων δεδομένων (GPRS/3G/HSDPA) μέσω του κυψελοειδές δίκτυο κινητής τηλεφωνίας με αποτέλεσμα να υπάρχει χρέωση της τάξης των 4 με 5 kb. Ουσιαστικά μηδαμινή ως προς το όφελος που αποκομίζει κανείς.
Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να απενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή μπορεί να το κάνει πηγαίνοντας στο Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και απενεργοποιώντας την επιλογή «Υποβοηθούμενο GPS».
Περισσότερα εδώ (http://www.nokia.gr/support-and-software/software/maps/a-gps).


Αν δηλαδη κανω απενεργοποιηση του υποβοηθουμενου στο κινητο αυτο θα συνεχισει να εχει GPS?

leosedf
01-05-10, 17:10
FYI Assisted GPS Δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα.
Δέν είμαι σίγουρος, κοίταξε τα χαρακτηριστικά της συσκευής στο νετ. Πολλά μοντέλα που λέγαν aGPS δεν είχαν GPS.

GREG
06-05-10, 14:10
Απο το nonia 8210 και το motorola v3690 στις σημερινες παντοφλες, ποιος θα το πιστευε τοτε...




Nαι....ναι.....:lool:

dj_mike
16-05-10, 14:13
Βρικα και ενα αλλο κινητο που μου αρεσε, ειναι στην ιδια τιμη και εχει πανω κατω τα ιδια πραματα. Eιναι το NOKIA 5800 xpressmusic. Τωρα δεν ξερω ποιο απο τα 2 να διαλεξω. Για το NOKIA εχω ακουσει περισσοτερα θετικα απο οτι το LG αλλα ερχεται αρκετα πιο παλιο μοντελο απο το LG και δεν ειναι και τοσο εμφανησιμο.
Εσεις ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε?