PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι πυκνωτές να χρησιμοποιήσω σε linear regulator;



greekwow
02-05-10, 21:35
Θελω να να μετατρέψω την τάση απο 5v σε 3.3 volt για να τροφοδοτήσω ενα bluetooth modem

ψάχνοντας στο internet βρήκα το L7833A (http://gr.mouser.com/ProductDetail/STMicroelectronics/L78L33ACZ/?qs=sGAEpiMZZMtUqDgmOWBjgLAmId5B%2fjmHpfabeMkxbt0% 3d).

απο τα χαρακτηριστικά του μου φάνηκε να με καλύπτει, αλλα απο όσα ξέρω χρειάζεται πυκνωτές στην είσοδο και στην έξοδο (με την γή).

τι πυκνωτές (τύπο) να χρησιμοποιήσω; (απο πυκνωτές ακόμα δεν γνωρίζω και πολλά....)

επίσης αν έχετε κανένα άλλο chip για την μετατροπή σε σταθερό 3.3v πείτε

weather1967
02-05-10, 21:50
Καλώς ηρθες Θωμά
Πυκνωτές απόζευξης χρησιμοποιουμαι 100 nF Mkt δηλαδή πολυεστέρα

GeorgeVita
02-05-10, 23:14
Γειά σου greekwow,
το regulator που αναφέρεις έχει οριακό dropout voltage (5V-1.7V=3.3V) άρα οποιοδήποτε ripple στην είσοδο θα περνάει στην έξοδο. Σε περίπτωση χρήσης του θα βάλεις κεραμικούς πυκνωτές multilayer (φθηνοί για decoupling) 330nF στην είσοδο και 100nF στην έξοδο σύμφωνα με το datasheet. Προϋπόθεση τα 5V να είναι σταθεροποιημένα.

Προτείνω low dropout voltage regulator όπως το LP2950ACZ-3.3
Τα low dropout χρειάζονται στην έξοδο 2.2μF τανταλίου.

Φιλικά,
Γιώργος

greekwow
02-05-10, 23:43
Γειά σου greekwow,
το regulator που αναφέρεις έχει οριακό dropout voltage (5V-1.7V=3.3V) άρα οποιοδήποτε ripple στην είσοδο θα περνάει στην έξοδο. Σε περίπτωση χρήσης του θα βάλεις κεραμικούς πυκνωτές multilayer (φθηνοί για decoupling) 330nF στην είσοδο και 100nF στην έξοδο σύμφωνα με το datasheet. Προϋπόθεση τα 5V να είναι σταθεροποιημένα.

Προτείνω low dropout voltage regulator όπως το LP2950ACZ-3.3
Τα low dropout χρειάζονται στην έξοδο 2.2μF τανταλίου.

Φιλικά,
Γιώργος
σας ευχαριστώ για την απάντηση, και στην είσοδο; τίποτα;
με τον συγκεκριμένο regulator σε περίπτωση που αντί για 5v έχω 5.5v θα έχω σταθερή τάση στην έξοδο; αυτό στην ουσία χρειάζομαι.

και αν θές σε παρακαλώ πές μου τι άλλα στοιχεία πρέπει να επιλέξω για τους πυκνωτές. volt,esr (η αν δεν ειναι πολύ δύσκολο τον κωδικό η link απο την mouserelectronics)