Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Πτωση φορητου σκληρου δισκου απο 80 εκατοστα υψος.



The Professor
03-05-10, 19:50
Χαιρετε σε ολες και σε ολους σας.

Μου ειχαν δανεισει πριν απο εναμιση χρονο εναν φορητο σκληρο δισκο μετα εξης χαρακτιρηστικα :500 Gb χωρητικοτητα μαρκα Seagate μοντελο FreeAgent Desktop και η φωτογραφια του απο τον ιστο.http://orionnamibia.com/images/seagate_500gb_external_usb.jpg
Το θεμα ειναι το εξης το χρησημοποιησα για για την μεταφορα μεγαλου ογκου αρχειων που θελα και μετα τον αποθηκευσα στο κουτι του και ξεχαστηκε , παω χτες λοιπον να των δω πριν τον δωσω πισω μηπως ειχα ξεχασει τιποτα δεδομενα μεσα του (ειχα καποια) και ενω τα μεταφωρτωνα στον υπολογιστη μου , την μαυρη εκεινη στιγμη κατι συμβαινει και οπως περναω μπλεκεται το καλωδιο τροφοδοσιας του στα ποδια μου και πεφτει απο υψος 80 εκατοστων , αμαν λεω παει χαλασε πωωω λεω και τωρα τι κανω;;

Τον ξανασυδεω στον υπολογιστη μετα απο λιγη ωρα, αφου του κουμπωσα το πλαστικο του, δηλαδη το εξωτερικο σασι ,διοτι ειχε ξεκουμπωθει μεταφερω και τα υπολοιπα αρχεια αλλα παρατηρησα οτι εκανε διαφορους θορυβους και αργουσε ελεϊνα στην μεταφορα των αρχειων.Τωρα τι κανω;;

Σας επισυναπτω και μια ηχογραφηση που εκανα να ακουσετε και σεις τους ηχους που κανει , το ανεβασα στο youtube και το κανα βιντεο.Το βιντεο ξεκινα λιγο πριν συνδεσω τον φορητο σκληρο δισκο στον Η/Υ ,ακουγεται αυτη η επιταχυνση, ολα αυτα τα γκαπα γκουπα τα κανει ο ιδιος ο δισκος εγω δεν κανω τιποτα.
YouTube- ???? ??? ??? ?????? ?????? ?????.wmv
Γρουσουζια ανευ προηγουμενου...

Φτιαχνεται ;
τι εχει;
Μπορω να το φτιαξω εγω;
Αν οχι ποσο θα μου στοιχησει να το φτιαξω , θελω να γλιτωσω απο το να ριξω λεφτα εαν γινετε διοτι δεν εχω...εκλεισε και η επιχειρηση οπου δουλευα οποτε ψαχνομαι και δεν εχω ρευστο.

Ευχαριστω.

Xarry
03-05-10, 20:01
Οι κεφαλες ειναι αυτο που ακουγεται που κοπανανε. Μαλλον εφυγαν απο την θεση τους. Παντως παλι καλα που δουλευει. Ισως ενα zero format θα βοηθουσε.

The Professor
03-05-10, 20:06
Ευχαριστω για την απαντηση εψαξα στον ιστο και απο τι καταλαβα γινετε με ενα μικρο προγραμματακι utillity , αλλα εγω πως θα το κανω ... μηπως γινετε να το εξηγισεις λιγακι να το καταλαβω?

Radiometer
03-05-10, 20:15
αουτς χτυπάνε καλά οι κεφάλες, κανε ένα αργό φορματ.

αν σου έπεσε την ώρα που οι κεφάλες γράφανε, ίσως και να άρπαξαν

The Professor
03-05-10, 20:25
το θεμα ειναι οτι αργουν ή μπορει να μην τον αναγνωρισουν (δεν ξερω) τα windows, θα τον αναγνωρισουν τον σκληρο καποτε ??? για να πρωχωρισω στην διαμορφωση του...αυτο το αρπαξαν τι σημαινει ???με κανεις και τρομαζω τωρα.....

JimKarvo
03-05-10, 20:29
Μην τρομάζεις. πτώση σε σκληρό συχνά σημαίνει καταστροφή του!

με αυτό, κανέ Low evel format http://www.ultimatebootcd.com/

moutoulos
03-05-10, 20:38
Έχω δυο τέτοιους, έναν σε 500GB & έναν 1000GB. Θεωρώ οτι έχει "αρπάξει". Όπως και να'χει πάντως,
μετά απο ένα τέτοιο χτύπημα, ανώδυνα δεν θα τη βγάλει, προσωπικά θα τον είχα αποσύρει. Ή τουλάχιστον
δεν θα τον χρησιμοποιούσα για "σοβαρή" αποθήκευση.

The Professor
03-05-10, 20:39
Μην τρομάζεις. πτώση σε σκληρό συχνά σημαίνει καταστροφή του!

Τωρα αυτο μου το λες για να με καθυσηχασεις εδω δεν υπαρχει σαλιο και μου λες οτι μπορει να παρω καινουριο.....

με αυτό, κανέ Low evel format http://www.ultimatebootcd.com/

δεν υπαρχουν δεδομενα τα οποια με ενδιαφερουν μεσα του εχει καποια αχρηστα οποτε τα διαγραφω, εμενα με ενδιαφερει και με καιει να επανελθει στην προ της πτωσεως του κατασταση ....

JimKarvo
03-05-10, 20:45
Σκέψου ένα τρακάρισμα αυτοκινήτου.. για να επανέλθει, δεν θα πρέπει να το φτιάξει κάποιος? Σε αυτή την περίπτωση, σε συμφέρει να πας να πάρεις καινούργιο, εκτός και αν τον θέλεις μόνο για download, όπου αν ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ, δεν θα έχεις πρόβλημα!

The Professor
03-05-10, 20:50
αουτς χτυπάνε καλά οι κεφάλες, κανε ένα αργό φορματ.

αν σου έπεσε την ώρα που οι κεφάλες γράφανε, ίσως και να άρπαξαν

Δηάδη δεξι κλικ στο εικονιδιο του Διαμορφωση και μετα Εκκινηση αυτο ειναι ολο ?

leosedf
03-05-10, 21:05
Ακόμα και μετά απο low level format δεν θα τον χρησιμοποιούσα για αποθήκευση σημαντικών δεδομένων. Θα μπορούσε απο στιγμή σε στιγμή να σαλτάρει.

JimKarvo
03-05-10, 21:10
προτιμώ το Low evel format.. αλλά όπως λέει και ο Κον/ντίνος, μετά μόνο για καμια ταινία για download!

xrhstos1978
03-05-10, 21:15
Αφού χτύπησαν οι κεφαλές δεν φτιάχνει με τίποτα, ούτε με φορματ. Η ποιο οικονομική λύση είναι να αντικαταστήσεις το δίσκο από μέσα. Αν είναι σατα θα σου πάει 45 εύρο.
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-500GB-Green-HDD-Cache-32MB-Sata-2-WD5000AADS.htm

pol465
03-05-10, 21:42
Θα συνιστούσα να ανοίξεις το κουτί του εξωτερικού σκληρού δίσκου και να τσεκάρεις τα καλώδια.
Επίσης μπορείς να αφαιρεσεις το δίσκο απο το κουτί του, να τον συνδεσεις στη μητρική του υπολογιστή σου για να δεις πως συμπεριφέρεται.

Υπάρχει περίπτωση να μη χτύπησε....

KOKAR
03-05-10, 21:48
με τέτοιο "κροταλισμα" που ακοω τον δίσκο ξέχασε τον !
κανενα low level format δεν θα σου δώσει λύση....

ο δίσκος είναι SATA, και πρόσεξε πως θα ανοίξεις το κουτί
έχει κρυφές βίδες μέσα στην βάση, η βάση δε είναι κουμπωτή....

The Professor
03-05-10, 21:56
με τέτοιο "κροταλισμα" που ακοω τον δίσκο ξέχασε τον !
κανενα low level format δεν θα σου δώσει λύση....

ο δίσκος είναι SATA, και πρόσεξε πως θα ανοίξεις το κουτί
έχει κρυφές βίδες μέσα στην βάση, η βάση δε είναι κουμπωτή....


δηλαδη με λιγα λογια δεν τα γλιτωνω τα λεφτα ?????οπως ειπε ενας ποιο πανω να παω να παρω εναν σκληρο απο το πλαισιο (καλα δεν θα παω φυσικα πλαισιο ειναι φαρμακιο πανκριβα απο αλλου θα βρω) και τον βαζω μεσα και λυθηκε το προβλημα ?

JimKarvo
03-05-10, 22:00
αμα τρακάρεις με το αμάξι σου, πάνω σε ένα δέντρο με 30km/h, χωρίς να πατήσεις φρένο, το αμάξι δεν θα πάθει ζημιά..? με την ίδια ταχύτητα περίπου έσκασε και ο δίσκος σου στο έδαφος!

Αν έκανα καλά τις πράξεις..

The Professor
03-05-10, 22:05
YouTube- How to open Seagate Freeagent 500GB Case
βρηκα αυτο το βιντεο θα τον ανοιξω οπως το κανει και αυτος , φτανει εμ τα αυτοκινητα το καταλαβαμε , μην επαναλαμβανοσαστε ευχαριστω.

jimk
04-05-10, 00:19
εχει γεμισει ο σκληρος bad blog κατι σαν γρατζουνιες και για αυτο ακουγονται ετσι οι κεφαλες προσπαθει να διαβασει τα δεδομενα στο χαλασμενο τομεα.. βαλε στο google bad block repair μηπως βρεις κατι αλλα δυσκολα θα κανεις δουλεια.

lynx
04-05-10, 08:18
υπερβολες υπερβολες υπερβολες...

καταρχην τα bad blocks δεν φενονται με το ματι... :001_rolleyes: και κατα δευτερο
δεν ειναι αναγκη τα platters ή αλλιως πλατο να εχουν γρατζουνιστει.

@The Professor λυπαμαι που ειμαι τεχνικος Η/Υ και δεν μπορω να σε
βοηθησω, δυστυχως η επαγγελματιες της τεχνης που σπουδασα..απλος
αλλαζουν εναν "χτυπημενο" σκληρο δισκο..

ομως αν θες την γνωμη μου καπως πρεπει να φτιαχνεται! απλα δεν
γνωριζω πως...αρκετες φορες εχει τυχει να ανοιξω εναν κατεστραμενο
μετα απο πεσιμο σκληρο δισκο και η ζημια σχεδον ποτε δεν ηταν εμφανης!

προφανως με το πεσιμο χανεται καποια μικρορυθμιση η "ζυγισμα" του
μπρατσου που κραταει τις κεφαλες.

Phatt
04-05-10, 12:20
Το οτι φτιαχνεται για μενα ειναι σχεδον σιγουρο, ακομη και αν ειναι μηχανικη ζημια.Επισης σιγουρο μου φαινεται οτι δεν εχουμε τα γνωση και τα μεσα να κανουμε κατι τετοιο, γιαυτο και βλεπεις εταιριες που κανουν ανανηψη δεδομενων να χρεωνουν αρκετα...Χοντρικα πιστευω οτι ειναι απο τις ζημιες που δεν μπορεις να εισαι σιγουρος εαν δεν ανοιξεις να το δεις, αλλα και να το δεις δε θα μπορεσεις να καταλαβεις και πολλα και σιγουρα δε θα μπορεις να επιδιορθωσεις.ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΕΟΥ ΛΟΙΠΟΝ.Προσπαθησε να σωσεις οτι μπορεις, γιατι μπορει την επομενη φορα που θα τον βαλεις να δουλεψει να ειναι και η τελευταια.Κανε αυτα που ειπαν τα παιδια για low level και τα σχετικα, αν και εμενα μου φενεται μηχανικη η ζημια, τελοσπαντων.Κατοπιν εαν εχεις υποχρεωση να επιστρεψεις τον δισκο, αγορασε εναν καινουριο και βαλτον μεσα στην θηκη, τουλαχιστον να γλιτωσεις τα λεφτα της θηκης...Καταπως φαινεται η δουλεια ειναι μονοδρομος...

jimk
04-05-10, 13:57
Whiz φαινονται κανονικοτατα τα bad blogs και οι γρατζουνιες το λεω γιατι το εχω δει και εκει σκαλωνει η κεφαλη και προσπαθει να διαβασει τα δεδομενα και αργει υπερβολικα και ισως δεν τα διαβαζει πολλες φορες.υπαρχει ενα προγραμμα μαλον πολλα τα οποια απομονονουν τα bad blogs και δεν παει εκει η κεφαλη να διαβασει αλλα αμα εχει μεγαλη ζημια δεν γινεται τιποτα..

Xarry
04-05-10, 14:58
Οτι φτιαχνεται πιθανο ειναι αλλα το θεμα ειναι αν αξιζει. Οταν ενας καινουριος στα 320GB εχει 30-35 ευρω πιστευω οτι ουτε το ρισκο να τον ανοιξεις να τον δεις δεν αξιζει.

Capacitor
04-05-10, 16:11
Eπιτελους βρηκα τα μαστορια που επισκευαζουνε δισκους.Που εισασταν ρε παλικαρια τοσα χρονια που σας ψαχνω?Μα ειναι δυνατον να γραφετε τετοια κουφα μεσημεριατικα?Αν χτυπησει ο δισκος ΤΕΛΟΣ,δεν υπαρχει γιατρεια.
Σε κενο αερος δουλευουνε ,πως να επισκευαστει?

KOKAR
04-05-10, 16:25
εχει γεμισει ο σκληρος bad blog κατι σαν γρατζουνιες και για αυτο ακουγονται ετσι οι κεφαλες προσπαθει να διαβασει τα δεδομενα στο χαλασμενο τομεα.. βαλε στο google bad block repair μηπως βρεις κατι αλλα δυσκολα θα κανεις δουλεια.

το track 0 ψάχνει να βρει ο άμοιρος....



Eπιτελους βρηκα τα μαστορια που επισκευαζουνε δισκους.Που εισασταν ρε παλικαρια τοσα χρονια που σας ψαχνω?Μα ειναι δυνατον να γραφετε τετοια κουφα μεσημεριατικα?Αν χτυπησει ο δισκος ΤΕΛΟΣ,δεν υπαρχει γιατρεια.
Σε κενο αερος δουλευουνε ,πως να επισκευαστει?

υπάρχουν εταιρείες που κάνουν data recovery αλλά σε αυτές συνήθως
απευθυνόμαστε όταν από τα data που περιέχει ο δίσκος διακυβεύονται πολλά...
σου θυμίζω κατι ανάλογο είχε γίνει με το taxisnet και είχαν στειλοι τους
δίσκους σε ξένη εταιρεία για να κάνει ανάκτηση των data.....
απλά εμείς με τα μέσα που διαθέτουμε δεν μπορούμε, και για να το στείλουμε
σε αυτές της εταιρείες το κόστος είναι δυσβάσταχτο

Capacitor
04-05-10, 16:34
Ακριβως.
Κανεις δεν αντιλεγει οτι υπαρχουνε εταιρειες που κανουνε recovery.
Αλλα ενα ανθρωπος με απλα εργαλεια δεν το συζηταμε

Kαι μην ξεχνας οτι η ολη συζητηση γινεται για επισκευη δισκου,οχι για recovery.
Aκομα και η εταιρεια που θα σου παρει backup δεν θα μπορεσει να στον επισκευασει .

Phatt
04-05-10, 16:39
Μα γιατι λετε τα ιδια που ειπα 5 ποστ πιο κατω;Δεν τα ειπα καλα;
Επισης Capacitor οι δισκοι ΔΕΝ δουλευουν σε κενο.Εχεις ανοιξει ποτε δισκο;Φανταζομαι ναι.Εκανε ποτε ηχο οπως κανουν τα σακουλακια του καφε που ειναι σε κενο;ΟΧΙ.Ασε που, εαν δεις, οι δισκοι παντα εχουν εναν εξαερισμο, που τους εχει σε μονιμη επαφη με τον αερα περιβαλοντος...

Capacitor
04-05-10, 16:47
an HDD today is typically a sealed unit (except for a filtered vent hole to equalize air pressure) with fixed media.

σφραγισμενος

Αν το καταλαβαινω λαθος,ισως να εχεις και δικιο

Phatt
04-05-10, 16:50
Δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι σφραγισμενοι...Αλλα μπερδευεις το "καλα κλεισμενο" με το "σε κενο αερος".
Τελοσπαντων απομακρυνομαστε απο το θεμα.

Xarry
04-05-10, 16:53
Βασικα νομιζω οτι δεν πολυεπικοινωνει με το εξωτερικο περιβαλλον απλα εχει μια ταπα που εξισωνει την πιεση μεσα-εξω. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα "σφαζωντας" τον.

KOKAR
04-05-10, 19:24
Μα γιατι λετε τα ιδια που ειπα 5 ποστ πιο κατω;Δεν τα ειπα καλα;
Επισης Capacitor οι δισκοι ΔΕΝ δουλευουν σε κενο.Εχεις ανοιξει ποτε δισκο;Φανταζομαι ναι.Εκανε ποτε ηχο οπως κανουν τα σακουλακια του καφε που ειναι σε κενο;ΟΧΙ.Ασε που, εαν δεις, οι δισκοι παντα εχουν εναν εξαερισμο, που τους εχει σε μονιμη επαφη με τον αερα περιβαλοντος...


Δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι σφραγισμενοι...Αλλα μπερδευεις το "καλα κλεισμενο" με το "σε κενο αερος".
Τελοσπαντων απομακρυνομαστε απο το θεμα.

Παναγιώτη λέγοντας "κενό" εδώ προφανώς εννοούν clean room
http://www.ontrackdatarecovery.com/hard-drive-clean-room-technology/

και μερικές εδω που κάνουν αυτη την δουλειά....

http://www.anaktisis.gr/?gclid=CPGH55fxuKECFRkJ3wodDWxM_w

http://www.datalabs.gr/

http://www.tictac.gr/g-index.html

The Professor
04-05-10, 20:32
Ανγκαστικα θα παω να παρω καινουριο σκληρο...
Αυτος που εχω (πανακριβος..)http://www.apothema.gr/Product/5-1-557-37915/Seagate/500GB_3_5_FREE_AGENT_DESKTOP_USB_2_0.html%3E

Αυτος που θα παρω
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301759

Εντοπιζεται εσεις καμια διαφορα (εκτος της εξωτερικης) στα χαρακτιριστικα ? εγω οχι..!

lynx
04-05-10, 20:33
Whiz φαινονται κανονικοτατα τα bad blogs και οι γρατζουνιες το λεω γιατι το εχω δει και εκει σκαλωνει η κεφαλη και προσπαθει να διαβασει τα δεδομενα και αργει υπερβολικα και ισως δεν τα διαβαζει πολλες φορες.υπαρχει ενα προγραμμα μαλον πολλα τα οποια απομονονουν τα bad blogs και δεν παει εκει η κεφαλη να διαβασει αλλα αμα εχει μεγαλη ζημια δεν γινεται τιποτα..


γιατι ρε δημητρη φενονται? το οτι σκαλωνει η κεφαλη και προσπαθει να διαβασει ή να γραψει ειναι απολυτος φυσικο... ομως εχεις ιδεα τι πρεπει να γινει εκει μεσα προκειμενου να βρεις το αλουμινιο γρατζουνισμενο?

σε αρκετες περιπτωσεις η ζημια δεν ειναι ορατη με το ματι...

cyberlord_64
04-05-10, 23:17
οκ δεν ειναι απαραιτητο να εχει καταστραφει ο δισκος. Το δικο μου mp3 player (εχει μεσα εναν 1.8" σκληρο δισκο) εκανε τον ιδιο ακριβως θορυβο μετα απο πτωση. Μετα απο απειρες προσπαθειες για format δεν εβγαλα ακρη. ουτε την χωρητικοτητα του δεν εβλεπε πια. απο περιεργεια περισσοτερο και αφου ετσι κι αλλιως θα πηγαινε για πεταμα τον ανοιξα και ειδα οτι η υποδοχη στην οποια παρκαρουν οι κεφαλες οταν απενεργοποιηται ο σκληρος (ενα λευκο πλαστικο γαντζακι) ειχε κολλησει. με ενα πατημα με το κατσαβιδι δουλεψε ξανα. το περιεργο ειναι οτι τα αρχεια ηταν ακομα μεσα :w00t:. τον εκανα ενα low-level format ομως για καλο και για κακο και δουλευει ακομα και σημερα χωρις προβλημα. δεν ξερω αν θα πετυχει στην δικη σου περιπτωση αλλα αμα ξεμεινεις απο ιδεες και δεν εχεις τιποτα να χασεις σου προτεινω να τον ανοιξεις.:laugh:

Phatt
05-05-10, 00:17
Αγαπητε Παυλο εισαι ιδιαιτερα τυχερος...Εαν μπει το παραμικρο σκουπιδι στον δισκο η δουλεια ειναι "γεια σας".Μπραβο για την επισκευη και τα λεφτα που γλιτωσες:wiink:

jim.ni
05-05-10, 03:32
Eπιτελους βρηκα τα μαστορια που επισκευαζουνε δισκους.Που εισασταν ρε παλικαρια τοσα χρονια που σας ψαχνω?Μα ειναι δυνατον να γραφετε τετοια κουφα μεσημεριατικα?Αν χτυπησει ο δισκος ΤΕΛΟΣ,δεν υπαρχει γιατρεια.
Σε κενο αερος δουλευουνε ,πως να επισκευαστει?
Θα προτιμούσα λιγότερη ειρωνεία!!!
οι δίσκοι ΔΕΝ δουλεύουν σε κενό αέρος. Απλά αν ανοιχτούν αυτό πρέπει να γίνει σε απόλυτα καθαρό δωμάτιο χωρίς σκόνη. Αν παρατηρήσεις καλά θα δεις οτι όλοι οι δίσκοι έχουν επάνω η στο πλάι μια ή δυο τρύπες όπου αναπνέουν με ένα φίλτρο στην άκρη. Αυτό γίνετε γιατί μπορεί από τις στροφές του δίσκου και απο την θερμοκρασία να αναπτύξουν μεγάλες πιέσεις.
Προσωπικά εχω δουλέψει με δίσκο ανοιχτό, χωρίς καπάκι δηλαδή σε έναν WD 540Mb που έτρεχε win 95 για μέρες ανοιχτός και μάλιστα τον είχα κρεμάσει απο το τραπέζι με το καλώδιο του. Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις διάφορους που άνοιξαν δίσκους και έβαλαν καπάκι απο πλεξιγκλάς στο μπάνιο του σπιτιού τους μετά απο ζεστό ντουζ για να κάτσει η σκόνη :wiink:

YouTube- HDD windows

συγχωρήστε με για την παρέμβαση, αν και νομίζω οτι ο φίλος μας πάει για καινούργιο :001_rolleyes: