PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει εργαλείο στήριξης ηλεκτρονικών σε PCB;



acmilangr
06-05-10, 17:10
Καλησπέρα.

Σύντομα θα μου έρθουν τα PCB που έχω παραγγήλει και θα χρειαστεί να κάνω 100δες κολήσεις πάνω σε αυτές διάφορα ηλεκτρονικά.(αντιστάσεις, ολοκληρωμένα,κτλ).

Υπάρχει κάποιου είδους εργαλείο ώστε να μπορώ να κρατήσω αυτά τα ηλεκτρονικά μέρη πάνω στην πλακέτα ώστε να μπορώ να κολήσω απο την άλλη πλευρά με το κολητήρι πιο εύκολα;

επίσης επειδή θα κολήσω και πολλά LED με ενδιαφέρει να κοληθούν όλα με την ίδια γωνία κάθετα απο την PCB, Υπάρχει κανένα tip για αυτό;

tasosmos
06-05-10, 17:34
Αν εχεις φροντισει ωστε οι τρυπες στο pcb να ειναι ακριβως οσο χρειαζεται (πχ για τα λεντακια 0,6-0,7mm αναλογως το λεντ) τοτε στεκονται απο μονα τους.

Γενικα παντως μπορεις να αρχισεις απο τα πιο χαμηλα και να πας σε πιο ψηλα ωστε οταν το πατας κατω να μην πεφτουν τα μισα και να εχεις κ περισσοτερο χωρο.
Πχ πας jumperακια-αντιστασεις-λεντ-πυκνωτες κι οχι αναποδα.

JimKarvo
06-05-10, 17:42
Υπάρχει βάση, ναι! Δεν ξέρω όμως που μπορείς να βρεις στην Νάουσα.. :(

acmilangr
06-05-10, 17:54
Υπάρχει βάση, ναι! Δεν ξέρω όμως που μπορείς να βρεις στην Νάουσα.. :(

πές μου πως λέγεται και θα το βρώ σε e-shop

SRF
06-05-10, 18:30
Χρειάζεσαι ακριβώς αυτο... που βλέπεις στις φωτό...
Το δουλεύω από το 1995 για μικροδουλειές & τότε είχα πάρει 4 τέτοια από την RS στην Αγγλία... Έχω κρατήσει δυό πλέον καθότι δεν μου χρειάζονται πιά αφού πλέον δουλεύω όλο SMT & παραγγέλνω μονταρισμένα τα πάντα... Αλλά κρατάω & την δυνατότητα να μπορώ να μοντάρω στην ανάγκη & εντός! :wiink:

Μπορείς να αγοράσεις αυτά που βλέπεις από το Ebay!
PCB assembly platform (http://cgi.ebay.co.uk/PCB-prototyping-assembly-test-jig-PCSS-4-/160426506728?cmd=ViewItem&pt=UK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET&hash=item255a2a39e8)

leosedf
06-05-10, 19:34
Εγώ συνηθίζω να λυγίζω τα ποδαράκια απ την κάτω μεριά ωστε να κάθονται όσο και αν το κουνήσω κλπ. Για τα led υπάρχουν πλαστικοί αποστάτες σε διάφορα μήκη και γωνίες που περνάν απο μέσα τους τα ποδαράκια.

dj_mike
06-05-10, 19:57
ενας ευκολος και γρηγορος τροπος χωρις κοστος ειναι να παρεις ενα κομματι απο αφρολεξ, σηνηθως αυτο που εχουν μεσα τους το κιτρινο οι παλιοι καναπεδες. βαζεις ολα τα εξαρτηματα πανω στην πλακετα βαζεις απο πανω το αφρολεξ, γυρνας ολη την πλακετα αναποδα ωστε να στιριζεται πανω σε αυτο, και κολλας ολα τα υλικα με την μια χωρις αν γυρνας πισω μπρος και να σου ξεφευγουν υλικα.

gsmaster
07-05-10, 20:19
Αχ ρε SRF ξέρεις πόσα χρόνια ψάχνω κάτι τέτοιο?
Το δούλευα παλιά που έκανα συναρμολόγηση για έναν ηλεκτρονικό, αλλά δεν μπορούσα να το βρώ πουθενά να το αγοράσω, Στα μαγαζιά όπου και να το εξηγούσα δεν είχαν ιδέα.... Το είχα πάρει απόφαση να ξεκινήσω να φτιάξω ένα μόνος μου. Μάλιστα ξεκίνησα ένα μικρό και απλό, αλλά μιας και έκανα προσωρινα την δουλειά μου το θέμα σταμάτησε εκεί.
Μου φαίνεται τώρα θα χτυπήσω κανένα...

SRF
08-05-10, 10:39
Αχ ρε SRF ξέρεις πόσα χρόνια ψάχνω κάτι τέτοιο?
Το δούλευα παλιά που έκανα συναρμολόγηση για έναν ηλεκτρονικό, αλλά δεν μπορούσα να το βρώ πουθενά να το αγοράσω, Στα μαγαζιά όπου και να το εξηγούσα δεν είχαν ιδέα.... Το είχα πάρει απόφαση να ξεκινήσω να φτιάξω ένα μόνος μου. Μάλιστα ξεκίνησα ένα μικρό και απλό, αλλά μιας και έκανα προσωρινα την δουλειά μου το θέμα σταμάτησε εκεί.
Μου φαίνεται τώρα θα χτυπήσω κανένα...

Δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να τα πουλούσε κάποιος στην Ελλάδα!!! Προσωπικά το πρωτοείχα δει στην Αγγλία την δεκαετία του 80...
Τα δύο τα "δώρησα" στην ουσία αφού τα έβαλα για πούλημα κάπου γιά 30 Γιούρια πριν 2 χρόνια... & φύγαν σε λιγότερο από 5 λεπτά, ενώ με ρωτούσαν αν έχω άλλα ακόμα & 3 μήνες μετά... :biggrin:

είναι το μόνιμο πρόβλημα στην Ελλάδα... & να θέλεις να κάνεις σωστά μιά δουλειά δεν βρίσκεις ποτέ τα κατάλληλα εργαλεία, αφού συνήθως οι έμποροι εδώ είναι άσχετοι με το αντικείμενο & φέρνουν μόνο ότι καταλαβαίνουν ότι κινείται...

tasosmos
08-05-10, 12:57
... και αν φερουν κατι λιγοτερο "δημοφιλες" θα σε γδαρουν στην τιμη ως επι το πλειστον.

nitako
08-05-10, 20:07
Υπάρχει και κόφτης για τα ποδαράκια που οταν τα κόβεις τα πατικώνει ώστε να μην μπορούν να βγουν (το έχω δουλέψει και δεν μ άρεσε ιδιαίτερα)

gsmaster
09-05-10, 23:30
Κι εγώ τον έχω δουλέψει. Το πρόβλημα είναι ότι και να θες να τα βγάλεις γίνεται πολύ δύσκολο.

Αυτός ο κόφτης είναι μια καλή λύση σε περιπτώση που έχεις πολλές πλακέτες που πρέπει να τις μεταφέρεις αλλού για να τις κολλήσεις (πχ σε μπάνιο)