PDA

Επιστροφή στο Forum : κοντρολ απο συναγερμο αυτοκινητου TOYOTA



thomasskoy
10-05-10, 11:03
Παιδια εχω ενα toyota cololla και εχει τον εργοστασικακο συναγερμο.ομως απο την παροδο του χρονου εχουν χαλασει τα 2 κοντρολ που ο συναγερμος οπλιζει αφοπλιζει με αυτα.φυσικα λειτουργει κανονικα οταν τον οπλιζω απο το χαλασμενο μπουτον μιας και εχουν χαλασει τα πλαστικα του και εχω μονο το ενα τωρα.Ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι με κυλιομενο κωδικο και δεν υπαρχει περιπτωση να αντιγραφτουν και να φτιαξω αλλα κοντρολ.ξερετε αν θα μπορεσω να ξαναφτιαξω η αν μπορω να φτιαξω αλλα κοντρολ με δεκτη ωστε να μπορει να λειτουργει ο συναγερμος?

weather1967
10-05-10, 11:28
Θωμα μπορεις να αλλαξεις τα χαλασμενα μπουτον του τηλεκοντρολ.
Ολοι οι συναγερμοι ιχ ειναι με κυλιομενο κωδικο πλεον,και αντικατασταση τηλεκοντρολ μονο στην αντιπροσωπεια

thomasskoy
10-05-10, 11:30
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΟΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.

weather1967
10-05-10, 11:59
Πρώτη φορά το ακούω αν χαλασει το τηλεκοντρολ (πομπός) να πρεπει να αλλαξουμε και τον δεκτη του συναγερμου :blink:.Εκτος και αν :
Δουλευαν καποια στιγμη καποιο τυπο συναγερμου σαν τον δικο σου ,και μετα να σταματησε η συνεργασια με αυτην την μαρκα ,και να πηραν αλλου τυπου συναγερμους ,οποτε εχουν αλλους κωδικους συχνοτητων.

Η γνωμη μου ειναι να φτιαξεις τα παλια τηλεκοντρολ με αλλαγη μπουτον ,απο οτι καταλαβα το κυκλωμα δεν εχει προβλημα ,απλα τα μπουτον ,αν δεν ξερεις απο ηλεκτρονικα και δεν μπορεις να αλλαξεις τα μπουτονακια πηγαινε το σε ενα ηλεκτρονικο εργαστηριο να στα αλλαξει.

Γιατι να δινεις χρηματα για νεα τηλεκοντρολ και δεκτη ?

thomasskoy
10-05-10, 18:14
Δημητρη οντως τα κυκλωματα δουλευουν. το 1 βασικα μονο μου δουλευει καλα και ειναι με κυκλωμα smd.το προβλημα δεν ειναι στο κυκλοματακι του αλλα στο πλαστικο κουτι του κοντρολ.εχει σπασει με τα χρονια και μερικα πεσιματα.βεβαια το κολησα με κολα οσο μπορουσα αλλα δεν παιρνει αλλο πλεον.δεν ξερω αν μπορω να βρω αλλο κουτακι και να το βαλω μεσα αλλα δεν ξερω τι μαρκα ειναι και που θα βρω.

weather1967
10-05-10, 18:40
Κατάλαβα Χάρη ,αλλα το ιδιο κουτι πολυ δυσκολο ως ακατορθωτο να το βρεις μονο με καμμια πατεντα σε αλλο κουτι τηλεκοντρολ.
Αν θελεις μπορεις να πας σέ ενα καταστημα με ηλεκτρονικα εξαρτηματα ,να ρωτησεις να σου δειξη μερικα τηλεκοντρολ γκαραζοπορτας που εχουν σε πληθώρα σχεδον,και ειναι φτηνα καπου στα 15 ευρω πάνω-κάτω,και να δεις οπτικα με αυτο που εχεις αν χωραει μεσα η πλακετα,και αν εχει τα μπουτον στα ιδια σημεια με το δικο σου και να κανεις μετατροπη,να βγαλεις την πλακετα και να βαλεις την δικια σου,και με θερμη σιλικονη συγκρατεις την πλακετα με το κουτι,και επισης μια μικρη πατεντα για να κρατιεται η μπαταρια 12 volt.
Aν τωρα τα βαριεσε ολα αυτα ,πρεπει να μαθεις τι μαρκα συναγερμο εχεις και να παρεις σβαρνα τα μαγαζια με συναγερμους ιχ και να ρωτας αν εχουν .
Προσωπικά αβλεπή θα έκανα την πατέντα με αλλο κουτι τηλεκοντρολ,γιά λογους οικονομίας.
Εδω σε ενα παλιο δικο μου το κρατησα 8 χρονια οσο ειχα το ιχ και την εβγαλα με ενα τηλεκοντρολ,το δευτερο δεν το ειχα ποτε χρησιμοποιηση,αλλα εκανα πατεντες με τους ακροδεκτες της μπαταριας που ειχαν σπασει,και αλλαγη τα μπουτον γιατι δεν κανανε επαφη ,βεβαια και μενα ειχε πεσει κατω πολλες φορες αλλα δεν ειχε σπασει.:001_smile:

thomasskoy
10-05-10, 18:42
οκ σε ευχαριστω φιλε μου εχω παει ηδη σε 2 μαγαζια αλλα δεν βρηκα ακρη.

weather1967
10-05-10, 18:54
Eδω εχει μερικα τηλεκοντρολ ,να δεις οπτικα μονο στις θεσεις των μπουτων αν σου ταιριαζει κατι.Αλλα θελει ψαξιμο .

http://www.tele.gr/HTML/CA29.HTM

thomasskoy
10-05-10, 23:12
εχει 2 μπουτον αλλα δεν κανει κανενα απο αυτα ειναι καπως περιεργο.οντως θελει ψαξιμο.