PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικό 625 lumen με LED



GeorgeVita
15-05-10, 14:51
Φωτιστικό 625 lumen με LED
(ερασιτεχνική κατασκευή σταθερής φωτεινότητας)

Τα LED ως νέο δομικό στοιχείο σχεδίασης δίνουν ευελιξία στην μορφοποίηση και την αισθητική των φωτιστικών νέας γενιάς. Οσον αφορά τις ερασιτεχνικές κατασκευές που εμπεριέχουν κόπο, κόστος και αβέβαιο αποτέλεσμα πρέπει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ να προσδιορίσουμε το στόχο μας με οπτικές και όχι ηλεκτρικές παραμέτρους.

Βασικές οπτικές παράμετροι:

α. φωτεινή ροή (lumen)
β. χρώμα παραγόμενου φωτός (βαθμοί Kelvin)
γ. γωνία ακτινοβολίας (μοίρες)

Εχοντας καταλήξει στα παραπάνω ψάχνουμε για τα LED και υπολογίζουμε τις υπόλοιπες κατασκευαστικές παραμέτρους:

δ. ηλεκτρική ισχύς (W)
ε. μετασχηματιστής, τροφοδοτικό ή μπαταρίες (υπολογισμός και επιλογή)
στ. υπολογισμός συνδεσμολογίας (πόσοι παράλληλοι κλάδοι των εν σειρά συνδεδεμένων LED)
ζ. τελική μορφή και αισθητική του φωτιστικού, πλακέτα και ΨΥΞΗ


Βοηθητικά στοιχεία για προσδιορισμό οπτικών παραμέτρων

α. lumen
Συνήθως μια λάμπα πυρακτώσεως αποδίδει 10 lumen ανά W, δηλαδή μιά λάμπα των 60W αποδίδει 600 lumen. Οι λάμπες φθορισμού και οι ηλεκτρονικές αποδίδουν σχεδόν όσο τα διαδεδομένα LED δηλαδή 50 lumen/W. Ανατρέξτε σε datasheet ή συσκευασίες λαμπτήρων για να βρείτε παραδείγματα και ανάψτε υπάρχουσες λάμπες για να προσδιορίσετε τα lumen που χρειάζεστε. Στο παράδειγμά μου χρειάζομαι περίπου 600 lumen.

β. βαθμοί Kelvin
Το χρώμα το γνωρίζεται ήδη από τα PC monitors και τις LCD TV (έχουν αυτή τη ρύθμιση). Στο φωτισμό οι λάμπες πυρακτώσεως φωτοβολούν 'ζεστό' φως των 2700-3200 β.Kelvin, οι 'ζαχαρί' λάμπες οικονομίας είναι στους 3500 β. Kelvin, οι 'ζεστές' φθορισμού στα 4000-4500 β.Kelvin και οι 'ψυχρές' >4700 β.Kelvin. Επιλέγω 'ζεστό άσπρο' στους 4000 β. Kelvin.

γ. μοίρες φωτοβολίας
Για γενικό φωτισμό χρειαζόμαστε >110 μοίρες, για σποτάκια πολύ λιγότερο.

Επιπλέον σκέφτομαι ότι αν διαλέξω LED μεγάλης ισχύος (>1W) θα μπλέξω με την ψύξη τους και τα μεγάλα ρεύματα, οπότε κατευθύνομαι σε LED έως 1W. Επίσης τα περισσότερα LED θα έχουν καλύτερη διασπορά του φωτός. Με τις παραπάνω παραμέτρους και με προτίμηση σε κέλυφος τύπου SMD power transistor με μονωμένο ακροδέκτη ψύξης (ευκολία στη σχεδίαση πλακέτας) καταλήγω στο Avago ASMT-MY62-NEG00 (http://www.avagotech.com/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobheadername1=content-type&blobheadername2=Content-Disposition&blobheadername3=MDT-Type&blobheadervalue1=application%2Fpdf&blobheadervalue2=attachment%3B+filename%3DAV02-1319EN.pdf&blobheadervalue3=abinary%253B%2Bcharset%253DUTF-8&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1210929376119&ssbinary=true)
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/ledsmd.jpg

Χαρακτηριστικά: 25lumen, 4000 β.Kelvin, 110 μοίρες, 0.5W, Vf=3.5V, If=150mA

δ. ηλεκτρική ισχύς
Για να πετύχω 600 lumen θα χρειαστώ 24x LED άρα περίπου 12W συν κατανάλωση στις αντιστάσεις σύνολο 14-15W

ε. επιλογή μετασχηματιστή
Ψάχνω για μετασχηματιστή από 12V έως 20V στα 15W και βρίσκω έναν στα 18V @1A

Τώρα θα μετρήσουμε (όχι με υπολογισμούς) τις πραγματικές τάσεις DC Vmin και Vmax που θα έχουμε μετά την ανόρθωση και το φιλτράρισμα.

Συνδέουμε το δευτερεύον με τους ακροδέκτες AC της γέφυρας ανόρθωσης 1A, συνδέουμε στην έξοδο της γέφυρας (+ και -) 3x πυκνωτές των 3300μF/35V και μετράμε την τάση DC χωρίς φορτίο (Vmax). Μέτρησα Vmax=24.2Vdc

Τοποθετούμε φορτίο 14W στην έξοδο για να μετρήσουμε την πραγματική DC τάση λειτουργίας με φορτίο (Vmin). Το φορτίο μπορεί να είναι πολλές αντιστάσεις παράλληλα οι οποίες θα 'τραβήξουν' 14W/20V (περίπου) = 0.7Α Στο παράδειγμά μου χρειάστηκα φορτίο 29Ω και έβαλα 16x470Ω παράλληλα (προσοχή οι αντιστάσεις θα καίνε, οι μετρήσεις να είναι σύντομες). Μέτρησα Vmin=19.1V

Επαληθεύουμε μετρώντας το συνολικό ρεύμα, ήταν περίπου 650mA.

στ. συνδεσμολογία
Με Vmin=19Vdc μπορώ να τοποθετήσω έως 5xLED σε σειρά με πτώση τάσης επάνω τους: Vf total=5x3.5V=17.5V

Τελικά για λόγους συμμετρίας θα χρησιμοποιήσω 25xLED αντί των 24x
σε 5x παράλληλους κλάδους των 5xLED σε σειρά.
Μια αντίσταση σε κάθε κλάδο θα ρυθμίζει το ρεύμα κάθε κλάδου. Το τελικό κύκλωμα είναι το παρακάτω:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/led625lm.jpg

Η κάθε αντίσταση υπολογίστηκε για πτώση τάσης επάνω της 19.1V-17.5V=1.6V και ρεύμα γύρω στα 150mA άρα 1.6V/0.15=10.6Ω
Θα χρησιμοποιήσω αντιστάσεις των 10Ω (0.5W είναι ΟΚ).

ζ. τελική μορφή
Με βάση το παραπάνω σχέδιο και τη βούλησή μας καταλήγουμε στη μορφή και την αισθητική του φωτιστικού. Υπολογίστε ότι ψηλά στο ταβάνι θα είναι πάντα ζεστά και ότι ο μετασχηματιστής είναι βαρύς! Χρησιμοποιήστε καλή στήριξη με 'ασφαλιστικά' αλυσιδάκια...
ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ!
Στις δοκιμές ΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ LED ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ! Εχουν πολύ μεγάλη φωτεινότητα!

Στη δική μου κατασκευή χρησιμοποίησα κυκλικό φωτιστικό με κρύσταλλο, κόλλησα τα LED σε στρογγυλή πλακέτα χαλκού με τα πόδια προς τα έξω και έκανα τις συνδέσεις σε μορφή 'αράχνης'. Το κίνητρό μου ήταν η επαλήθευση των υπολογισμών και όχι η καλή κατασκευή.

Μερικές φωτογραφίες (κλικ για μεγαλύτερες):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_1sm.jpg (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_1.jpg)

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_2sm.jpg (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_2.jpg) http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_3sm.jpg (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_3.jpg)

Η πιο φαντασμαγορική στιγμή είναι όταν σβήνω το φωτιστικό και λόγω των πυκνωτών ανάβουν στο σκοτάδι 'τα διαμάντια του φωτιστικού'...

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/led625lm/LL_4.jpg

Φιλικά,
Γιώργος

ALAMAN
15-05-10, 15:28
Πολύ ωραία κατασκευή, μπράβο! :biggrin:
Τί κόστος έχουνε αυτά τα LED;
Αν δεν υπολογίσουμε το κόστος κατασκευής μπορούμε να κάνουμε περισσότερη οικονομία αν συνδέσουμε τέτοια LED σε σειρά σε 320V ανορθωμένα από το δίκτυο της ΔΕΗ. Αλλά για 3,5V τάση θα χρειαστούμε περίπου 92 LED. :001_tt2:

GeorgeVita
15-05-10, 16:36
Ευχαριστώ Γιώργο!

Βασικό στην παραπάνω 'κατασκευή' είναι η διαδικασία υπολογισμών με έμφαση στα οπτικά και όχι στα ηλεκτρικά!

Από πλευράς κοστολογίου, κανένα φωτιστικό με LED δεν είναι φθηνό ούτε φτιάχνεται για οικονομία! Κάθε LED μου κόστισε 16 KWh (€2 με ΦΠΑ και μεταφορικά) οπότε προπλήρωσα 6700 ώρες λειτουργίας...

Κατά τη γνώμη μου τα LED πρέπει να τοποθετούνται σε σχετικά χαμηλές τάσεις λειτουργίας (έως 48V) με μετασχηματιστή και πάντα φιλτραρισμένα DC (εξαίρεση οι επαγγελματικές κατασκευές). Για απλό κύκλωμα όπως αυτό θέλουμε αρκετά σταθερή τάση για να μην 'τρέμουν'. Με χρήση τροφοδοτικού σταθερού ρεύματος αυτό λύνεται.

Φιλικά,
Γιώργος

Phatt
15-05-10, 17:34
Πολυ ωραιο, μπραβο.
Μου αρεσε ιδιαιτερα ο τροπος προσεγγισης, που ειναι το φωτεινο αποτελεσμα, γιατι ετσι θα πρεπει να σκεφτομαστε στην κατασκευη φωτιστηκων, γιατι με τα LED καταργειται η συνηθεια μας να υπολογιζουμε την φωτεινωτητα των λαμπτηρων με γνωμωνα τα W.Αναγκαστικα πρεπει να μαθουμε τα lumen...
Εγω εχω στο νου μου να κανω κατι με αυτο, http://www.bridgelux.com/assets/files/Bridgelux_RS_Array_Data_Sheet_01-26-10.pdf
Να δουμε ποτε θα αξιωθω...

Πετρος Πετριδης
15-05-10, 19:10
Πολύ όμορφο μπράβο και η παρουσίαση πολύ λεπτομερής.

thomasskoy
15-05-10, 19:18
παιδια βρηκα αυτην την λαμπα τι λετε συμφερει?
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5766

KOKAR
15-05-10, 19:28
πραγματικά ωραία κατασκευή και τεκμηριωμένη παρουσίαση !

GeorgeVita
16-05-10, 12:29
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας σχόλια!
Δείτε και το: Χρήση LED σε μπουτόν κλιμακοστασίου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50848)

Φιλικά,
Γιώργος

Τρελός Επιστήμονας
16-05-10, 13:58
Μπράβο, συγχαρητήρια για την εξαιρετική παρουσίαση!

Bobiras
16-05-10, 15:34
Μπραβο πολυ ομορφη και εξερετικι κατασκευη. :drool::drool:

nikolaras
16-05-10, 18:08
Πολύ ωραία κατασκευή και παρουσίαση.
Μια ερώτηση μόνο, τα 625 lumen σε πόσα watt αντιστοιχούν σε κλασική λάμπα πυρακτώσεως;

JimKarvo
16-05-10, 18:11
Περίπου 60Watts

P-DR
19-05-10, 11:41
Μπράβο, πολύ ωραία κατασκευή. μας βάζεις ιδέες να αλλάξουμε ολα τα φώτα στο σπίτι :P

thomasskoy
20-05-10, 00:33
πολυ καλη κατασκευη φιλε.αποδιδει δηλαδη τοσο πολυ φως οταν το αναψες?

GeorgeVita
20-05-10, 14:39
Γειά σας, ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!


...τα 625 lumen σε πόσα watt αντιστοιχούν σε κλασική λάμπα πυρακτώσεως;

...αποδίδει δηλαδή τόσο πολύ φως όταν το άναψες?
Οπως είπε και ο JimKarvo η φωτεινότητα είναι λίγο μεγαλύτερη από μια διάφανη λάμπα πυρακτώσεως 60W κάθετα τοποθετημένη (ώστε να έχει μέγιστη απόδοση) με αρκετά πιο άσπρο χρώμα.

Το χρώμα είναι ένα βασικό ζήτημα και από πλευράς αισθητικής. Πολλά φωτιστικά στο ίδιο δωμάτιο καλό είναι να έχουν παραπλήσιο ή ίδιο 'λευκό'.

Φιλικά,
Γιώργος

thomasskoy
20-05-10, 16:14
σε ρωτησα γιατι εχω παρει απο κινα μια λαμπα led 10w και λεει οτι αποδιδει 500lum περιπου.εγω που την αναψα διπλα σε μα σποτ μπανιου 50 w αλογωνου την υπολογιζω περιπου 30w.Tην περιμενα πιο πανω σε φωτηνοτητα.βεβαια δεν εχει καθρεφτη αλλα φεγγει προς τα κατω.

GeorgeVita
20-05-10, 16:29
...μια λάμπα led 10w ... αποδίδει 500lum περίπου ... δίπλα σε σποτ 50 w αλογόνου την υπολογίζω περίπου 30w...
Οι αλογόνου αποδίδουν 20-25 lumen/W οπότε σωστά συμπεραίνεις.
50W αλογόνου = 1000+ lumen
30W αλογόνου = 600+ lumen
10W led = 500 lumen
G

JimKarvo
20-05-10, 16:38
Έχεις κάπου πίνακα με τιμές lumen/watt?

χωρίς να είμαι σίγουρος, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει, ότι οι ηλεκτρονικές λάμπες, αποδίδουν παραπάνω από τις φθωρίου.. [άκυρο, αλλα με ενδιαφέρει μια σύγκριση ηλεκτρονικών/φθορίου/LED]

GeorgeVita
20-05-10, 16:44
Έχεις κάπου πίνακα με τιμές lumen/watt?
Οσα αναφέρω σε αυτό το θέμα είναι στοιχεία από datasheet των κατασκευαστών.
>>> datasheet υπάρχει ακόμη και για τις λάμπες πυρακτώσεως!
Θα προσπαθήσω να τα μαζέψω και να κάνω μία σύνοψη...
G

thomasskoy
20-05-10, 16:50
πα ητασν χρισιμο αυτο.παντως οι κατασκευαστες οικονομικων λενε οτι η αντιστοιχια ειναι 1 προς 5 ασο αναφορα τις απλες με τις οικονομικες.δηλαδη αν παρεις μια απλη 100w η αντιστιχη οικονομικη θα ειναι 20 w.Εγω που εχω δει πολες θα ελεγα οτι ειναι 1 προς 4 η 1προς 3 αναλογα με την ποιοτητα της λαμπας.τωρα για τις led δεν ξερω.

GeorgeVita
21-05-10, 19:09
Παρακάτω είναι μερικά απλά συγκριτικά στοιχεία 'απόδοσης', για διαφορετικές τεχνολογίες λαμπτήρων φωτισμού:


W lm lm/W
φθορισμού L13W – T5 13 720 55
φθορισμού Dulux 11 850 77
φθορισμού Τ8 Sylvania OCTRON XP Eco3 32 2850 89
πυρακτώσεως 40W διάφανη 40 400 10
πυρακτώσεως 40W θαμπή 40 320 8
αλογόνου 12V G4 20W 20 350 18
αλογόνου 220V '30% οικονομία' (43W=60W) 43 785 18
ξένου-κρυπτού '20% οικονομία' 40 480 12
LED Philips Luxeon Rebel 1 80 80
LED Sharp Doubledome 0.5 35 70
LED Avago Aveon 3 140 47

Για να γίνει πραγματική σύγκριση πρέπει να υπολογίσουμε το κόστος και τα υπόλοιπα οπτικά χαρακτηριστικά (χρώμα, CRI, κλπ.)

G

Ηλιας Α
23-05-10, 00:54
Καλησπέρα
Δε λέω ότι η οικονομία ενέργειας δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ όψη.
Αλλά λάβετε υπ όψη και αυτά για τους λαμπτήρες φθορίου –όσο για τα lent δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
Α)Οι λαμπτήρες φθορίου λόγω της φύσης της ακτινοβολίας που έχει σχέση με το στροβοσκοπικό φαινόμενο επηρεάζουν τα μάτια .(*)
Β) λέγεται δε –χωρίς να είναι σίγουρο – ότι ευθύνονται και για καρκινογενέσεις??.
(*) για αυτό υπάρχουν τεχνικές προς μετριασμού του στροβοσκοπικού φαινόμενου αυτές είναι.
1) και το ιδανικότερο –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – τροφοδότηση από τριφασικό συμμετρικό δίκτυο 1φάση για κάθε λαμτ/ρα.
2)ειδικά τσόκ –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – που προσπαθούν να μιμηθούν το τριφασικό συμμετρικό δίκτυο ( πιθανόν σήμερα να μην υπάρχουν στο εμπόριο ).
3)ειδικά ανακλαστικά εξαρτήματα σε μορφή πλέγματος
Υ/Γ Στο σπίτι μου και μόνο για τη κουζίνα η γυναίκα μου αγόρασε ένα φωτ σώμα φθορίου και εγώ αμέσως αντικατέστησα τον λαμπτήρα με πυράκτωσης και όσο βρίσκω πυράκτωσης θα τους τοποθετώ

thomasskoy
25-05-10, 23:01
φιλε μου τα κλασικα φωτιστικα φθοριου τρεμοσβηνουν και διμιουργουν προβληματα στα ματια αλλα και γενικα στον ανθρωπο.Αν βαλεις με ηλεκτρονικο μετασχηματιστη δεν θα εχεις προβλημα.βεβαια τα καλυτερα εινι τα led που οστοσο ειναι ακριβα ακομα.

GeorgeVita
25-05-10, 23:18
Αν βάλεις με ηλεκτρονικό μετασχηματιστή δεν θα έχεις πρόβλημα. βέβαια τα καλύτερα είναι τα led που ωστόσο είναι ακριβά ακόμα.
+1 ... και ο παραπάνω πίνακας μπήκε για σύγκριση 'φωτεινότητας' ανά W των LEDs (που ασχολείται αυτό το θέμα) με άλλες τεχνολογίες.
G

Ηλιας Α
27-05-10, 23:37
φιλε μου τα κλασικα φωτιστικα φθοριου τρεμοσβηνουν και διμιουργουν προβληματα στα ματια αλλα και γενικα στον ανθρωπο.Αν βαλεις με ηλεκτρονικο μετασχηματιστη δεν θα εχεις προβλημα.βεβαια τα καλυτερα εινι τα led που οστοσο ειναι ακριβα ακομα.
Φίλε ποια η γνώμη σου για τα ους λαμπτήρες οικονομίας όσο αφορά του λόγους που ανέπτυξα σε προηγούμενο post ?
?

klik
28-05-10, 00:25
Φίλε ποια η γνώμη σου για τα ους λαμπτήρες οικονομίας όσο αφορά του λόγους που ανέπτυξα σε προηγούμενο post ?
?
Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά που έγραψες για τους λαμπτηρες εξοικονόμισης, μην χαλας το θέμα του παιδιού.

thomasskoy
29-05-10, 09:06
Φίλε ποια η γνώμη σου για τα ους λαμπτήρες οικονομίας όσο αφορά του λόγους που ανέπτυξα σε προηγούμενο post ?
?
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα λες.μου εχουν ερθει και εμενα διαφορα μαιλ για το ποσο βλαβερες ειναι οι φθοριου κλπ.ενταξει ειναι καπως αλλα οχι σε αυτο το σημειο που λενε.καντε υπομονη και σε 2 χρονια πιστευω να εχουν πεσει οι τιμες των led.τελος παντως ειμαστε και εκτος θεματος.

KATHAROFOS
18-06-10, 00:37
Τα led παντως συμφωνω ειναι ο φωτισμος του μελοντος.
Αλλα ακομη ακριβος.

Panakats8
15-04-11, 18:00
Μμμ...Πως θα ηταν ολο αυτο...Αλλα ΦΟΡΗΤΟ:lool::001_rolleyes:

κολας
15-04-11, 21:07
Γιώργο μπράβω σου πολύ ςραία κατασκευή.Δεν λέω το <<τέλεια>> για να κάνεις και άλλες.Ετοιμάζω και γω νέο τράκερ με μπαταρία(αυτόνομο για αποθύκη).να δω όμως πότε θα το ολοκληρώσω γιατι με τα ταξίδια για της εγκαταστάσεις φωτοβολτα'ι'ικών σε όλη την ελλάδα δεν προλαβαίνω ούτε να κατουρίσω.

744
18-10-11, 13:13
Τα κινέζικα LED που είναι πολλές φορές και κάπως "αυτοσχέδια" είναι αρκετά αισιόδοξα για την την απόδοσή τους. Θεωρώ πως είναι αποδοτικό (efficacy, και όχι efficiency) ένα LED όταν τα πραγματικά Lumen είναι πάνω από 50-55 ανά Watt. H Cree μιλάει για 150 Lumen/Watt!!!

Αλλά και εδώ πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η θερμοκρασία χρώματος. Ιδιαίτερα ψηλά στην απόδοση είναι τα ψυχρά με έως και διπλάσια από τα θερμά αλλά δεν κάνουν για σπίτι.

Τα μεγάλα Power LED που βρίσκει κανείς στο ebay από τους Κινέζους, αυτά τα πλακάκια με τα array από LEDs, είναι χαμηλής απόδοσης και απαιτούν πολύ μεγάλη ψύκτρα. Προτιμότερα τα LED από καλές εταιρίες όπως Citizen, Lumileds, Avago, Philips, Osram και Cree για να αξίζει η όποια μετατροπή.


Γιάννης

button
14-01-12, 22:32
George Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε φορτιστή κινητών για μετασχηματιστή για LED

744
14-01-12, 22:54
Ρόλο παίζει η τάση και το ρεύμα που απαιτεί το φορτίο.

Επίσης άμεσα, όχι. Μόνο με αντίσταση.

Τα τροφοδοτικά αυτά είναι σταθερής τάσης και όχι ρεύματος που θέλουν τα LED. Γιαυτό λέω και αντίσταση με το LED.

Γιάννης

GeorgeVita
14-01-12, 23:35
... δηλαδή μετράς την τάση εξόδου του φορτιστή και υπολογίζεις αν μπορείς να βάλεις κλάδους των 2x λευκών LED σε σειρά (θέλει τάση >7V).
Στους σύγχρονους φορτιστές των 5V θα έχεις παράλληλα τα λευκά LED. Πάντα θέλει μιά αντίσταση σε σειρά.

Μέτρησε την τάση του φορτιστή και γράψε μας τι LED θα βάλεις για να υπολογίσουμε την αντίσταση.
G

button
14-01-12, 23:47
Δεν έχουμε LED προς το παρόν άλλα θα μετρήσω τις τάσεις απο όλους φορτιστές κινητών που εχω ...

Και Ποια led προτείνεται όσο δυνατών οικονομικά και εντός χώρας ξέρω απο ebay μπορώ να πάρω ακόμα ποιο φθηνά άλλα πρέπει να κάνω την paylpal και δεν εχω όρεξη να ασχοληθώ ξανά με τράπεζες αυτή τη περίοδο

GeorgeVita
14-01-12, 23:58
Δεν έχουμε LED προς το παρόν άλλα θα μετρήσω τις τάσεις από όλους φορτιστές κινητών που εχω ...

Βρες κάποιο φορτιστή με μεγάλη τάση, ή πάρε ένα τροφοδοτικό από παλιό εκτυπωτή inkjet. Η συνολική ισχύς του τροφοδοτικού θα καθορίσει την πιθανή ισχύ του φωτιστικού άρα και το είδος των LED.

Λ.χ. αν βρεις φορτιστή από Sony Ericsson 4.9V, 450mA θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα 3.6V x 450mA = 1.62W (περίπου) στα LED. Εύκολα βρίσκεις LED με 40lm/W άρα θα έχεις φως περίπου 60 lumen όσο μία λάμπα πυρακτώσεως 6-7W. Με λιγότερα LED ή μεγαλύτερη αντίσταση το ρυθμίζεις για χαμηλότερο φως.

G

button
15-01-12, 00:06
Κατάλαβα... Θα ψαξω τι εχω θα μαζέψω δεδομένα και θα επανέλθω στο θέμα

trpappas
10-02-13, 15:17
Συγχαρητήρια Γιώργο!!! πολύ ωραία παρουσίαση!!! επαγγελματική!!! Παράγω 12 VDC από υδατόπτωση και θα προσπαθήσω να φτιάξω φωτιστικά΄να φωταγωγήσω το σπίτι. Πιστεύω να έχουν αρκετές ωρες ζωής... (θα τα έχω συνεχώς αναμένα)

ευχαριστώ

KOKAR
12-02-13, 19:23
ένας πολύ καλός converter

http://www.rapidtables.com/calc/light/watt-to-lumen-calculator.htm