PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπάτο FM με τις ECC85, PL504



NOE
16-05-10, 21:47
Καλησπέρα,
Έπεσαν στα χέρια μου κάποιες λάμπες όπως: ECC85, ECC82, ECC81, 6V6, PL504.

Άν θυμάμαι καλά, ή 6V6 είναι ίδια περίπου με την EL34 (σωστά??), επίσης η PL504 είναι ίδια με την EL504 με μόνη διαφορά τη τάση στα νήματα.

Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω έναν πομπό στα FM με κάποια μικρή λάμπα στη ταλάντωση (π.χ. την ECC85) και μία μεγάλη στην έξοδο.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο σχέδιο που να συνδιάζει τις παραπάνω λάμπες.

WIZARD
17-05-10, 02:14
αμα δεν εχεις εμπειρια με τις λαμπες,αστο

κρατησε τις λαμπες ως συλλογη

NOE
17-05-10, 12:16
εμπειρία έχω και από audio και από RF εφαρμογές, σχέδιο να "συνδιάσω" τις παραπάνω λάμπες δεν έχω....

radioamateur
17-05-10, 12:37
Η γνώμη μου θα ήταν να οδηγήσεις κάποιο pll FM με τις εν λόγω λυχνίες.Στις μέρες μας η σταθερότητα στη συχνότητα παίζει σημαντικό ρόλο...
:blink:

NOE
17-05-10, 16:28
Σχεδιάζω PLLs και πειραματίζομαι. Έχω και σύγχρονους πομπούς.

Με αυτές τις λάμπες έχω σκοπό να φτιάξω ένα στάδιο ταλάντωσης ασ'πούμε με την ECC85 (ή την ΕCC82) όπου η μισή λάμπα θα κάνει ταλάντωση και η άλλη μισή θα είναι buffer ή εναλακτικά σε συνδεσμολογία πολυδονητή οπότε θα χρησημοποιήσω κάποια δευτερη λάμπα για buffer. Ο ταλαντωτής αυτός θα ελέγχεται από ένα ψηφιακό PLL που θα σχεδιάσω ακριβώς για αυτή τη δουλεία. Στο στάδιο εξόδου θα εργάζεται η PL504 (ή η 6V6) ώς ενισχύτρια.

Για να το εξηγήσω με άλλο τρόπο, θέλω να παντρέψω ψηφιακό PLL με λαμπάτο VCO και στη συνέχεια λαμπατο buffer και λαμπάτο στάδιο ενισχυσης/εξόδου.

Για το PLL δεν χρειάζομαι βοήθεια καθώς μπορώ σχετικά ευκολα να το καταφέρω, αλλά για το λαμπάτο πομπό χρειάζομαι κάποιο αξιόπιστο σχέδιο που να δουλευει ώστε να κάνω τις μετατροπές που θέλω.

Το όλο project είναι απλά πείραματικό.

panayiotis1
17-05-10, 17:15
Για να το εξηγήσω με άλλο τρόπο, θέλω να παντρέψω ψηφιακό PLL με λαμπάτο VCO και στη συνέχεια λαμπατο buffer και λαμπάτο στάδιο ενισχυσης/εξόδου.


Στο VCO, στο λαμπάτο VCO που σχεδιάζεις, ποιά τάση της λυχνίας θα ελέγχεις για να επιλέγεται η συχνότητα? Την τάση του οδηγού?


Για την ενίσχυση πάντως, ο ενισχυτής με την 504 που εφτιαξε ο erasor , το έκανα και εγω, πήρα 50w, με 320v+, και με καμια 10αρια watt οδήγηση. Το δούλεψα 48 ώρες συνεχόμενες, με ενα μόνο ανεμιστηρακι στη λαμπα και παει πολύ ωραια. Το σχέδιο κυκλοφορει πολύ εδω, του τσίτζικα ειναι νομίζω.

NOE
17-05-10, 18:19
Στο VCO, στο λαμπάτο VCO που σχεδιάζεις, ποιά τάση της λυχνίας θα ελέγχεις για να επιλέγεται η συχνότητα? Την τάση του οδηγού?.

Δεν ξέρω ακόμα. ανάλογα με το είδος της ταλάντωσης.. Πρέπει να βρώ πρώτα ένα σχέδιο πομπού με λάμπες ECC στην ταλάντωση, και 504 στην έξοδο, μετά θα μετατρέψω την ταλάντωση σε VCO.

Στο ιντερνετ υπάρχουν άπειρα σχέδια αλλά θέλω αν έχει κανεις να μου προτείνει κάποιο δοκιμασμένο. Έχω και εγώ κάποια σχέδια ταλάντωσης με ECC85 και κάποια άλλα σχέδια ενισχυσης με την 504 αλλά θα πρέπει να κάτσω να "ενώσω" αυτές τις διαφορετικές βαθμίδες για να γίνει ένας ολοκληρωμένος πομπός... είναι πολύ χρονοβόρο και έχει πολύ παιδεμα.

Γιαυτό ζητώ κάποιο έτοιμο σχέδιο πομπού.

lynx
17-05-10, 18:35
αμα δεν εχεις εμπειρια με τις λαμπες,αστο

κρατησε τις λαμπες ως συλλογη

δεν ξερω για ποια χρηση (πειραματισμο/εκπομπη) τον θελει ο NOE τον πομπο.. ομως δεν βρισκω σωστο οπως τον αποθαρρυνεις... :001_unsure:

εστω μπορουσες να του αναφερεις ενα λογο.. να του επισυμανεις καποιο κυνδυνο πχ οι λαμπες θελουν προσοχη λογω υψηλης τασης ή οτι ειναι παρανομη η εκπομπη χωρις αδεια.

WIZARD
20-05-10, 04:20
δεν ξερω για ποια χρηση (πειραματισμο/εκπομπη) τον θελει ο NOE τον πομπο.. ομως δεν βρισκω σωστο οπως τον αποθαρρυνεις... :001_unsure:

εστω μπορουσες να του αναφερεις ενα λογο.. να του επισυμανεις καποιο κυνδυνο πχ οι λαμπες θελουν προσοχη λογω υψηλης τασης ή οτι ειναι παρανομη η εκπομπη χωρις αδεια.

για να τον προστατευσω το κανω....
να μην φαει κανενα "τρακο" -χτυπημα απο την 504 ... :wiink:

Ακρίτας
20-05-10, 11:50
Έτοιμο σχέδιο για αυτό που θέλεις μάλλον δεν θα βρεις. Για πειραματικούς σκοπούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ECC81 (που είναι λυχνία UHF και όχι audio) στο στάδιο της ταλάντωσης. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα μέρος όπως την 6C4, σίγουρα όμως δεν φτάνει για να οδηγήσει την 504. Η 6V6 είναι ακατάλληλη για τη συχνότητα αυτή. Και φυσικά προσοχή στις ΤΑΣΕΙΣ όπως γράφουν και οι άλλοι.

WIZARD
22-05-10, 03:29
Έτοιμο σχέδιο για αυτό που θέλεις μάλλον δεν θα βρεις. Για πειραματικούς σκοπούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ECC81 (που είναι λυχνία UHF και όχι audio) στο στάδιο της ταλάντωσης. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα μέρος όπως την 6C4, σίγουρα όμως δεν φτάνει για να οδηγήσει την 504. Η 6V6 είναι ακατάλληλη για τη συχνότητα αυτή. Και φυσικά προσοχή στις ΤΑΣΕΙΣ όπως γράφουν και οι άλλοι.

Αν θελει,σονυ και καλα να οδηγήσει την 504,ας βαλει πριν μια EL 84 (αν υπαρχουν ακομα)

καποτε ηταν το ποιο κλασικο εταιρο (εταιροταλαντωτο)