PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση lapto σε tv



fm344
19-05-10, 16:05
καλησπερα.
θελω να συνδεσω το λαπτο μου με την τηελεωραση για να γραψω μερικα βιντεο που εχω περασμενα.
η τηελεψραση ειναι παλια ,δεν εχει υποδοχη για υπολογιστη.
αν βαλω καλοδιο vga με rca,στην εισοδο του av1,η,να βαλω rca με στερεοφωνικο βισμα ,που θα συνδεθει στην εισοδου του λαπτο για ηχο?στην δευτερη περιπτωση,(εξοδος ηχου)θα εχω στην τηλεψραση εικονα και ηχο,η,μονο ηχο?

herctrap
19-05-10, 16:11
αν βαλεις μονο ηχο - θα εχεις μονο ηχο

αν βαλεις vga rca θα εχεις και εικονα


αλλα και στις δυο περιπτωσεις θα εχεις εικονα του laptop στην tv Και οχι την tv στο laptop για να κανεις εγραφη που θες αν καταλαβα καλα

FILMAN
19-05-10, 16:12
καλησπερα.
θελω να συνδεσω το λαπτο μου με την τηελεωραση για να γραψω μερικα βιντεο που εχω περασμενα.
η τηελεψραση ειναι παλια ,δεν εχει υποδοχη για υπολογιστη.
αν βαλω καλοδιο vga με rca,στην εισοδο του av1, (δεν θα σου δουλέψει) η,να βαλω rca με στερεοφωνικο βισμα ,που θα συνδεθει στην εισοδου (έξοδο εννοείς...) του λαπτο για ηχο?στην δευτερη περιπτωση,(εξοδος ηχου)θα εχω στην τηλεψραση εικονα και ηχο,η,μονο ηχο?Μόνο ήχο βέβαια... Μήπως το laptop σου έχει έξοδο video;

nop
19-05-10, 16:13
για να καταλάβω τι θες να κάνεις.. θες να περάσεις βιντεοκασέτες στο pc?

FILMAN
19-05-10, 16:14
αν βαλεις vga rca θα εχεις και εικονα



Αυτή η σύνδεση δεν θα δουλέψει διότι η τηλεόραση και τα μόνιτορ των υπολογιστών έχουν διαφορά στη σάρωση (πλεχτή - μη πλεχτή) καθώς και στις συχνότητες οριζοντίου και κατακορύφου αποκλίσεως καθώς και στην ανάλυση.

herctrap
19-05-10, 16:36
ετσι οπως το ειπες δεν καταλαβα τιποτα

σε οσα εχω δοκιμασει

αν ειχαν εξοδο και s-video η τιποτα σχετικο δουλευε

αν οχι δεν δουλευε

gcreator
19-05-10, 16:52
Αν το laptop σου έχει έξοδο d-sub(ή s-video καπως έτσι λέγεται -μοιάζει με αυτή του ποντικιού-την PS2) τότε πάρε αυτό και τέλος:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751728


Επίσης για τον ήχο θα χρειαστείς ένα καλώδιο από jack σε 2 RCA αρσενικά...


Υ.Γ: φανταζομαι η τηλεόρασή σου έχει scart...

FILMAN
19-05-10, 17:15
ετσι οπως το ειπες δεν καταλαβα τιποτα

σε οσα εχω δοκιμασει

αν ειχαν εξοδο και s-video η τιποτα σχετικο δουλευε

αν οχι δεν δουλευε
Μιλάω για τα σήματα RGB.

fm344
19-05-10, 17:33
καλησπερα και παλι.
λοιπον,θετω το ερωτημα ξανα,με πιο καλη διατυπωση.
στο λαπτο μου,εχω κατι βιντεο,τα απιοα θελω να τα γραψω σε dvd.
αποτι ξερω,υπαρχουν 2 τροποι.ο ενας να συνδθει το λαπτο με vga με την τηλεωραση και να ενγραφουν στο dvd record.
η τηελεωραση που εχω ειναι παλια.δεν εχει υποδοχη για vga.
οποτε παω στην δευτερη περιπτωση που ειναι ,να παρω καλωδιο vgaστην μια ακρι και στην αλλη να εχει rca.θα συνδεθει στην εισοδο της τηελεωρασης και θα επιλεκσω πηγη av1.
αλλα ,αν παρω καλοδιο που στην μια ακρη του εχει jack στερεοφωνικο βισμα και το συνδεσω στο λαπτο,στην υποδοχη που ειναι για ηχο-ακουστικα-και τα rca,στην εισοδο της τηλεωρασης για βιντεο,θα εχω και εικονα και ηχο,η,μονο ηχο?
ελπιζω να εγινα κατανοητος.
ευχαριστω για τις βοηθειες σας

nikolaras
19-05-10, 18:09
Γιατί δεν γράφεις κατευθείαν στο laptop τα video που έχεις;

fm344
19-05-10, 18:20
τα βιντεο που εχω ειναι σε μορφη flv.

nop
19-05-10, 18:21
καλησπερα και παλι.
λοιπον,θετω το ερωτημα ξανα,με πιο καλη διατυπωση.
στο λαπτο μου,εχω κατι βιντεο,τα απιοα θελω να τα γραψω σε dvd.
αποτι ξερω,υπαρχουν 2 τροποι.ο ενας να συνδθει το λαπτο με vga με την τηλεωραση και να ενγραφουν στο dvd record.
η τηελεωραση που εχω ειναι παλια.δεν εχει υποδοχη για vga.
οποτε παω στην δευτερη περιπτωση που ειναι ,να παρω καλωδιο vgaστην μια ακρι και στην αλλη να εχει rca.θα συνδεθει στην εισοδο της τηελεωρασης και θα επιλεκσω πηγη av1.
αλλα ,αν παρω καλοδιο που στην μια ακρη του εχει jack στερεοφωνικο βισμα και το συνδεσω στο λαπτο,στην υποδοχη που ειναι για ηχο-ακουστικα-και τα rca,στην εισοδο της τηλεωρασης για βιντεο,θα εχω και εικονα και ηχο,η,μονο ηχο?
ελπιζω να εγινα κατανοητος.
ευχαριστω για τις βοηθειες σας

το laptop σου έχει dvd recorder ? εάν ναι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από όσα λες , πας google και πατάς flv to dvd converter να κατεβάσεις ένα προγραμματακι να κάνεις την δουλεία σου