PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή σε συσκευη



dbsjro
20-05-10, 00:07
Στις παρακάτω εικόνες έχω κυκλώσει αυτό που έχει διαρροή (μπρός-πίσω όψη)
Πως γίνεται αυτό όμως?
λέτε να έχει εσωτερικά layers????

Και πως να το αποφύγω? Γιατί εκεί βιδώνεται η πλακέτα με το σασί οπότε στο
σασί ανάβει το δοκιμαστικό (το ανακάλυψα αφού με τσίμπησε λίγο)
14408

14409

JimKarvo
20-05-10, 00:26
Βιδώνει με παξιμάδι? Αν έβαζες πλαστική μόνοση?

dbsjro
20-05-10, 00:30
Χωρίς. απευθείας πάνω στο σασί πιάνει
Καλή η σκέψη σου(εγώ σκέφτηκα θερμόκολλα χωρίς να το πιάσω με βίδα)

Το θέμα είναι πως μπορεί να γίνεται αυτό αφού δεν υπάρχει σύνδεση με κάτι?

JimKarvo
20-05-10, 00:32
Τουλάχιστον στην φωτο με την καφε μεριά, μπορεί να ακουμπάνε τα κυκλωμένα εξαρτήματα, πάνω από την τρύπα...

soulhealer
20-05-10, 01:17
αν το μονώσεις τότε δεν βγάζεις τους 2 πυκνωτές δεξιά αριστερά στον αέρα??
το θέλεις όντως αυτό??

jimk
20-05-10, 01:52
με εχει χτυπησει το ρευμα αρκετες φορες απο dvd αν θυμαμαι καλα ολα ηταν κινεζικα

Αποστόλης1
20-05-10, 11:08
Βάλε μικρότερους πυκνωτές ή σε σειρά με τους υπάρχοντες από έναν ίδιο (προσοχή είναι εναλλασσομένου).
Τι τιμή έχουν?

gdimis
20-05-10, 11:09
κατα τη γνωμη μου δε εχεις διαροη στα220,απλα η συνεχεις ταση που βγαζει το τροφοδοτικο εχει δυναμικο προς γη..δεν ειναι τιποτα..απλα γειωσε το σασι και εισαι οκ..

FILMAN
20-05-10, 11:42
Μια χαρά είναι η συσκευή. Απλώς την έχεις αφήσει αγείωτη. Γείωσέ τη και τέλος.

Αποστόλης1
20-05-10, 11:42
Δημήτρη δεν έχει καμιά σχέση με συνεχή τάση. Αφενός μεσολαβεί μετ/τής απομόνωσης, αφετέρου οι τάσεις είναι μέχρι 30ν, σε dvd/sat.

Αποστόλης1
20-05-10, 11:48
Φίλιππε η γείωση είναι μια λύση αλλά θα πρέπει να αλλάξει καλώδιο τροφοδοσίας

FILMAN
20-05-10, 11:56
Φίλιππε η γείωση είναι μια λύση αλλά θα πρέπει να αλλάξει καλώδιο τροφοδοσίαςΌχι απαραίτητα, αρκεί να είναι γειωμένη μια τουλάχιστον συσκευή της αλυσίδας, π.χ. ο τελικός ενισχυτής ή η τηλεόραση, κ.λ.π.

gdimis
20-05-10, 12:57
Δημήτρη δεν έχει καμιά σχέση με συνεχή τάση. Αφενός μεσολαβεί μετ/τής απομόνωσης, αφετέρου οι τάσεις είναι μέχρι 30ν, σε dvd/sat.
ναι,αλλα ειπα οτι εχει δυναμικο ως προς γη....
τσπ οπως ειπε ο φιλος,αρκει να γειωσεις ενα μερος της αλυσιδας..

FILMAN
20-05-10, 13:00
ναι,αλλα ειπα οτι εχει δυναμικο ως προς γη....
τσπ οπως ειπε ο φιλος,αρκει να γειωσεις ενα μερος της αλυσιδας..Δεν έχει δυναμικό ως προς γη, έχει από ένα πυκνωτή συνδεμένο μεταξύ της κάθεμιάς από τις 2 γραμμές τροφοδοσίας των 220 βολτ (φάση - ουδέτερος) και του σασιού. Αυτοί είναι που προκαλούν αυτό το φαινόμενο.

dbsjro
20-05-10, 14:55
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά με μπερδέψατε λίγο

1)Πως γίνεται να ανάβει στα σημεία που κύκλωσα όταν τα σημεία αυτά είναι στον αέρα! Το ξεβίδωσα και δεν ακουμπούσε τίποτα στο σασί και το σασί ήταν οκ δεν άναβε και άναβε μόνο στα σημεία που κύκλωσα τα οποία δεν συνδέονται με τίποτα!

@jimk (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28990)
όντως DVD player είναι

@JimKarvo (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42473)
Δεν ακουμπάει κάποιο εξάρτημα αλλά αυτό που έχω κυκλώσει

@soulhealer (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33000)
Για ποιους πυκνωτές μιλάς αφού αυτά που κύκλωσα είναι στον αέρα(είναι απλά τρύπες για τις βίδες)

@Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541)
Για ποιους πυκνωτές μιλάς έχει κάποια σχέση?

@FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904)
Δηλαδή βάζω άλλο καλώδιο και γειώνω το σασί σωστά? Το παρόν καλώδιο δεν έχει γείωση

FILMAN
20-05-10, 14:58
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά με μπερδέψατε λίγο

1)Πως γίνεται να ανάβει στα σημεία που κύκλωσα όταν τα σημεία αυτά είναι στον αέρα! Το ξεβίδωσα και δεν ακουμπούσε τίποτα στο σασί και το σασί ήταν οκ δεν άναβε και άναβε μόνο στα σημεία που κύκλωσα τα οποία δεν συνδέονται με τίποτα! (Πού το είδες ότι δεν συνδέονται με τίποτα; Δεν βλέπεις ότι έχει εκεί 2 μπλε πυκνωτές που το ένα πόδι του καθενός πάει σαυτά τα σημεία; )

@jimk (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28990)
όντως DVD player είναι

@JimKarvo (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42473)
Δεν ακουμπάει κάποιο εξάρτημα αλλά αυτό που έχω κυκλώσει

@soulhealer (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33000)
Για ποιους πυκνωτές μιλάς αφού αυτά που κύκλωσα είναι στον αέρα(είναι απλά τρύπες για τις βίδες) (δεν είναι στον αέρα λέμε)

@Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541)
Για ποιους πυκνωτές μιλάς έχει κάποια σχέση? (Για αυτούς που πάνε εκεί λέει...)

@FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904)
Δηλαδή βάζω άλλο καλώδιο και γειώνω το σασί σωστά? Το παρόν καλώδιο δεν έχει γείωσηΌχι απαραίτητα. Με τι άλλες συσκευές είναι ενωμένη αυτή εδώ;

dbsjro
20-05-10, 15:20
](*,)](*,)](*,):cursing:
Ούτε τυφλός να ήμουν, έλεος!

Τι άλλες συσκευές? Το έχω πως είναι στα ξενοδοχεία που έχουν
βάση για TV και από κάτω υπάρχει το DVD? E! Έτσι το έχω και γώ

Άρα το πιάνει η βάση και ακουμπάει στον τοίχο
η βάση είναι κάτι σαν αυτή
http://www.texnologia.gr/images/stories/Image/Products/p5359.jpg

FILMAN
20-05-10, 15:23
](*,)](*,)](*,):cursing:
Ούτε τυφλός να ήμουν, έλεος!
(Μη χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Θα χαλάσει ο τοίχος! :001_tt2: )

Τι άλλες συσκευές? Το έχω πως είναι στα ξενοδοχεία που έχουν
βάση για TV και από κάτω υπάρχει το DVD? E! Έτσι το έχω και γώ
(Η TV αυτή έχει γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας της ή όχι; (Μάλλον όχι φαντάζομαι...)

Άρα το πιάνει η βάση και ακουμπάει στον τοίχο
η βάση είναι κάτι σαν αυτή
http://www.texnologia.gr/images/stories/Image/Products/p5359.jpg Όχι ρε φίλε, δε γίνεται γείωση από τα ντουβάρια...

dbsjro
20-05-10, 15:28
Με λίγο χτύπημα ίσως στρώσει και την επόμενη φορά είμαι πιο προσεκτικός
:lool::lool:

Η TV μπα δεν έχει ούτε αυτή

Άρα βάζω άλλο καλώδιο και το τρίτο καλώδιο της γείωσης τον στερεώνω
πάνω στο κουτί και είμαι άρχοντας σωστά?

FILMAN
20-05-10, 15:46
Εγώ στη θέση σου θα άφηνα τη συσκευή ως έχει, και θα έφτιαχνα ένα μονοπολικό καλώδιο που να έχει από τη μια ένα κροκοδειλάκι, και από την άλλη ένα RCA, όπου το καλώδιο θα είναι ενωμένο με τη γείωση του βύσματος και όχι με το σήμα. Θα έβαζα το RCA πίσω από το DVD player σε ένα αχρησιμοποίητο RCA (μη μου πεις ότι δεν περισσεύει κανένα!) και το κροκοδειλάκι στη γείωση της σούκο πρίζας. Τόσο απλά!

dbsjro
20-05-10, 16:00
Ναι αλλά θα βγαίνουν 2 καλώδια απο την συσκευή έτσι
Χμμ θα δω αν κ κλείνω στο να βάλω άλλο καλώδιο, θα δω

Thnx a million!!

FILMAN
20-05-10, 16:01
Τι πάει να πει "θα βγαίνουν δυο καλώδια"; Η γείωση θα είναι με βύσμα RCA λέμε.

dbsjro
20-05-10, 16:07
Δεν εννοείς από την γείωση της πρίζας σε κάποιο αχρησιμοποίητο RCA?
Ε αυτό δεν είναι συν ένα καλώδιο μαζί με το αρχικό?

FILMAN
20-05-10, 16:15
Δεν εννοείς από την γείωση της πρίζας σε κάποιο αχρησιμοποίητο RCA?
Ε αυτό δεν είναι συν ένα καλώδιο μαζί με το αρχικό?Ε, ναι. Δηλαδή αν το είχες ενώσει με ένα καλώδιο και με κάποιον ενισχυτή, τι διαφορά θα είχε; Επειδή η άλλη άκρη του καλωδίου δεν πάει σε ενισχυτή αλλά σε μια γείωση, αυτό σε πειράζει; Τέλος πάντων, όπως και να το κάνεις, το πρόβλημα θα λυθεί.

dbsjro
20-05-10, 16:20
αυτό λέω και εγώ
Για να μην βγαίνουν 2 καλώδια θα αλλάξω το αρχικό και θα βάλω ένα με γείωση

Θα 'τσιμπήσω" την γείωση στο σασί και θα βγαίνει ένα καλώδιο μόνο

:001_smile:

FILMAN
20-05-10, 16:29
Κάνε όπως νομίζεις...

Αποστόλης1
20-05-10, 17:08
Δεν έχει δυναμικό ως προς γη, έχει από ένα πυκνωτή συνδεμένο μεταξύ της κάθεμιάς από τις 2 γραμμές τροφοδοσίας των 220 βολτ (φάση - ουδέτερος) και του σασιού. Αυτοί είναι που προκαλούν αυτό το φαινόμενο.


Σωστά. Δημιουργείται ένας διαιρέτης τάσης και έχουμε 115ν στο σασί με γη.
- Μειώνοντας τις τιμές των πυκνωτών, μειώνεται το ρεύμα "διαρροής".
επειδή αυτά τα τροφ/κά λειτουργούν απο 100-240ν, για τα 110ν(ΗΠΑ) δεν υπάρχει πρόβλημα.
-Γειώνοντας το σασί, στην πράξη βραχυκυκλώνουμε τον έναν πυκνωτή που δεν είναι πάντα ασφαλές.

FILMAN
21-05-10, 11:10
Σωστά. Δημιουργείται ένας διαιρέτης τάσης και έχουμε 115ν στο σασί με γη.
- Μειώνοντας τις τιμές των πυκνωτών, μειώνεται το ρεύμα "διαρροής".
επειδή αυτά τα τροφ/κά λειτουργούν απο 100-240ν, για τα 110ν(ΗΠΑ) δεν υπάρχει πρόβλημα.
-Γειώνοντας το σασί, στην πράξη βραχυκυκλώνουμε τον έναν πυκνωτή που δεν είναι πάντα ασφαλές.
Οι πυκνωτές αυτοί μπαίνουν με την προϋπόθεση ότι το σασί γειώνεται. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεν είναι και τόσο ασφαλές"...

Αποστόλης1
21-05-10, 21:24
Οι πυκνωτές αυτοί μπαίνουν με την προϋπόθεση ότι το σασί γειώνεται. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεν είναι και τόσο ασφαλές"...


Δεν έχω δεί dvd/sat με παρόμοιο σχεδιασμό να έχουν γείωση.
Εννοώ ότι συνήθως αυτοί οι πυκνωτές είναι 250ν~ αμφιβόλου ποιότητας και είναι οριακός αν μείνει ένας παράλληλα στα 230ν

FILMAN
24-05-10, 11:17
Αντίθετα είναι συνήθως κλάσης Υ2 κατάλληλοι για σύνδεση μεταξύ φάσης και γείωσης, εγγυημένοι να μη βραχυκυκλώσουν ποτέ. Λέγονται και safety capacitors.

Αποστόλης1
24-05-10, 23:19
Αν ζούσες σε περιοχές με κεραυνοπτώσεις, προβληματική ΔΕΗ, δεν θα ήσουν τόσο κατηγορηματικός, άλλωστε λέω "δεν είναι πάντα ασφαλές. "
Υπάρχουν και safety resistors. :w00t:

FILMAN
25-05-10, 11:30
Αν ζούσες σε περιοχές με κεραυνοπτώσεις, προβληματική ΔΕΗ, δεν θα ήσουν τόσο κατηγορηματικός, άλλωστε λέω "δεν είναι πάντα ασφαλές. " (Τι εννοείς μ' αυτό; Έχω ζήσει 17 χρόνια σε τέτοιες περιοχές.)
Υπάρχουν και safety resistors. :w00t:
Ναι, αλλά η ασφάλεια που παρέχουν οι safety resistors συνίσταται στο κάψιμο δηλ. στην καταστροφή τους (τι θα συνέβαινε αν μια τέτοια αντίσταση δεν καιγόταν όταν έπρεπε; ), ενώ των safety capacitors στη μη βραχυκύκλωση, δηλ. στην αντοχή τους (μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν αν ένας τέτοιος πυκνωτής συνδεμένος μεταξύ φάσης - γείωσης βραχυκύκλωνε και μάλιστα αν η συσκευή δεν ήταν καλά γειωμένη; )

Αποστόλης1
27-05-10, 18:51
Σε φυσιολογική λειτουργία έχουμε 2 πυκνωτές σε σειρά, που ο κάθε ένας έχει 115ν διαφορά δυναμικού στα άκρα του, ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα πυκνωτή των 250ν με 230ν rms στα άκρα του, γι'αυτό λέω ότι είναι οριακός, αλλά κα σύ λές: "(μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν αν ένας τέτοιος πυκνωτής συνδεμένος μεταξύ φάσης - γείωσης βραχυκύκλωνε και μάλιστα αν η συσκευή δεν ήταν καλά γειωμένη; ), που σημαίνει πολλαπλή επιφύλαξη.
Τώρα για τις αντιστάσεις ξέρεις ότι τουλάχιστον 2 φορές έχω γράψει ότι παίζουν και ρόλο ασφαλείας, το έγραψα μόνο για το "safety", πάντως θυμήθηκα εποχές που ζητούσα metalφιλμ ή unflammable και γελούσαν και βέβαια δεν μιλάω για μαγαζάκια

sakis
27-05-10, 20:11
ειναι απλα απιστευτα αυτα που γραφεις Φιλλιπε ...μπραβο σου για ακομα μια φορα.... πλεον ουτε καν μπαινω στην διαδικασια να σου πω τι εχεις γραψει λαθος ....

ενδεικτικα θα πω ενα δυο πραγματακια .... αν μια συσκευη τυπου DVD CD TV ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ κλπ χρειαζοταν γειωση να εισαι απολυτως σιγουρος οτι σε ολη την αλυσιδα αυτων των πραγματαων καποιος απο ολους τους κατασκευαστες θα ειχε μεπι στην διαδικασια να την βαλει ....η απλα καποιος αλλος ...νομοθετης θα τον ειχε υποχρεωσει να την βαλει ...

Απο την αλλη το να προτεινεις σε καποιον να "προσθεσει " μια γειωση ειναι εγγυημενο οτι θα προκαλεσει καποιο earth loop ( το οποιο αμφιβαλω αν εχεις ιδεα τι ειναι γιατι αν ηξερες απλα δεν θα προτεινες ποτε κατι τετοιο )

να θυμησω οτι το earth loop αλλα και τροπος που διαχειριζεται ο καθε κατασκευαστης την γειωση ειναι και ο βασικοτερος λογος που διαφοροι οταν συνδεουν το λαπιτοπ σε καποιον ενισχυτη εχουν διαφορους βομβους ....

σε ποσοστο 99% και στα περισσοτερα dvd της αγορας αν βαλεις επανω τους ενα δικιμαστικο κατσαβιδακι το πιθανοτερο ειναι οτι αυτο θα αναψει λιγο δινωντας σου την εντυπωση οτι υπαρχει καποιας μορφης διαρροη η οποια ειναι πλασματικη και επαγωγικη και προερχεται απο αυτος τους πυκνωτες ασφαλειας

Η δε αποψη του Αποστολη ( γεια σου κολλητε !!! ) δεν εχει καμμια λογικη αποψη διοτι δυο μικροτεροι πυκνωτες σε σειρα εχουν ακριβως την ιδια λογικη με εναν μεγαλυτερο κλπ κλπ κλπ

αυτα απο μενα ... καλη συνεχεια σε ολους

Αποστόλης1
28-05-10, 10:52
α)Πότε δημιουργηται earth loop θα στα πει ο Φίλιππος

(β Δηλαδή με τη δική σου λογική μπορούμε να αντικαταστήσουμε την αντίσταση του δοκιμαστικού κατσαβιδιού με μια 1ΚΩ, δοκίμασε το και έλα στον ύπνο μας να μας πεις αποτελέσματα.

Δεν σε βλέπω να περνάς τις εξετάσεις.

FILMAN
28-05-10, 15:28
Σε φυσιολογική λειτουργία έχουμε 2 πυκνωτές σε σειρά, που ο κάθε ένας έχει 115ν διαφορά δυναμικού στα άκρα του, ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα πυκνωτή των 250ν με 230ν rms στα άκρα του, γι'αυτό λέω ότι είναι οριακός, αλλά κα σύ λές: "(μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν αν ένας τέτοιος πυκνωτής συνδεμένος μεταξύ φάσης - γείωσης βραχυκύκλωνε και μάλιστα αν η συσκευή δεν ήταν καλά γειωμένη; ), που σημαίνει πολλαπλή επιφύλαξη.
Τώρα για τις αντιστάσεις ξέρεις ότι τουλάχιστον 2 φορές έχω γράψει ότι παίζουν και ρόλο ασφαλείας, το έγραψα μόνο για το "safety", πάντως θυμήθηκα εποχές που ζητούσα metalφιλμ ή unflammable και γελούσαν και βέβαια δεν μιλάω για μαγαζάκιαΑποστόλη, οι πυκνωτές αυτοί μπαίνουν για λόγους θορύβου και είναι ειδικά φτιαγμένοι γι αυτή τη δουλειά. Καμιάς συσκευής το σασί δεν προορίζεται να βρίσκεται στο μισό της τάσης τροφοδοσίας, αλλά πάντα στο δυναμικό της γης. Αυτό που λες για τις τάσεις στα άκρα των πυκνωτών είναι αλήθεια, αλλά θα συμφωνήσεις πιστεύω ότι ένας πυκνωτής των 25VDC σίγουρα δουλεύει χαλαρά στα 11V αλλά σίγουρα επίσης δεν παθαίνει τίποτα στα 22V... Επίσης λάβε υπόψη σου ότι οι πυκνωτές αυτοί είναι φτιαγμένοι έχοντας υπόψη όλα τα στραβά των δικτύων ηλεκτροδότησης και το γεγονός ότι γράφουν πάνω 275 βολτ δεν σημαίνει ότι στα 276 σκάνε, αλλά υποδεικνύει τη χρήση τους. Και είναι κατηγορίας Υ1 ή Υ2.

FILMAN
28-05-10, 15:51
Ε ρε γλέντια! Αρχίζω!

ειναι απλα απιστευτα αυτα που γραφεις Φιλλιπε (...και όμως αληθινά) ...μπραβο σου για ακομα μια φορα.... (ευχαριστώ!)πλεον ουτε καν μπαινω στην διαδικασια να σου πω τι εχεις γραψει λαθος .... (κρίμα... τώρα με πλήγωσες...)

ενδεικτικα θα πω ενα δυο πραγματακια .... αν μια συσκευη τυπου DVD CD TV ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ κλπ χρειαζοταν γειωση να εισαι απολυτως σιγουρος οτι σε ολη την αλυσιδα αυτων των πραγματαων καποιος απο ολους τους κατασκευαστες θα ειχε μεπι στην διαδικασια να την βαλει ....η απλα καποιος αλλος ...νομοθετης θα τον ειχε υποχρεωσει να την βαλει ... (τι λες ρε φίλε... τώρα με αποστόμωσες...)

Απο την αλλη το να προτεινεις σε καποιον να "προσθεσει " μια γειωση ειναι εγγυημενο οτι θα προκαλεσει καποιο earth loop ( το οποιο αμφιβαλω αν εχεις ιδεα τι ειναι γιατι αν ηξερες απλα δεν θα προτεινες ποτε κατι τετοιο )
(όχι, δεν έχω ιδέα τι είναι, και απότι φαίνεται είναι αυτό που λέω, δηλαδή το να βάλεις μια γείωση ενώ πριν δεν υπήρχε καμία, (βλέπε και ποστ 17 και 19 που προφανώς δεν τα είδες), και όχι το να βάλεις μια δεύτερη εκεί που υπήρχε ήδη κάποια...)

να θυμησω οτι το earth loop αλλα και τροπος που διαχειριζεται ο καθε κατασκευαστης την γειωση ειναι και ο βασικοτερος λογος που διαφοροι οταν συνδεουν το λαπιτοπ σε καποιον ενισχυτη εχουν διαφορους βομβους .... (Διότι ο ενισχυτής και το λάπτοπ είναι ήδη γειωμένα Σάκη φίλε μου από τα καλώδια τροφοδοσίας τους... κατά συνέπεια ενώνοντας τις γειώσεις τους μέσω του καλωδίου ήχου, ναι, δημιουργείται βρόχος γείωσης... Μόνο που εδώ φίλε Σακούλη, το DVD είναι ενωμένο μόνο με μια TV που ούτε αυτή ούτε το DVD έχει γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας, Σακούλη φίλε μου...)

σε ποσοστο 99% και στα περισσοτερα dvd της αγορας αν βαλεις επανω τους ενα δικιμαστικο κατσαβιδακι το πιθανοτερο ειναι οτι αυτο θα αναψει λιγο δινωντας σου την εντυπωση οτι υπαρχει καποιας μορφης διαρροη η οποια ειναι πλασματικη και επαγωγικη και προερχεται απο αυτος τους πυκνωτες ασφαλειας (επαγωγική από πυκνωτές... μάλιστα... αν ήταν από πηνία θάταν χωρητική... και το κατσαβίδι ανάβει δηλαδή ενώ το σασί έχει δυναμικό 0. Έτσι τούρχεται και ανάβει, εεεε; )

Η δε αποψη του Αποστολη ( γεια σου κολλητε !!! ) δεν εχει καμμια λογικη αποψη διοτι δυο μικροτεροι πυκνωτες σε σειρα εχουν ακριβως την ιδια λογικη με εναν μεγαλυτερο κλπ κλπ κλπ (ε, ρε μάθημα ηλεκτρονικών σήμερα! Ώστε δυο πυκνωτές σε σειρά αντιστοιχούν με μεγαλύτερο! Και αν τους ενώσουμε παράλληλα... άσε το μάντεψα, η χωρητικότητα θα πέσει! Άσε που εδώ το κοινό σημείο των πυκνωτών δεν πάει πουθενά... Τι λες ρε φίλε; Καλά ε, μου έδωσες φοβερή ιδέα! όπου έχω διαιρέτες τάσης σε κυκλώματα, θα βγάζω τις δυο αντιστάσεις και θα βάζω μια ισοδύναμη! Τι είπες; Τι θα κάνω τη μεσαία λήψη; Ε θα την αφήσω στον αέρα... πειράζει; )

αυτα απο μενα ... καλη συνεχεια σε ολουςΣακούλη φίλε μου... Διότι για τα DVD και τα παρόμοια, ο κατασκευαστής τους ξέρει ότι δεν θα δουλέψουν σκέτα, αλλά θα συνδεθούν με μια TV, ένα τελικό ενισχυτή ή κάτι άλλο τελοσπάντων που θάναι γειωμένο το ρημάδι... Κι έτσι θα γειωθούν κι αυτά μέσω της θωράκισης του καλωδίου ήχου... Ενώ αν είχε βάλει γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας ο κατασκευαστής φίλε μου Σακούλη, τότε κατά τη σύνδεση της συσκευής με ένα ενισχυτή ή κάτι άλλο γεωμένο τελοσπάντων, τότε θα δημιουργούνταν βρόχος γείωσης Σακούλη φίλε μου... Να γιατί δεν έχει γείωση το καλώδιο τροφοδοσίας του DVD Σακούλη φίλε μου...
Αποστόλη, τι βαθμό να του βάλω με άριστα το 10, μείον 10 ή μείον 10 με τόνο;

Αποστόλης1
01-06-10, 14:01
Τώρα για τον "κολλητό" μου, που μέχρι χθες έβγαζε σπυράκια μόλις με "έβλεπε", εγώ πιστεύω ότι αξίζει μιας ΙΠΠΟΤΡΟΦΙΑΣ.
Ρε κολλητέ τι έπαθες? πολύ flat σε βρίσκω, προσπαθώ να σε ανεβάσω.

sakis
01-06-10, 14:28
κατσε εκει που εισαι φιλλιπε μια χαρα εισαι ...στο εχω ξαναπει

FILMAN
01-06-10, 14:53
Α, είσαι ακόμα ζωντανός! Ευτυχώς! Είχα ανησυχήσει... Για την ταμπακιέρα βέβαια, ούτε λόγος...

sakis
01-06-10, 15:35
ΜΙΑ ΧΑΡΑ .... οπως βλεπεις αγαπητε φιλλιπε με αυτα που γραφεις ουδεις σοβαρος πλεον εχει μεινει να σε ακουει αλλα και κανεις ο οποιος εχει στοιχειωδη αποψη για τα ηλεκτρονικα συμμετεχει σε τετοιου ειδους ποστ .

κατα τα αλλα σε ενα κοινο με μεσο ορο 18 χρονων μπορεις να γραφεις οτι θελεις μια και κανεις δεν μπορει να σε διαψευσει οποτε μεινε εκει που εσυ πιστευεις καλυτερα και κρατα και το "κοινο σου" μαζι γιατι εγω προσωπικα δεν εχω λογο να σχοληθω αλλο μαζι σου

Θεωρω οτι η σταση σου ολη αυτη την εποχη μας εχει κανει τα αρχιδια τσουρεκια και οτι οπως ολοι μας εχουμε την λοξα μας με κατι, η δικια σου προφανως ειναι οτι εγραψα παραπανω δλδ να κανεις τα ποστ των ανθρωπων ανω κατω ....

δεν βρισκω τον λογο να πω αλλα, και αποχωρω να μη σου πω και δια παντος μια και η βαβουρα που προσθετεις στα ποστ των ανθρωπων εχει καταντησει μαλακια και κουραστικη ......

Φυσικα θα μπορουσα να σου πω να πας να γαμηθεις το οποιο και προφανως ειναι και αυτο που περιμενεις να κανω για να με διαγραψουν απο το φορουμ και να μεινεις μονος και να εκπληρωσεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου ...Για την ωρα δεν το εχω κανει αλλα πιστεψε με ο πειρασμος ειναι μεγαλος

το να σου εξηγησω τι εχεις κανει λαθος δεν εχει κανενα νοημα διοτι σε ολα τα ποστ που προσπαθησα να το κανω την επομενη στιγμη πηρες μια φραση η καποια ατελεια που ειχε η αποτυπωση μου και την εκανες θεο για να αποδειξεις τα αναποδεικτα .... (φυσικα αφηνωντας την ουσια των πραγματων διακριτικα στην ακρη)

η διαφορα μας Φιλλιπε ειναι οτι εγω ειμαι τεχνιτης ( καλος η κακος δεν εχει καμμια σημασια ) εσυ απλα εισαι ενας λογοπλαστης με καποιες ανεπαρκεις τεχνικες γνωσεις που μαλλον προς την θεωρια βρισκονται

αυτα απο μενα ...σε χαιρετω

FILMAN
01-06-10, 16:16
ΜΙΑ ΧΑΡΑ .... οπως βλεπεις αγαπητε φιλλιπε με αυτα που γραφεις ουδεις σοβαρος πλεον εχει μεινει να σε ακουει (λάθος, έχει μείνει ο Αποστόλης) αλλα και κανεις ο οποιος εχει στοιχειωδη αποψη για τα ηλεκτρονικα συμμετεχει σε τετοιου ειδους ποστ. (φυσικά. τί να πει; )

κατα τα αλλ σε ενα κοινο με μεσο ορο 18 χρονων (μπα; δεν ήξερα πως τους έχεις συναντήσει όλους προσωπικά!) μπορεις να γραφεις οτι θελεις μια και κανεις δεν μπορει να σε διαψευσει οποτε μεινε εκει που εσυ πιστευεις καλυτερα και κρατα και το "κοινο σου" μαζι γιατι εγω προσωπικα δεν εχω λογο να σχοληθω αλλο μαζι σου (Α, μάλιστα... Ώστε ήρθα εδώ για να αποκτήσω κοινό... Λοιπόν φιλαράκο, εγώ νομίζω ότι εσύ ήρθες εδώ πέρα για να το κάνεις αυτό, και έχεις λυσσάξει που σου τη λέω για τις μπούρδες που ποστάρεις, γιατί σου χαλάω το κοινό σου, αυτό που τόσο καιρό προτού έρθω σου έκανε τεμενάδες για τις φοβερές γνώσεις που νομίζουν και νομίζεις ότι έχεις...)

Θεωρω οτι η σταση σου ολη αυτη την εποχη μας εχει κανει τα αρχιδια τσουρεκια και οτι οπως ολοι μας εχουμε την λοξα μας με κατι η δικια σου προφανως ειναι οτι εγραψα παραπανω δλδ να κανεις τα ποστ των ανθρωπων ανω κατω .... (Μπα τι μας λες; Σε ήξερα κι από χτες και είχα προηγούμενα μαζί σου και βρήκα αυτό τον τρόπο να σου τη σπάσω, εεεε; )

δεν βρισκω τον λογο να πω αλλα, και αποχωρω να μη σου πω και δια παντος μια και η βαβουρα που προσθετεις στα ποστ των ανθρωπων εχει καταντησει μαλακια και κουραστικη ...... (Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα το κάνεις, εφόσον το έχεις ήδη ξαναπεί απεριόριστο αριθμό φορών...)

Φυσικα θα μπορουσα να σου πω να πας να γαμηθεις το οποιο και προφανως ειναι και αυτο που περιμενεις να κανω για να με διαγραψουν απο το φορουμ και να μεινεις μονο και να εκπληρωσεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου ...Για την ωρα δεν το εχω κανει αλλα πιστεψε με ο πειρασμος ειναι μεγαλος (Και γιατί δεν κάνεις μια πρόβα να το πεις στον καθρέφτη; )

το να σου εξηγησω τι εχει κανει λαθος δεν εχει κανενα νοημα (βέβαια... κι εγώ θα δυσκολευόμουνα να εξηγήσω σε κάποιον που λέει ότι 1+1 κάνει 2 ότι κάνει λάθος ο βλάκας, και ότι 1+1 κάνει 3... αυτή είναι η δικιά σου στάση...) διοτι σε ολα τα ποστ που προσπαθησα να το κανω την επομενη στιγμη πηρες μια φραση η καποια ατελεια που ειχε η αποτυπωση μου και την εκανες θεο για να αποδειξεις τα αναποδεικτα.... (Τι είναι τώρα αυτό; παραδέχτηκες ότι είπες ποτέ βλακείες; Εκπλήσσομαι... Αλλά βλέπεις, ήμουνα υποχρεωμένος να σου πω μπράβο ακόμα και για αυτές. Πώς αλλιώς θα ανήκα στο κοινό σου; Πώς αλλιώς θα ένιωθες καλά; )

η διαφορα μας Φιλλιπε ειναι οτι εγω ειμαι τεχνιτης ( καλος η κακος δεν εχει καμμια σημασια ) (δε με νοιάζει τι είσαι, θα μπορούσες να είσαι και χασάπης και εντούτοις να ξέρεις καλά ηλεκτρονικά... ούτε το ότι είσαι τεχνίτης σημαίνει ότι ξέρεις ηλεκτρονικά, διότι αποδεδειγμένα δεν ξέρεις) εσυ απλα εισαι ενας λογοπλαστης με καποιες ανεπαρκεις τεχνικες γνωσεις που μαλλον προς την θεωρια βρισκονται (τι να κάνουμε φίλε μου... θα ήμουνα ευτυχής αν κάθε φορά μου έλεγες πού κάνω λάθος και διόρθωνες τις λάθος απόψεις μου, αυτές που ασφαλώς προέρχονται απλώς από ανεπαρκές διάβασμα ηλεκτρονικών βιβλίων... Διότι εγώ ποτέ δεν έχω ασχοληθεί πρακτικά. Τι φαντάζεσαι, ότι ξέρω να κολλάω; Ότι έχω πιάσει ποτέ τρανζίστορ; Ότι έχω σχεδιάσει ποτέ κύκλωμα; Ή ότι έχω κάνει ποτέ καμιά κατασκευή; Αλλά βέβαια, όταν κοντραριζόμαστε και πιστεύεις ότι κάνω λάθος (ή για να το πω καλύτερα όταν καταλαβαίνεις ότι είπες μπούρδες κι εγώ τα σωστά, αλλά βέβαια δεν κάνει να το παραδεχτείς για να μην πέσεις στα μάτια του κοινού σου), η απόδειξη ότι εσύ ήσουνα σωστός κι εγώ λάθος είναι κάθε, μα κάθε φορά αυτή: "κατσε εκει που εισαι φιλλιπε μια χαρα εισαι ...στο εχω ξαναπει"... Άκρως αποστομωτική και ανεπίδεκτη αμφισβητήσεως...)

αυτα απο μενα ...σε χαιρετωΚι εγώ... Την πρόβα μην ξεχάσεις!

167vasgio
01-06-10, 16:28
:head::head::head::head::head::head::head::help::h ead::help::head::help::cursing: