PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία TOSHIBA



xrhstos1978
21-05-10, 13:57
Καλημέρα παιδιά. Μπαίνω κατευθιαν στο θέμα, άνοιξα μια μπαταρία από Toshiba laptop η οποία ήταν off, ώση ώρα και να την φόρτιζες έλεγε 0%. Και άλλαξα της μπαταρίες εσωτερικά με ακριβώς ίδιες από άλλη μπαταρία η οποία ήταν καλή και φορτισμένη πλήρως. Όταν την έβαλα στο λαπτοπ μου έδηξε πως ήταν αδια! Και ότι φόρτιζε, μετά από κάνα δεκάλεπτο πήγε φουλ, ωραία λέω την αναγνώρισε!!! Τέλος πάντων βγάζω το ρεύμα να δω πόσο θα κρατήσει, αλλά μόλις πήγε 97 % μετά από κάνα 20 λεπτο ξαφνικά έδειξε 0 και έσβησε. Τη μπορεί να φταίει? Δεν είναι περίεργο? Στο άλλο λαπτοπ κρατούσε περίπου 45 λεπτά.

ikaros1978
21-05-10, 20:18
1.κατα την αλλαγη χρειαστηκες να κολλησεις καμμια με κανενα κολλητηρι?(και εγινε καμμια ζημια?)
2.μηπως οι μπαταριες που εβαλες ηταν πολυ μικροτερες σε mAh?
3. μηπως και αυτες ηταν στα τελευταια τους?
Δηλαδη συμπερασματικα το πιο πιθανο που μπορω να φανταστω εφοσον λες φιλε μου οτι στην πρωτη περιπτωση κραταγε 45 και τωρα 20 λεπτα ειναι οτι οι μπαταριες ειναι και αυτες πολυ κοντα στον θανατο η πολυ μικροτερες σε mAh

xrhstos1978
21-05-10, 20:51
Όχι φίλε μου, κολλητήρι εβαλα μόνο για να κολλήσω τα 4 καλωδιακια στην πλακέτα. Όσο για της μπαταριες αυτες που έβαλα είναι μεγαλύτερες από της παλιές και έβγαζαν 45 περίπου λεπτά σε φουλ επιδόσεις!!! Με core 2 duo, ενώ ο Toshiba έχει centrino duo με τρομερά λιγότερη κατανάλωση.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι της έβαλα φορτισμένες και της είδε το pc εντελώς αδιες, και μετά από 10 λεπτά έδηξε ότι φόρτισαν!!

Αποστόλης1
21-05-10, 21:02
ίσως υπάρχει διαρροή

xrhstos1978
21-05-10, 21:22
Διαρροή από πού? Λέω τώρα εγώ, μήπως θα έπρεπε να την βάλω πραγματικά αδεια και να φορτίσει επάνω σε αυτό το λαπτοπ? Μου κάνει εντύπωση που την είδε αδεια όταν την έβαλα και στα 10 περιπου λεπτά την έδηξε γεμάτη. Μήπως όταν πάει στο 97% που ήταν όταν την έβαλα την βλέπει άδεια?

Αποστόλης1
21-05-10, 21:31
για διαρροή εννοώ εσωτερικά στο λάπτοπ και ίσως γιαυτό σου έφαγε τις δικές του. κάνε μερικές προσπάθειες πάλι, δεν πιστεύω να μπέρδεψες καμιά παλιά!!

xrhstos1978
21-05-10, 21:52
Όχι είχαν την ιδία συνδεσμολογία ακριβώς, το πλακετακι άλλαξα και της έβαλα μέσα. Όσο για το πώς χάλασαν οι παλιές είχε σπασμένη οθόνη και ήταν παρατημένο κάνα 5 μηνώ

Αποστόλης1
22-05-10, 14:06
άρα είναι πιθανό να έχει και άλλο πρόβλημα. Για να σου φύγει η απορία ξαναδοκίμασε, βάλε και τις "παλιές" στο άλλο

xrhstos1978
22-05-10, 14:18
Τελικά την άφησα να αδειαση!!! Μου έδηξε 7 % και έσβησε το λαπτοπ. Την άνοιξα και ένωσα ένα σκληρό δίσκο εδώ και 10 λεπτά και δουλεύει! Μετραω τάση 10,8 volt. Θα την ξεφορτίσω και μετά θα την βάλω στο λαπτοπ να φόρτιση μήπως και η eprom έχει κρατήσει ότι είναι άδεια! Από την παλιά ήταν κατεστραμμένα 2 κύτταρα.
Δες και αυτό!

http://getabest.com/battery-eeprom-works-download-new-23936.html

xrhstos1978
23-05-10, 19:35
Λοιπόν, η μπαταρία κραταει 1 ώρα με την επιλογή υψηλες επιδόσεις, μόλις πάει 96% ξαφνικά αλλάζει και δείχνει 7%!!! Και σβήνει. Την άνοιξα και την μέτρησα με το πολυμετρο και δείχνει 10,8 volt, σύνδεσα έναν εξωτερικό δίσκο και δούλεψε για 2 ώρες!!! Παντός και στην φόρτιση το ίδιο μου κάνει, φορτίζει μέχρι 7% και μετά πάει φουλ! Καμιά ιδέα?:blink:

βασιλης σαμος
28-05-10, 11:11
φιλε πρεπει να σου πω οτι οταν μετρας της μπαταριες θα πρεπει να ειναι με φορτιο να ειναι καπου σεινδεδεμενες

xrhstos1978
28-05-10, 11:51
Ναι, αφού άδειασαν και έσβησε το λαπτοπ της ένωσα ένα δίσκο εξωτερικό και της μέτρησα και έβγαζαν 10,8 βολτ. Ο δίσκος δούλεψε για 2 ώρες περίπου!!!