PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκριτής τάσης (?)



kplgr
23-05-10, 16:13
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να δω εάν μπορώ να υλοποιήσω ένα κύκλωμα, ως εξής:

Θέλω να δέχεται δυό εισόδους (τάσης), και εάν η διαφορά τάσης μεταξύ τους
υπερβαίνει κάποιο ποσοστό ή έστώ κάποια σταθερή τιμή τάσης (αν και προτιμώ
την πρώτη εκδοχή), θέλω σε μία έξοδο να εμφανίζεται κάποιο σήμα (πχ +5V
αν η διαφορά είναι μεγαλύτερη από το "όριο" ή 0V σε αντίθετη περίπτωση).

Υποθέτω ότι θα χρειαστώ κάτι σε τελετστικό ή συγκριτή τάσης, αλλά από
κει και πέρα έχω ψιλοπελαγώσει.

Μάλλον η εκδοχή με το ποσοστό είναι η πιο δύσκολη/πολύπλοκη, καθώς
δεν θα είναι πάντα κάποια συγκεκριμένη από τις δύο εισόδους σε
υψηλότερη στάθμη, άρα θέλω το σήμα στην έξοδο να εμφανίζεται όταν
ουσιαστικά η απόλυτη ποσοστιαία (%) διαφορά τάσης υπερβαίνει το όριο..

Τέλος πάντων, μη σας μπερδεύω άλλο! Για πείτε ρε παιδιά, καμιά ιδέα?



ΥΓ. Μπορώ πάντα να κάνω την δουλειά αυτή με έναν μικροελεγκτή, οπότε
εαν νομίζετε ότι το κύκλωμα θα είναι πολύ σύνθετο απλά πείτε το :001_cool:

GeorgeVita
23-05-10, 17:42
Γειά σου Κώστα,
στο παρακάτω παράδειγμα κυκλώματος συγκριτή, η έξοδος θα 'ενεργοποιηθεί' με LOW όταν η τάση στη μή αναστρέφουσα είσοδο (pin 3) γίνει μεγαλύτερη της τάσης που υπάρχει στην αναστρέφουσα είσοδο (pin 2).

Με το LM393 έχουμε: OUT (pin 1) = LOW όταν Vpin3 > Vpin2

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/comparator.jpg

Χρησιμοποιώντας 'δείγμα' των τάσεων κάνουμε σύγκριση σε ποσοστά των τάσεων (με διαιρέτη από αντιστάσεις). Οταν τα 'δείγματα' έχουν ίση διαίρεση, συγκρίνουμε ίσες τάσεις.

Η αναστρέφουσα είσοδος του συγκριτή (pin 2) έχει ρυθμιστεί στο 50% της εισόδου V2 με τις δύο αντιστάσεις 10ΚΩ.
Η μη αναστρέφουσα είσοδος του συγκριτή (pin 3) ρυθμίζεται για τάση από 50% έως 100% της εισόδου V1 με το τρίμερ 10ΚΩ και την αντίσταση 10ΚΩ. Οταν το τρίμερ έχει αντίσταση 10ΚΩ η ρύθμιση είναι στο 50%.
(σημ. το πραγματικό κύκλωμα θα έχει και άλλες αντιστάσεις για προστασία της εισόδου του συγκριτή, εδώ απλά περιγράφω μια ιδέα)

Ας υποθέσουμε ότι το τρίμερ ρυθμίστηκε σε τιμή 5ΚΩ. Η τάση στο pin 3 θα είναι το 67% της τάσης V1.

Εστω V2=5V τότε Vpin2=2.5V
αν V1=3.7V η Vpin3=2.48V (3.7V x 0.67) άρα δεν έχουμε έξοδο
όταν V1=3.8V η Vpin3=2.55V (3.8V x 0.67) και έχουμε έξοδο LOW

Το κύκλωμα θα δίνει έξοδο (LOW στο pin 1) όσο το 50% της V2 είναι μικρότερο από το 67% της V1 (δηλαδή όσο V2 < 134% V1).

Με ανάλογη σκέψη, αντιστρέφουμε τις εισόδους για να έχουμε 'έξοδο' σε τιμές V2 > V1 και με λογική OR στις δύο εξόδους επιτυγχάνουμε αποτέλεσμα +/- όριο.

Φιλικά,
Γιώργος

kplgr
24-05-10, 11:59
Γιώργο, δε ξέρω αν το είχες έτοιμο το διάγραμμα ή εαν το έφτιαξες τώρα,
αλλά όπως και να έχει respect! Σ'ευχαριστώ πολύ, πιο πολύ όχι για το
σχέδιο, αλλά για την εξήγηση!

:ok::ok::ok:

FILMAN
24-05-10, 12:48
Γιώργο, μια και το LM393 έχει εξόδους ανοιχτού συλλέκτη, στον αχρησιμοποίητο συγκριτή δεν πρέπει να ενώσεις την έξοδο με μια από τις εισόδους ώστε η είσοδος αυτή να μη βρεθεί στην 3η κατάσταση. Είναι καλύτερο να ενώσεις τη μια είσοδο στη γείωση και την άλλη στην τάση τροφοδοσίας (ή εν πάσει περιπτώσει σε μια οποιαδήποτε άλλη τάση στο κύκλωμα). Δηλ. το πιν 6 να συνδεθεί στην τάση τροφοδοσίας και το πιν 7 να μείνει ασύνδετο.

GeorgeVita
24-05-10, 12:59
Γιώργο, δε ξέρω αν το είχες έτοιμο το διάγραμμα ή εαν το έφτιαξες τώρα, αλλά όπως και να έχει respect! Σ'ευχαριστώ πολύ, πιο πολύ όχι για το σχέδιο, αλλά για την εξήγηση! :ok::ok::ok:
Το αρχικό σχέδιο το έφτιαξα για το θέμα έλεγχος τάσης μπαταρίας (http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50454) όπου εννοείται το δοκίμασα! Σε κάθε περίπτωση όμως είναι για να δείξω την ιδέα μου και όχι για τελική χρήση. Στη δική σου περίπτωση έκανα αλλαγές σε επίπεδο jpg ( ! ) και πρόσθεσα τους νέους υπολογισμούς.


...το πιν 6 να συνδεθεί στην τάση τροφοδοσίας και το πιν 7 να μείνει ασύνδετο.
Eχεις δίκιο, έκανα τη διόρθωση, ευχαριστώ!

edit: εντός θέματος

...
Θέλω να δέχεται δυό εισόδους (τάσης), και εάν η διαφορά τάσης μεταξύ τους
υπερβαίνει κάποιο ποσοστό ... άρα θέλω το σήμα στην έξοδο να εμφανίζεται όταν ουσιαστικά η απόλυτη ποσοστιαία (%) διαφορά τάσης υπερβαίνει το όριο.
Εφόσον η έξοδος του LM393 είναι ανοικτού συλλέκτη, μπορείς παραλληλίσεις τις δύο εξόδους και να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα από ένα 8πόδαρο ολοκληρωμένο. Ο ένας τελεστικός θα ελέγχει το +% και ο άλλος το -%. Θα φτιάξεις έτσι έξοδο για 'εντός ορίων' ή 'εκτός ορίων'.

Φιλικά,
Γιώργος

FILMAN
24-05-10, 13:04
Γιώργο, είσαι πράγματι από τους λίγους εδώ μέσα που δεν πνίγονται σε μια κουταλιά νερό προσπαθώντας να σχεδιάσουν ένα απλό κυκλωματάκι!

Splinter
22-06-10, 16:25
Ωραίος ο GeorgeVita συμφωνώ

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι αν έχεις όρεξη να διαβάσεις..
Ψάξε για Shmitt Trigger είναι αυτό που χρειάζεσαι. Για την έξοδο του τελεστικού να θυμάσαι ότι αν δεν κάνεις σύγκριση με κάτι σταθερό π.χ. συγκεκριμένη τάση ή 0V το ποσοστό θα ψιλόαλλάζει ανάλογα τις τάσεις που συγκρίνεις.
Πληροφορίες για Shmitt Trigger από Wikipedia είναι αρκετά καλές και υπάρχουν πληροφορίες και στα datasheet των τελεστικών.