PDA

Επιστροφή στο Forum : πολυδιακοπτης με relay?



4101golden
23-05-10, 16:57
Καλο απογευμα θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορο να φτιαξω μια κατασκευη με 15 relay kai 15 buttons ετσι οστε πατοντας το αναλογο button
να ενεργοποιητε το αντιστιχο relay και να απενεργοποιητε καποιο αλλο απο προιγουμενο πατιμα (αν υπαρχει και κατι ετοιμο δεν με χαλαει φισικα)

ευχαριστο

FILMAN
24-05-10, 10:33
Φυσικά και μπορείς.

GR_KYROS
24-05-10, 18:53
Μάνο τι ακριβώς θες να κάνεις ?

Και μην παρεξηγείς τον Φίλιππο, είναι ο χωρατατζής του forum :lool::lool::lool:

furtune
24-05-10, 19:32
Σαν κατασκευη ειναι πολυ απλη στην ουσια αμα εχεις τα ρελε και τους διακοπτες το μονο που σου μενει ειναι να συνδεεις τα καλωδια.Θελω και εγω να κανω κατι τετοιο για να φτιαξω με αλλη μορφη τον προγραμμερ της ηλεκτρικης κουζινας μου (αυτο που ρυθμιζει τις αντιστασεις πανω-κατω) διοτι δεν μπορω να βρω το ιδιο προγραμμερ.Εμενα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω ρελε που να αντεχουν σε θερμοκρασιες πανω απο 50 βαθμους.

4101golden
24-05-10, 20:01
θελω να κανω ενα κερματοδεκτη να ειναι συνδεμενος σε πολες διαφορετικες συσκευες αλλα μια και μονο μια να ειναι συνδεμενη στην καθε ρυψη κερματος

ευχαριστω

mariosm
24-05-10, 20:18
Αυτο το εχω κανει πολυ ευκολα με χρηση ομως μικροεπεξεργαστη για χρονοχρεωση σε τεσσερα playstation ταυτοχρονα.
Φυσικα μπορει να γινει και για δεκαπεντε.
Χωρις μικροεπεξεργαστη ομως το βλεπω πολυ δυσκολο να γινει και λιγοτερο αξιοπιστο.

klik
24-05-10, 20:21
Σαν κατασκευη ειναι πολυ απλη στην ουσια αμα εχεις τα ρελε και τους διακοπτες το μονο που σου μενει ειναι να συνδεεις τα καλωδια.Θελω και εγω να κανω κατι τετοιο για να φτιαξω με αλλη μορφη τον προγραμμερ της ηλεκτρικης κουζινας μου (αυτο που ρυθμιζει τις αντιστασεις πανω-κατω) διοτι δεν μπορω να βρω το ιδιο προγραμμερ.Εμενα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω ρελε που να αντεχουν σε θερμοκρασιες πανω απο 50 βαθμους.

Υπάρχουν και triac, solid state reles, κλπ.

klik
24-05-10, 20:26
θελω να κανω ενα κερματοδεκτη να ειναι συνδεμενος σε πολες διαφορετικες συσκευες αλλα μια και μονο μια να ειναι συνδεμενη στην καθε ρυψη κερματος

ευχαριστω

αν έχεις 15 buttons δυο επαφών το καθένα, μπορείς να τους βάλεις στην μία επαφή μια αντίσταση 1ΚΩ (στο καθένα) και την άλλη επαφή να τη χρησιμοποιήσεις για να στέλνεις το σήμα απο τον κερματοδέκτη στην επιθυμιτή συσκευή.

Θα έχεις έναν συγκριτή που θα μετράει την αντίσταση (τάση) στην άλλη γραμμή των μπουτών και αν έχει πάνω απο δυο μπουτόν πατημένα, δεν θα δέχετε το κέρμα και δεν θα επιτρέπει την εντολή απο την άλλη επαφή να παει στο μηχάνημα.

Φυσικά γίνεται και με μικροελενκτή ή με πύλες (όχι του ανεξήγητου).

GR_KYROS
24-05-10, 20:27
μήπως να έβαζες περιστροφικό διακόπτη πολλών θέσεων :confused1:
θα βοηθούσε ένα σχέδιο....

4101golden
24-05-10, 20:44
Σασ ευχαριστω ολους ,τον περιστροφικο τον σκευτικα και εγω αλλα ηθελα κατι ποιο hi tech αλλα δεν νομιζω να καταφερω χορισ καποιο σχεδιο:saad::saad:

navar
24-05-10, 20:53
εκεί κάτω στο ηράκλειο έχετε έναν πολύ αξιόλογο τύπο που ασχολείται με κερματοδέκτες και arcade καλούδια .. έχει πολύ ωραίες κατασκευές και σχετικά οικονομικές. συνεργάζομαι μαζί του και ψωνίζω πράγματα . αν θέλεις πληροφορίες pm στείλε μου. ( μην γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση !!!)

FILMAN
25-05-10, 12:13
Οι περιστροφικοί διακόπτες είναι 12 και όχι 15 θέσεων

Σίγουρα γίνεται με μικροελεγκτή

Σίγουρα γίνεται περισσότερο (και όχι λιγότερο) αξιόπιστα με κλασσικά ψηφιακά (π.χ. 2 κωδικοποιητές προτεραιότητος (π.χ. 4532), ένα 4πλό latch (π.χ. 4076), ένας αποκωδικοποιητής από 4 σε 16 γραμμές (π.χ. 4514) και μια βαθμίδα οδήγησης ρελέ (π.χ. ένα ULN2004 και ένα ULN2804, 7+8=15)

Σίγουρα γίνεται και με αναλογικά, π.χ. πολλαπλός διαρέτης τάσης και 2 LM3914

Σίγουρα γίνεται και με πιο ηλεκτρομηχανική λογική (το Ελέκτορ είχε δημοσιεύσει ένα ανάλογο σχέδιο)

Κύρο GRανάζη, πού το είδες το αστείο;

rep
25-05-10, 12:23
με ενα επεξεργαστη γινεται πανευκολα atmel 8515 γιατι θελει σχεδον ολες τις πορτες.αρκει να ξερει ο φιλος απο επεξεργαστες.

GR_KYROS
25-05-10, 12:58
Υπάρχουν διακόπτες περιστροφικοί με όσα positions θες (για όσους δεν το ξέρουν)
http://viewitem.eim.ebay.gr/_Make_Before_Break_Rotary_Switch_1_pole_23_posSet_ of_2/310211169376/item




Συγγνώμη φίλιππε αλλά έχω μπερδευτεί (και όχι μόνο εγώ) δεν ξέρω πότε μιλάς αστεία, και πότε μιλάς σοβαρά.

FILMAN
25-05-10, 13:09
Υπάρχουν διακόπτες περιστροφικοί με όσα positions θες (για όσους δεν το ξέρουν)



Συγγνώμη φίλιππε αλλά έχω μπερδευτεί (και όχι μόνο εγώ) δεν ξέρω πότε μιλάς αστεία, και πότε μιλάς σοβαρά.
Οι διακόπτες που έδειξες στην προηγούμενη φωτο όμως είναι 12 θέσεων. Αυτοί εδώ δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεθούν και αν θα ειναι προσιτοί από οικονομική άποψη.