Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : υπάρχει 5v regulator με είσοδο 5v;



acmilangr
24-05-10, 23:12
έχω εναν microελενκτή ATMEGA 328 PU ο οποίος θέλει τάση 5v.

το τροφοτικό μου έχει έξοδο 5v.
είναι ασφαλές αν το συνδέσω κατευθείαν η θα πρέπει να βάλω κάποιον regulator ανάμεσα;

mariosm
24-05-10, 23:15
Μπορεις να το συνδεσεις κατ'ευθειαν. Ο σταθεροποιητης στην περιπτωση αυτη ειναι αχρηστος.

Αποστόλης1
25-05-10, 00:06
εξαρτάτε τι τροφοδοτικό είναι, μέτρησες πόσο βγάζει?

navar
25-05-10, 00:34
βάλε ένα lm7805 και φτηνό είναι και εύκολο στην συνδεσμολογία ( μέχρι και εγω το ξέρω αυτό το ανταλλακτικό )

Radiometer
25-05-10, 00:41
βάλε ένα lm7805 και φτηνό είναι και εύκολο στην συνδεσμολογία ( μέχρι και εγω το ξέρω αυτό το ανταλλακτικό )

ναι αλλά άμα δόσεις 5v στην είσοδο του lm7805 δεν κάνεις δουλειά

To specify an output voltage. substitute voltage value for "XX." A common ground is required between the input and the
Output voltage. The input voltage must remain typically 2.0V above the output voltage even during the low point on the input
ripple voltage.

mariosm
25-05-10, 00:42
Κωνσταντινε το lm7805 δεν δουλευει με εισοδο 5V. Θελει τουλαχιστον 7V στην εισοδο.

navar
25-05-10, 00:52
Κωνσταντινε το lm7805 δεν δουλευει με εισοδο 5V. Θελει τουλαχιστον 7V στην εισοδο.


αφού χρησιμοποιεί τροφοδοτικο PC ας πάρει τα 12v και με μία αντιστασουλα θα δώσει τα ~7v που χρειάζεται το lm7805 !!! μου φενεται πολυ καλύτερο αυτο σαν ιδέα απο το να πάρει κατευθείαν τα 5v απο το psu !!!

dalai
25-05-10, 00:57
αφού χρησιμοποιεί τροφοδοτικο PC ..
απο που το συμπερανες αυτο ?

Radiometer
25-05-10, 00:58
αφού χρησιμοποιεί τροφοδοτικο PC ας πάρει τα 12v


navar που ακριβός λέει ότι χρησιμοποιεί τροφοδοτικο από PC :confused1::confused1::confused1:

mariosm
25-05-10, 01:02
Κωνσταντινε δεν χρειαζεται ....αντιστασουλα για τα 12V γιατι το 7805 μπορει να δεχτει μεχρι 35V στην εισοδο του.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω (και δεν μου το εξηγει κανενας) ειναι γιατι ειναι παραλογο να παρει καποιος κατευθειαν πανω απο το τροφοδοτικο 5V. Δηλαδη με 7805 ειναι ποιο ασφαλες; Αν το τροφοδοτικο δεν ηταν ασφαλες τοτε καθε εβδομαδα θα επρεπε να αλλαζεις motherboard στον υπολογιστη σου.

chip
25-05-10, 19:58
Το τροφοδοτικό που αναφέρεσαι λογικά είναι παλμοτροφοδοτικό (αν είναι από PC είναι σίγουρα παλμοτροφοδοτικό) και συνεπώς είναι πιθανόν να έχει θόρυβο πράγμα που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα θορύβου στον ADC αν τον χρησιμοποιείς.
Η σταθεροποίηση των τροφοδοτικών των PC δεν είναι ιδιαίτερα καλή και το ξέρουν αυτό οι κατασκευαστές και το λαβαίνουν υπόψην πράγμα το οποίο οφείλεται στο οτι η σταθεροποίηση βγαίνει από feedback που χρησιμοποιεί μέσο όρο των τάσεων που βγάζει το τροφοδοτικό. Επίσης ένα τροφοδοτικό για PC έχει φτιαχθεί για να τροφοδοτεί PC και όχι ένα μικροελεγκτή που τραβάει ελάχιστα mA μόνο από τα 5V. Ακόμα ένα μεγάλο μέρος των τάσεων που χρησιμοποιεί το PC παράγεται από το τροφοδοτικό της μητρικής το οποίο έχει σχεδιαστεί για να δέχεται στην είσοδό τους τις τάσεις που δίνει ένα τυπικό τροφοδοτικό PC.
Για τους παραπάνω λόγους συχνά θα δεις πάνω στις μητρικές, στις κάρτες και σε DVD και σκληρούς δίσκους σταθεροποιητές 78L05 ή αντίστοιχους ποιο σύγχρονους.

acmilangr
25-05-10, 21:39
έχω αυτο

http://gr.mouser.com/Search/ProductDetail.aspx?R=SP-240-5virtualkey63430000virtualkey709-SP240-5

θα ειμαι οκ;
οσο για το lm7805 δεν λειτουργεί γιατί θέλει πάνω απο 7v.

mariosm
25-05-10, 21:42
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!

acmilangr
25-05-10, 21:44
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!

επομένως το συνδέω κατευθείαν στις εισόδους του μΕ. οκ;

mariosm
25-05-10, 21:56
Προφανως οχι στις εισοδους. Φανταζομαι να εννοεις τα Vcc και GND του επεξεργαστη σου.

TSAKALI
25-05-10, 22:05
Φιλε Θωμα , μην ξεχασεις να βαλεις εναν πυκνωτη 100nf αναμεσα στο VCC
και στο GND του ATMEL..
εχω συνδεσει 100αδες AVR κατευθειαν σε τροφοδοτικο PC χωρις προβλημα..

moutoulos
25-05-10, 22:29
Επίσης ..., Θωμά πολύ σημαντικό:
Μην ξεχάσεις να βάλεις και μια ασφάλεια σε σειρά με το +, 500mA και μεγάλη είναι.

Το τροφοδοτικό που επισύναψες κάνει σαν τάση, αλλά είναι πάρα μα πάρα υπερβολικό
το ρεύμα που μπορεί να δώσει (45Α). Οχι οτι μας ενοχλεί, απλά μην βραχυκυκλώσει
κάπου στο κυκλωματάκι σου ...

greekwow
25-05-10, 22:49
να είστε καλά για τις συμβουλές.

το τροφοδοτικό μπορεί να έχει "υπερβολικα" πολλά amper αλλα θα ανάψει 2000+ led...

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο περι faran στουε πυκνωτές; τι ακριβως δηλώνει; και πως υπολογίζουμε τι επιλέγουμε; με απλά λόγια αν γίνεται, γενικά ενα μικρό wiki απο εσας περι πυκνωτών

ευχαριστώ

navar
25-05-10, 23:01
το τροφοδοτικό μπορεί να έχει "υπερβολικα" πολλά amper αλλα θα ανάψει 2000+ led...


να φανταστώ οτι μόλις το ενεργοποιήσεις θα δούμε και εικόνες απο δορυφόρο ??? με το φωτισμένο οικοδομικό τετράγωνο ???

GeorgeVita
25-05-10, 23:08
επομένως το συνδέω κατευθείαν στις εισόδους του μΕ. οκ;


το τροφοδοτικό μπορεί να έχει "υπερβολικα" πολλά amper αλλα θα ανάψει 2000+ led...

Σε ποιον Θωμά να πρωτο-απαντήσω;
Η καλύτερη πηγή τροφοδοσίας 5V για δοκιμές με μControllers είναι η θύρα USB με την προϋπόθεση ότι έχεις βάλει μια ασφάλεια 315mA σε σειρά με το +5V.

Για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής με μController δοκιμάζουμε τη λογική του κυκλώματος σε μικρά φορτία (led με οδήγηση 2-3mA) και μετά προχωράμε στη σχεδίαση ισχύος.

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τα χψζ amperes από το ίδιο τροφοδοτικό θα υπάρχει θόρυβος που θα 'μπερδεύει' το μController.

Φιλικά,
Γιώργος

greekwow
25-05-10, 23:27
Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τα χψζ amperes από το ίδιο τροφοδοτικό θα υπάρχει θόρυβος που θα 'μπερδεύει' το μController.

Φιλικά,
Γιώργος



και τι προτείνεις;

GeorgeVita
25-05-10, 23:56
... σχεδόν ότι γράφω στο post#20 (http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=369250#post369250)
Ανάπτυξη και δοκιμή σε μικρό τροφοδοτικό με μικρό φορτίο. Καταλήγεις στο τελικό κύκλωμα οδήγησης (drivers, κλπ), τα δοκιμάζεις με ανεξάρτητα τροφοδοτικά (κοινή γείωση). Μετράς ripple και άλλους θορύβους λόγω σάρωσης-οδήγησης εξόδων και αποφασίζεις για το τελικό τροφοδοτικό. Πιθανή λύση η μικρότερη τάση τροφοδοσίας στο μC (ίσως 3.6V) αλλά με συμβατά drivers.

Σημείωσε ότι ΔΕΝ γνωρίζω λεπτομέρειες για AVR (τροφοδοσία, reset, BOD και βελτίωση αξιοπιστίας).

Φιλικά,
Γιώργος

mariosm
26-05-10, 00:15
Θωμα βλεπω οτι θελεις να κανεις μια απλη κατασκευη και πας να μπλεξεις ασχημα.
Αν θελεις να με ακουσεις συνδεσε κατ'ευθειαν τον επεξεργαστη σου στο τροφοδοτικο σου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Εχω κανει δεκαδες εφαρμογες με τετοια τροφοδοτικα χωρις κανενα προβλημα.
Κανε και BOD disable στα fusebits και θα εισαι ....τελειος

Hary Dee
23-07-10, 17:19
Η καλύτερη πηγή τροφοδοσίας 5V για δοκιμές με μControllers είναι η θύρα USB με την προϋπόθεση ότι έχεις βάλει μια ασφάλεια 315mA σε σειρά με το +5V.

Γιώργο γιατί 315μΑ; Δεν εξαρτάται από την εφαρμογή μας;(ερώτηση, έτσι; )
Υπήρχε ένα τόπικ στο οποίο είχε χυθεί αίμα γύρω από την τροφοδότηση συσκευών από usb αλλά δεν το βρίσκω!:crying::crying::crying:
Για να μην πω για το ότι κάνω αναζήτηση με τον όρο "usb" και δεν βρίσκει ΤΙΠΟΤΕ σε όλο το φόρουμ!!!:confused1:

GeorgeVita
23-07-10, 17:55
Γειά σου Χαράλαμπε,
στην περιγραφή σε προηγούμενο post φαίνεται ότι για τις δοκιμές θα χρειαστούν μερικά mA (κάτω από 300mA) και με δεδομένο ότι η θύρα USB δίνει έως 500mA στα 5V προτείνω την ασφάλεια στα 315mA η οποία είναι πολύ διαδεδομένη στα καταστήματα ηλεκτρονικών και έχει αρκετό περιθώριο έως τα 500mA.

Το πρόβλημα με τη θύρα USB είναι ότι αρκετά motherboards έχουν ασφάλεια σε μορφή SMD chip χωρίς επαναφορά (non resettable) και αν καεί θέλει ... κολλητήρι!

Φιλικά,
Γιώργος