PDA

Επιστροφή στο Forum : A380 cocpit



Lykos1986
25-05-10, 02:54
Για όσους λατρεύουν τα αεροπλάνα (ένας από αυτούς είμαι και εγώ)! Η σελίδα περιέχει το πιλοτήριο από το Airbus A380! Απλά απίστευτο… αν και προτιμώ τα πιο κλειστοφοβικά… των μαχητικών!

http://www.gillesvidal.com/blogpano/cockpit1.htm

Stergios_[.gr]
25-05-10, 11:42
Υπέροχο εύρημα!! Πολύ ωραίο Γιάννη!!

Edit μπορείς να κάνεις και μόνος σου, πατώντας το κουμπί "EDIT" και αλλάζοντας τον τίτλο του 1ου μηνύματος.

Lykos1986
25-05-10, 14:40
To Edit το ήξερα! Δεν είχα παρατηρήσει όμως ότι έχει και δεύτερη επιλογή που λέει επεξεργαστής κειμένου!

Πετρος Πετριδης
25-05-10, 20:30
Όμορφο.Βλέπω έχει stick για τον χειρισμό.Ωραίος χώρος εργασίας για τους χειριστές.
Δύο λινκ για το αεροπλάνο που είναι το μεγαλύτερο για μεταφορά επιβατών.
http://en.wikipedia.org/wiki/Airbus_A380
http://www.google.gr/images?hl=el&q=airbus+a+380&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=dwj8S5rYB8mC4Qb26vS_Ag&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CBMQsAQwAA

Radiometer
25-05-10, 23:20
αχ Lykos1986 ξυπνάς αναμνήσεις :001_tt2:

πάρτε και μια ιδέα από ένα cocpit μεταγωγικού Antonov An-225

http://www.airliners.net/photo/Antonov-Design-Bureau/Antonov-An-225-Mriya/1466823/L/&sid=4342a71da3d0360bf91f0ce34882a1b7:lool:

Phatt
25-05-10, 23:25
Τετοια τερατα ειχα δει στο Αφγανισταν.Επισης εντυπωση μου εκαναν και οι τεραστιες και πολυαριθμες ροδες προσγειωσης...

Πετρος Πετριδης
25-05-10, 23:54
αχ Lykos1986 ξυπνάς αναμνήσεις :001_tt2:

πάρτε και μια ιδέα από ένα cocpit μεταγωγικού Antonov An-225

http://www.airliners.net/photo/Antonov-Design-Bureau/Antonov-An-225-Mriya/1466823/L/&sid=4342a71da3d0360bf91f0ce34882a1b7:lool:
Είχα την εντύπωση ότι το ΑΝ-124 Ruslan ήταν το μεγαλύτερο αεροπλάνο στον κόσμο αλλά το 225 έχει αυτήν την θέση.Σε ένα ατύχημα πριν χρόνια ένα Ruslan κουβαλούσε τρία Mig 29 !!!

Radiometer
26-05-10, 00:02
το ΑΝ-124 Ruslan μοιάζει στο 225 είναι το " μικρο αδερφάκι " ας πούμε

Stergios_[.gr]
26-05-10, 01:15
Τετοια τερατα ειχα δει στο Αφγανισταν.Επισης εντυπωση μου εκαναν και οι τεραστιες και πολυαριθμες ροδες προσγειωσης...

Ήσουν Αφγανιστάν?

Lykos1986
26-05-10, 02:13
Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ ρε Phatt! Πότε πήγες και γιατί στο Αφγανιστάν;

Πετρος Πετριδης
26-05-10, 19:57
Ένας συγγενής μου αξιωματικός βρέθηκε εκεί για τρεις μήνες με την ελληνική αποστολή.Όταν γύρισε τον ''ξεθέωσαν'' στις ιατρικές εξετάσεις.
Παρεπιπτόντως έχετε πιλοτήριο μαχητικού?

Πετρος Πετριδης
26-05-10, 20:13
Ένα βίντεο με την αγαπημένη μου αεροπορική τεχνολογία το thrust vectoring.Εντυπωσιακό είναι το πώς το Sukhoi βγαίνει από το flat spin στο 1.50.Θα ήθελα να δω αερομαχία με δύο τέτοια αεροπλάνα.
YouTube- Sukhoi 35 /37 Terminator Vs F-22 Raptor Russ V.s U.S.A

Lykos1986
26-05-10, 21:26
Το Sukhoi όμως δεν κάνει αυτούς τους ελιγμούς λόγο του thrust vectoring αλλά των πτερυγίων Canard στο μπροστινό του αεροσκάφους (διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά το ακροφύσιο του μπορεί να διαμορφώσει μόνο την διατομή του και όχι την κατεύθυνση του). Το F22 από την άλλη χρησιμοποιεί το thrust vectoring για όλους τους ελιγμούς του και το κάνει ελαφρός πιο ευκίνητο για δύο λόγους. Πρώτον γιατί ο έλεγχος γίνεται από την ουρά και όχι από το εμπρόσθιο τμήμα και δεύτερον γιατί ο έλεγχος είναι ενεργός και όχι παθητικός (αλλάζοντας απλά την αεροδυναμική).

Τώρα όσον αφορά την αερομαχία… το Sukhoi θα χάσει… καλός η κακός. Όταν κατασκευάστηκε ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του αλλά το F22 είναι ότι πιο κορυφαίο υπάρχει από τεχνολογικής πλευράς για το παρόν αλλά και το προσεχές μέλλον. Οι Ρώσοι ούτε καν πακέτο αναβάθμισης δεν πρόσφεραν στο δικό τους αεροσκάφος. Οπότε… όσο “κακός” και να είναι ο πιλότος του F22… η τεχνολογία και μόνο θα του δώσει την νίκη.

Τέλος, το Sukhoi μάλλον θα έχανε και από ένα Ευρωπαϊκό Eurofighter. Το μόνο πλεονέκτημα που αυτήν την στιγμή έχει το Ρωσικό αεροσκάφος είναι οι ελιγμοί πολύ κλειστής αερομαχίας. Όμως όταν ένας πιλότος μπαίνει σε αερομαχία τότε εκτός από τον φάκελο πτήσης του δικού του αεροσκάφους γνωρίζει και τον φάκελο πτήσης του εχθρικού αεροσκάφους. Οπότε δεν θα πέσει ποτέ στην παγίδα της τόσο κλειστής αερομαχίας (από άποψη απόστασης αεροσκαφών). Εξάλλου αυτοί οι ελιγμοί είχαν τρομερή επιτυχία όταν ακόμα τα όπλα ήθελαν τέτοιες αποστάσεις για να έχουν 100% επιτυχία. Πλέον όμως μπορούν άνετα να κλειδώσουν από μεγαλύτερες αποστάσεις με αποτέλεσμα να μην μπαίνουν ποτέ σε αερομαχία ή ακόμα και αν μπουν να είναι μακράν ποιο ανοιχτή από ότι της εποχής Sukhoi.

PS: Τουλάχιστον από το F4 Phandom της φωτογραφίας σου δεν θα έχανε με τίποτα! Αλλά άλλη ιστορία και αυτό το αεροπλάνο… σχεδιάστηκε για να μεσουρανεί στις εποχές Βιετνάμ και κάπου εκεί γύρο.

Phatt
26-05-10, 21:50
2007-2008 πηγα παιδια, ειμουν στο Ταγμα Ειδικης Συνθεσης Αφγανισταν, μελος της International Security Assistance Force, σε ειρηνευτικη αποστολη του Ελληνικου Στρατου, σαν μερος των υποχρεωσεων μας προς το ΝΑΤΟ.Να εχετε υπ'οψιν, οτι απο το 2003 εως και αυτην την στιγμη που μιλαμε, υπαρχει μονιμη δυναμη στην Καμπουλ περιπου 120 Ελληνων Στρατιωτικων, που εναλλασονται.Επισης υπαρχει και σκοπιμη δημοσια αποκρυψη και αποσιωπιση αυτης της καταστασης απο την κοινη γνωμη, για πολιτικους προφανεις λογους, την στιγμη που αλλες ευρωπαϊκες χωρες του ΝΑΤΟ εχουν ακομη και τηλεοπτικα καναλια αφιερωμενα στους συμπατριωτες τους που βρισκονται στον πολεμο...Αυτα :001_smile:

xrhstos1978
26-05-10, 21:53
YouTube- A380 Blade Off Test

Πετρος Πετριδης
26-05-10, 22:32
Lykos1986 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28982) το Sukhoi διώχνει την ουρά και τα κάναρντ είναι για να δίνουν ευστάθεια και έλεγχο στην κόμπρα και ίσως και σε άλλες συνθήκες.Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι σε κλειστή (κοντινή) αερομαχία δεν θα ήταν εύκολος αντίπαλος για το F 22 και ίσως το Eurofighter δεν θα είχε καμία τύχη.Πιστεύω ότι οι κλειστές αερομαχίες θα είναι πραγματικότητα όσο υπάρχουν αεροπλάνα.Φυσικά όταν οι Αμερικανοί αντιμετωπίζουν στον αέρα χώρες όπως η Σερβία το Ιράκ και το Αφγανιστάν ούτε λόγος να γίνεται.

Πετρος Πετριδης
27-05-10, 23:28
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/Images/pitch.gif&imgrefurl=http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/pitch.html&h=533&w=709&sz=23&tbnid=PgVKrmq5T41QnM:&tbnh=105&tbnw=140&prev=/images%3Fq%3Dpitch&hl=el&usg=__OQs9Zj56GSm4FccSHxHfi5whjnQ=&ei=nNX-S6qmEsWQ4gb_qaiFDg&sa=X&oi=image_result&resnum=6&ct=image&ved=0CDAQ9QEwBQ
Τα ακροφύσια μεταβάλλουν το pitch sto 3.49
YouTube- Sukhoi Su-35 avion de combat russe

Ακρίτας
27-05-10, 23:56
Ο ελιγμός που κάνει το Su δεν είναι spin. Είναι ελεγχόμενος.
Σε dog fight θα πέσουν δυο αεροπλάνα όταν και οι δυο δεν επιθυμούν πραγματικά να καταρρίψουν τον αντίπαλο ή όταν ξεμείνουν μόνο με το πυροβόλο, πράγμα πολύ δύσκολο.

Stergios_[.gr]
28-05-10, 00:40
πράγμα πολύ δύσκολο.
+1.000!

Οι τελευταίοι πιλότοι με kills κερδισμένα σε dogfights είναι Ισραηλινοί λόγω των νεοτέρων πολέμων..
Οι ΝΑΤΟικοί σε Γιουγκοσλαβία κατερίπταν με πυραύλους εκτός ακτίνας οπτικής επαφής.. Button pushers και τέτοια...

Α, υπάρχουν και Έλληνες, που κατέριψαν ένα τουρκικό F16 (το μοναδικό F16 που έχει πέσει από ξένα πυρά) σε "κατά λάθος" βολή σε εικονική << "αερομαχία" >>, αλλά δεν ήταν εν καιρώ πολέμου, ζητήσαμε συγγνώμη, μπλα-μπλα-μπλα..

Πετρος Πετριδης
29-05-10, 17:28
2007-2008 πηγα παιδια, ειμουν στο Ταγμα Ειδικης Συνθεσης Αφγανισταν, μελος της International Security Assistance Force, σε ειρηνευτικη αποστολη του Ελληνικου Στρατου, σαν μερος των υποχρεωσεων μας προς το ΝΑΤΟ.Να εχετε υπ'οψιν, οτι απο το 2003 εως και αυτην την στιγμη που μιλαμε, υπαρχει μονιμη δυναμη στην Καμπουλ περιπου 120 Ελληνων Στρατιωτικων, που εναλλασονται.Επισης υπαρχει και σκοπιμη δημοσια αποκρυψη και αποσιωπιση αυτης της καταστασης απο την κοινη γνωμη, για πολιτικους προφανεις λογους, την στιγμη που αλλες ευρωπαϊκες χωρες του ΝΑΤΟ εχουν ακομη και τηλεοπτικα καναλια αφιερωμενα στους συμπατριωτες τους που βρισκονται στον πολεμο...Αυτα :001_smile:
Γνώμη μου είναι (κι ας μην μου την ζητήσατε) ότι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται Έλληνες συνεργαζόμενοι με δυνάμεις κατοχής (Αμερικανούς και Βρετανούς) μίας χώρας.Οι Άραβες αλλά και οι μουσουλμανικές χώρες της Μέσης Ανατολής είναι φιλικά προσκέιμενοι προς την χώρα μας κι αυτό αν χαθεί θα είναι απώλεια για την γεωστρατηγική επιρροή της χώρας μας.Αλήθεια ποιός είναι υπερήφανος που Έλληνες στρατιωτικοί είναι μέρος των κατοχικών δυνάμεων ώστε να το διαλαλεί κι από πάνω?

Phatt
29-05-10, 18:27
Συγχωρεστε με που θα βγω εκτος θεματος 1 λεπτο.
Εγω αγαπητε, ειμαι πατριωτης.Για να μην παρεξηγηθω, οχι υπερ-πατριωτης, ουτε εθνικιστης, τα εχω πει αυτα αλλου παλαιοτερα.Οσο και αν εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους για το συντηρητικο τροπο σκεψης μου, εδω συμφωνω παρα πολυ με ανθρωπους που σκεφτονται εντελως αντιθετα απο εμενα.Χρειαστηκε να παω εκει, σαν μερος μιας ομαδας στρατου κατοχης, που βεβαια αν θελετε, το μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου της χωρας που βρισκομασταν, μας ηθελε, γιατι οπως και να το κανουμε, οι ταλιμπαν ειχαν μια φρικτη δικτατορια.Οπως και να'χει, οι αμερικανοι δεν βρεθηκαν εκει ως ελευθερωτες με το αζημιωτο, ειναι γνωστα σε ολους μας αυτα.Το θεμα ειναι, τι δουλεια εχω εγω, ως Ελλην, χωρις κανενα ηθικο και ιδεολογικο υποβαθρο, σε ενα μερος απο το οποιο οποια και αν ειναι η πολιτικη η πολεμικη του εκβαση δεν εχω καμια επιρροη συμφερωντων, μελος μιας συμμαχιας της οποιας οι αμερικανοι κανουν καταχρηση...
Σκεφτειτε, πως μπορει να νιωσει ενας Ελληνας, οταν ερθει στην δυσκολη αυτη θεση, να εμπλακει μαχομενος, για να αμυνθει υπερ της ζωης του και της περιουσιας της πατριδας του, σε ενα μερος που πρακτικα δεν εχει λογο να βρισκεται, αν θελετε πιο λαϊκα δεν εχει δουλεια εκει, δεν τον ενδιαφερει η οποια εκβαση της καταστασης...Λυπηθηκα πολυ, αλλα δυστηχως, εγω για αλλα πραγματα εχω Ορκιστει να υπηρετω και να θυσιαστω εαν χρειαστει.

Πετρος Πετριδης
29-05-10, 22:35
Συγχωρεστε με που θα βγω εκτος θεματος 1 λεπτο.
Εγω αγαπητε, ειμαι πατριωτης.Για να μην παρεξηγηθω, οχι υπερ-πατριωτης, ουτε εθνικιστης, τα εχω πει αυτα αλλου παλαιοτερα.Οσο και αν εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους για το συντηρητικο τροπο σκεψης μου, εδω συμφωνω παρα πολυ με ανθρωπους που σκεφτονται εντελως αντιθετα απο εμενα.Χρειαστηκε να παω εκει, σαν μερος μιας ομαδας στρατου κατοχης, που βεβαια αν θελετε, το μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου της χωρας που βρισκομασταν, μας ηθελε, γιατι οπως και να το κανουμε, οι ταλιμπαν ειχαν μια φρικτη δικτατορια.Οπως και να'χει, οι αμερικανοι δεν βρεθηκαν εκει ως ελευθερωτες με το αζημιωτο, ειναι γνωστα σε ολους μας αυτα.Το θεμα ειναι, τι δουλεια εχω εγω, ως Ελλην, χωρις κανενα ηθικο και ιδεολογικο υποβαθρο, σε ενα μερος απο το οποιο οποια και αν ειναι η πολιτικη η πολεμικη του εκβαση δεν εχω καμια επιρροη συμφερωντων, μελος μιας συμμαχιας της οποιας οι αμερικανοι κανουν καταχρηση...
Σκεφτειτε, πως μπορει να νιωσει ενας Ελληνας, οταν ερθει στην δυσκολη αυτη θεση, να εμπλακει μαχομενος, για να αμυνθει υπερ της ζωης του και της περιουσιας της πατριδας του, σε ενα μερος που πρακτικα δεν εχει λογο να βρισκεται, αν θελετε πιο λαϊκα δεν εχει δουλεια εκει, δεν τον ενδιαφερει η οποια εκβαση της καταστασης...Λυπηθηκα πολυ, αλλα δυστηχως, εγω για αλλα πραγματα εχω Ορκιστει να υπηρετω και να θυσιαστω εαν χρειαστει.
Προσπαθούσα να καταλάβω γιατί είμαστε χαμηλών τόνων όσον αφορά στην αποστολή μας στο Αφγανιστάν.Μην ξεχνάμε ότι οι Ταλιμπάν όπως και ο Σαντάμ, πήραν την εξουσία με τις ευλογίες των Αμερικανών. Μάλλον δεν τους ενδιαφέρει η ελευθερία κανενός.Μην ξεχνάμε ότι και ο Χίτλερ πρέσβευε το ίδιο με τους Αμερικανούς τώρα.Να εκπολιτίσει βάρβαρους λαούς.
Εσύ όπως και ο ξάδερφός μου καλά έκανες που πήγες άσχετα που εγώ στην θέση σας εθελοντικά δεν θα πήγαινα.Μόνον αν με διέταζαν.Όσον αφορά τον πατριωτισμό νομίζω δεν έχω αμφισβητήσει κανενός εδώ στο φόρουμ.
Το International Security Assistance Force μήπως μεταφράζεται σε ''δύναμη βοήθειας για την διεθνή ασφάλεια''? Σαν σύντομο ανέκδοτο μου ακούγεται.Κατά την γνώμη μου αυτά που γίνονται στο Αφγανιστάν στο Ιράκ και ίσως θα γίνουν στην Περσία μάλλον το κράτος του Ισραήλ εξυπηρετούν.

Phatt
29-05-10, 22:55
Δεν ειμασταν εθελοντες, ειμασταν δεθελωντες, δηλαδη εθελοντες ουσιαστικα υποχρεωμενοι, εκ των πραγματων.
Οσον αφορα το ISAF μεταφραζεται ελευθερα σαν "πολυεθνικη δυναμη βοηθειας και ασφαλειας".
Χαμηλων τονων ουσιαστικα ειμαστε γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν συμφαιρει κανεναν πολιτικο να ακουγεται το θεμα αυτο.Δικο μου πιστευω ειναι οτι απο την στιγμη που το κανεις, τουλαχιστο σεβασου τους ενστολους ανθρωπους που στελνεις εκει.Θα σας πω ποσο πολυ μας ειχαν "γραμμενους".Τα Χριστουγεννα του 2007, πηγε να ευχηθει στους Γαλλους, ο Σαρκοζι και στους Ιταλους ο Μπερλουσκονι.Σε μας, στειλαν για μερικες μερες εναν Ιερεα...

Πετρος Πετριδης
30-05-10, 02:11
Πω πω τα αγγλικά μου είναι τραγικά.'Ολα τα παιδιά μας να είναι καλά να εκπληρώσουν την αποστολή τους και να επιστρέψουν υγιή.

Lykos1986
02-07-10, 20:40
Μερικά ακόμα πιλοτήρια:
http://www.wired.com/magazine/2010/06/ff_cockpits/all/1

Πετρος Πετριδης
06-07-10, 16:55
Μερικά ακόμα πιλοτήρια:
http://www.wired.com/magazine/2010/06/ff_cockpits/all/1
Είναι εκπληκτικό το πόσο απλό ήταν το αναλογικό πιλοτήριο του SR-71 του εκπληκτικού αεροπλάνου που πετούσε τρεις φορές γρηγορότερα από τον ήχο, οι χειριστές φορούσαν στολή αστροναυτών και που ποτέ δεν αναχαιτίστηκε παρ΄όλο που το έβλεπαν στα ραντάρ.

jim.ni
07-07-10, 01:57
μια εικόνα είναι 1000 λέξεις
F35 (και δώστε προσοχή στις σημαίες)

http://geekengineer.files.wordpress.com/2008/03/air_f-35a_aa-1_test_flight_lg.jpg

Radiometer
07-07-10, 02:14
και εδώ το AIRBUS MILITARY A400M
http://www.airbusmilitary.com/A400M.aspx

Lykos1986
07-07-10, 03:39
Αυτό με τις σημαίες δεν το κατάλαβα! Τι θες να πεις δηλαδή; Αν εννοείς ότι θα πρέπει να δώσουμε σημασία στην τουρκική σημαία τότε οκ… αλλά η τουρκική σημαία (μαζί με τις άλλες) υπάρχει λόγο του ότι η Τουρκία συμμετέχει στην κατασκευή μερών του F35 JSF. Φυσικά έχει και μια αρκετά μεγάλη παραγγελία που αναμένετε αλλά οι σημαίες μπαίνουν κυρίως για τα κράτη που συμμετάσχουν στην κατασκευή και ανάπτυξη του αεροσκάφους ή γενικότερα των αεροσκαφών.

Φυσικά η Τουρκία έχει αποκομίσει πολλά από τέτοια αντισταθμιστικά οφέλη (όπως συνήθως τα ονομάζουν) αφού με σχεδόν όλες τις στρατιωτικές παραγγελίες της φροντίζει να φτιάξει και μια γραμμή παραγωγής (αν δεν υπάρχει κιόλας) έτσι ώστε μέρος της παραγγελίας (της συγκεκριμένης χώρας αλλά και άλλων χορών) να παραχθεί στο εσωτερικό της Τουρκίας. Αυτό προσφέρει χρήματα σε εργαζομένους, φεύγει λιγότερο κεφάλαιο στο εξωτερικό αλλά κυρίως η Τουρκία αποκτά πολύτιμη τεχνογνωσία σε high end τεχνολογία (με ότι συνεπάγετε αυτό για το παρόν και το μέλλον).

Από την άλλη η Ελλάδα δεν κατάφερε σχεδόν ποτέ να αποκομίσει τέτοια αντισταθμιστικά οφέλη. Φυσικά όσες φορές προσπάθησε να το κάνει η διαδικασία σκάλος στις μίζες… και όσες φορές κατέφερε να ξεφύγει και από αυτές τότε σκάλωσε στην γραφειοκρατία… και όσες φορές ξέφυγε και από αυτήν… τότε οι μαμά εταιρία παραγωγής μας έστελνε στο διάολο και τελείωνε η υπόθεση. Απλά τα πράγματα…

Και για να δείτε το πόσο σάπια είναι η όλη ιστορία… διαβάστε και αυτό. Η χώρα μας εδώ και αρκετό καιρό είναι μέλος της ESA. Για να γίνει κάποια χώρα μέλος της ESA θα πρέπει αρχικός να καταβάλει ένα ποσό (χώρια τα χαρτιά, κάποια βασικά στάνταρτς και ο γεωγραφικός προσδιορισμός που απαιτούνται). Αυτό το ποσό είναι για να υπάρχει ένα κεφάλαιο στην άκρη έτσι ώστε να συνεχίζονται τα ερευνητικά/κατασκευαστικά προγράμματα. Σε καμία περίπτωση η ESA δεν είναι σαν τράπεζα ή σαν εταιρία για να μαζεύει χρήματα και να γίνετε πλούσια από τις χώρες που μαζεύει στην οικογένεια της. Το ποσό αυτό επιστρέφετε με το παραπάνω ως αντισταθμιστικά οφέλη. Με λίγα λόγια αν η Ελλάδα έδωσε 30 δις ευρώ για την ESA τότε αυτήν θα επενδύσει στην Ελλάδα σε ποσά το λιγότερο 30 δις ευρώ, κατασκευάζοντας για παράδειγμα κάποια κομμάτια των νέων δορυφόρων στην Ελλάδα ή γενικότερα ενεργοποιώντας κατάλληλες γραμμές παραγωγής στο εσωτερικό της χώρας. Το τραγικό όμως είναι πως η Ελλάδα δεν μπόρεσε να απορροφήσει ούτε καν 1 εκατομμύριο ευρώ αφού γραμμές παραγωγής με τέτοια τεχνογνωσία ή παραγωγή υλικών τέτοιων προδιαγραφών απλά δεν υπάρχει (και ούτε έγινε ποτέ συζήτηση για να γίνει ή να προσφερθούν βοήθειες σε ιδιώτες για να φτιάξουν τέτοιες γραμμές)! Με λίγα λόγια τα χρήματα χάνονται… και το κυριότερο πολύτιμη αεροδιαστημική τεχνογνωσία απλά δεν αποκομίζετε ποτέ.

Από στατιστικής πλευράς οι γραμμές παραγωγής που ήταν αν δοθούν στην Ελλάδα απορροφώνται σχεδόν κατά 90% από την Ισπανία. Για αυτό και η Ισπανία κατάφερε να φτιάξει και τεχνογνωσία και να συμμετέχει και στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα μαχητικών αεροσκαφών και να έχει και εργοστάσια της Airbus και και και και…

Ποια… η Ισπανία που πριν από καμιά 8 αιτία ήταν περίπου 10 θέσεις κάτω από την Ελλάδα. Βλέπεις όμως δεν του έφαγε ο κακός συνδικαλισμός… Εδώ αν μας έστελναν καμιά γραμμή παραγωγής κινητήρων μαχητικών θα κλείναμε τους δρόμους γιατί συμμετέχουμε σε στρατιωτικά προγράμματα και δεν υπερασπιζόμαστε το δίκαιο των λαών και άλλες τέτοιες μαμακίες (κλασική φρασεολογία με πορείες που καταλήγουν πάντα στην Αμερικανική πρεσβεία άσχετα αν το πρόγραμμα είναι Ευρωπαϊκό). Τώρα όμως τρέχουμε με το ΔΝΤ… Ελλάδα γεια σου!!!

leosedf
07-07-10, 09:58
btw το flight deck του antonov είναι πιό μεγάλο απ το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη.

Radiometer
07-07-10, 14:57
btw το flight deck του antonov είναι πιό μεγάλο απ το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη.

χα χα :lool: πραγματικά μεγάλο είναι

leosedf
07-07-10, 18:29
Δεν πειράζει εμείς θα πάρουμε SU-51 ρώσικο. Συνοδεύεται και με τραγιάσκα για το κρύο.