PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΝΟΚΑΝΑΛΟΣ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ



merlot77
25-05-10, 12:45
Γεια σας. Ζητω τα φωτα σας. Θελω να φτιαξω εναν μονοκαναλο τηλεχειρισμο για μια αποσταση στα 200 μετρα περιπου. Θελω να συνδιασω ηλεκτρονικα και ψαρεμα. Θα στελνω ενα rc βαρκακι με παραγαδι δεμενο πισω του και θελω να ανοιγοκλεινω εναν ρελε για να το αφηνει και να το γυριζω πισω (το βαρκακι)Υπαρχουν ετοιμα αλλα ειναι πανακριβα και απο οτι ακουσα αναξιοπιστα. Στο εξωτερικο αυτο το ειδος ψαρεματος ειναι πολυ διαδεδομενο, ειδικα στις λιμνες. Μενω κοντα στην ομορφοτερη λιμνη της χωρας μας.

GeorgeVita
25-05-10, 19:42
Γειά σου merlot77, καλώς ήλθες σε αυτό το forum!

Εφόσον θα έχεις το 'RC βαρκάκι' χρησιμοποίησε μία από τις λειτουργίες του για τη δουλειά που θέλεις (έξτρα κανάλι). Ετσι θα είσαι 100% σίγουρος ότι ο έξτρα χειρισμός θα γίνει εφόσον είναι στην εμβέλεια του RC.

Φιλικά,
Γιώργος

merlot77
25-05-10, 23:56
Φιλε GorgeVita σ ευχαριστω που απαντησες. Δεν περισευει καποια λειτουργια απο αυτες που εχει για να την χρησημοποιησω για αλλον σκοπο.Γι αυτο θελω extra καναλι.

GeorgeVita
26-05-10, 00:02
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις έτοιμες πλακέτες από τηλεχειρισμούς για αγροτικά ή γκαραζόπορτα, αλλά δεν είναι σίγουρα τα 200m. Εκτός αυτού πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα μαζί, μη τυχόν και παρεμβάλλονται. Πρέπει να λύσεις και το πρόβλημα της τροφοδοσίας.

Ενα έξτρα κανάλι ή χρήση υπάρχοντος μειώνοντας τις δυνατότητες στο υπάρχον σύστημα δεν θα είχε αυτά τα προβλήματα. Θα μπορούσες να στρίβεις μόνο δεξιά και το αριστερά να γίνει το έξτρα κανάλι (στροφή 270 μοιρών αντί 90) ή να πηγαίνει μόνο μπρος, και για να γυρίσει πίσω να πρέπει να στρίψει ...
G

merlot77
26-05-10, 11:54
Φιλε GEORGEVITA πραγματικα εχεις καλες ιδεες. Ελεγα να μην μπλεξω με τους υπαρχοντες τηλεχειρισμους και να φτιαξω εναν αλλον που πιθανον θα ειναι και σε αλλη συχνοτητα για να αποφυγω τις παρεμβολες.

firewalker
26-05-10, 12:40
Αν έχεις κανα περισσευούμενο κινητό, στεγανοποίησε το καλά και βάλε το ρελέ να "πιάνει" σήμα από κάποιο led ή την δόνηση. Μετά του κάνεις κλήση.

merlot77
26-05-10, 13:32
DEORGEVITA δεν παιζεσαι!!!!!!!!!!

merlot77
27-05-10, 14:31
Τελικα υπαρχει καποιο σχεδιο για μονοκαναλο τηλεχειρισμο;

GeorgeVita
27-05-10, 16:42
Τελικα υπαρχει καποιο σχεδιο για μονοκαναλο τηλεχειρισμο;
Ενδεικτικά modules τηλεχειρισμού: πομπός (http://www.telecontrolli.com/en/documents/datasheets/transmitters/34-rt4/download.html) και δέκτης (http://www.telecontrolli.com/en/documents/datasheets/receivers/15-rr4/download.html)
Encoder/decoders: HT12 (http://www.holtek.com/english/products/remote_1.htm) - UM3750 - MC145026 (http://www.freescale.com/files/rf_if/doc/data_sheet/MC145026.pdf)

G

Πετρος Πετριδης
27-05-10, 18:34
Ίσως είναι αφελής η ερώτησή μου αλλά γιατί δεν παίρνεις έναν έτοιμο 4κάναλο τηλεχειρισμό με τον δέκτη στους 35 μεγάκυκλους με 40-50 ευρώ?Με σέρβο από 5-10 ευρώ το ένα θα κάνεις την δουλειά σου σχετικά φτηνά.Για την εμβέλεια που θέλεις θα σε καλύψει σίγουρα.Αν ενδιαφέρεσαι ψάξε στα καταστήματα με τηλεχειριζόμενα μοντέλα.Αλήθεια πού μένεις και τι ψάρια πιάνεις??

merlot77
28-05-10, 08:22
Πετρο αν ειναι για 40 η 50 e και παραπανω μαλιστα, φυσικα και δεν αξιζει τον κοπο να το φτιαξω μονος. Εγω αυτους που κοιταξα ηταν ολοι τους πανω απο 300e. Καποιο λαθος θα εκανα λοιπον. Σ υχαριστω που απαντησες. Καλη σου μερα.
ΥΓ. Με ρωτας που ψαρευω. Στον Βορειο Ευβοικο και στην Λιμνη Πλαστηρα οπου και μενω.

Πετρος Πετριδης
30-05-10, 18:09
Πετρο αν ειναι για 40 η 50 e και παραπανω μαλιστα, φυσικα και δεν αξιζει τον κοπο να το φτιαξω μονος. Εγω αυτους που κοιταξα ηταν ολοι τους πανω απο 300e. Καποιο λαθος θα εκανα λοιπον. Σ υχαριστω που απαντησες. Καλη σου μερα.
ΥΓ. Με ρωτας που ψαρευω. Στον Βορειο Ευβοικο και στην Λιμνη Πλαστηρα οπου και μενω.
Άμα σου πώ ότι αυτήν την λίμνη υπέθεσα ότι εννοούσες θα με πιστέψεις? Δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει ότι είναι εκπληκτική.Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση δες αυτό παρακαλώ.Συνήθως περιλαμβάνεται και ο δέκτης μαζί.Για τα σέρβο πάρε σε μέση τιμή και όχι τα φτηνά γιατί δεν είναι καλά.
http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=127_128&products_id=1732
Χρειάζεσαι τρία κανάλια τουλάχιστον.Ένα για το δεξιά-αριστερά (ή δύο αν τα κάνεις ανεξάρτητα) ένα για το γκάζι κι ένα για να τον μηχανισμό που θα ελευθερώνει το παραγάδι.Πρόσθεσε και ένα έξοδο περίπου 20 ευρώ για το speed controller.Τριακόσια ευρώ έχουν πιο καλές τηλεκατευθύνσεις με μενού και δυνατότητες που δεν χρειάζονται για την χρήση που το θέλεις.Υπάρχει κι ένα σαιτ για το χόμπυ αυτό.

merlot77
30-05-10, 23:34
Λοιπον φιλε Πετρο μ εβγαλες απο μεγαλο ψαξιμο. Οσο για την λιμνη πραγματικα ειναι ενα μερος που αδειαζει το κεφαλι σου απο σκοτουρες, προβληματα και ο τι αλλο σε απασχολει. Την καλυτερη φαση την ζουνε μερικοι που κανουν καμπινγκ στην λιμνη.Ελευθερο φυσικα. Ειναι παρεες που ερχοντε καθε χρονο απο ο τι βλεπω και καθονται αρκετες μερες. Καλα τα ξενοδοχεια αλλα το να ζεις για 10-15 μερες διπλα ακριβως στο νερο ειναι αλλη περιπτωση. Ολα μου τα χρονια τις διακοπες τις εκανα σε καμπινγκ με ενα τεραστιο τροχοσπιτο. Στις μερες μας το ελευθερο ειναι και λιγο επικινδυνο. Εδω ομως τα πραγματα ειναι ακομα πολυ ηρεμα. Ο σπουδαιοτερος λογος που εφυγα απο την Αθηνα και ηρθα να ζησω εδω (και δεν το μετανιωσα καθολου) ειναι αυτη η ηρεμια. Αν ζεις σε μεγαλη πολη μαζεψετα και πηγαινε επαρχια.Τα ξαναλεμε.