PDA

Επιστροφή στο Forum : Usb φλασακι



billtech
27-05-10, 17:26
παιδια εχω ενα usb που το ειχα και καθοταν και το εβαλα σημερα πανω και δεν ειχα καμια ανταποκριση..τπτ...
το ανοιξα λοιπον..και το εβαλα πανω....και βρισκει το Pc οτι κατι εβαλα πανω αλλα δεν αναγνωριζεται λεει...
λετε να φταιει ο κρυσταλλος του Usb? πανω λεει FY12.000 .
ειναι 12kHz? βρισκω στην αγορα κατι τετοιο για δοκιμη?δεν ειναι το usb απλα θελω να παλεψω να δω αν φτιαχνει...

mariosm
27-05-10, 17:46
Εφ'οσον το αναγνωριζει αποκλειεται να ειναι ο κρυσταλλος.
Ειχε δουλεψει σωστα καποια προηγουμενη φορα;
Το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν εχεις επαφη στο βυσμα σου στο Tx Rx

billtech
27-05-10, 17:48
παλια το αναγνωριζε κανονικα...
μα δεν το αναγνωριζει οπως ειπα και πριν...
απλα βρισκει οτι καποια συσκευη συνδεθηκε...κατι συνδεθηκε...τπτ παραπανω...και λεει δεν αναγνωριζεται!!

mariosm
27-05-10, 17:53
Αυτο ακριβως λεω Βασιλη οτι αφου αναγνωριζει οτι καποια συσκευη συνδεθηκε, αρα το φλασακι λειτουργει αλλα δεν μπορει να παρει πληροφοριες για το ειδος της συσκευης που σημενει αυτο που σου ειπα πριν.

chip
27-05-10, 18:18
Συνήθως είναι πρόβλημα στις επαφές.
Σε δεύτερη φάση μπορείς να "πειραματιστής" με τον κρύσταλο αφού και φθηνός είναι και βρίσκεται εύκολα (12MHz).
(εννοείται οτι περιμένουμε τα αποτέλεσματα του πειράματος αν τελικά αλλάξεις κρύσταλο)

billtech
27-05-10, 18:21
Θα πειραματιστω και θα σας πω.
ειναι ομως 12MHz η 12KHz?
οπως ειπα πανω γραφει FY12.000

billtech
27-05-10, 18:47
τελικα το καταστρεψα.....υγεια πανω απο ολα...
πηγα νε ξεκολλησω τα ποδαρακια του βυσματος USB και ειχαν βαλει κολλα απο πανω και δεν ελλιωνε...ε πανω στην επιμονη μου το εκαψα...
υγειαααα.... :):):):)

Hary Dee
29-05-10, 00:09
Εφ'οσον το αναγνωριζει αποκλειεται να ειναι ο κρυσταλλος.
Ειχε δουλεψει σωστα καποια προηγουμενη φορα;
Το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν εχεις επαφη στο βυσμα σου στο Tx Rx

Μάριε τα Tx, Rx είναι οι δύο μεσαίες επαφές; Θες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός μήπως φτιάξουμε (ή κάψουμε!:lool:) και τα δικά μας usb;

lastid
29-05-10, 00:21
Η USB δεν έχει Tx και Rx αλλά D+ και D-.
Η ανίχνευση συσκευής γίνεται από αντιστάσεις. Αν το PC δει τις αντιστάσεις και μόνο, θα δει ότι κάτι συνδέθηκε, ακόμη και αν το υπόλοιπο κύκλωμα λείπει. Άρα μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μια που το σκάλισες όπως λες επιπλέον, τα πράγματα μάλλον είναι δύσκολα...

HFProject
29-05-10, 00:29
Αφαίρεσε το LED.

Hary Dee
29-05-10, 04:21
Μια που το σκάλισες όπως λες επιπλέον, τα πράγματα μάλλον είναι δύσκολα...Δεν το έχω σκαλίσει ακόμα! Απλά το άνοιξα...

Αφαίρεσε το LED. Δεν έχει!

Δείτε τις φωτό...

navar
29-05-10, 04:33
Δεν έχει!

τέλειο project να βάλουμε εμείς led !!!!!!!

Hary Dee
29-05-10, 04:39
τέλειο project να βάλουμε εμείς led !!!!!!!
Εγώ κοντεύω να κοιμηθώ πάνω στο pc και εσύ έχεις έναν ενθουσιασμό (και ένα χιούμορ!) μέχρι το ταβάνι! :lool: Μπράβο!
Πάντως πέραν της πλάκας καταλαβαίνεις πόσο τραγικά είναι τα πράγματα όταν έχεις να κάνεις με μία λιλιπούτεια πλακετίτσα που κουβαλάει πάνω της 2 ολοκληρωμένα όλα και όλα! :001_tongue:

navar
29-05-10, 12:44
οκ οκ οκ να τις δώσουμε 220v να την δούμε να εκρηγνύεται !!!!!!!

(Χάρυ δέν γίνεται τίποτα χωρίς λίγο χαβαλέ, δεν παλεύεται αλλιώς η κατάσταση !!!)

Xarry
17-11-13, 15:40
Σημερα εκει που εφτιαχνα ενα bootable usb με linux αφαιρεσα καταλαθος το φλασακι. Απο τοτε δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης αλλα παρ' ολα αυτα οταν το συνδεω-αποσυνδεω κανει τον χαρακτηριστικο ηχο. Τα windows δεν το αναγνωριζουν ομως στην διαχειριση συσκευων το βλεπω. Προσπαθησα με ενα εργαλειακι να το βρω και να του κανω φορματ αλλα δεν το βρισκει. Το εργαλειο με το οποιο εφτιαχαν το bootable το βλεπει αλλα μολις παω απο εκει να το φορμαρω μου λεει οτι εχει προστασια εγγραφης. Καμια αλλη ιδεα;

Hary Dee
18-11-13, 00:47
Στη διαχείριση δίσκων να υποθέσω δεν το βλέπεις;

Xarry
18-11-13, 08:00
Οχι γιατι δεν παιρνει γραμμα.

FH16
18-11-13, 09:28
Να ρωτήσω το αυτονόητο? Το δοκιμάσατε και σε άλλη θύρα ή σε άλλο PC? Δοκιμάστε θύρες onboard και όχι σε θύρες που καταλήγουν στο κουτί με καλώδιο.

jskalitexnis
18-11-13, 10:09
καλημερα. Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Εργαλεία διαχείρισης\διαχειριση υπολογιστη\διαχειριση δισκων.Εκει μεσα θα δουμε το φλασακι παταμε επανο δεξι κλικ μετα αλλαγη γραμματος
η την διαδρομη της μοναδας δισκου.διλονουμε ενα γραμμα κ παταμε οκ.λογικα μετα θα πρεπει να ειναι οκ.(ολο αυτο για Windows 7
)

Hary Dee
18-11-13, 13:27
Οχι γιατι δεν παιρνει γραμμα.


καλημερα. Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Εργαλεία διαχείρισης\διαχειριση υπολογιστη\διαχειριση δισκων.Εκει μεσα θα δουμε το φλασακι παταμε επανο δεξι κλικ μετα αλλαγη γραμματος
η την διαδρομη της μοναδας δισκου.διλονουμε ενα γραμμα κ παταμε οκ.λογικα μετα θα πρεπει να ειναι οκ.(ολο αυτο για Windows 7
)Κάτι παρόμοιο σκέφτομαι. Δηλαδή, αν λες ότι φαίνεται και απλά δεν παίρνει γράμμα υπάρχουν διάφορες επιλογές. Κατ' αρχήν, μπορείς να δοκιμάσεις από εκεί (διαχείριση δίσκων->χαμηλά που δείχνει τους δίσκους) να κάνεις δεξί κλικ και διαμόρφωση.
Σε περίπτωση που απλά έχουμε χαθεί στη μετάφραση, κάνε κανένα screenshot συνονόματε.

chip
18-11-13, 13:33
εκείνο το άσπρο σαν διαφανές πάνω από τη μνήμη στο μέσον LED δεν είναι?

Hary Dee
18-11-13, 14:04
εκείνο το άσπρο σαν διαφανές πάνω από τη μνήμη στο μέσον LED δεν είναι?Chip προφανώς αναφέρεσαι στο δικό μου post (3 χρόνια πριν!!!) και όχι στον Χάρη. Πάντως τώρα που το ξαναβλέπω νομίζω ότι έχεις δίκιο! Τόση στραβομάρα τότε και δεν το έβλεπα;! Μάλλον πρέπει να το ξαναδώ το φλασάκι :)

agis68
18-11-13, 16:14
καλησπέρα για το USB που προσπαθούσε το παλληκάρι να το κάνει bootable...να πω και εγώ.....Φίλε πως περιμένεις να το δει???? Αφου εχει αποκτήσει σύστημα αρχείων για linux.....κανε του φορματ και θα το δει....Εκτός αν δεν το βλέπει καθόλου στον windows explorer.....αλλά και πάλι....κανε του φορματ και ίσως το δει (εγω αυτό θα έκανα)

Hary Dee
18-11-13, 16:30
Άγη έχεις ένα δίκιο στο σκεπτικό σου, αλλά υπάρχουν και "linux φλασάκια" σε FAT σύστημα. Έχω φτιάξω και εγώ. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες...

jimnet
18-11-13, 19:34
δοκίμασε το GPARTED LIVE (http://gparted.org/), φορτώνει απο cd ... usb ... sd ... αρλούμπες κολοτούμπες ,:001_smile:το μοναδικό εργαλείο για τέτοιου είδους δουλειές μιας και δημιουργήθηκε στο λινουξοιδες περιβάλλον ΜΟΝΟ για τέτοια χρήση , partition όλων των ειδών , δημιουργία ... ρύθμιση .. διαγραφή ... κλπ ..., κόστος ? τζάμπα :biggrin:

jimnet
18-11-13, 19:46
κανε του φορματ και θα το δει
φιλε μου Άγη , μέσω γουιντοους ? δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει αλλά αν είναι σε φορματ ext3 ειδικά τα xp το βλέπουν σαν να είναι νεκρό , ούτε διαμόρφωση μεσω του εργαλείου δίσκων που εχει δεν μπορείς να κάνεις , και εκει την πατάς και νομίζεις οτι κάηκε και το πετας:biggrin:

Xarry
18-11-13, 22:46
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Το εκανα διαμορφωση σε NTFS αλλα παλι τα win δεν το βλεπουν.
Edit: Βιαστηκα του εδωσα γραμμα χειροκινητα και ολα ΟΚ.
Ευχαριστω και παλι.

ryk
20-11-13, 10:04
Κάτι ακόμα πιο δύσκολο.
Έκανα εγκατάσταση του λειτουργικού WinCE 6 (αν θυμάμαι καλά) σε μινιSD 4Gb σε κινητό. Κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση και δεν ολοκληρώθηκε (κόλλησε). Από εκείνη τη στιγμή το SD δεν το βλέπουν ούτε τα Win ούτε το Linux.
Kαμιά ιδέα μπας και το αναστήσω;

Hary Dee
21-11-13, 13:18
Κάτι ακόμα πιο δύσκολο.
Έκανα εγκατάσταση του λειτουργικού WinCE 6 (αν θυμάμαι καλά) σε μινιSD 4Gb σε κινητό. Κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση και δεν ολοκληρώθηκε (κόλλησε). Από εκείνη τη στιγμή το SD δεν το βλέπουν ούτε τα Win ούτε το Linux.
Kαμιά ιδέα μπας και το αναστήσω;Κυριάκο ξέρεις τι file system είχε η κάρτα; Γιατί δεν έχω καταλάβει τι συστήματα αρχείων χρησιμοποιούν τα android. Για την ακρίβεια βλέπω ότι δεν ακολουθούν μάλλον όλα την ίδια γραμμή...

ryk
22-11-13, 16:26
Κυριάκο ξέρεις τι file system είχε η κάρτα; Γιατί δεν έχω καταλάβει τι συστήματα αρχείων χρησιμοποιούν τα android. Για την ακρίβεια βλέπω ότι δεν ακολουθούν μάλλον όλα την ίδια γραμμή...

Δεν είναι android, αλλά wince6 (είναι ένα παλιό κινητό neonode που ακόμα με συντροφεύει). Μάλλον κάτι σε FAT12 -FAT16 ή κάτι τέτοιο γιατί και την καλή κάρτα να την βάλω στο λάπτοπ δεν την βλέπει. Αν συνδέσω το κινητό (κλειστό) μια χαρά βλέπω τα directories.
H κάρτα που έκανα αποτυχημένη εγκατάσταση δεν την βλέπει κανένας υπολογιστής. Όταν την βάλω στο κινητό, αυτό κάνει συνεχόμενα reset, από την αρχή χωρίς να πατήσω κουμπί!

angel_grig
22-11-13, 16:36
Δοκιμασες να την φορμαρεις με αυτο?:https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/