PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσυρματο ROUTER - ΤV



Χρηστος Π
28-05-10, 12:02
Καλημερα σε ολους,
στο σπιτι μου που ειναι μαιζονετα, στον οροφο εχω δωματιο υπολογιστη και ασυρματο router. Εκει υπαρχει τηλ γραμμη και πριζα (βεβαιως). Θελω να βαλω Connex TV. Η τηλεοραση που θελω να ειναι συνδεδεμενη, ειναι στο ισογειο και δεν γινεται να τρεξω καλωδια μεχρι εκει. Ακουσα για κατι συσκευες που μπαινουν στις πριζες και μπορει να λυθει το προβλημα. Μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες και οδηγιες τι να κανω λαμβανοντας υποψη οτι δεν ειμαι και πολυ σχετικος?
Θελω να εχω τον υπολογιστη μου στο πανω δωματιο και την τηλεοραση στο ισογειο!
Ευχαριστω πολυ

Leonardo
28-05-10, 12:19
Πρεπει να συνδεσεις την τηλεοραση στο mOdem αναγκαστηκα για να γινει σωστα ο διαχωρισμος του πακετου..Θα σου ελεγα να ψαξεις για καποιο wifi kit αλλα η ποιο ευκολη δουλεια που θα εκανα και εγω ηταν να παω το modem στο ισογειο που θα το συνδεσεις με τηλεοραση με καλωδιο και να βαλω μια καρτα ασυρματη στο pc ωστε να επερνα ασυρματα ιντερνετ.. Ελπιζω να σε βοηθησα αν καταλαβα καλα απο αυτο που ρωτας !

navar
28-05-10, 13:01
οι συσκεύες που παρέχουν lan μπαίνοντας σε μπρίζα έχουν τραγικό bandwith δεν δίνω καμία ελπίδα να περάσεις απο εκεί την εικόνα του Connx ..
η καλύτερη λύση είναι να βάλεις το router δίπλα στην tv και ααύρματα να μοιράσεις internet στο υπόλοιπο σπίτι ! βρες ένα εύκολο τρόπο να φέρεις την τηλεφωνική γραμμή κοντά στην tv και όλα θα σου δουλέψουν άψογα !!!!
( ίσως με μία ατσαλίνα και άνοιγμα σε κάποια κουτάκια των παροχών θα την βρείς την άκρη σου )

Leonardo
28-05-10, 14:01
Αυτο ακριβως του ειπα και εγω. Δεν συμφερει να παρει wifi kit για ασυρματη μεταδοση για το λογο αυτο που ειπες και επειδη θα πεδευτει και στην αγορα.

Η καλυτερη λυση ειναι να πας σε ενα μαγαζι υπολογιστων και να αγορασεις μια καρτα ασυρματη Η/Υ με 15ευρω το πολυ.:lool::lool:

Pefres
28-05-10, 14:09
μια καλη λυση ειναι ενα video sender με τηλεχειρισμο αρκει
να βαλει το ασυρματο στα ψηλα 11-14 καναλια του ρουτερ
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=theory?pinakes#802.11b
γιατι στα χαμηλα κανει παρεμβολες
για sender μπορεις να δεις εδω
http://www.tele.gr/

haris_216
28-05-10, 15:20
Καλημερα σε ολους,
στο σπιτι μου που ειναι μαιζονετα, στον οροφο εχω δωματιο υπολογιστη και ασυρματο router. Εκει υπαρχει τηλ γραμμη και πριζα (βεβαιως). Θελω να βαλω Connex TV. Η τηλεοραση που θελω να ειναι συνδεδεμενη, ειναι στο ισογειο και δεν γινεται να τρεξω καλωδια μεχρι εκει. Ακουσα για κατι συσκευες που μπαινουν στις πριζες και μπορει να λυθει το προβλημα. Μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες και οδηγιες τι να κανω λαμβανοντας υποψη οτι δεν ειμαι και πολυ σχετικος?
Θελω να εχω τον υπολογιστη μου στο πανω δωματιο και την τηλεοραση στο ισογειο!
Ευχαριστω πολυ
εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιώ τα powerline της belkin (τα 200άρια) και έχω pc & internet σε ένα δωμάτιο και on telecoms tv box σε άλλο. επίσης συνδέω xbox 360 που είναι στο σαλόνι με το pc σε άλλο δωμάτιο. μου έχουν βγει πάρα πολύ καλά. έχω δίκτυο όπου υπάρχει πρίζα ηλεκτρικού. (μόνος περιορισμός είναι ότι πρέπει να είναι απευθείας στην πρίζα και όχι πάνω σε πολύμπριζο). είχα πάρει το ζευγάρι 85 ευρώ από ebay. στην ελλάδα έχουν γύρω στα 120-130. υπάρχει και μοντέλο που ο δέκτης βγάζει 3πλη έξοδο ethernet