PDA

Επιστροφή στο Forum : Smart Kit ( ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΣΥΧΝΟΤ)



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
29-05-10, 01:47
Εδω και είκοσι χρόνια έχω μια γεννήτρια ακουστικών συχνοτήτων,
Smart Kit 1008 ( πρώτη έκδοση πλακέτας) .
Η τελευταία είναι εδώ .. http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=6&searchttile=%C3%C5%CD%CD%C7%D4%D1%C9%C1%20&thepid=119

Το θέμα είναι οτι στα χαρτιά , δηλώνει τρις επιλογές φάσματος συχνοτήτων,
ενω στην πράξη έχει επιλογέα ( διακόπτη ) για δυο.

Τώρα στα γεροντάματα , μου την έδωσε , και αποφάσισα να μάθω την αλήθεια.
Ζήτησα βοήθεια από την Smart Kit μέσο email, και με γείωσαν δυο φορές .

Στην ουσία ζητάω την τιμή του τρίτου πυκνωτή.

GeorgeVita
29-05-10, 10:01
Γειά σου Κυριάκο,
από ότι φαίνεται στο σχέδιο, η συχνότητα καθορίζεται από RC. Οι κλίμακες αλλάζουν από το μεταγωγό τριών θέσεων ο οποίος παραλληλίζει πυκνωτές στον C1 αυξάνοντας την τελική χωρητικότητα. Στην 3η θέση είναι οι 'μεγάλες' συχνότητες και ΔΕΝ συνδέει κανένα πυκνωτή παράλληλα στο C1. Για μικρότερες συχνότητες παραλληλίζει στον C1 τον C2 ή τον C3.

Εφόσον πρόκειται για γεννήτρια, άλλαξε όλους τους ηλεκτρολυτικούς με καινούργιους. Ελεγξε και τα ποτενσιόμετρα.

Φιλικά,
Γιώργος

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
29-05-10, 12:25
Να σε καλά βρε Γιώργο .. :001_smile:

Τώρα το βλέπω και εγώ ... αλλά για να το δω ,
έπρεπε να σκανάρω το μικροσκοπικό θεωρητικό κύκλωμα,
με 5 φορές μεγέθυνση από το μαμά..
:biggrin:
Α ρε τεχνολογία ...

Το κύκλωμα δουλεύει χωρίς πρόβλημα , ως βελτίωση απλά σκέφτομαι να βάλω ένα ποτενσιόμετρο 10 στροφών ..

Σε ευχαριστώ , με ξεστράβωσες .. :biggrin:

sakis
29-05-10, 12:49
μαλλον μπρεδεψες κατι ...εχει τρεις τυπους κυματομορφων και τρεις τυπους συχνοτητων ....

ημιτονο τετραγωνο και τριγωνο και τρεις θεσεις συχνοτητων οπου οταν ο διακοπτης ειναι στην θεση 3 ειναι συνδεμενος ο πυκνωτης 1 στην επομενη θεση ειναι ο πυκνωτης 4 και στην τελευταια ειναι ο πυκνωτης 3 αρα ολα σωστα

με καλη επιλογη υλικων και οχι αυτα που εχει μεσα το κιτ , αντιστασεις μεταλ φιλμ κλπ ,πυκνωτες ακριβειας και τριμερακια ακριβειας ...ειναι ενα αξιοπρεπεστατο μηχανακι και μαλιστα για τα λεφτα του μαλιστα με συνοδεψε στην δουλεια μου για πλεον απο 10 χρονια ...την εφτιαξα οταν εφτασα τα 16 και την κρατησα μεχρι και σημερα αν και εχω πλεον αλλες 3 αναλογικες και ψηφιακες ...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
31-05-10, 22:19
Αντε και με έπιασε το μεράκι ... :wiink:

Εβαλα επάνω και ένα BOURNS 10K 10 στροφές ..

Ρεγουλάρισα και βαλβίδες ...

Μέχρι και ταμπελάκι , του έκανα ..

Απολαύστε 1 κιλό από αναλογική γεννήτρια .. :001_cool:
(σκρολάρισμα 7-10 κύκλους ανά κλικ ) έπαιζα για κανένα λεπτό ,
ανάμεσα από 999.9 και 1000,1 για να το πετύχω :biggrin: