PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για αγορά soldering station



acmilangr
30-05-10, 21:06
Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω ενα καλό κολλητήρι. Για επαγγελματική χρήση.

Βασικά ενδιαφέρομαι για soldering station,

Οι κολήσεις που θα κάνω θα ειναι απλά πράγματα αντιστάσεις,transistors και ολοκληρωμένα,led, γέφυρες κτλ

μέχρι τώρα δούλευα με αυτό το κολητήρι (antex 15w):
http://www.modchip.gr/webshop/product_info.php?cPath=41_42&products_id=271&osCsid=cbff782b4d7766c6e29c4234cf7fa5ed

βασικά κατα 99% θα πάρω weller.
το πρόβλημα μου ειναι με την μύτη. αυτό που έχω αισθάνομαι ότι έχει μεγάλη μύτη και με δυσκολεύει πολές φορές. Ιδίως όταν θέλω να κολήσω ενα ολοκληρωμένο απο την πλευρά του (δηλαδή απο την πλευρά των γραμμών)

τι μύτη προτείνεται; οσο μικρότερη τόσο καλύτερη;

αυτό το πακέτο ειναι καλό; αξίζει
Amazon.com: Weller WD1001 85w/120v Digital Single Channel Silver Series Soldering Station: Industrial & Scientific


η μήπως να αγοράσω τέτοιο Pencil?
Amazon.com: Weller WMRP 40W/12V Micro Soldering Pencil for WD1M and WD2M…

μου φαίνεται πολύ ωραία η μύτη. αλλα κάνει για τις κολήσεις που θέλω;

υπόψιν δεν πρόκειται να δουλέψω smd αν παίζει ρόλο αυτο

mariosm
30-05-10, 21:54
Λογω πειρας θα σου προτεινω αυτο
http://www.radiocosmos.gr/wtcp51.html
για ... απειρες ωρες κολλησης.
Παιρνει μαγνητικες μυτες με οτι διατομη θελεις
http://www.radiocosmos.gr/tippt.html
Δεν θα εχεις ποτε προβλημα σε ανταλλακτικα και μυτες και δεν θα σου χαλασει αν το ξεχασεις ανοιχτο για μερες.
Γενικα για επαγγελματικη χρηση επελεγε παντα κολλητηρια οχι λιγοτερο απο 50W.
Το δευτερο που προτεινεις δεν κανει για συνεχομενη χρηση αναλογα βεβαια με τον αριθμο των κολλησεων ανα λεπτο που θελεις να κανεις.

shoco
31-05-10, 08:36
Εγω σου προτεινω αυτο

http://www.radiocosmos.gr/wd1000.html

Ειναι παρα πολυ καλο. Επισης πρεπει να εχεις υποψη οτι ο σταθμος WD1 συνεργαζεται με πολλα κολλητηρια.

Arnoldone
31-05-10, 10:59
Το συγκεκριμένο το έκανα bid κατά λάθος.... και τελικά το αγόρασα όταν η ισοτημία $ - € ήταν πολύ καλή και ως σταθμός βάσης έχω να πω τα καλύτερα ! Το μόνο είναι ο,τι δεν δείχνει τη θερμοκρασία σε Celsius αλλά σε Fahrenheit ...

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=Weller+WESD51+Digital+Soldering+Statio n+Iron&_sacat=0&_odkw=weller+soldering+iron&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=p3286.m270.l1313

nathanas
03-09-10, 16:34
Ξέρει κανείς αν το Weller WESD51 είναι με μαγνητικές μύτες?
Το έχω βρει 153 Ευρώ από Αμερική, οπότε θα χρειαστώ και έναν converter.
Καλά είναι? Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω φθηνότερα και να δέχεται 240V?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380233685592&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

Πριν είχα το Velleman VTSS4, μέχρι που το έφαγε ο σκύλος μου.
http://www.dadaelectronics.eu/shop/tools/soldering/velleman-vtss4-adjustable-soldering-station
Δεν ήταν και τόσο αξιόπιστο στην διατήρηση της θερμοκρασίας ενώ κολλούσα.

Θέλω το κολλητήρι να είναι κάτι που θα μου μείνει. Και να έχω δυνατότητα αλλαγής μύτης κτλ. Η να μπορώ να προμηθευτώ τα ανταλλακτικά όταν κάτι χαλάσει.

nathanas
03-09-10, 21:12
Ρε παιδιά δε ξέρει κανείς?
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν παίρνει μαγνητικές μύτες, αλλιώς να μου προτείνετε ένα Weller παρόμοιο με μαγνητικές...

auto_mitch
04-09-10, 00:08
Τι ακριβως προσφέρουν οι μαγνητικες μυτες ρε παιδια?

mariosm
04-09-10, 12:36
Νικο οι μαγνητικες μυτες χρησιμοποιουνται σε κολλητηρια weller που ΔΕΝ εχουν ρυθμιση θερμοκρασιας. Αν αγορασεις ενα σταθμο με ρυθμιστη θερμοκρασιας τοτε θα παιρνει τις απλες μυτες weller. Οποτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σταθμος weller με μαγνητικη μυτη.
Τωρα οσον αφορα τον τροπο λειτουργιας της μαγνητικης μυτης στο weller ειναι πολυ απλο. Η μυτη εχει στο πισω μερος της ενα κομματι μεταλου με μαγνητικες ιδιοτητες σε συγκεκριμενη θερμοκρασια. Επισης πανω στο μεταλο υπαρχει ενας αριθμος (7 ,8,). Αυτο δειχνει τη θερμοκρασια που το συγκεκριμενο μεταλο αποκτα αυτες τις ιδιοτητες. Το 7 αντιστοιχει σε 700 βαθμους Kelvin (425 Κελσιου), το 8 σε 800 βαθμους κλπ. Οταν η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη τοτε το μεταλλο εχει μαγνητικη ικανοτητα και "τραβαει" ενα αλλο μεταλο το οποιο μηχανικα κλεινει μια επαφη και δεινει ταση στην αντισταση του κολητηριου. Οταν η μυτη φτασει στη ιδανικη θερμοκρασια που γραφει στο πισω μερος της τοτε το μεταλο αυτο χανει τη μαγνητικη του ικανοτητα και απελευθερωνει την κλειστη επαφη και κοβει την ταση στην αντισταση που θερμαινει τη μυτη. Αυτος ο κυκλος επαναλαμβανεται συνεχως και η θερμογρασια στη μυτη παραμενει σταθερη.

nathanas
04-09-10, 13:23
Φίλε Μάριε, δηλαδή με ένα κολλητήρι χωρί ρύθμιση θερμοκρασίας μπορώ να επιτύχω διαφορετικές θερμοκρασίες ανάλογα με το μυτάκι?

Various preselected tip temperatures
(260°C, 310°C, 370°C, 425°C, 480°C) are available for different soldering tasks

Και κατα την γνώμη σου τί πιστεύεις? Καλύτερο το WTCP-51 ή το WESD51D?
Έχω δουλέψει με ρυθμιστή θερμοκρασίας και ποτέ με σταθμό χωρίς. Τί είναι πιο αξιόπιστο?
Οι μύτες βιδώνουν πάνω στο κολλητήρι, ασχετα με το ότι είναι μαγνητικές?
Δεν θέλω το κολλητήρι για SMD Σπάνια μπορεί να κολλήσω κάτι τέτοιο.
Πιο εχει μεγαλύτερη κατανάλωση? Ένα με μαγνητικές ή ένα με ρυθμιστή θερμοκρασίας?

mariosm
04-09-10, 13:41
μπορώ να επιτύχω διαφορετικές θερμοκρασίες ανάλογα με το μυτάκι?

Αυτο ακριβως γινεται με αλλαγη μυτης.

Οι μύτες βιδώνουν πάνω στο κολλητήρι, ασχετα με το ότι είναι μαγνητικές?

Αυτο δεν το καταλαβα!! Καμια μυτη στα weller δεν ειναι βιδωτη. Εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Πιο εχει μεγαλύτερη κατανάλωση? Ένα με μαγνητικές ή ένα με ρυθμιστή θερμοκρασίας?
Η καταναλωση εχει παντοτε σχεση με τη θερμοκρασια. Και να υπαρχουν διαφορες θα ειναι ασημαντες.

Καλύτερο το WTCP-51 ή το WESD51D
Εγω το WTCP-51 δουλευω τα τελεταια ...20 χρονια. Τωρα αν εισαι ..."ευαισθητος" με τις θερμοκρασιες τοτε παρε το αλλο.

shoco
04-09-10, 14:19
Εγω θα προτιμούσα τον WESD51D γιατι με μια μυτη θα επαιζες με ολες τις θερμοκρασιες, ενω με τον WTCP-51 θα πρεπει να αλλαζεις αναλογα με την θερμοκρασια. Επιπροσθετα ειναι και πιο καινουρια σχεδιαση με οτι συνεπαγεται αυτο(WESD51D). Παντως και τα δυο ειναι weller οποτε ειναι αξιοπιστα.

jim philips
04-09-10, 20:16
Καλησπερα εγω πριν λιγο καιρο πηρα απο το ebay το weller wes51 το πηρα 110ε ρυθμιζομενο αναλογικο,παρα πολυ καλο κολλιτιρι καμια σχεση με κανενα απο τα κινεζικα που ειχα κατα καιρους .

Arnoldone
04-09-10, 21:47
Ξέρει κανείς αν το Weller WESD51 είναι με μαγνητικές μύτες?
Το έχω βρει 153 Ευρώ από Αμερική, οπότε θα χρειαστώ και έναν converter.
Καλά είναι? Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω φθηνότερα και να δέχεται 240V?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380233685592&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

Πριν είχα το Velleman VTSS4, μέχρι που το έφαγε ο σκύλος μου.
http://www.dadaelectronics.eu/shop/tools/soldering/velleman-vtss4-adjustable-soldering-station
Δεν ήταν και τόσο αξιόπιστο στην διατήρηση της θερμοκρασίας ενώ κολλούσα.

Θέλω το κολλητήρι να είναι κάτι που θα μου μείνει. Και να έχω δυνατότητα αλλαγής μύτης κτλ. Η να μπορώ να προμηθευτώ τα ανταλλακτικά όταν κάτι χαλάσει.

Οσο αφορά για τα 240 Volt ειναι οκ και δε χρειάζεσαι μετασχηματιστή , απλά ενα
μετατροπέα για το φίς του ,απο αμερικάνικο σε Ελληνικό :
15629
Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ καιρό όχι επαγγελματικά ,όμως η αυξομειώμενη θερμοκρασία του σε ξεμπερδέυει εύκολα όταν δε θέλεις να κάθεσαι πολύ ώρα πάνω απο ενα "στριμένο" ακροδέκτη και να ξεκολάς μαζί και τη πλακέτα όπως συμβαίνει κάποιες φορές με τα συμβατικά κολλητήρια ... :-) Επίσης η μύτη του δεν είναι μαγνητική.Η τιμή είναι γύρω στα λεφτά που βρήκες στο ebay και είναι Weller δε νομίζω σε αυτά τα χρήματα να βρείς κάτι καλύτερο ...Επίσης το display σου δείχνει με ακρίβεια +-2oC αν θυμάμαι καλά τη θερμοκρασία σε περίπτωση που θέλεις να έχεις στη μύτη σου συγκεκριμένους βαθμούς ...Το μειονέκτημα είναι ό,τι δείχνει σε Fahrenheit και οχι σε Celsius ...

nobig
04-10-10, 15:18
Και εγω ψάχνομαι για ένα σταθμό κόλλησης μελλοντικά. Με τον σταθμό θα κολλάω through hole εξαρτήματα και μελλοντικά θέλω να πάω και σε SMD πράγμα που σημαίνει λεπτές μύτες. Θα ήθελα κάτι που να μείνει γι'αυτό και δεν σκέφτομαι τα φθηνά κινέζικα. Με ενδιαφέρει επίσης το κόστος της μύτης να μην είναι κάτι τρελό αν και προτιμώ να αγοράζω λίγο πιο ακριβή μύτη που να κρατάει παρά φθηνές της πλάκας

Hakko FX951
Hakko 942
Aoyue 937+
Aoyue 937
Αλήθεια ποια η διαφορά μεταξύ τους;


Όλα τα παραπάνω τα έχω βρει απο το ipmart.com έχει ψωνίσει κανείς από εκεί;

leosedf
04-10-10, 16:45
http://www.ersa.com/art-i-con-2-with-smd-tweezer-347-2137.html
Έχει και 0.2mm tip μύτης.

tasosmos
04-10-10, 18:29
Ναι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης το ersa με τα aoyue...

navar
04-10-10, 19:19
τα ERSA είναι τρομερά μηχανήματα !
θυμάμαι οτι κάποτε είχα δουλέψει ενα σταθμό με κολλητήρι και απο την δίπλα μεριά είχε ενα διπλό κολλητήρι με ενα σύστημα με Γ προσθήκες σαν τσιμπήδες έκανε για σχεδόν όλα τα smd ολοκληρωμένα !!
τρομερό !!! βέβαια όταν ρώτησα για τιμή μου έπεσαν τα αυτιά 800 με 900€

nobig
05-10-10, 00:07
Ρε παιδιά δεν είμαστε pro να πάμε για σταθμό 600€+

Αυτά που σας είπα εγω έχουν απο ipmart 100$+μεταφορικά Σκέφτομαι πιο πολύ τον Ιάπωνα FX 951

navar
05-10-10, 00:10
είμαι αθώως !!!! άλλος είπε για ERSA και εγώ απλά είπα για την φρίκη που έφαγα ! :P :P

Spirtos
05-10-10, 00:49
Καλησπέρα,

να πω και εγώ μια γνώμη, από την σχετική μου εμπειρία σε σταθμούς κόλλησης, μιλώντας πάντα για through hole soldering stations.

Ersa = καλά εργαλεία, πολύ ακριβά, και -όσοι τα έχουν δουλέψει πολύ θα το χουν δει- οι μύτες τους καταστρέφονται πιο γρήγορα από άλλες μάρκες. Μιλάμε βέβαια για καθημερινή χρήση.

Κινέζικα κλπ μάρκες, όσα έχω δουλέψει τουλάχιστον, ήταν πολύ μέτρια. Για μικρή χρήση και σε τιμές max=100 €, ίσως αξίζουν τον κόπο.

Weller = κατά την γνώμη μου, η κορυφή σε σχέσεις τιμής/απόδοσης. Πριν από 2 χρόνια πήρα το WS51 (ρυθμιζόμενο, αναλογικό) με 4 διαφορετικές μυτες, και μετά από 18+ χρόνια σταμάτησα να αλλάζω κολλητήρια! Κολάει από χαλκό 2mm μέχρι smd μέγεθος 0805! Ε, με κάποια προσοχή βέβαια:001_tongue:.

Γενικά, ο σταθμός κόλλησης είναι ένα εργαλείο, που αξίζει τα λεφτά του, μπορεί να μείνει για χρόνια.:wiink:

leosedf
05-10-10, 11:43
Spirtos έχει ένα ersa που εδώ και δυο χρόνια χρησιμοποιείται 8 ώρες την ημέρα και ακόμα δεν έχει αλλάξει μύτη. Πολλά εξαρτώνται απο το πώς το χρησιμοποιείς.

rep
05-10-10, 12:00
δεν ξερω αν το εχει πει αλλος πιο πριν.το μεγαλυτερο λαθος που υπαρχει ειναι να βρεχεις με νερο το σφουγγαρι καθαρισμου τις μυτης κρυο ζεστα κρυο ζεστα παει η μυτη.

Spirtos
05-10-10, 13:28
Spirtos έχει ένα ersa που εδώ και δυο χρόνια χρησιμοποιείται 8 ώρες την ημέρα και ακόμα δεν έχει αλλάξει μύτη. Πολλά εξαρτώνται απο το πώς το χρησιμοποιείς.

:001_cool: Δεν διαφωνώ οτι υπάρχει τέτοια περιπτώση. Πάντως, πριν από χρόνια δουλεύαμε 18 άτομα 8-11 ώρες τους ίδιους σταθμούς Ersa, και κατά κανόνα, οι μύτες (original Ersa) καιγόντουσαν στους 6 μήνες περίπου. Μιλάμε όμως, για παραγωγή, δηλαδή πολλές ώρες κόλλησης, όχι απλά αναμμένο κολλητήρι, αν έχει κάποια σημασία αυτό...

Βεβαια, συμφωνώ ότι έχει σημασία και πως το χρησιμοποιείς.

Συνεχίζω να έχω μεγάλη αδυναμία στη Weller πάντως :wiink:.

leosedf
05-10-10, 13:31
Ναι δε λέω αλλα τα weller είναι κάτι άγαρμπες γκουμούτσες ενώ το άλλο είναι συμμαζεμένο και μικρό. Πολλά λεφτά για το τίποτα.

Spirtos
05-10-10, 14:56
Ε ναι, συμφωνώ, η Ersa έχει πιο λεπτεπίλεπτο design, η Weller είναι πιο industrial εμφανισιακά, αν και ομολογώ μ'αρέσει το design και των 2. Ώρα είναι να βάλουν WAF και στα κολλητήρια ίσως :laugh:...

Πάντως, για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο ebay για να πάρει κάποιος Weller σε καλή τιμή (θέλει ψάξιμο), αλλά και σε ελληνικά μαγαζιά.

navar
05-10-10, 15:03
δεν ξερω αν το εχει πει αλλος πιο πριν.το μεγαλυτερο λαθος που υπαρχει ειναι να βρεχεις με νερο το σφουγγαρι καθαρισμου τις μυτης κρυο ζεστα κρυο ζεστα παει η μυτη.
ναί ε??? εγώ πρέπει να το κάνω αυτό !!
καθάριζε καλά η μύτη και μου άρεσε !!!