PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύγχρονο δοκιμαστικό για ψαγμένους ηλεκτρολόγους



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-05-10, 04:20
Όνομα και πράμα .. :001_smile:

Το πήρα και είναι απλά υπέροχο , για πρίζες , δουλειά σε σκάλα , ακόμα και έλεγχο περιστροφής φάσεων σε μοτέρ .. έχει βελάκια ..
έχει βολτόμετρο ... έχει και έλεγχο συνέχειας ( Το γνωστό Μπίπ :biggrin:)
και φακό ... και κάνει και καφέ καπουτσίνο ..

UNI-T 15C http://www.uni-trend.com/UT15C.html

Καλύτερη τιμή στο Ebay .. εδώ ... http://shop.ebay.co.uk/hk360radio/m.html?_nkw=UNI-T+UT15C&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=p3911.m270.l1313

Μοντέλο 2010 ..

Λυκιδευς
30-05-10, 11:29
που μπορω να το βρω;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-05-10, 11:51
που μπορω να το βρω;

Εαν μιλάς για Ελλάδα ? είναι καλή η ερώτηση ...
Δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο αντιπρόσωπας στην Ελλάδα..

Καλο είναι γράψεις το κωδικό σε ένα χαρτί , η να τυπώσεις την φωτογραφία,
και να βγεις μια βόλτα στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά .. για να βρεις ποιος μπορεί να στο φέρει ..

Και θέλει προσοχή στο μοντέλο ... μονο το UNI-T 15 " C " έχει βολτόμετρο.

Η καλύτερη τιμή του στο ίντερνετ ( που βρήκα και αγόρασα και εγώ ) είναι τα 23-24€..
Το αντίστοιχο σε FLUKE κάνει 120€


Κατοπιν τούτου .. και 40 να το βρεις στην Αθήνα , να λες καλά είναι ..

JimKarvo
30-05-10, 11:55
50 at least... ;)

Πάντος φαίνεται πολύ ωραίο!

gep58
30-05-10, 13:37
Όνομα και πράμα .. :001_smile:

Το πήρα και είναι απλά υπέροχο , για πρίζες , δουλειά σε σκάλα , ακόμα και έλεγχο περιστροφής φάσεων σε μοτέρ .. έχει βελάκια ..
έχει βολτόμετρο ... έχει και έλεγχο συνέχειας ( Το γνωστό Μπίπ :biggrin:)
και φακό ... και κάνει και καφέ καπουτσίνο ..

Κυριάκο,
τι εννοείς μ΄αυτό που γράφεις;
Για να ελέγξει τη διαδοχή των φάσεων δεν χρειάζεται και τρίτο probe;
για άλλο πράγμα μιλάς ;
δεν έχω καταλάβει...:crying:

Edit : για όσους θέλουν απο Ελλάδα http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20593&cat=337&page=1
gep58

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-05-10, 14:55
Κυριάκο,
τι εννοείς μ΄αυτό που γράφεις;
Για να ελέγξει τη διαδοχή των φάσεων δεν χρειάζεται και τρίτο probe;
για άλλο πράγμα μιλάς ;
δεν έχω καταλάβει...:crying:

Edit : για όσους θέλουν απο Ελλάδα http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20593&cat=337&page=1
gep58

Αχ αχ Γιώργο θα σε μαλώσω .. :biggrin:

Εσυ μας έβαλες το λινκ, και δεν το διάβασες ??


διαθέτει face rotation test 50-60Hz

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-05-10, 15:37
Έχτρα φωτογραφίες από το δικό μου .. :001_smile:



.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-05-10, 15:38
Φωτογραφίες συνέχεια ....

JOUN
30-05-10, 15:39
Κυριάκο,
τι εννοείς μ΄αυτό που γράφεις;
Για να ελέγξει τη διαδοχή των φάσεων δεν χρειάζεται και τρίτο probe;
για άλλο πράγμα μιλάς ;
δεν έχω καταλάβει...:crying:

Edit : για όσους θέλουν απο Ελλάδα http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20593&cat=337&page=1
gep58
Αρκουν και δυο probe, αναλογως με το ποιο ειναι πρωτο και πιο δευτερο(χρονικα εννοω) καταλαβαινει αν το πεδιο ειναι αριστεροστροφο ή δεξιοστροφο.

gep58
30-05-10, 21:04
Αρκουν και δυο probe, αναλογως με το ποιο ειναι πρωτο και πιο δευτερο(χρονικα εννοω) καταλαβαινει αν το πεδιο ειναι αριστεροστροφο ή δεξιοστροφο.
ετσι το καταλαβαίνω κι εγώ και θα πρέπει να κάνεις όλους τους συνδιασμούς με τις 3 φάσεις για να βρίσκεις τη διαδοχή τους, οπότε νομίζω ότι δεν είναι και πολύ πρακτικό για επαγγελματικό όργανο και για την συγκεκριμένη χρήση.
Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ένα αυτοσχέδιο διαδοχόμετρο με 2 neon (wrong - right) που ποτέ δεν κάνει λάθος.

gep58

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
31-05-10, 00:15
και θα πρέπει να κάνεις όλους τους συνδιασμούς με τις 3 φάσεις για να βρίσκεις τη διαδοχή τους, οπότε νομίζω ότι δεν είναι και πολύ πρακτικό για επαγγελματικό όργανο και για την συγκεκριμένη χρήση.


Γιώργο δεν μας τα λες καλά ... 3 φάσεις = δυο μετρήματα
και έχουμε διαδοχή , δεν πλέκουμε πουλόβερ ...

gep58
31-05-10, 21:32
Κυριάκο,
συμφωνώ τόσο απλά είναι τα πράγματα, αρκεί να μην μπλέξεις τις βελόνες (probes) και τις θηλιές (φάσεις)... :drool:

gep58

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
31-05-10, 22:37
Βρε τρελιάρη , να με στείλεις κανένα κιλό τρίγωνα πανοράματος,
για να πάθω οτι έπαθες και εσύ ...

καλό με φαίνεται .. :001_tt2:

gep58
01-06-10, 00:34
Κυριάκο,
δεν σε ακουμπάει η οικον. κρίση εσένα ?
Ένα κιλό τρίγωνα Ελενίδη είναι πολλά λεφτά!!! :lool::lool:
πάει ο προϋπολογισμός...

gep58

navar
01-06-10, 14:01
ποιά κρίση να τον ακουμπήσει εκεί στο βόλο ??? ψαράκια και τσίπουρα υπάρχουν άφθονα !!!! τί άλλο να θέλει ένας άνθρωπος απο αυτήν την ζωή ???

thomasskoy
01-06-10, 21:01
πολυ ωραιο το οργανακι παιδια.ψηνομαι να το παρω και εγω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-06-10, 22:01
ποιά κρίση να τον ακουμπήσει εκεί στο βόλο ??? ψαράκια και τσίπουρα υπάρχουν άφθονα !!!! τι άλλο να θέλει ένας άνθρωπος απο αυτήν την ζωή ???

Βάρκα για να τα ψαρέψει .. :biggrin:



Και εδώ λέει ότι είναι αντιπρόσωπος UNIT-T ,http://www.katoumas.gr/represent.htm
Πάρτε τηλέφωνο να μάθεται τιμή ..

thomasskoy
03-06-10, 09:16
πηρα τηλεφωνο τον κατουμα και μου ειπε οτι δεν το εχει φερει ποτε αυτο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-06-10, 10:34
πηρα τηλεφωνο τον Κατουμα, και μου ειπε οτι δεν το εχει φερει ποτε αυτο.


Να σε καλά ... καλά έκανες και το έγραψες , για να μην ψάχνει ο κόσμος άδικα.

exerazor
05-08-10, 11:21
Χαίρεται. Το πήρα κι εγώ από ebay. Το όργανο δουλεύει αλλά με χαλάει η ακρίβειά του. Συγκεκριμένα όταν μετράω 12V DC ανάβει μόνο το LED στα 12V αμυδρά και δεν ανάβει καθόλου η LCD οθόνη. Η LCD του ανάβει από 15V DC και πάνω. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που το έχει να κάνει την μέτρηση για να δω αν έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Επίσης μετράει τα 230V AC οκτώ Volt λιγότερο. Δηλαδή αντί για 230V AC μου δείχνει 222V AC. Τις μπαταρίες του τις τσέκαρα και είναι ΟΚ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-08-10, 15:09
Χαίρεται. Το πήρα κι εγώ από ebay. Το όργανο δουλεύει αλλά με χαλάει η ακρίβειά του.

Εμένα δεν με χαλάει καθόλου , διοτι διάβασα τις προδιαγραφές πριν το αγοράσω.

Είναι δοκιμαστικό ... δεν είναι πολύμετρο .
Γιαπωνέζικο πολυμετρο σε αυτό το μέγεθος , κάνει 200€

Επαληθεύω όμως , οτι λειτουργεί πάνω από τα 11 βολτ το LCD ,
και έχει περίπου τρία βολτ απόκλιση , από τα 11 - 35 DC .

Στα 12V δείχνει διακριτά, 9V η οθόνη.

exerazor
05-08-10, 23:38
Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα υπάρχει διαφορά στις μετρήσεις-ενδείξεις. Καλιμπράρισμα δεν μπρορώ να κάνω γιατί δεν βλέπω να ανοίγει εύκολα (χωρίς ζημιά). Μπορεί όμως όπως λες κι εσύ να βρίσκομαι και πάλι μέσα στις προδιαγραφές του οργάνου. Έτσι κι αλλιώς μου είναι ασύμφορο να το στείλω πίσω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
06-08-10, 01:11
Βρε αδελφέ 3% θεωρητική ακρίβεια έχει .. στα 220 + 3% = 227 βολτς = Μια χαρά ..

Είπαμε δεν είναι πολύμετρο ... συνεχίζεις να μιλάς λες και είναι πολύμετρο ..

Τέλος πάντων , αφού προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα , το σίγουρο είναι ότι θα το χαρείς ,
και είναι από τα ποιο επώνυμα του είδους ... οι μπακατέλες .. μακρυά από εμάς ..:001_smile:

stom
06-08-10, 10:53
Πρεπει να το κρινουμε ως ενδεικτικο ρευματος, οχι ως πολυμετρο...
Οντως μικρο και πρακτικο.. Το να ψαχνεις τασεις ορθιος με το fluke δεν ειναι πολυ πρακτικο.. Εξαλλου σπανιως εχει σημασια αν ειναι 230 η 238....

thomasskoy
26-09-10, 07:54
παιδια καποιο καταστημα στην αθηνα που το εχει ξερετε?

Λυκιδευς
26-09-10, 08:46
στην ελλαδα χλωμο να το βρεις..

Κωστης
26-09-10, 09:47
παιδια καποιο καταστημα στην αθηνα που το εχει ξερετε?


Edit : για όσους θέλουν απο Ελλάδα http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=337&page=1 (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20593&cat=337&page=1)
gep58

thomasskoy
26-09-10, 11:15
το παραγγειλα παιδια.αναμενω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
26-09-10, 14:23
Είναι σίγουρο ότι θα το χαρείς .... Συγχαρητήρια για την αγορά :wiink:

Να και φωτογραφίες για να παρηγορείσαι μέχρι να έρθει .. :biggrin:

1594115940159391593815942

thomasskoy
26-09-10, 23:47
ευχαριστω Κυριακο απο οτι ειδα σε 2 με 3 μερες λενε μεσα οτι θα το εχω.

thomasskoy
06-10-10, 10:50
Παιδια το πηρα εκανα μερικες μετρησεις.πολυ καλο μου φενετε.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
06-10-10, 23:04
Τον φακό τον έμαθες πως ανάβει ? :wiink:

Είναι κολπαδόρικο .. :biggrin:

thomasskoy
08-10-10, 11:20
ναι στο πισω μερος.πολυ καλο

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-10-10, 20:25
Και μια συμβουλή για όλους ...

Μια φορά το χρόνο , άνοιγμα και έλεγχο τις μπαταρίες , είναι κρίμα να παει χαμένο το εργαλείο για το ότι ξέρασαν οι μπαταριές υγρά ...

Η καλύτερα, άμα δεν το δουλεύετε τακτικά , να τις βγάλετε .

thomasskoy
12-12-10, 12:26
λοιπον παιδια βρηκα καποια αρνητικα στο δοκομαστικο.στα 230v που μετραω συνηθως κλεβει 10v.συγκεκριμενα μετρησα χθες και μου εδειξε 215v και με αλλα 2 πολυμετρα ειχα ενδειξη 225v και 224v. επισης στα 12vac αναβουν αμυδρα ta led και δεν αναβει η οθονη.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-12-10, 21:38
Αρχικά θα μιλήσω για τα 12v στο εναλλασσόμενο από μετασχηματιστή , μετρημένο με το με το FLUKE 8050A στα 12,5 .
Το δοκιμαστικό έδειξε στην οθόνη 11V , άναψαν και τα δυο LED του ( + - ) , και σωστά άναψαν εφόσον είναι για να προσδιορίσουν πολικότητα.
Το AC δεν έχει πολικότητα .. άρα το ανάβουν μαζί , είναι η ένδειξη του εναλλασσόμενου.

Έκανα και το τρελό .... να προσπαθήσω να μετρήσω την λήψη 6V μιας και ο μετασχηματιστής μου είναι 2Χ6V = 12
Το εργαλείο δεν έδειξε τίποτα , και σωστά το έπραξε .. ( Η τάση αυτή είναι εκτός προδιαγραφών )

Με το ίδιο FLUKE (πολύμετρο) , μέτρησα και 220,5V στην πρίζα , και το δοκιμαστικό έδειξε 215V ..

Όποιος θέλει να κάνει συγκρίσεις , να αγοράσει έστω ένα πολύμετρο που να είναι πραγματικά αναφοράς . ( σοβαρό )
Και μετά ας κάνει συγκρίσεις ..

Τώρα που τα έφερε η μοίρα , να διαθέτω τέσσερα δυνατά κομμάτια , έχω την ευκολία να τα τεστάρω και μεταξύ τους.
Και πράγματι δεν φεύγει κανένα, στα 50 / 60 ΗΖ .

Αυτά ...

thomasskoy
12-12-10, 21:42
αρα εκει πασχει το UNIT ειναι πολυ πιο φθηνο ιδιο εξωτερικα και να η διαφορες.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-12-10, 23:34
θωμά θα το ρίξω στην τρέλα .... και θα πω έχεις δίκαιο .... να πας να πάρεις το ίδιο εργαλείο σε Fluke ,
να το πληρώσεις 120 € , και να έχεις έπειτα απαιτήσεις που μόνο εσύ απαιτείς ..

Αλλά ακόμα και έτσι , να διαβάσεις σωστά τις προδιαγραφές από το αντίστοιχο Fluke,
όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην σε κοροϊδέψουν με τις προδιαγραφές , και νοιώσεις πάλι ως εξαπατημένος σύζυγος , για δεύτερη φορά .

thomasskoy
12-12-10, 23:54
χαχαχα εχεις δικιο οτι πληρωνεις περνεις.δεν μπορεις να εχεις τις ιδιες απαιτησεις οταν πληρωνεις 35 ευρω με 120 ευρω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 04:45
Και ποιες είναι οι απατήσεις σου φίλτατε Θωμά ?

Που πήγες και πήρες δοκιμαστικό για τα 700V, και το κάνεις δοκιμές στα 12 ?
Άσε μην απαντάς .... όσοι ψάχνουν για το συγκεκριμένο εργαλείο , ξέρουν τι θέλουν .

Εσύ κατά λάθος το πήρες.




Και το λέει και το χαρτί !! LCD display (AC/DC) 24V to 690V: ±(3%+5 βολτ ) :001_tt2:


Με το ίδιο FLUKE (πολύμετρο) , μέτρησα και 220,5V στην πρίζα , και το δοκιμαστικό έδειξε 215V ..
http://www.uni-trend.com/UT15C.html

215 + 5 = 220 Θωμά

Και στο λέει και 'η UNI-T ..... Θωμά

το προσθέτεις το πεντάρι ...... Θωμά .. σε κάθε μέτρηση..

Είναι η πτώση τάσεως για να δουλέψουν τα κυκλώματα του Τέστερ .. Θωμά

thomasskoy
13-12-10, 08:08
Κυριακο δεν ειχα εξεικιωθει και δεν το ειχα χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο εργαλειο.πο εντυπωσεις μου ειναι παρα πολυ θετικες.τωρα πλεον που το παρατηρησα και μου ειπες το +5 θα το προσεχω καλυτερα γιατι με τις οδηγιες δεν τα παω και καλα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 17:11
Μου χρωστάς ένα σουβλάκι με διπλή πίτα .. :wiink:



120€ σου έσωσα, Μπαγασάκο .. :biggrin:

thomasskoy
13-12-10, 17:13
χαχαχα ωραιος.ελλα να κερασω.

lazarost
13-12-10, 18:21
....... να αγοράσει έστω ένα πολύμετρο που να είναι πραγματικά αναφοράς . ( σοβαρό )
Αυτά ...
Για να αγορασεις ενα σοβαρο πολυμετρο πρεπει να δωσεις και καποια ευρα
πραγμα που κανεις δεν το κανει.
Τους αρκει ενα πολυμετρο με 5-10 ευρα ισα ισα να κανουν την δουλεια τους.
Το ποσο θα φευγει και θα παει περιπατο η μετρηση που κανουν δεν τους πολυ
ενδειαφερει. Ειναι λιγοι αυτοι που κοιτουν προδιαγραφες.
Ενα "καλο σοβαρο" πολυμετρο κοστιζει ανω των 100 ευρω οποτε ειναι δυσκολο να το αγορασει καποιος ή δεν θελει να δωσει τοσα χρηματα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 19:25
Λάζαρε ή αλήθεια είναι ότι μέσα στο φόρουμ , αλλά και στην ζωή , υπάρχουν " τεχνικοί " πολλών ταχυτήτων στο γνωστικό αντικείμενο .

Τα καλά όργανα είναι βοήθημα στον άριστο, λιγότερο χρήσιμα στον μέτριο,
και άχρηστα στον ανίδεο ,
αυτή είναι η αλήθεια ..

Λυκιδευς
13-12-10, 19:30
Λάζαρε ή αλήθεια είναι ότι μέσα στο φόρουμ , αλλά και στην ζωή , υπάρχουν " τεχνικοί " πολλών ταχυτήτων στο γνωστικό αντικείμενο .

Τα καλά όργανα είναι βοήθημα στον άριστο, λιγότερο χρήσιμα στον μέτριο,
και άχρηστα στον ανίδεο ,
αυτή είναι η αλήθεια ..
βασικα θεωρω πως το ζητημα που σε απασχολει καθε φορα θετει τις παραμετρους δηλαδη εγω σαν φοιτητης εχω ενα με 5 ευρω αλλα αν εισαι ηλεκτρολογος στα καραβια(για παραδειγμα) που χειριζεσαι μηχανηματα μεγαλης ισχυς και αξιας προφανως το πολυμετρο η το οποιοδηποτε οργανο που κανει 5 ευρω ειναι αχρηστο.
συμφωνεις;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 19:37
Παναγιώτη διαφωνώ ..

Το καλό όργανο , το χρειάζεται η έρευνα και η παραγωγή , και όχι η κατανάλωση ..
Όποιος τεχνικός συνδυάζει και ερευνητικό πνεύμα, στην διάγνωση βλαβών, και 22 χρονών να είναι χρειάζεται άριστο εργαλείο.

Από την άλλη , έστω και οι ταπεινοί Ηλεκτρολόγοι έχουν δικαίωμα στην ασφάλεια που προσφέρουν τα καλά εργαλεία .

lazarost
13-12-10, 19:39
Οταν ασχολησε με τα ηλεκτρονικα και πρεπει να εχεις σωστη ενδειξη τοτε παιρνεις κατι καλο
και οχι κατι με 5 ευρα.......κινεζακι και περιπου ενδειξη.
Αυτη ειναι η αποψη μου χωρις να θελω να θιξω κανενα.

Λυκιδευς
13-12-10, 19:41
Παναγιώτη διαφωνώ ..

Το καλό όργανο , το χρειάζεται η έρευνα και η παραγωγή , και όχι η κατανάλωση ..
Όποιος τεχνικός συνδυάζει και ερευνητικό πνεύμα, στην διάγνωση βλαβών, και 22 χρονών να είναι χρειάζεται άριστο εργαλείο.
ξερεις τι δεν εχεις απολυτα αδικο ετσι οπως το θετεις γιατι φανταζομαι πως εννοεις οτι αν καποιος πχ σαν και μενα θελει να κανει ερευνα με ακριβεια ωστε να βγαλει αξιοπιστα αποτελεσματα πρεπει να εχει σωστα μεσα...αυτο δεν εννοεις;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 19:46
Κάπως έτσι .... δηλαδή ότι ακόμα και ο μαθητευόμενος ερευνητής ,
θα πρέπει να μάθει να ξοδεύεται από μικρός , για καλά εργαλεία . :biggrin:

Λυκιδευς
13-12-10, 19:48
Κάπως έτσι .... δηλαδή ότι ακόμα και ο μαθητευόμενος ερευνητής ,
θα πρέπει να μάθει να ξοδεύεται από μικρός . :biggrin:
κοιτα εγω πιστευω πως πρεπει κανεις να επενδυει στα εργαλεια

lazarost
13-12-10, 19:50
Πολλοι λενε οτι τα εργαλεια κανουν τον μαστορα......
Εγω διαφωνω.....εγω πιστευω οτι
τα εργαλεια συμπληρωνουν τον μαστορα.
Χωρις καλα εργαλεια @@ μαστορας εισαι.

makis.civ
13-12-10, 19:51
ποτέ δεν πίστευα οτι η συζήτηση για ένα κινέζικο ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ θα έφτανε τις 5 σελίδες. είσαστε σοβαροί!!!!!!!
δηλαδή αν πέσει στα χέρια σας ένα γιαπωνέζικο με μεγάλη ακρίβεια, πόσες θα φτάσετε???

lazarost
13-12-10, 19:52
ποτέ δεν πίστευα οτι η συζήτηση για ένα κινέζικο ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ θα έφτανε τις 5 σελίδες. είσαστε σοβαροί!!!!!!!
δηλαδή αν πέσει στα χέρια σας ένα γιαπωνέζικο με μεγάλη ακρίβεια, πόσες θα φτάσετε???
Και 50 σελιδες........γιατι ομως φιλε μου απορεις ?
Ειναι λαθος αυτα που γραφουμε ?

Λυκιδευς
13-12-10, 19:55
ποτέ δεν πίστευα οτι η συζήτηση για ένα κινέζικο ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ θα έφτανε τις 5 σελίδες. είσαστε σοβαροί!!!!!!!
δηλαδή αν πέσει στα χέρια σας ένα γιαπωνέζικο με μεγάλη ακρίβεια, πόσες θα φτάσετε???

εξαρταται απο ποια ιαπωνικη εταιρια ειναι!!Η honda φτιαχνει δοκιμαστικα;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 20:00
είσαστε σοβαροί!!!!!!!


Ασε βρε Μάκη τα πυροτεχνήματα ... :laugh:

lazarost
13-12-10, 20:03
Ασε βρε Μάκη τα πυροτεχνήματα ... :laugh:

Κινεζικα ειναι και αυτα ?

makis.civ
13-12-10, 20:07
ελάτε τωρα γιατί δεν λέτε την αλήθεια!! έχετε ανάγκη απο κουβεντούλα σχετική με τα...... όργανα, και αυτό απλά ήταν η αφορμή.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 20:19
ελάτε τωρα γιατί δεν λέτε την αλήθεια!! έχετε ανάγκη απο κουβεντούλα σχετική με τα...... όργανα, και αυτό απλά ήταν η αφορμή.


Ψυχολόγεεεεεεεεεε .. :biggrin:

Ασε βρε να πάρει κανένας κανένα καλό νταλαβέρι , έτσι που τα καταφέραμε,
θα πηγαίνεις νοσοκομείο , και θα σε πετάνε απέξω.

Και θα σου πω και κάτι ακόμα ... είναι ποιο εύκολο να προστατευτείς από το ρεύμα, παρά απο την πεθερά σου .. :001_cool:

lazarost
13-12-10, 20:23
ελάτε τωρα γιατί δεν λέτε την αλήθεια!! έχετε ανάγκη απο κουβεντούλα σχετική με τα...... όργανα, και αυτό απλά ήταν η αφορμή.

Ακομα και αυτο που λες ..... ειναι μια αφορμη να γινει μια τετοια κουβεντουλα για τα οργανα για να μαθετε καποιοι το ποσο αναγκαιο ειναι
ενα καλο οργανο απο μια μπαχαντελα.

makis.civ
13-12-10, 20:27
Ψυχολόγεεεεεεεεεε .. :biggrin:

Ασε βρε να πάρει κανένας κανένα καλό νταλαβέρι , έτσι που τα καταφέραμε,
θα πηγαίνεις νοσοκομείο , και θα σε πετάνε απέξω.

Και θα σου πω και κάτι ακόμα ... είναι ποιο εύκολο να προστατευτείς από το ρεύμα, παρά απο την πεθερά σου .. :001_cool:

έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

makis.civ
13-12-10, 20:32
προς αποφυγή παρεξηγήσεων το 'είσαστε σοβαροί' το έγραψα καλοπροαίρετα και με χιούμορ. άλωσε και εγώ ένα παρόμοιο έχω, εδώ και σχεδόν 5 χρόνια και δουλεύει μια χαρά.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-12-10, 21:18
No problem .. :wiink:


Τελικά η έκδοση του στο 2009 - 2010 με οθόνη , μάλλον μπέρδεψε τους νέους ,
αγοραστές ..

Για αυτό και τα κάνουμε όλα λιανά , για να λυθούν τα μυστήρια .. :001_smile: