PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Βρέχει' φοιτητές από Θεσσαλονίκη!



GeorgeVita
01-06-10, 19:38
Γειά σας,
χωρίς να με ενοχλεί αλλά δημιουργώντας μου ερωτηματικά, παρακολουθώ τελευταία μια 'βροχή' από νέους χρήστες του forum οι οποίοι συνήθως δηλώνουν φοιτητές/σπουδαστές και χρειάζονται βοήθεια για κάποια άσκηση/πρακτική/πτυχιακή.

Βοηθητική βέβαια σε όλους μας η ανανέωση της θεματολογίας ή η υπενθύμιση της θεωρίας, αλλά μήπως υπάρχει στρεβλή 'διαφήμιση' της έννοιας του/των forums από κάποιο καθηγητή που ... βαριέται να δώσει κατευθύνσεις και διευκρινήσεις στους σπουδαστές/φοιτητές του;

Κατά τη γνώμη μου ένα forum είναι αμφίδρομο, δηλαδή ρωτώ-απαντώ, εκπαιδεύομαι-συμβουλεύω κλπ. με ένα χαλαρό ύφος γιατί ... μπορεί και να κατάλαβα λάθος ή τελικά η ισχυρή κατ'εμέ γνώμη να έχει κάποιο 'ψεγάδι'.
(κωμικοτραγική κατάσταση οι συνήθεις κοκορομαχίες από 'πρωταθλητές' του είδους).

Μήπως χρειάζεται ένα how-to στη διαδικασία εγγραφής που να τονίζει:
'ευχαριστούμε που ήρθες, πάρε γνώμες αλλά δώσε κιόλας, ψάξε και τα wiki/google/datasheet και για να έρθω στο θέμα μου: ρώτα και τον καθηγητή σου...'

... ή έστω να ρωτήσει κάποιος τον καθηγητή του 'τι είναι τα forums;'.

Φιλικά
Γιώργος

Λυκιδευς
01-06-10, 19:42
Κοιτα αδερφε,το συγκεκριμενο site ειναι απο τα ποιο οργανωμενα στο ειδος του και απο τα πιο ευκολως χρησημοποιουμενα αρα καταλαβαινεις...τωρα οσον αφορα τους καθηγητες λιγοι ειναι που το ψαχνουν παραπερα και εχουν ανοιχτα τα ματια τους για αλλες πηγες γνωσεις!!!

leosedf
01-06-10, 20:38
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα.
Υπάρχουν άλλοι που ψάχνουν και ζητούν πληροφορίες διαφορετικές απο αυτούς που τα θέλουν έτοιμα.