PDA

Επιστροφή στο Forum : κινεζιές (αντικατάσταση στελέχους κολλητηριού σε κινέζικο σταθμό)



mitsnas
03-06-10, 00:56
Μετα απο δύο καψίματα του κολητηριού 24V/48 W του κινέζικου σταθμού κόλλησης σκέφτομαι το εξής: Μπορώ στη θέση του να βάλω ένα 24βολτο της WELLER σαν ανταλλακτικό ? Αν ξέρετε και άλλα αξιόπιστα κολητήρια είμαι όλος αυτιά..

tasosmos
03-06-10, 01:07
Μηπως φταιει ομως το κυκλωμα ελεγχου ισχυος κι οχι οι αντιστασεις των κολλητηριων?

Καλα κολλητηρια θεωρουνται και τα antex (προσωπικη προτιμηση για απλα κολλητηρια χειρος), ersa, jbc.
Υπαρχουν βεβαια και αλλες μαρκες πολλες αλλα αυτες ειναι που κυκλοφορουν περισσοτερο εδω.

KATIR
13-06-10, 17:02
για σταθμους τισ τελε τι γνωμη εχετε???

weather1967
13-06-10, 18:28
για σταθμους τισ τελε τι γνωμη εχετε???

Φίλε Χρήστο πριν 7 μηνες ειχα αγορασει το παρακατω μοντελο τις TELE και προς το παρών λειτουργει,πιστευω για ερασιτεχνική χρήση αξιζει τα λεφτά του.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47925

KATIR
14-06-10, 07:03
Σημερα λεω να αγορασω αυτο το σταθμο

SDL-931
€61,00
Display, 48W
150C-450C, 220-240V

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14725&stc=1&d=1276488001


βεβαια η τιμη ειναι χωρισ την εκπτωση

Phatt
14-06-10, 10:23
Χρηστο τον εχω αλλα το δικο μου μοντελο ηταν βαφτισμενο Velleman.Στα 60 τον ειχα πληρωσει και γω.Εχει ενα μικρο προβλημα, δεν δουλευει η ενδειξη της θερμοκρασιας οταν τον ανοιγω με την πρωτη, θελει να τον ανοιξω/κλεισω μια-δυο φορες και στρωνει.Εκτος απο αυτο, κανενα προβλημα.

katsigiannis
14-06-10, 18:45
προσωπικα εχω το ersa multitip c25 και εχει βγει παρα πολυ καλο.αλλα μονο σταθμοσ δεν ειναι.για ερασιτεχνικη χρηση παντως ειναι οτι πρεπει.

SakisMS
14-06-10, 19:41
Πάρε WELLER, μη ψάχνεις για κάτι άλλο. Είναι λίγο ακριβό αλλά αντέχει. Έχω τέσσερα στο εργαστήριο και είναι 15 χρόνια στη πρίζα. Μόνο μύτες αλλάζω.

Arnoldone
14-06-10, 21:37
Χρησιμοποιώ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη σχέση τιμής - απόδοσης και είναι και weller ! :-)

Amazon.com: Weller WESD51 Digital Soldering Station with Power Unit, Soldering…

SV1EDG
14-06-10, 21:43
Πάρε WELLER, μη ψάχνεις για κάτι άλλο. Είναι λίγο ακριβό αλλά αντέχει. Έχω τέσσερα στο εργαστήριο και είναι 15 χρόνια στη πρίζα. Μόνο μύτες αλλάζω.

+100000....το έχω ξαναγράψει.Το είχα 5 χρόνια στον πάγκο 5/7 μέρες,10ώρες λειτουργίας/μέρα.Μόνο μύτες άλλαξα.Το ίδιο και στο εργαστήρι μου.

Phatt
14-06-10, 22:10
Και οι πετρες ξερουν οτι τα WELLER ειναι τα καλυτερα κολλητηρια αλλα δεν καταλαβαινω γιατι λετε σε καποιον να αγορασει φορτηγο ενω θελει να μεταφερει τις σακουλες με τα ψωνια του....

SV1EDG
14-06-10, 22:21
Γιατί με το "φορτηγό" θα μπορέσει να κάνει και άλλες "δουλειές" εκτός από τις σακούλες με τα ψώνια.Χωρίς πλάκα,θα δώσει κάτι παραπάνω σήμερα και θα το έχει για πάντα.Νομίζω ότι για το δεξί χέρι του ηλεκτρονικού επιβάλλεται.

mariosm
14-06-10, 22:22
Απλα γιατι αυτος που ξεκινησε το θεμα αναφερεται σε weller και δεν μας λεει για ποια χρηση το θελει. Εσυ πως καταλαβες γιατι τι ακριβως το χρειαζεται;

Phatt
14-06-10, 22:29
Μαριε εχεις δικιο.Δεν ξερω.
Εικαζω, οτι εαν ειναι επαγγελματιας και ΗΔΗ γνωριζει τα Weller δεν θα αγοραζε ενα εξ'αρχης;

Μαριε(SV1EDG) οντως θα του βγαλει χρονια, αλλα οταν εγω εκανα μια κινηση να δω τιμες απο σταθμους Weller, τα αυτια μου ακουμπησαν στους αστραγαλους...

KATIR
23-06-10, 01:11
Κυριοι την καλημερα μου και παλι μετα απο μερες!!!
τα Weller τα ξερει ολοσ ο κοσμοσ καθωσ και τισ επιδωσεισ τους!!!
αλλα και τις τιμεσ τουσ!!!!
να πω την αληθεια ηλεκτρονικοσ δεν ειμαι αν και θα το ηθελα πολυ αλλα σαν επαγγελματιας στο ειδοσ μου με πολλα φορτηγα (fluke-hioki) :)
ξερω πως το τελε που πηρα περιπου στα 40€ θα ειναι μια καλη εφεδρεια στο μελλοντικο μου Weller (αν καει μετα απο 10 χρονια)

Τρελός Επιστήμονας
23-06-10, 09:23
Έχω το Weller TCP 24V/50W με το μαγνητικό θερμοστάτη. Μια φορά έκαψα την αντίσταση από λάθος μου ακουμπώντας τη μύτη σε σημείο με υψηλή τάση. Γενικά δεν είχα προβλήματα επί 20 χρόνια. Το είχα αγοράσει όταν ήμουν φοιτητής μετά από υπόδειξη ενός καθηγητή ηλεκτρονικών.

Πάντως η γνώμη μου είναι ένας αρχάριος να μην ξεκινά αγοράζοντας πολύ ακριβά εργαλεία αλλά με κάποια πιο οικονομικά αλλά καλής ποιότητας. Πχ στα κολλητήρια αρκετά καλή ποιότητα έχουν τα Antex, τα ERSA ή τα JBC και οι τιμές τους δεν θα μας "ρίξουν τα αυτιά".