PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμουφλάζ κεραίας



DIOGENIS
06-06-10, 09:49
Για σε όλους.

Θα ήθελα την γνώμη αυτών που ξέρουν κάτι παραπάνω.

Είμαι Ηλεκτρονικός, αλλά η δεύτερη γνώμη θα ήταν ευχάριστη.

Σας φαίνεται για καμινάδα η εγώ δεν βλέπω καλά !!!!

Ευχαριστώ πολύ.
.

moutoulos
06-06-10, 10:04
Διογένη μάλλον δεν βλέπεις καλά, σίγουρα είναι καμινάδα, σαν και αυτή που επισύναψα ... :laugh:

GeorgeVita
06-06-10, 10:23
Μάλλον είναι dummy μπουρού!
G

DIOGENIS
06-06-10, 10:36
Ξέρει κανένας τι είναι αυτά τα μηχανήματα που φαίνονται ?????
.

stom
06-06-10, 10:55
Μιαλαμε για πολυ κολλημα..
Ας ειναι οτι θελει, το θεμα με τους ασχετους που κυνηγανε μαγισσες φαντασματα και ενιοτε κεραιες εχει παραγινει.
Εχουν και οι κεραιες (και οι χρηστες τους δικαιωματα)
Οχι αλλους αυτοκλητους σωτηρες που αν μη τι αλλο, αυξανουν την καταναλωση στα κινητα ολου του κοσμου.
Οσο περισσοτερες κεραιες ΤΟΣΟ καλυτερα.
Οποιος εχει ψυχολογικο προβλημα με τις κεραιες να σταματησει πρωτα να τα χρησιμοποιει ο ιδιος (και ολοι οι οικιοι του επισης που τον εξυπηρετουν αμεσα) και τοτε ισως να εχει δικαιωμα να μιλαει.
Παπαριες του τυπου θα μαζευτουμε ολοι μαζι να κατεδαφισουμε την κεραια, για περισσοτερες πληροφοριες θα σας αποσταλουν με sms ΔΕΝ περνανε..
Ουτε βεβαιως οι δηλωσεις των βλαχοδημαρων που κατεδαφιζουν τις κεραιες και μετα λενε οτι στην πυρκαγια καιγομαστε και δεν δουλευε το κινητο μας να ειδοποιησουμε....
Ε Λ Ε Ο Σ με τον εγκεφαλικο μεσαιωνα.

HFProject
06-06-10, 11:10
@ Stom. +1000



Εμένα ΔΕΝ μου φαίνεται για κεραία καμουφλαρισμένη. Σε Υποκλοπή ρεύματος από τον ήλιο μου κάνει.

Οι αλήτες...

fmav
06-06-10, 11:15
Μιαλαμε για πολυ κολλημα..
Ας ειναι οτι θελει, το θεμα με τους ασχετους που κυνηγανε μαγισσες φαντασματα και ενιοτε κεραιες εχει παραγινει.
Εχουν και οι κεραιες (και οι χρηστες τους δικαιωματα)
Οχι αλλους αυτοκλητους σωτηρες που αν μη τι αλλο, αυξανουν την καταναλωση στα κινητα ολου του κοσμου.
Οσο περισσοτερες κεραιες ΤΟΣΟ καλυτερα.
Οποιος εχει ψυχολογικο προβλημα με τις κεραιες να σταματησει πρωτα να τα χρησιμοποιει ο ιδιος (και ολοι οι οικιοι του επισης που τον εξυπηρετουν αμεσα) και τοτε ισως να εχει δικαιωμα να μιλαει.
Παπαριες του τυπου θα μαζευτουμε ολοι μαζι να κατεδαφισουμε την κεραια, για περισσοτερες πληροφοριες θα σας αποσταλουν με sms ΔΕΝ περνανε..
Ουτε βεβαιως οι δηλωσεις των βλαχοδημαρων που κατεδαφιζουν τις κεραιες και μετα λενε οτι στην πυρκαγια καιγομαστε και δεν δουλευε το κινητο μας να ειδοποιησουμε....
Ε Λ Ε Ο Σ με τον εγκεφαλικο μεσαιωνα.

Άσχετα με το αν θεωρεί κάποιος ότι οι κεραίες είναι βλαπτικές ή όχι για την υγεία αυτών που ζουν κοντά, τίθεται θέμα απάτης με σκοπό το οικονομικό όφελος. Οι εταιρίες κινητής νοικιάζουν το χώρο που θα στηθεί μια κεραία. Και επειδή η ταράτσα είναι κοινόχρηστος χώρος, το όφελος το δικαιούνται όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας και όχι μόνο ο μεγαλοιδιοκτήτης της πολυκατοικίας που με συμφωνία κάτω από το τραπέζι άφησε την εταιρία να βάλει την κεραία.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ενώ κατασκευάστηκε ψεύτικο τζάκι με καμινάδα, δεν φτιάχθηκε χώρος για να κρυφτούν και προστατευθούν τα μηχανήματα.
Επίσης παρατηρώ ότι το πάνελ δεν είναι θερμοσίφωνας, αλλά φωτοβολταϊκό. Που σημαίνει ότι μπήκε ειδικά για την τροφοδοσία του συστήματος. Αν ήταν εν γνώση των ενοίκων της πολυκατοικίας, το σύστημα θα έπερνε ρεύμα από τη ΔΕΗ. Τέλος και οι συσκευές δεν είναι σίγουρα inverters.

Αλήθεια Διογένη, που στη Ξάνθη βρίσκεται αυτή η ομορφιά;

leosedf
06-06-10, 12:44
Βασικά απλά ο εργολάβος ήταν ηλίθιος και εγκατέστησε τις RRU με τελείως λάθος τρόπο.
Τα μηχανήματα αυτά που βλέπετε (RRU) Είναι ο πομποδέκτης 3G για κάθε sector antenna και φυσικά δεν τα εγκαθιστούν έτσι. Συνήθως μπαίνουν πίσω απ την κεραία η σε κάποιο pole όρθια ωστε να περνάει αέρας απ τις ψύκτρες. Οι συσκευές αυτές επικοινωνούν μέσω οπτικής ίνας με την κεντρική μονάδα (παλαιότερα ΒΒU3806 πλέον με BBU3900) η οποία βρίσκεται κάτω συνήθως εκεί που είναι τα RBS της Ericsson. Η εταιρία κατασκευής τους είναι η HUAWEI. Εχω εγκαταστήσει πάνω απο 95 (είχα σταματήσει το μέτρημα μετά) σταθμούς 3G. Είναι μικρής ισχύος.

Υποθέτω οτι δεν είδατε τις άλλες τρείς κεραίες.

Όσο για τις μίζες καλά κρατούν. Αν τα παίρνει ο δήμαρχος όλα οκ, υπάρχουν περιπτώσεις που προεκλογικά ξηλώνουν μερικές για να φανούν καλοί.

Ετσι κι αλλιώς οταν βγεί η άδεια τότε θα την καρφώσουν εκεί θέλεις δε θέλεις νόμιμα.

Ισχύει επίσης οτι οι κεραίες βοηθούν στη μείωση ακτινοβολίας των κινητών, σε ένα στάδιο υπολογίστε 10.000 άτομα πχ επι 2 βάττ αν δεν έχει σήμα. Σε ένα αστικό, σε μια πολυκατοικία, σε ένα λύκει, σε σούπερ μάρκετ.

Στην ξάνθη δεν έχει πολλούς σταθμούς, παίζει ο συγκεκριμένος απλά να μπήκε για να αυξήσει χωρητικότητα και καλύτερο σήμα σε ώρες αιχμής. Πάντως δεν μπορείς να φανταστείς που έχει εκεί lol. Στην Ξάνθη είχε εγκατασταθεί και η πρώτη καινούρια bbu3900 στην Ελλάδα.

jeik
06-06-10, 13:57
@ Stom. +1000



Σε Υποκλοπή ρεύματος από τον ήλιο μου κάνει.

Οι αλήτες...


Kαλοοοο :lool:......

''Ε , συντροφοι συμβολευτες , να μην ξεχασουμε σε επομενο νομοσχεδιο να φορολογησουμε την ενεργεια απο ηλιο , νερο , αερα..........''

DIOGENIS
06-06-10, 18:59
Φίλε STORM.

Το θέμα δεν είναι ό μάγος η οι μάγισσες, αλλά ότι τοποθετούν κάτι χωρίς άδεια από κανένα ΑΔΕΙΑ από την ΕΕΤΤ, έγκριση μελέτης ακτινοβολίας από την ΕΕΑΕ, έγκριση μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων από την Περιφέρεια – ΔΝΣΗ ΠΕΧΩ, και έγκριση εγκατάστασης από την αρμόδια Πολεοδομία.
. Και η φοβερή κάλυψη – παραλλαγή. Κρύβεις κάτι αν φοβάσαι η αν είσαι φταίχτης

Έτσι όπως τα λες βάλε στην πολυκατοικία σου ένα λινκ 5 KW η ένα μικρόκυματικό πομπό 5 W το βλέπεις λογικό.

Ας έχει τις άδειες του και άς την Βάλη χωρίς να το κρύβει με το ανεπανάληπτο αυτό τρόπο.
Αν και ξέρουμε όλοι πώς βγαίνουν αυτές οι άδεις !!!!!

Και αγαπητέ STORM θα σου πω και κάτι ακόμα, μπορεί να μην σκέπτεσαι εσένα αλλά τα παιδιά σου !!! δεν τα σκέπτεσαι καθόλου, γιατί όλοι ξέρουμε το τι ζημιά κάνει η υψηλή συχνότητα και τα πολλά Watt. Θα είναι στα 900MHz η στα 1900MHz, sta 2500ΜΗz συντονίζει, η καλύτερα λειτουργεί ο εγκέφαλος του ανθρώπου.

Εγώ αυτό που ήθελα να μάθω πάντως είναι το απλό, τι είναι τα μηχανήματα αυτά που φαίνονται και με κάλυψε εξολοκλήρου ο φίλος leosedf.
Φαντάζομαι ότι δεν τα βαλαν κάθετα γιατί αν δεις από τα πλάγια έχει σωλήνες ψήξεις από κλιματιστικό, άρα δεν χρειάζεται.

Σας ευχαριστώ όλους.
.

leosedf
06-06-10, 19:06
Btw τα λινκ είναι στα 110 μιλιβάττ.
Η άδειες συνήθως αργούν να βγούν, αλλα βγαίνουν. Οταν βγούν και πάλι μπορεί να είναι καμουφλαρισμένη απλά και μόνο για λόγους αισθητικής.

Τρελός Επιστήμονας
06-06-10, 19:25
Btw τα λινκ είναι στα 110 μιλιβάττ.
Η άδειες συνήθως αργούν να βγούν, αλλα βγαίνουν. Οταν βγούν και πάλι μπορεί να είναι καμουφλαρισμένη απλά και μόνο για λόγους αισθητικής.

Για λόγους αισθητικής ή πολιτικής της εταιρείας; Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τελικά η ακτινοβολία από τα κινητά ή από τους σταθμούς βάσης είναι αβλαβής σε οποιαδήποτε ένταση; Δεν προκαλεί ούτε μια ζημιά στην υγεία μας, είμαστε βέβαιοι γι' αυτό; Απέναντι από το σπίτι μου σε μια πολυκατοικία υπάρχει μια εγκατάσταση GSM+3G σε απόσταση 50 περίπου μέτρων από το σπίτι μου και όταν ανεβαίνω στην ταράτσα από το ραδιοφωνάκι μπαταρίας ακούω να αποδιαμορφώνονται οι μικροκυματικοί παλμοί της κεραίας, η οποία σημειωτέον ότι είναι νόμιμη. Το ίδιο φαινόμενο, λίγο πιο αδύνατο, παρατηρώ και στο σαλόνι. Δηλαδή η νομιμότητα εξασφαλίζει την ακινδυνότητα;
Αν κάνω μετρήσεις με ένα όργανο μέτρησης της Η/Μ ακτινοβολίας (πχ Narda) και βρω ότι η ένταση είναι πχ 20V/m (που είναι σαφώς μέσα στα όρια αποδεκτού κινδύνου της ICNIRP) τότε ουσιαστικά το πρόβλημα λύθηκε;

Τι λένε οι ειδικοί;

leosedf
06-06-10, 19:37
Δεν είναι πολιτική εταιριών.
Οι ίδιες κεραίες που μπαίνουν σε παράνομες μπαίνουν και σε νόμιμες, δεν υπάρχει καμια διαφοροποίηση στην ισχύ η οποία είναι πολύ πιό κάτω απ το νόμιμο.

Σε μετρήσεις που δείχνουν τα πανεπιστήμια και επιστροπές στα υπουργεία δείχνει την GSM λίγο πιό πάνω σε ισχύ απο τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις. Με τη διαφορά η GSM να βρίσκεται λίγα μέτρα πιό πέρα και τα ραδιόφωνα στον χορτιάτη πχ. Κανείς δεν έχει δώσει σημασία στα άλλα στοιχεία πχ ας πούμε οτι τα ραδιόφωνα βαράνε με κιλοβάττ και βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο στην περιοχή με την κεραία.

Αλλα λογικό ότι μας συμφέρει και απ όπου μπορούμε να πάρουμε μίζες. Μετά κλαιγόμαστε που δεν έχει σήμα και ψήνεται το κεφάλι μας απ τα 2 βάττ του κινητού που ρίχνει απ ευθείας στο κεφάλι.

Οι ειδικοί λένε οτι δεν έχει βγεί συμπέρασμα ακόμα, το είχα δεί και σε ενα γνωστό site ειδήσεων που έλεγε οτι τελικά δεν υπάρχουν στοιχεία και δεν έχει αποδειχθεί καμία ασθένεια.

Εγώ θα σιγουρευτώ ΜΟΝΟ οταν όλοι οι επιστήμονες και ιδρύματα συμφωνήσουν μεταξύ τους οτι κάνει καλό η κακό. ΟΛΟΙ ως τώρα δεν έχουν βγάλει κάτι κοινό και ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.
Επίσης δεν λαμβάνω υπ όψην μου κανέναν Έλληνα επιστήμονα πολύ απλά γιατί όσα πληρώσεις σε πανεπιστήμια θα σου βγάλουν και τα ανάλογα συμπεράσματα.
Οταν λοιπόν οι επιστήμονες του εξωτερικού αποφασίσουν τι θα γίνει θα το δεχτώ. Και αυτό θέλει άλλα 40 χρόνια περίπου.

Αν όλη η RF ηταν ζημιογόνη δεν θα έπρεπε οι τηλεοράσεις, τα wifi, κλπ κλπ κλπ να ηταν ήδη βλαβερά? Τα ραδιόφωνα υπάρχουν χρόνια και με τεράστια ισχύ.

Μή μου πείτε για τη διαφορά της συχνότητας..... Τα θεωρώ μπούρδες.

KOKAR
06-06-10, 19:45
Δεν είναι πολιτική εταιριών.
Οι ίδιες κεραίες που μπαίνουν σε παράνομες μπαίνουν και σε νόμιμες, δεν υπάρχει καμια διαφοροποίηση στην ισχύ η οποία είναι πολύ πιό κάτω απ το νόμιμο.

Σε μετρήσεις που δείχνουν τα πανεπιστήμια και επιστροπές στα υπουργεία δείχνει την GSM λίγο πιό πάνω σε ισχύ απο τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις. Με τη διαφορά η GSM να βρίσκεται λίγα μέτρα πιό πέρα και τα ραδιόφωνα στον χορτιάτη πχ. Κανείς δεν έχει δώσει σημασία στα άλλα στοιχεία πχ ας πούμε οτι τα ραδιόφωνα βαράνε με κιλοβάττ και βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο στην περιοχή με την κεραία.

Αλλα λογικό ότι μας συμφέρει και απ όπου μπορούμε να πάρουμε μίζες. Μετά κλαιγόμαστε που δεν έχει σήμα και ψήνεται το κεφάλι μας απ τα 2 βάττ του κινητού που ρίχνει απ ευθείας στο κεφάλι.

Οι ειδικοί λένε οτι δεν έχει βγεί συμπέρασμα ακόμα, το είχα δεί και σε ενα γνωστό site ειδήσεων που έλεγε οτι τελικά δεν υπάρχουν στοιχεία και δεν έχει αποδειχθεί καμία ασθένεια.

Εγώ θα σιγουρευτώ ΜΟΝΟ οταν όλοι οι επιστήμονες και ιδρύματα συμφωνήσουν μεταξύ τους οτι κάνει καλό η κακό. ΟΛΟΙ ως τώρα δεν έχουν βγάλει κάτι κοινό και ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.
Επίσης δεν λαμβάνω υπ όψην μου κανέναν Έλληνα επιστήμονα πολύ απλά γιατί όσα πληρώσεις σε πανεπιστήμια θα σου βγάλουν και τα ανάλογα συμπεράσματα.
Οταν λοιπόν οι επιστήμονες του εξωτερικού αποφασίσουν τι θα γίνει θα το δεχτώ. Και αυτό θέλει άλλα 40 χρόνια περίπου.

Αν όλη η RF ηταν ζημιογόνη δεν θα έπρεπε οι τηλεοράσεις, τα wifi, κλπ κλπ κλπ να ηταν ήδη βλαβερά? Τα ραδιόφωνα υπάρχουν χρόνια και με τεράστια ισχύ.

Μή μου πείτε για τη διαφορά της συχνότητας..... Τα θεωρώ μπούρδες.

βρε Κωνσταντίνε, όλα καλά και αγία βρε παιδάκι μου αλλά το τελευταίο
τι το ηθελες ????

leosedf
06-06-10, 19:53
Ναι θέλω να πώ οτι άλλος μου λέει οτι ο εγκέφαλος λειτουργεί στα 2500Mhz..... Μήπως είναι και quad core? Οτι του καπνίσει και του συμφέρει του καθενός.

Φυσικά ούτε λόγος για τα κύμματα άλφα, βήτα κλπ του εγκεφαλου που είναι στα 7-8Hz που είναι όντως οι κανονικές συχνότητες.

Σε λίγο θα μας πούν οτι το κεφάλι της θείας που μένει κοντά σε κεραία έχει high speed internet μέσω HSDPA επειδή το 3G λειτουργεί στα 2110Mhz έως 2170Mhz. (και ναί δεν πλησιάζει τα 2.4 του wifi ούτε τα 2.5 του εγκεφάλου).

jimnaf
06-06-10, 20:08
Ναι θέλω να πώ οτι άλλος μου λέει οτι ο εγκέφαλος λειτουργεί στα 2500Mhz..... Μήπως είναι και quad core? Οτι του καπνίσει και του συμφέρει του καθενός.

Φυσικά ούτε λόγος για τα κύμματα άλφα, βήτα κλπ του εγκεφαλου που είναι στα 7-8Hz που είναι όντως οι κανονικές συχνότητες.

Σε λίγο θα μας πούν οτι το κεφάλι της θείας που μένει κοντά σε κεραία έχει high speed internet μέσω HSDPA επειδή το 3G λειτουργεί στα 2110Mhz έως 2170Mhz. (και ναί δεν πλησιάζει τα 2.4 του wifi ούτε τα 2.5 του εγκεφάλου).

Όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις τόσο πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα για το ανθρώπινο σώμα.
Μιας και δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία για αυτές τις συχνότητες καλύτερα θα ήταν να παίρνουμε όποιες προφυλάξεις μπορούμε.
Όσο για τα κύματα α β κλπ αυτά γνωρίζουμε προς το παρόν, τι άλλο θα προκύψει στο μέλλον κανείς δεν γνωρίζει.

leosedf
06-06-10, 20:14
Α εντάξει. Πλέον είναι σίγουρο. Το wifi είναι πιό επιβλαβές.
Προτείνω να μπαίνουμε σε σπίτια με ασύρματα router και να τα καίμε/σπάμε. Επίσης να ξηλώνουμε τα δημόσια hotspot κλπ.

Τώρα που θα μπαίνει και wimax θα γίνει ολοκαύτωμα.

Έχει κανείς αποδείξεις για το πόσο επιβλαβές είναι η υψηλή συχνότητα? Κάποια στοιχεία έστω απο ποιά συχνότητα και άνω έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Να μας τη δικαιολογήσει.
Κι εγώ μαζι σας είμαι απλά θέλω στοιχεία γιατί βαρέθηκα τα του ενός και του άλλου.

jimnaf
06-06-10, 20:22
Α εντάξει. Πλέον είναι σίγουρο. Το wifi είναι πιό επιβλαβές.
Προτείνω να μπαίνουμε σε σπίτια με ασύρματα router και να τα καίμε/σπάμε. Επίσης να ξηλώνουμε τα δημόσια hotspot κλπ.

Τώρα που θα μπαίνει και wimax θα γίνει ολοκαύτωμα.

Έχει κανείς αποδείξεις για το πόσο επιβλαβές είναι η υψηλή συχνότητα? Κάποια στοιχεία έστω απο ποιά συχνότητα και άνω έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Να μας τη δικαιολογήσει.
Κι εγώ μαζι σας είμαι απλά θέλω στοιχεία γιατί βαρέθηκα τα του ενός και του άλλου.

Αν ξέρεις από ηλεκτρονικά, κεραίες , κύματα, συντονισμός κλπ μπορείς εύκολα να βγάλεις συμπεράσματα τα οποία δεν είναι υποχρεωτικό να μπορείς να αποδείξεις πειραματικά ώστε να είναι αποδεκτό.
Προσωπικά προφυλάσσομαι όσο μπορώ……. δεν χρειάζεται να πάθω κάτι για να επιβεβαιωθεί η όποια θεωρία.

antonis_p
06-06-10, 20:52
Σε μετρήσεις που δείχνουν τα πανεπιστήμια και επιστροπές στα υπουργεία δείχνει την GSM λίγο πιό πάνω σε ισχύ απο τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις. Με τη διαφορά η GSM να βρίσκεται λίγα μέτρα πιό πέρα και τα ραδιόφωνα στον χορτιάτη πχ. Κανείς δεν έχει δώσει σημασία στα άλλα στοιχεία πχ ας πούμε οτι τα ραδιόφωνα βαράνε με κιλοβάττ και βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο στην περιοχή με την κεραία.
πολλά μέτρα και πολλά σταθμά! Πάω στοίχημα πως αυτοί που διαρρυγνύουν τα ιμάτιά τους για τα 4-5 watts του GSM, είναι οι ίδιοι που θέλουν άδειες για "ελευθερο ραδιόφωνο" με μερικές εκατοντάδες watts στον αέρα ήδη, πριν την "άδεια"!!!

SRF
06-06-10, 21:17
Δεν είναι πολιτική εταιριών.
1. Οι ίδιες κεραίες που μπαίνουν σε παράνομες μπαίνουν και σε νόμιμες, δεν υπάρχει καμια διαφοροποίηση στην ισχύ η οποία είναι πολύ πιό κάτω απ το νόμιμο.

2. Σε μετρήσεις που δείχνουν τα πανεπιστήμια και επιστροπές στα υπουργεία δείχνει την GSM λίγο πιό πάνω σε ισχύ απο τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις. Με τη διαφορά η GSM να βρίσκεται λίγα μέτρα πιό πέρα και τα ραδιόφωνα στον χορτιάτη πχ. Κανείς δεν έχει δώσει σημασία στα άλλα στοιχεία πχ ας πούμε οτι τα ραδιόφωνα βαράνε με κιλοβάττ και βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο στην περιοχή με την κεραία.

3. Αλλα λογικό ότι μας συμφέρει και απ όπου μπορούμε να πάρουμε μίζες. Μετά κλαιγόμαστε που δεν έχει σήμα και ψήνεται το κεφάλι μας απ τα 2 βάττ του κινητού που ρίχνει απ ευθείας στο κεφάλι.

4. Οι ειδικοί λένε οτι δεν έχει βγεί συμπέρασμα ακόμα, το είχα δεί και σε ενα γνωστό site ειδήσεων που έλεγε οτι τελικά δεν υπάρχουν στοιχεία και δεν έχει αποδειχθεί καμία ασθένεια.

Εγώ θα σιγουρευτώ ΜΟΝΟ οταν όλοι οι επιστήμονες και ιδρύματα συμφωνήσουν μεταξύ τους οτι κάνει καλό η κακό. ΟΛΟΙ ως τώρα δεν έχουν βγάλει κάτι κοινό και ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.
Επίσης δεν λαμβάνω υπ όψην μου κανέναν Έλληνα επιστήμονα πολύ απλά γιατί όσα πληρώσεις σε πανεπιστήμια θα σου βγάλουν και τα ανάλογα συμπεράσματα.
Οταν λοιπόν οι επιστήμονες του εξωτερικού αποφασίσουν τι θα γίνει θα το δεχτώ. Και αυτό θέλει άλλα 40 χρόνια περίπου.

5. Αν όλη η RF ηταν ζημιογόνη δεν θα έπρεπε οι τηλεοράσεις, τα wifi, κλπ κλπ κλπ να ηταν ήδη βλαβερά? Τα ραδιόφωνα υπάρχουν χρόνια και με τεράστια ισχύ.

6. Μή μου πείτε για τη διαφορά της συχνότητας..... Τα θεωρώ μπούρδες.



Δεν απασχολεί η ισχύς... & αν διαφοροποιείται μεταξύ νομίμων & παρανόμων εγκαταστάσεων! ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ όμως ότι υπάρχουν ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ εγκαταστάσεις, που εξ'ορισμού θα έπρεπε να κατάσχονται αυτομάτως τα όποια μηχανήματά τους, να οδηγούνται στο αυτόφωρο οι κατέχονες αυτών (εδώ βάλε τους ιδιοκτήτες του χώρου μέσα στον οποίο έγινε η εγκατάστασή τους, εφόσον δεν υπάρχει ενοικιαστής που να συλληφθεί)! Πολεοδομίες, ΕΕΤΤ, όλα στα π@π@ρι@ τους είναι γραμμένα? Ο νόμος ισχύει σε μένα, σε σένα, στον Χ που είναι ιδιώτης & όχι εταιρεία & μάλιστα συγκεκριμένης παροχής υπηρεσίας (αφού αν η εταιρεία μου στήσει ένα πομπό άντε έστω ένα ραδιοδίκτυο ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΑΣΤΑΣΗΣ πιστεύεις ότι δεν θα με συλλάβουν)? ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ πρέπει να κρίνεις!
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... δυστυχώς! Ένα απλό παράδειγμα είναι το near field & το far field! Άλλο αποτέλεσμα έχει το ένα & άλλο το έταιρο! Επίσης, δύο σήματα διαφορετικής συχνότητας, ισχύος & ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ, που πεδιομετρώνται ακριβώς ίδια σε ένα συγκεκριμένο Χ σημείο & που το σημείο της μέτρησης διαφέρει σημαντικά & σε απόσταση από το κάθε σημείο εκπομπής, όπως πχ να είναι δίπλα στο Α αλλά μακρυά από το Β, μπορεί να μοιάζουν ίδια αλλά τα πιθανά αποτελέσματά τους να διαφέρουν παρασάγκας τελικώς!
Σε αυτό συμφωνούμε απολύτως!
Και σε αυτό συμφωνούμε, αν μη τι άλλο, σε ποσοστό 99.9% !
Όλη η RF είναι στην πραγματικότητα ζημιογόνα! Και όχι μόνο η RF αλλά αν το θέτουμε απλά, και η AF! RF & AF είναι στην ουσία ηλεκτρομαγνητικά πεδία που μεταδίδονται ώστε εμείς να τα αντιλαμβανόμαστε (ήχος, φως) η να τα επεξεργαζόμαστε (ραδιόφωνο, ΤΒ, τηλεφωνία, παροχή ρεύματος δικτύου, διαδικτυακές συνδέσεις, τηλεχειριστήρια, κλπ χιλιάδες άλλα) ώστε να μας εξυπηρετούν στην θεωρητικά εξελιγμένη ζωή μας! Άλλα είναι φυσικά γενόμενα (φως ήλιου, ήχοι της φύσης) & πλέον πάρα πολλά άλλα ανθρωπογενεί (μουσικά όργανα & ενισχυτές, ηχεία, ΤΒ, ραδιόφωνα, ΤΒ, Κινητά, Ραντάρ, διαθερμίες, υπερηχογράφοι, κλπ)! Όλα είναι άβλαβή η βλαβερά γιά τους ανθρώπους & όχι μόνο! Το θέμα είναι ότι ο τρόπος, η ισχύς, η συχνότητα και ενγένει οι ιδιότητες κάθε ενός εξ'αυτών σε συγκεκριμένη εφαρμογή, θα καταλήξει βλαβερό η μη σε αυτήν & μόνο την εφαρμογή!
Αν & είναι δεδομένο ότι η συχνότητα ενός κύματος προκαλεί συγκεκριμένα θετικά η αρνητικά αποτελέσματα σε μιά ύλη εξαρτώμενα & από τις όποιες ιδιότητές της! βλ. Κυματική, ιδιοσυντονισμός! Σημαντικότερο όμως είναι το πως αυτό το όποιο "κύμα" φτάνει στην ύλη που θα εξετάσουμε τα όποια αρνητικά αποτελέσματά του! Το ραδιόφωνο (ραδιοφωνικό σήμα) μοιάζει αρκετά με το ηχητικό σήμα! Κύματα ημιτόνου με γενικότερη κατανομή τής συνολικής ισχύος σε επιμέρους ίσα χρονικά τμήματα... Η ισχύς που εφαρμόζεται μεταφερόμενη με το κύμα, ακολουθεί μιά σχετικά ομαλή διαδικασία άσκησης ενέργειας στην ύλη που πέφτει. Ας κάνουμε το ίδιο τώρα με ένα κύμα που θα φτάνει από το ελάχιστο (μη υπαρκτό) στο μέγιστο της ισχύος τους σε χρόνο απόλυτου 0 (μηδέν)! Δημιουργεί δηλαδή ένα κύμα που έχει μόνο μέτωπο κάθετο, και όλη η ενέργειά του πέφτει στην ύλη με μιάς!
Είναι σαν να συγκρίνεις τα αποτελέσματα δύο κυμάτων στην θάλασσα!
Έχεις ένα βαρκάκι με μηχανή που πλέει με μιά Χ χαμηλή πολύ ταχύτητα, & που επιπλέει λόγο βεβαίως άνωσης.
Αρχίζει ένας φυσιολογικός κυματισμός (ημιτονοειδής) με ύψος κύματος 4 μέτρα (πχ. 400W) αντίθετης φοράς (έστω για την υπόθεση εργασίας μας). Το βαρκάκι σαφώς & θα κουνιέται πάνω κάτω στα κύματα ακολουθώντας τις κοιλίες & κορυφές τους! Η άνωσή του υφίσταται καθώς όταν το κύμα αυξάνει προοδευτικά & σταθμιαία σε κάθε διαφορετρικό σημείο στην πρύμνη του, αυτή σηκώνεται πριν μπορέσει να υπερνικήθεί η άνωση των σημείων του και το βαρκάκι χαθεί μέσα στο κύμα ολόκληρο, οπότε & θα βουλιάξει!
Ξαφνικά έρχεται ένα κύμα, που έχει όμως μιά αρχικά ασήμαντη διαφορά. Δεν έχει καθόλου ημιτονοειδές σχήμα, αλλά ενώ η θάλασσα έχει γίνει απολύτως ήρεμη & επίπεδη μπροστά του, ανεβαίνει στα 4 μέτρα ως απολύτως κάθετος τοίχος νερού! (ας το πούμε Pink floyd - The Wall) )
Είσαι σίγουρος ότι το βαρκάκι σου που άντεχε τα 4μετρα άλλα κύματα μέχρι τώρα, χωρίς να καταποντιστεί, θα συνεχίσει να επιπλέει μόλις το μέτωπο αυτού του 4μετρου Pink κύματος θα κτυπήσει την πρύμνη του?

Ένα παρατηρητής με ένα όργανο μέτρησης ύψους κύματος θα σου έλεγε ότι όχι αφού & τα δύο κύματα είναι ίδιου ύψους αυτού των 4 μέτρων! Εσύ δέχεσαι αυτόν το παρατηρητή η έναν άλλον που θα σου λέει ότι το βαρκάκι σου θα εξαφανιστεί εν ριπή οφθαλμού, και απόφυγε όσο μπορείς αυτά τα συγκεκριμένα διαμορφωμένα κύματα!

leosedf
06-06-10, 21:27
Πρακτικά στοιχεία έχετε?
Και το wifi στα 5.5Ghz έχει φτάσει και μάλιστα το όριο είναι 1W, το βαρκάκι θα πάει καλύτερα στα 5.5 και δεν θα πάει στα 2.1Ghz? Ποιός ο λόγος τα 2.1Ghz να είναι πιό βλαβερά απο τα 5.5Ghz?

DIOGENIS
06-06-10, 21:33
Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε λίγο κάθετη.

Πρέπει να είναι μακριά από κατοικίες ;
Πρέπει να είναι μακριά από σχολεία – παιδικούς σταθμούς ;
Πρέπει να είναι μακριά από πολυσύχναστα μέρη ;
Θα έπρεπε να έχει βγει αποτέλεσμα από τους ειδικούς το πόσο καλό η κακό κάνει ;
Πρέπει να έχει άδεια ;
Και τέλος πρέπει να είναι όπου είναι οι τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί σταθμοί ;

Αν απαντηθούν αυτά θα συμφωνούσα με όλους καλούς η κακούς, μπορεί να διάβασαν 100 άτομα το θέμα, και επειδή είμαστε Έλληνες !!! και πρέπει να το δείχνουμε θα δούμε και 100 διαφορετικές απόψεις. Η ασυμφωνία μας και ιστορικά αποδεικνύετε η καταστροφή μας.

Και για να ξέρουμε στην Φιλανδία ( Nokia ) τα όρια εκπομπής είναι 10 φορές κάτω. !!!!! και εκεί τα κρατάνε, στην Ελλάδα δεν κρατάμε τα αυτονόητα…….

leosedf
06-06-10, 21:42
Η Ελλάδα έχει επίσης πολύ αυστηρά όρια σε σχέση με την υπόλοιπη ευρωπαική ένωση.
Αν είναι μακριά απο πολυσύχναστα μέρη θέλω να σε βλέπω την ώρα που θα προσπαθείς να πάρεις τηλέφωνο η να στείλεις sms.

Κοντά σε σχολεία μπαίνουν επειδή οι ίδιες οι σχολές έχουν πρόβλημα και μπαίνουν για να καλύψουν ανάγκες σχολείου.

Σαφέστατα πρέπει να έχει άδεια αλλα μέχρι να γίνει αυτό παίρνει περίπου 1-2 χρόνια. Γίνεται όμως συνέχεια ωστε αν είναι δυνατόν όλες να έχουν άδεια.

Υπάρχουν ήδη κεραίες εκεί που είναι οι ραδιοτηλεοπτικοί σταθμοί. Αλλιώς λειτουργεί το ραδιοτηλεοπτικό και αλλιώς το κυψελωτό.

SRF
06-06-10, 22:13
Πρακτικά στοιχεία έχετε?
Και το wifi στα 5.5Ghz έχει φτάσει και μάλιστα το όριο είναι 1W, το βαρκάκι θα πάει καλύτερα στα 5.5 και δεν θα πάει στα 2.1Ghz? Ποιός ο λόγος τα 2.1Ghz να είναι πιό βλαβερά απο τα 5.5Ghz?

Δεν αναφέρθηκα σε συχνότητα στο παράδειγμα με το βαρκάκι... παρατήρησέ το καλύτερα... Προσδιδώμενη στιγμιαία ενέργεια. ΜΕΤΩΠΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΚΛΥΣΕΩΣ.

sigmacom
07-06-10, 00:38
Φίλε STORM.

Το θέμα δεν είναι ό μάγος η οι μάγισσες, αλλά ότι τοποθετούν κάτι χωρίς άδεια από κανένα ΑΔΕΙΑ από την ΕΕΤΤ, έγκριση μελέτης ακτινοβολίας από την ΕΕΑΕ, έγκριση μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων από την Περιφέρεια – ΔΝΣΗ ΠΕΧΩ, και έγκριση εγκατάστασης από την αρμόδια Πολεοδομία.
. Και η φοβερή κάλυψη – παραλλαγή. Κρύβεις κάτι αν φοβάσαι η αν είσαι φταίχτης

Έτσι όπως τα λες βάλε στην πολυκατοικία σου ένα λινκ 5 KW η ένα μικρόκυματικό πομπό 5 W το βλέπεις λογικό.

Ας έχει τις άδειες του και άς την Βάλη χωρίς να το κρύβει με το ανεπανάληπτο αυτό τρόπο.
Αν και ξέρουμε όλοι πώς βγαίνουν αυτές οι άδεις !!!!!

Και αγαπητέ STORM θα σου πω και κάτι ακόμα, μπορεί να μην σκέπτεσαι εσένα αλλά τα παιδιά σου !!! δεν τα σκέπτεσαι καθόλου, γιατί όλοι ξέρουμε το τι ζημιά κάνει η υψηλή συχνότητα και τα πολλά Watt. Θα είναι στα 900MHz η στα 1900MHz, sta 2500ΜΗz συντονίζει, η καλύτερα λειτουργεί ο εγκέφαλος του ανθρώπου.

Εγώ αυτό που ήθελα να μάθω πάντως είναι το απλό, τι είναι τα μηχανήματα αυτά που φαίνονται και με κάλυψε εξολοκλήρου ο φίλος leosedf.
Φαντάζομαι ότι δεν τα βαλαν κάθετα γιατί αν δεις από τα πλάγια έχει σωλήνες ψήξεις από κλιματιστικό, άρα δεν χρειάζεται.

Σας ευχαριστώ όλους.
.

- Γνωρίζω δεκάδες περιπτώσεις αδειοδοτημένων σταθμών βάσης κινητής, οι οποίοι είναι καμουφλαρισμένοι είτε για αισθητικούς λόγους, είτε προς αποφυγή σκανδαλισμού των "κυνηγών μαγισσών". Κακή επιλογή αποδείχθηκε τελικά, μιας και οι "κυνηγοί μαγισσών" θεωρούν πως ότι έχει καμουφλάζ=παράνομο...


- Υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ διαφορετικών συχνοτήτων (επιδερμικότητα / διείσδυση, απορρόφηση ενέργειας / μήκος κύματος), αλλά μόνο υπό συνθήκες παίζει πρακτικό ρόλο.
Σε ένα φούρνο μικροκυμάτων στους 2.4GHz με 800Watt σε κλωβό, ζεσταίνω μια ποσότητα φαγητού - δεν θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα αν ήμουν στους 100MHz. Γενικώς, δεν υπάρχει καμία άλλη επίπτωση επιβεβαιωμένη πλην της θερμικής.


- Σε ανοιχτό χώρο είναι αστείο να συζητάμε για τα 50mW των WiFi ή τα 10W των σταθμών βάσης 3G στα >6μ απόσταση. Εξαιρετικά πολύ πιο κακό είναι τα 2W από το κινητό στο κεφάλι μου, συν τα 2W από κάθε κινητό σε όσους βρίσκονται τριγύρω μου (θα παίξουν full ισχύ 2W, μόνο αν δεν υπάρχει σταθμός βάσης κοντά).


- Οι υπηρεσίες της ΕΕΤΤ και της ΕΕΑΕ, με ένα αίτημα έρχονται και μετράνε αν υπάρχει επικινδυνότητα. Θα έπρεπε να μήνυονται όσοι ξηλώνουν αυθαίρετα κεραίες κινητής και με καταδικάζουν να τρώω 2W στο κεφάλι.

aeonios
07-06-10, 11:24
Συμφωνώ και επαυξάνω στα όσα είπε ο sigmacom !

Nα προσθέσουμε και τους κυνηγούς μαγισσών που θέλουν να φύγουν οι κεραίες από το σπίτι του γείτονα για να διαπραγματευτούν με την εταιρία οι ίδιοι και να πάρουν το μηνιάτικο (που είναι πολλλάαα μηνιάτικα ανάλογα του πόσα βγάζει ο καθένας!)

DIOGENIS
07-06-10, 16:32
Ότι θα με λέγανε και μάγο ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ

Αυτά να έρθετε να τα πείτε στων παιδικό που θα ανοίξει το Σεπτέμβρη δίπλα 70μ.

Δεν λέω τίποτα άλλο γιατί μάλων στο τέλος με βλέπω και στην πυρά !!!!

.

geo1973
07-06-10, 18:15
και φυσικα εδω και πολααααααα χρονια ακομα και πριν την ανοιξη της κινητης τηλεφωνιας, κανεις δε μιλουσε και κανεις δε μιλαει για τις κεραιες που εχει εγκατεστημενες ο οτε στα δικα του κτιρια...
επειδη μου φαινονται λιγο υποπτα ολα αυτα, θα επρεπε να αντιμετωπιζουμε με τα ιδια μετρα και τα ιδια σταθμα ολες τις εταιριες που στηνουν rf δικτυο..ειτε αυτο λεγεται κινητη ειτε ραδιοσταθμος ειτε data link...το τελευταιο αφορα τις τραπεζες...
αραγε στον αγιο στεφανο που εκπεμπει το πρωτο διπλα σε σπιτια γιατι κανεις δε μιλαει?σε περιοχες αεροδρομιων που ειναι φουλ στη κεραια γιατι κανεις δε μιλαει?το αθηνα ραδιο απο τη λουτσα (υπαρχει ακομα?) δε προκαλει βλαβη?
και για την ιστορια....
μενω σε περιοχη που μεχρι πριν λιγα χρονια εξεπεμπε το δευτερο στα μεσαια..κανεις δε μιλουσε παρα ελαχιστων εξαιρεσεων...κι ομως επειδη απλωσα συρμα στη ταρατσα μου με απειλησαν πως θα μου κανουν μηνυση λεγοντας μου παπαρολογιες για υγεια κλπ κλπ.....
πιστευω πως πρεπει να ειμαστε τουλαχιστον εμεις που ειμαστε τεχνικοι πιο προσεκτικοι με τις εκφρασεις μας διοτι τα διαστρεβλωμενα δικα μας λογια κανουν το κοσμο να κυνηγα μαγισσες......
λεω τωρα......

stom
07-06-10, 18:26
Μαγος δεν εισαι, αλλα για εκκολαπτομενος κυνηγος μαγισσων, κανεις.
Ο παιδικος σταθμος δεν εχει τιποτε να φοβηθει απο τις κεραιες.
Οσο για τα περι αδειοδοτησης, ωρες ωρες γινεστε γραφικοι οσοι υποστηριζετε τα περι παρανομιας/νομιμοτητας/ξηλωματος. Ξεχνατε σε πια χωρα ζειτε?
Να θυμισω οτι ακομα και σημερα κανενας ιδιωτικος τηλεοπτικος σταθμος ΔΕΝ διαθετει αδεια.. Αρα ξήλωμα?
Οι διαδικασιες αδειοδοτησης ειναι επειικως για τα μπαζα, οπως και πολλες αλλες κρατικες διαδικασιες.


Τα περι κινδυνων αναλογα με τη συχνοτητα ειναι τουλαχιστον αστεια.
Ηλεκτρομαγνητικη ακτινβολια υπηρχε πολλες χιλιαδες χρονια πρωτου την ανακαλυψει ο ανθρωπος, οπως υπαρχει και φυσικη ραδιενεργεια, ομως καθολου βλαβερη δεν ειναι.

Και με την ευκαρια, μεγαλο μερος αυτης της παρανοιας οφειλεται οτι πολυ ανθρωποι νιωθουν πονοκεφαλο οταν μιλησουν πολυ ωρα σε κινητο τηλεφωνο.
Αρα, αφου προκαλει πονοκεφαλο, ειναι κακο, γιατί να προκαλει πονοκεφαλο, ε η rf θα φταιει, αρα.. στην πυρρα.
Ομως η σκληρη πραγματικοτητα δεν εχει να κανει με την rf αλλα με το γεγονος οτι το gsm codec πεταει αρκετη πληροφορια για λογους οικονομιας φασματος μεταδοσης, και περναει μονο τα "βασικά". Το αποτελεσμα ειναι οτι ετσι ο εγκεφαλος αναγκαζεται να δουλευει υπερωριες για να "συμπληρωσει" την πληροφορια που λειπει, κατι που κανει την κατανοηση της ομιλιας αρκετα δυσκολοτερη, ωστε να χρειαζεται μεγαλυτερη εγκεφαλικη προσπαθεια, κατι που οδηγει σε ζαλαδα/πονοκεφαλους.
Αναλογα πραγματα συμβαινουν και αμα μιλας σε voip τηλεφωνο με codec χαμηλου bandwidth. Μετα απο λιγο η συνομιλια κουραζει και πονοκεφαλιαζεις, αλλα rf δεν υπαρχει.

Η μαγγισα ομως εχει ηδη ροδοκοκινισει στην πυρρα...

aeonios
07-06-10, 19:04
Δεν σε είπε κανείς μάγο αγαπητέ μου Διογένη. Αυτό όμως που δεν θέλει κανείς είναι το να γίνεις!

Βρίσκεσαι σε ένα χώρο (forum) με κατά βάση ανθρώπους υψηλού γνωστικού επιπέδου πάνω στο αντικείμενο της ερώτησης σου οι οποίοι προφανώς σου δίνουν τη γνώση τους και την εμπειρία τους την οποία απορρίπτεις η οποία είναι ΔΩΡΕΑΝ και την οποία ζήτησες. Αν η γνώση αυτή δεν σου κάνει για διάφορους λόγους ή αν είχες την επιθυμία να είναι διαφορετική ή αν διαβάζεις επιλεκτικά άρθρα στο διαδίκτυο πραγματικά λυπάμαι.
Αν όμως έχεις αποφασίσει πως στη δική σου γειτονιά για τους δικούς σου λόγους ισχύουν οι όποιες αποστάσεις ή αν διαφωνείς με όλους μας που φυσικά και έχεις κάθε δικαίωμα μπορείς να απευθυνθείς εδώ:

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/

ή να ενημερωθείς από εδώ :

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/

Υ.Γ. Αν σε ένα νηπιαγωγείο υπάρχει τόση ανάγκη για να έρθει κάποιος και να πείσει κάποιους για κάτι πιστεύω πως ότι επιστημονικό επιχείρημα και να εξαντληθεί ο κάποιος αυτός θα χάσει το χρόνο του αφού οι του νηπιαγωγείου έχουν ήδη βγάλει τα δικά τους επιστημονικά συμπεράσματα. Το έχω κάνει και ανακάλυψα πως υπάρχουν και άλλες αρχές Η.Μ. θεωρίας για κάποιους.

KOKAR
07-06-10, 19:48
όλο το άρθρο για το "κατέβασμα" ....

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/6ey7ig1.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/1bcagtl.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/3uknrw6.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/4px5m5y.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/5ca98yp.jpg



στο παρακάτω λινκ (πάρε ιδέες) :001_cool:

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=586806

stom
07-06-10, 21:58
Οι ιδιοι ειναι που σπανε μαγαζια/αυτοκινητα και οτι αλλο τυχει....
Και αυτοι που βαζαν τις μαγισσες στην πυρρα, κουκουλες φορουσαν.
500 χρονια αργοτερα καταληξαμε οτι δεν υπαρχουν μαγισσες.

antonis_p
07-06-10, 22:18
ρε παιδιά, αυτοί οι μουτζαχεντίν τα σπάνε δίπλα σε κάποιες εγκαταστάσεις της ΕΛΑΣ;

Ανάθεμα και αν είναι πρωτοετής ηλεκτρολόγος του ΟΑΕΔ ο καλύτερος από αυτούς.

moutoulos
07-06-10, 22:21
Ανάθεμα και αν είναι πρωτοετής ηλεκτρολόγος του ΟΑΕΔ ο καλύτερος από αυτούς.

Αντώνη μη το λες, παρατηρώ οτι επεμβαίνουν με "λεπτούς" χειρισμούς :laugh:.

antonis_p
07-06-10, 22:42
Αντώνη μη το λες, παρατηρώ οτι επεμβαίνουν με "λεπτούς" χειρισμούς :laugh:.

χειρούργοι θα είναι!

Hary Dee
08-06-10, 00:46
Οι ιδιοι ειναι που σπανε μαγαζια/αυτοκινητα και οτι αλλο τυχει....
Και αυτοι που βαζαν τις μαγισσες στην πυρρα, κουκουλες φορουσαν.
500 χρονια αργοτερα καταληξαμε οτι δεν υπαρχουν μαγισσες.
+1000

Ο τίτλος των φωτογραφιών στο λινκ του ΚΟΚΑΡ (μπράβο για το υλικό) είναι "Καταστροφή κεραίας κινητής τηλεφωνίας στην Πολυτεχνειούπολη". Εφόσον μιλάμε για "Πανεπιστήμιο" όλα εξηγούνται... Από το πως μπαίνει παράνομα* μια κεραία που "κοιτάζει" κιόλλας σε κλιμάκιο των ΜΑΤ, μέχρι το πως τα κάνουν λαμπόγυαλο οι κοπρίτες απέναντι από την αστυνομία χωρίς κανένα πρόβλημα. Ας όψονται οι κυβερνήσεις που βολεύονται πίσω από άσυλο που έχει μετατρέψει τις σχολές σε οίκους ανοχής, αν όχι σε μπαρουταποθήκες ή προστατευόμενες από το κράτος βάσεις μαφιόζων...

*Λέω παράνομη γιατί σύμφωνα με το άρθρο οι καθηγητές δηλώνανε άγνοια.

kentar
08-06-10, 09:56
Μήπως γνωρίζει κάποιος και άλλα χρήσιμα links όπως το ανωτέρω
να πάρουμε καμμιά ιδέα ;

DIOGENIS
08-06-10, 19:25
Ήρθα σήμερα από την δουλειά μου και είδα αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία.

Μου είπαν ότι περίοικοι πολυκατοικιών πήγαν και ξάπλωσαν τις κεραίες χωρίς καμία ΖΗΜΙΑ.

Εύχυμε να μείνει έτσι. Υπάρχουν άπυρα χωράφια τριγύρω, σε απόσταση ασφαλείας.

.

stom
08-06-10, 21:19
Αφου οι περιοικοι ξερουν απο αυτα να τους στειλουμε να κανουν και εγκαταστασεις.
Και στα χωραφια θα μιλανε τα μυρμηγκια (τα οποια θα κανουν και πεταλι για να εχει και ρευμα...)
Με την ιδια ακριβως λογικη της αυτοδικιας μπορω να ερθει ενας αλλος γειτονας και να τους σπασει στο ξυλο επειδη δεν εχει σημα .. Σωστα?

eett
08-06-10, 22:50
Υπάρχουν άπυρα χωράφια τριγύρω, σε απόσταση ασφαλείας.

.

Εμάς πέρυσι μας τα κάψανε όλα τα χωράφια και τις ελιές το καλοκαίρι που να τους κοπεί το χέρι κάτω στην Αχαγιά. Εσάς τα φησαν άπυρα. Ελπίζω να κλείσανε οι νοματαίοι το ρεύμα πρώτα γιατί οι κεραίες αυτές θέλουν όρθιες στάσεις και όχι ξαπλωτές και μπορεί να πάθει κάτι όποιος τους αλλάζει την στάση και τις πλησιάζει πολύ κοντά από ότι λένε άμα δεν έχει κλείσει το ρεύμα τους. Γι'αυτό και θέλει απόσταση ασφαλείας όταν τις πειράζεις.

pameZD
08-06-10, 23:04
Δηλαδή πόσες κεραίες τέτοιες μπορεί να υπάρχουν να αρχίσω να φοβάμαι;:bored:

blueriver
08-06-10, 23:22
Εγω αυτο που εχω νά πώ είναι οτι γεμίσαμε RF να βάλουμε και στο τσεπάκι μας τα 20 τελευταία χρόνια από τήν πλειονότητα σαββούρα τών ιδιωτικών ραδιοσταθμών ,κινητών τηλεφώνων,wi-fi,ασυρματα τηλεφωνα dect,κ.τ.λ.
Και γενικα εχουμε χασει τον δρομο.:-k

Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος πως μπορουμε να ανοιξουμε ενα γκαλλοπ,με το ερώτημα :
Θα θελατε να κλεισουν οι ιδιωτικοι ραδιοφωνικοι σταθμοι - κινητα τηλεφωνα- wi-fi-Aσυρματα τηλεφωνα dect κ.τ.λ.Γενικα να γυρισουμε πριν το 1990 ?.
Κεραιες απο τα βουνα ξηλωμα ολες,κινητα τηλεφωνα ξηλωμα ολα ,καταργηση κ.τ.λ .

Ετσι να παρουμε μια εικονα,αν μπορουμε να γυρισουμε 20 χρονια πισω χωρις ολες αυτες τις σαββούρες .

leosedf
09-06-10, 00:27
Και φυσικά φοράνε κουκούλα αλλιώς τρώνε μήνυση απο τις εταιρίες και μετά πιός τους πιάνει. Δεν υπάρχει λόγος να βαράς με βαριά, μπορείς απλά να κατεβάσεις τις παροχές. Με το να καταστρέφεις ιδιωτική περιουσία (παράνομη και μή) τα κάνεις χειρότερα. Ασε που υπάρχει κίνδυνος υγείας (οξείδιο του βυρηλλίου υπάρχει σε όλα τα RF Transistor).

Μη στεναχωριέσαι Διογένη, έτσι κι αλλιώς όταν βγεί η άδεια ή στο ίδιο μέρος θα μπεί πάλι ή εκεί τριγύρω.

pameZD είναι χιλιάδες.. Αλλα χωρίς αυτές έλα πές μου αν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Οπως κάναν και στην πτολεμαίδα, ουρλιάζαν οι κάτοικοι σε μια περιοχή και τελικά την ξηλώσαν (απο χωράφι) και τώρα που δεν έχει σήμα πουθενά ξαναουρλιάζουν στα διάφορα blog οτι δεν έχουν σήμα και πληρώνουν πάγια.

stom
09-06-10, 08:57
Εγω αυτο που εχω νά πώ είναι οτι γεμίσαμε RF να βάλουμε και στο τσεπάκι μας τα 20 τελευταία χρόνια από τήν πλειονότητα σαββούρα τών ιδιωτικών ραδιοσταθμών ,κινητών τηλεφώνων,wi-fi,ασυρματα τηλεφωνα dect,κ.τ.λ.
Και γενικα εχουμε χασει τον δρομο.:-k

Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος πως μπορουμε να ανοιξουμε ενα γκαλλοπ,με το ερώτημα :
Θα θελατε να κλεισουν οι ιδιωτικοι ραδιοφωνικοι σταθμοι - κινητα τηλεφωνα- wi-fi-Aσυρματα τηλεφωνα dect κ.τ.λ.Γενικα να γυρισουμε πριν το 1990 ?.
Κεραιες απο τα βουνα ξηλωμα ολες,κινητα τηλεφωνα ξηλωμα ολα ,καταργηση κ.τ.λ .

Ετσι να παρουμε μια εικονα,αν μπορουμε να γυρισουμε 20 χρονια πισω χωρις ολες αυτες τις σαββούρες .

Τι μονο 20? γιατι να μην γυρισουμε 200 ? 500? Η σπηλια του νταβελη νομιζω ειναι ακατοικητη μεχρι τωρα.. Προλαβαινεις...
Επισης εχουμε πηξει απο αυτοκινητα, καυσαεριο, μεταναστες και χρεη.
Βαλτα και αυτα στο γκαλοπ.
:crying:

ΥΓ Ο μονος που δικαιολογημενα μπορει να διαμαρτυρεται για rf pollution ειναι κανενας radio-tv dx er που το μονο που βλεπει ειναι διαφημισεις για σεντονια καθως και το jpl που προσπαθει να λαβει τα σηματα του voyager που εκπεμπει απο 10 δις χιλιομετρα μακρια. Αραγε ποσα Kw στελνει για να ακουστει μεχρι εκει? Οι γειτονες το ξερουν?

jeik
09-06-10, 17:16
Oποτε , το τελικο συμπερασμα ειναι οτι ο καθενας το βλεπει οπως τον συμφερει , θα ηθελα πολυ να γνωρισω εναν οικολογο που αρνηθηκε μερικα χιλιαρικα το μηνα για να βαλει μια κρυφη κεραια στην οικοδομη του , ΕΝΑΝ.
Εγω πολυ θα ηθελα να μου προτειναν, αλλα να ειναι νομιμη και να μην το ξερουν οι γειτονες :001_smile: , εκει να δεις γελιο.

Ολα μας ενοχλουν εκτος απο αυτα που κανουμε εμεις ή τα παιδια μας , οταν το κολοπαιδαρακι του ''ενοχλημενου'' ( απο μια κεραια ή φιλοζωου απο τους κυνηγους , ή ορθοδοξου χριστιανου απο ενα τσοντοκαναλο κλπ,κλπ ) περναει με το μηχανακι απο το στενο στις 2 τη νυχτα χωρις εξατμιση και με ξερογκαζιες ξεσηκωνει το συμπαν , ή ακομα χειροτερα κυκλοφορει χωρις ΦΩΤΑ για να περνα απαρατηρητος και δεν φορα ποτε κρανος , τοτε ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ μας δεν ενοχλει !!!!! παιδι ειναι .Εμενα ομως με ενοχλει και ειναι δεδομενη η ζημια που κανει (πχ κινδυνευεις να τον σκοτωσεις το βραδυ αφου περναει και με ΚΟΚΚΙΝΟ εκτος των αλλων και θα πας φυλακη για ανθρωποκτονια , αφου αμα γινει σαλατα το μηχανακι δεν μπορεις καν να αποδειξεις οτι δεν ειχε φωτα).

Η ΕΕΤΤ κανει μια χαρα τη δουλεια της.
Η αστυνομια κανει σωστα τη δουλεια της.

Εμεις ομως ειμαστε μεγαλοι καραγκιοζηδες διοτι μας ενοχλουν διαφορετικα πραγματα και οπως μας συμφερει , εκει ειναι το θεμα.
Εγω επειδη πινω ελαχιστα και σπανια ,,,, με ενοχλουν αυτοι που πινουν , γινονται κουρουμπελα και μετα οδηγουν κι οποιον παρει ο χαρος , δεν ειδα κανεναν να διαμαρτυρεται , εκει επι τοπου να τον βουτηξουν και να καλεσουν την τροχαια ή να βγαλουν τη φωτο του στο ΝΕΤ , ως ''επικινδυνο''.

Υπαρχουν εδω μεσα επαγγελματιες και ερασιτεχνες του χωρου που ασχολουνται 10ετίες με τη RF και ειναι υγιεστατοι , που ειναι ολες αυτες οι ανωμαλιες που προκαλουν στην υγεια ? τις κρυβουν ?

leosedf
09-06-10, 18:08
Είπα να μήν πω οτι έχω πράσινο δέρμα και ουρά αλλα κοντεύουν να με αποκαλύψουν.. :)

blueriver
09-06-10, 18:32
Βαλτα και αυτα στο γκαλοπ.
:crying:


Το θέμα ειναι οτι δεν γνωριζω να ανοιξω ενα γκαλλοπ ,αν θελει καποιος admin ,μπορει να βαλει μια δημοσκοπηση με 2 απλα ερωτηματα ναι η οχι ,ειστε υπερ να καταργηθη η κινιτη τηλεφωνια-ασυρματα τηλεφωνα dect-ιδιωτικοι ραδιοσταθμοι-wi-fi ?
Ετσι απο περιεργεια να δουμε το αποτελεσμα.

Για το αλλο σιγα-σιγα αυτα που αναφερες θα τα κανει η οικονομικη κριση ,εχει και καποια καλα η οικονομικη κριση ,μειωση πωλησεων ιχ ,λιγοτερη καταναλωση βενζινης,αρα λιγοτερα καυσαερια,κ.τ.λ
Ειχαμε καλομαθει και το καθε κοριτσακι και αγορακι 18 χρονων που δεν ειχε μαθει καλα-καλα το σωμα του ,μου θελει ιχ (τιμόνι λεβιέ και πεντάλ) για να γινει ασσος του βολάν.Τωρα ομως οπως παλια μετα τα 25-30 θα αγοραζουν ιχ με την κριση,ειχαμε καλομαθει 4 ατομα στην οικογενεια 4 ιχ ,εχει να πεσει 2 το πεζό και λεωφορειακη που θα παει σύννεφο .

Ειχαμε ξεφυγει πολυ,και ειχαμε χασει τον δρομο.

Ευκαιρια να γυρισουμε και λιγο στο ομορφο παρελθον.

Για τον jeik
Συμφωνω γιά τα παιδίλια με τις κομενες εξατμισεις και τους τελικους,αλλα δεν με ανησυχουν γιατι με την κριση θα μειωθουν οι ασκοπες μετακινησεις βλεπε ακριβη βενζινη ,ουτε και τελικους ενισχυτες,και καπως θα περιοριστη η βαβουρα. .

Τωρα οσο για σενα και την λόλα σε εισαγωγικά και καλοπροαιρετα με τους ραδιοσταθμους ,αν λολένεσαι τοσο να βαζεις ασματα πιασε δουλεια σαν dj να ξεδινεις ,η βγαλε καμμια αδεια ραδιοερασιτεχνη να κανεις CQ-DX .

YouTube- Greenpeace International Video

antonis_p
09-06-10, 23:57
κάποτε είχα ένα "θεματάκι" με την αστυνομία και τις κεραίες μου.
Έλειπα την ώρα της επίσκεψης αλλά έδωσα τηλεφωνικά οδηγίες στην XYL
να δώσει στους αστυνομικούς από μια κόπια των "εγγράφων"
και το θέμα έληξε εκεί.

Όταν μετά μίλησα με τον διοικητή αυτός μου είπε
πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ.
Απλά ο κόσμος έχει μια "ευαισθησία" όταν βλέπει κεραίες.
Όσο δεν ξέρεις κάτι, τόσο το φοβάσαι.

Όλοι αυτοί που είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με τις σταθερές κεραίες GSM κλπ
βάζω στοίχημα πως κοιμούνται δίπλα σε DECT.
Και δεν θα καταλάβουν ποτέ την σχέση και τις διαφορές.

Phatt
10-06-10, 00:09
Προφανως και δεν θα καταλαβουν.Ο κοσμος πιστευει γενικα οτι οσο πιο μεγαλη η κεραια, τοσο πιο μεγαλη η ζημια.Αλλα οταν τις βλεπουν σε κρατικα κτηρια, βλεπε ΟΤΕ η κρατικους ραδιοσταθμους, κτηρια τοπικης αυτοδιοικησης η στρατοπεδα, τοτε ειναι "καλες" κεραιες και "χρειαζονται".Το προβλημα δεν ειναι οτι ειναι ασχετοι, το προβλημα ειναι οτι εχουν λαθος αποψη που προσπαθουν να την επιβαλουν...

antonis_p
10-06-10, 00:11
Προφανως και δεν θα καταλαβουν. Ο κοσμος πιστευει γενικα οτι οσο πιο μεγαλη η κεραια, τοσο πιο μεγαλη η ζημια.Αλλα οταν τις βλεπουν σε κρατικα κτηρια, βλεπε ΟΤΕ η κρατικους ραδιοσταθμους, κτηρια τοπικης αυτοδιοικησης η στρατοπεδα, τοτε ειναι "καλες" κεραιες και "χρειαζονται".Το προβλημα δεν ειναι οτι ειναι ασχετοι, το προβλημα ειναι οτι εχουν λαθος αποψη που προσπαθουν να την επιβαλουν...

η αλήθεια είναι πως το μέγεθος μετράει!!!

IOANNIS
16-08-10, 11:46
δεν ανοιξα νεο θεμα μιας και το θεμα μου ειναι ιδιο με αυτο. πριν κατι μερες πηγα στο χωριο μου(λιμανι χερσονησου), και διπλα στο σπιτι μου (50μετρα), υπαρχουνε 2 κεραιες yagi(νομιζω ετσι τις λενε), και κανει καποιος αναμεταδωση στα fm, ενα ξενο δορυφορικο μουσικο καναλι, με ενα πομπο 400W. ο σταθμος παιζει 24 ωρες το 24ωρο.
δεν ειμαι κακος, αλλα εαν ανοιγε τον σταθμο, εκανε προγραμμα 3-4 ωρες και μετα τον εκλεινε, δεν θα υπηρχε προβλημα.
τωρα ομως να μενω και να κοιμαμε διπλα σε 400 βαττ, και μαλιστα χωρις λογο δεν το δεχομαι. αυτος που εχει τον σταθμο μενει ηρακλειο, και παει απλα καθε κυριακη χωριο, και βλεπει αν ολα ειναι οκ.
το παιδι που εχει τον σταθμο ειναι μελος του φορουμ. τον εψαξα στο χωριο αλλα δεν τον βρηκα, και γιαυτο το λογο γραφω εδω για να το δει.
θερμη παρακληση λοιπον, ειναι να κλεισει ο ασκοπος για μενα σταθμος. εαν αυτο δεν συμβει τις επομενες μερες, τοτε λυπαμε, αλλα θα προβω σε ολες τις νομιμες διαδικασιες!!

stom
16-08-10, 13:45
Και τι σε ενοχλουν τα 400watt στα 50 μετρα?
Υπερβολικη αντιδραση....

IOANNIS
16-08-10, 14:45
Και τι σε ενοχλουν τα 400watt στα 50 μετρα?
Υπερβολικη αντιδραση....

κοιταξε δεν ειπα οτι θα πεθανω, αλλα δεν ειναι αμαρτια να εχω 400W στο κεφαλι μου μερα νυχτα, χωρις λογο???
εαν εκανε τουλαχιστον προγραμμα να γουσταρουμε, θα ελεγα χαλαλι, αν και παλι θα αντιδρουσα λιγο αν ηταν ανοιχτος ολη μερα, αλλα να κανει αναμεταδοση ενος ξενου σταθμου, το θεωρω βλακεια!!
για να καλυψει καποιος την περιοχη εκει γυρω, δεν χρειαζονται πανω απο 10-20W. ολα αυτα λοιπον με κανουν και αντιδρω λιγο υπερβολικα.....

button
16-08-10, 15:12
ποιος αχρειος ξήλωσε κεραία WIND ανάμεσά στον Λαγκαδά και Καβαλαρι 15447

leosedf
16-08-10, 15:33
ποιος αχρειος ξήλωσε κεραία WIND ανάμεσά στον Λαγκαδά και Καβαλαρι 15447
Χααχαχαχαχα

ntou
16-08-10, 17:41
Συμφωνώ με το stom. Είναι κάτι περισσότερο από γνωστό πως όσο μικρότερη η ακτίνα της κυψέλης (για δεδομένα erlang) τόσο μικρότερη η απαιτούμενη εκπεμπόμενη ισχύς. Αλλά ποιος μας λέει οτι όσο πολλαπλασιάζονται οι κεραίες τόσο οι εταιρίες θα ρίχνουν τα εκπεμπόμενα dbm. Συνήθως περνάνε περισσότερες και 'βαρύτερες' υπηρεσίες(βλ. facebook μέσω κινητού) μέσω του δικτύου που είναι αχρείαστες ουσιαστικά απλά παράγουν περισσότερο κέρδος για τις εταιρίες και περισσότερη διασκέδαση στους χρήστες αλλά διατηρούν την EIRP στα ίδια ( βλαβερά ή μη) μεγέθη.

για τον Διογένη:

Για να μετρήσει κάποιος ενδιαφερόμενος τη ακτινοβολία που δέχεται ο χώρος που ζει πρέπει να απευθυνθεί στην ελληνική επιτροπή ατομικής ενέργειας , να πάρει σειρά και να καταβάλει παράβολο 160 ευρώ για το πρώτο σημείο μέτρησης και άλλα 80 για κάθε επόμενο.

για να ελέγξει κάποιος ενδιαφερόμενος απλά τα επίπεδα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στην πόλη του
(σε σχέση πάντα με τα επιτρεπόμενα όρια από τη νομοθεσία ) καλό είναι το www.pedion24.gr με απεικόνιση ανά 6λεπτο.

sigmacom
16-08-10, 17:51
Είναι κάτι περισσότερο από γνωστό πως όσο μικρότερη η ακτίνα της κυψέλης (για δεδομένα erlang) τόσο μικρότερη η απαιτούμενη εκπεμπόμενη ισχύς.Αυτό με μπέρδεψε λίγο, μπορείς να μου το κάνεις λίγο λιανά αν θες?

Πετρος Πετριδης
16-08-10, 18:03
κοιταξε δεν ειπα οτι θα πεθανω, αλλα δεν ειναι αμαρτια να εχω 400W στο κεφαλι μου μερα νυχτα, χωρις λογο???
εαν εκανε τουλαχιστον προγραμμα να γουσταρουμε, θα ελεγα χαλαλι, αν και παλι θα αντιδρουσα λιγο αν ηταν ανοιχτος ολη μερα, αλλα να κανει αναμεταδοση ενος ξενου σταθμου, το θεωρω βλακεια!!
για να καλυψει καποιος την περιοχη εκει γυρω, δεν χρειαζονται πανω απο 10-20W. ολα αυτα λοιπον με κανουν και αντιδρω λιγο υπερβολικα.....
Είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις να μην εκπέμπει.Απαγορεύονται οι εκπομπές φμ από κατοικημένες περιοχές.Κάπου όμως χάνεις το δίκιο σου λέγοντας ότι δεν σου αρέσουν τα τραγούδια.
Γεγονός είναι ότι ο χώρος σαρώνεται από ηλεκτρομαγνητικά κύματα διάφορων προελεύσεων και συχνοτήτων.Αν ήταν ορατά δεν θα βλέπαμε ούτε καν τον ήλιο.Σίγουρα υπάρχει ηλεκτρομαγνητική μόλυνση αλλά ακόμα δεν έχει προσδιοριστεί πόσο επηρεάζει την υγεία μας.Μια καλή αρχή για προβληματισμό έγινε με τα κινητά.

leosedf
16-08-10, 18:31
Ναι αλλα wtf έχει να κάνει το facebook με την ισχύ εκπομπής?
Σημείωση, οι πιό γρήγορες τεχνολογιες (3G πχ) έχουν χαμηλότερη ισχύ.

IOANNIS
16-08-10, 18:35
φιλε ηλια στο σιτε που εδωσες με απεικόνιση ανά 6λεπτο, εκει διπλα ακριβως βρισκεται το σπιτι μου.
http://www.pedion24.gr/gr/results2_gr.jsp?station=S070201
αρα σκεψου....εχουμε τον οτε διπλα, εχουμε αυτο ματσουκι με ακτινοβολια, να εχουμε και 400W?????
φιλε πετρο, δεν λεω οτι δεν μου αρεσουν τα τραγουδια, απλα λεω οτι οταν εχουμε ενα πειρατικο σταθμο, κανουμε live προγραμμα, κανουμε αφιερωσεις κτλ, ασχετος με το ειδος των τραγουδιων.
τωρα το να ακουμε αναμεταδωση ενος αλλου σταθμου, ε αυτο το θεωρω τελειως ασκοπο.

sigmacom
16-08-10, 19:51
Κάτσε βρε IOANNIS, είδες τι δείχνει το site που παρέθεσες?
Ότι στο σημείο μέτρησης εκείνο (όπου όπως μας είπες εκεί δίπλα είναι και το σπίτι σου), το επίπεδο ακτινοβολίας είναι στο 3% από τα θεσπισμένα όρια!!!!
Για ποιά ακτινοβολία και ποιά 400 watt μιλάμε?

button
16-08-10, 22:14
Ναι αλλα wtf έχει να κάνει το facebook με την ισχύ εκπομπής?
Σημείωση, οι πιό γρήγορες τεχνολογιες (3G πχ) έχουν χαμηλότερη ισχύ.


wtf Τι σχέση έχει το fb με 3G εννοείς το κινητό και fb

Πάντως εδώ που είμαι πριν μερικούς μήνες έξω έπιανα 3G και τώρα τπτ και δεν υπάρχει κτήριο που να εμποδίζει
Μαλών ξήλωσαν την κεραία ενώ η Vodafone Ζει και Βασιλεύει αλλά δεν έχει κάποιο αξιόλογο πακέτο για mobile internet
Το ιντερνέτ όλη μέρα με 1€ και από 10ΜΒ και απο κόβει ταχύτητα

Διάφανο με ξήλωμα κεραιών καλύτερα να βάζουν μικρές και ποιο πολλές έτσι δεν θα τρως στο κεφάλι
Μεγάλη ποσότητα ακτινοβολίας από κινητό

HFProject
16-08-10, 23:50
Φαντάσματα ξανα ?

ntou
17-08-10, 17:00
Εννοώ οτι όσο η απόσταση σταθμού βάσης και κινητού σταθμού μειώνεται τόσο η απαιτούμενη (για μια ποιοτική συνομιλία) εκπεμπόμενη ισχύς μειώνεται (εκατέρωθεν). Η φράση μου ''για δεδομένα erlang'' ουσιαστικά πρέπει να αντικατασταθεί από το ορθότερο ''για σταθερά erlang'' και αποσκοπούσε στο να επισημάνω πως ούτως ή άλλως αν η τηλεπικοινωνιακή κίνηση αυξάνει σε μια περιοχή τα κανάλια που περιορίζονται στα 374 για τη διαδρομή κινητό προς κεραία και άλλα τόσα για την αντίστροφη διαδρομή θα είναι φουλαρισμένα σε ώρες αιχμής και τότε αναγκαστικά θα τοποθετήσει η εκάστοτε εταιρία και άλλες κεραίες που όμως δεν θα έχουν μικρότερη ακτίνα κάλυψης διότι ο χρήστης θα ζητάει έξτρα κανάλια στις ώρες αιχμής από πιο απομακρυσμένες κεραίες. Δηλαδή, κάνεις μια κλήση, το κινητό σου ψάχνει την κοντινότερη κεραία της εταιρίας σου, όλα τα κανάλια χρησιμοποιούνται σε αυτήν την κεραία αυτή τη στιγμή, το κινητό σου ψάχνει για άλλη κεραία, μόλις βρει διαθέσιμο κανάλι αρχικοποιεί την επικοινωνία, εσύ όμως μετακινήσε με το αυτοκίνητό σου και βγαίνεις από την ακτίνα κάλυψης της κεραίας που σε εξυπηρέτησε, το κινητό σου πριν διακοπεί η επικοινωνία σου ψάχνει για τρίτη κεραία, κ.ο.κ. Θέλω να πω είναι λίγο πιο σύνθετο το θέμα πάντως καλό είναι να υπάρχουν αρκετές κεραίες αλλά όχι και να βαράνε πάνω σε διαμερίσματα από απόσταση λίγων μέτρων :)

Όσο για το 3g φυσικά και διαχειρίζεται αποδοτικότερα το φάσμα ως νεότερη τεχνολογία αλλά μας μολύνει με έξτρα ηλεκτρομαγνητική ενέργεια διότι δεν αντικαθιστά το 2g αλλά χρησιμοποιεί άλλες συχνότητες ( πέριξ των 2100ΜΗz) και πολλές φορές χρησιμοποιεί και διαφορετικές κεραίες που μπαίνουν επιπροσθέτως των συμβατικών κεραιών.

Τελοσπάντων , το καλύτερο για μένα είναι τα φεμπτοσελλς και τα πικοσελλς δίκτυα (όπως στο μετρό στην αθήνα ή ακόμα και στο mall) καθώς επειδή βρίσκονται πολύ κοντά στο χρήστη εκπέμπουν όσο το ρουτεράκι στο σπίτι μας και μας παρέχουν μόνιμα καλό σήμα χωρίς περιοχές με ''σκιές''. Νομίζω είχα διαβάσει για τη Vodafone (την πολυεθνική όχι τη δική μας) οτι τα ερευνούσε και θα τα προωθούσε.

sigmacom
17-08-10, 18:22
Αυτά θεωρητικά, καθώς στην πράξη είναι αλλιώς. :)

button
17-08-10, 21:24
Απορο με αυτο το κοσμο την μια θελει την τεχνολογια και ανεση στο καναπε του και παει ξηλωνει κεραιες ..

Αποστόλης1
17-08-10, 23:02
Απορο με αυτο το κοσμο την μια θελει την τεχνολογια και ανεση στο καναπε του και παει ξηλωνει κεραιες ..


Τι απορείς?. Όλοι θέλουμε τα θετικά, χωρίς να μας αγγίζουν τα αρνητικά. Μακρυά απ'το κ@λ@ μας ...

leosedf
18-08-10, 07:25
ntou διαφορετικές κεραίες?
Δηλαδή πετάμε τζάμπα τις παλιές και βάζουμε multiband?

Τώρα για τη γύφτικη λύση του femtocell τί να πώ? Ποιός ο λόγος να έχεις κινητό τότε? Κάτσε στον καναπέ σου και μίλα στο σταθερό. Αν λειτουργούσαν όλοι οι operators έτσι τώρα ούτε DSL θα είχες. Δεν υπάρχει λόγος, βάλε ένα DSLAM στο σπίτι σου και κάντο μόνος σου. Όσο για αυτά που βρίσκονται στο mall ή στο μετρό πιό πιθανό είναι να είναι repeaters και micro παρά femtocell.

sigmacom
18-08-10, 09:18
Yes, στο Mall και στο μετρό, micro είναι. Γενικά όλοι οι Operator εδώ βάζουν όλο macro & micro cells.
Μόνο η Vodafone άρχισε τελευταία να δίνει Femto 3G για οικιακούς πελάτες.

GeorgeVita
18-08-10, 09:47
... το καλύτερο για μένα είναι τα φεμπτοσελλς και τα πικοσελλς δίκτυα ... καθώς επειδή βρίσκονται πολύ κοντά στο χρήστη εκπέμπουν όσο το ρουτεράκι στο σπίτι μας και μας παρέχουν μόνιμα καλό σήμα χωρίς περιοχές με ''σκιές''.
Για να προσφέρουμε και 'ιδέες': κοινόχρηστες (για τις εταιρείες) κυψέλες τοποθετημένες σε μικρά σταθερά αερόστατα αναρτημένα από ψηλά κτίρια (μικρές RF 'ομπρελίτσες').

Αυτές οι 'ομπρελίτσες' θα συμμετείχαν με την 'εταιρική κοινωνική/οικολογική ευθύνη' δημιουργώντας οπτικά/ηχητικά εφέ ΑΝΤΙ των πυροτεχνημάτων που ρίχνουν κάθε τόσο οι δήμοι! LEDs, φωτοβολταϊκά, κλπ. θα συμμετέχουν στη χαμηλή κατανάλωση. Επιπλέον, λόγω του ύψους τους, κατάλληλα κάτοπτρα μπορούν να φωτίσουν τις γειτονιές για λίγη ώρα το σούρουπο, παρέχοντας επιπλέον οικονομία. Λύση 'all-in-one'!

Φιλικά,
Γιώργος

ntou
18-08-10, 15:51
το γύφτικη δεν καταλαβαίνω. όταν το κινητό σου ψάχνει για σήμα και 'τρέχει' να το βρεί από κεραία που είναι στα διακόσια μέτρα είναι καλύτερο από το να το βρίσκει από τα δύο μέτρα? τι πιο απλό για να μειώνεται η ακτινοβολία που παράγει το κινητό στο κεφάλι μας και η ακτινοβολία που παράγει η κεραία του σταθμού βάσης σε μας. Δεν ξέρω λεπτομέριες αλλά αυτό ιατρικά μου φαίνεται αποτελεσματικό , δεν λέω οτι είναι πρακτικότερο ή οικονομικότερο , δεν ξέρω καν αν είναι.

sigmacom
18-08-10, 23:26
Ε, δεν φτιάχνεις δίκτυο με femtocells, πως να το κάνουμε!
Τα femtocell είναι για να βουλώσεις τρύπες διαστάσεων ενός διαμερίσματος.
Θέλεις χιλιάδες και διαχειριστικά θα είναι αδύνατον!

Είναι σαν να θέλεις να φτιάξεις δίκτυο ηλεκτροδότησης με κροκοδειλάκια.

leosedf
19-08-10, 01:49
Χώρια που εξαρτάται απο άλλη τεχνολογία (adsl) η οποία αν βγεί εκτός βγαίνεις κι εσύ. Χώρια που ένας κανονικός σταθμός έχει μπαταρίες, γεννήτριες, φωτοβολταικά για backup. Επίσης δεν έχουν όλοι 3G και η κάλυψη της συγκεκριμένης συσκευής είναι γελοία.

HFProject
19-08-10, 01:53
@Sigmacom LOL



...δίκτυο ηλεκτροδότησης με κροκοδειλάκια.

leosedf
19-08-10, 02:01
Επίσης θα μπορούσες να έχεις στο αυτοκίνητο ένα laptop με στικάκι USB και UMTS και να δίνεις internet στο femtocell το οποίο θα τροφοδοτείται απ το ίδιο UMTS που βγάζει (αεικίνητη κεραία κινητής).

button
19-08-10, 15:06
@Sigmacom LOL

...δίκτυο ηλεκτροδότησης με κροκοδειλάκια.

ΑΑΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! ελεος...


Επίσης θα μπορούσες να έχεις στο αυτοκίνητο ένα laptop με στικάκι USB και UMTS και να δίνεις internet στο femtocell το οποίο θα τροφοδοτείται απ το ίδιο UMTS που βγάζει (αεικίνητη κεραία κινητής).

και μονο το femstocell ειναι μεγαλη βλκ να βαλεις και υsb modem και laptop ειναι ξεφτίλα... αμα θελεις ιντερνετ βαζεις ενα WI-FI router τραβάς γραμμή απο ADSL και έχεις ίντερνετ παντού (σε μια εμβέλεια :D ) το GSM εχει αρκετή κάλυψή εκτως αμα εχεις ολη την ωρα κινητο στο αφτί .

Ακομα να καταλαβω τι στο καλο ειναι femstocell να περνι απο γραμμη ADSL και απο δικτυο να πληρωνεις το ΑDSL και Vodafone

ntou
19-08-10, 17:55
εντάξει λοιπόν, θεωρείτε ακατόρθωτο το να στηθεί αξιόπιστο δίκτυο με κεραίες πολύ μικρής εμβέλειας. Εγώ έχω στο μυαλό μου μια ενοποίηση στις κεραίες παντού, να υπάρχει δηλαδή ΕΝΑ δίκτυο κινητής και απλά να καταγράφεται η εταιρία του καθενός για να γίνεται η χρέωση. Αυτό το δίκτυο θα μπορεί να ταξιδεύει ενσύρματα μέσα στις πυκνοκατοικημένες γειτονιές σε αστικά περιβάλλοντα και να δημιουργεί πικοκυψέλες μέσα στα διαμερίσματα ακριβώς όπως γίνεται με τα εναέρια καλώδια της δεη που φτάνουν στον πίνακα στο σπίτι. Διαχειριστικά κάθε 20 μέτρα θα χρειάζεται επαναχρησιμοποίηση συχνοτήτων αλλά δεν μας πειράζει αυτό. Tα bts kai bsc του δικτύου θα πρέπει να μπούνε κάπου στη γειτονιά και έχουν όγκο, αυτό είναι το πρόβλημα (και παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και αυτοί που σχεδιάζουν δίκτυα ινών FTTC). Εντάξει πολύ φαντασία θα λέει κάποιος από μέσα του ( ή και απ' έξω του) απλά καταθέτω μια σκέψη για το πως μπορούμε να αποφύγουμε και τα 'φαντάσματα' που επανέρχονται από αδαείς κεραιοφοβικούς αλλά και την περιττή έκθεση σε ακτινοβολίες. Ο μεγαλύτερος μπελάς παιδιά είναι το ΚΟΣΤΟΣ για τις εταιρίες σε τέτοιου είδους δίκτυα. Κερδισμένοι από τέτοιες ιστορίες βγαίνουν πάντα οι τεχνικοί καθώς πιο πολλές κεραιούλες, πιο πολύ βλάβη , πιο πολλές εγκαταστάσεις, πιο πολύ δουλειά, πιο πολύ ζήτηση για μας κ.τ.λ. Κερδισμένοι επίσης βγαίνουν οι άνθρωποι που δέχονται αρκετά V/m λιγότερα στο σώμα τους χωρίς να χάνουν το σήμα.

sigmacom
19-08-10, 18:28
Τείνω να πιστέψω ότι συγχέεις τα micro με τα femto: micro = 1-5Watt, femto = 0,02Watt.
Είναι αδύνατο να στηθεί δίκτυο με κεραίες κατηγορίας femto.

Το μοντέλο με την ενοποίηση των δικτύων, περιορίζει τον ανταγωνισμό γι' αυτό και δεν πιστεύω να περπατήσει ποτέ.
Το διαχειριστικό δεν είναι η επαναχρησιμοποίηση συχνοτήτων, αλλά η εποπτεία τόσων χιλιάδων κυψελών, η παραμετροποίησή τους (ξέρεις πόσες παραμέτρους και γειτονικές σχέσεις έχει μια κυψέλη?) και η συντήρησή τους. Κάθε φορά που θα μπαίνει ένα νέο femto θα πρέπει να παραμετροποιούνται όλα τα περιφερειακά. Ωιμε!...
Στα πραγματικά δίκτυα, επιδιώκεται το overlapping των macro cells, εξασφαλίζοντας έτσι και χωρητικότητα αλλά και εναλλακτικότητα στην περίπτωση που πέσει το ένα macro cell.
Στο δίκτυο με τις μικροκυψέλες ποιός θα καλύψει το κενό?

Όλα όσα αναφέρεις, στέκουν θεωρητικά, αλλά είναι ανεφάρμοστα στην πράξη.
Μια ματιά εκ των έσω σε ένα live δίκτυο, θα σε πείσει.

leosedf
19-08-10, 20:37
Ασε που με τις συχνότητες θα γίνει η χώρα ένα απέραντο Μπ/λο.
Επίσης ξέχνα και την ενοποίηση δικτύων.

button
20-08-10, 00:51
Επίσης ξέχνα και την ενοποίηση δικτύων.

Ναι αλλά τότε η COSMOTE θα έχει σήμα καμπάνα:hahahha: