PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδια χαλκού και μετρητές ενέργειας



katsigiannis
07-06-10, 18:56
Έχω μερικά καλά καλώδια.Αναρωτιόμουν: καλυτερα καλώδια ειναι αυτα που οι κλώνοι τους ειναι κόκκινοι ή προς το χρυσο?Ειμαι νεος με τα ηλεκτρονικα αν και εχώ εμπειρία σε αυτα.Απλα για να μάθω και λίγη θεωρία.Μιά άλλη αποροια που έχω είναι πάνω στους μετρητές ηλεκτρικής ενέργειας.Ξέρει κανένας την αρχή λειτουργείας τους??????Ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια βοηθεια...

FILMAN
08-06-10, 11:32
Ο χαλκός είναι κόκκινος. Υπάρχουν και καλώδια από άλλα υλικά όπως αλουμίνιο, σίδερο κ.λ.π. Όσο πιο κόκκινο είναι ένα καλώδιο τόσο πιο καθαρός είναι ο χαλκός. Αν μείνει όμως στον αέρα μετά από καιρό μαυρίζει διότι το οξείδιο του χαλκού (CuO) είναι μαύρο. Οι μετρητές βασίζονται στην αρχή λειτουργίας των επαγωγικών κινητήρων.

Ηλιας Α
08-06-10, 17:42
Καλησπέρα.
Πατριώτη .
<< Αναρωτιόμουν: καλυτερα καλώδια ειναι αυτα που οι κλώνοι τους ειναι κόκκινοι ή προς το χρυσο Ειμαι νεος με τα ηλεκτρονικα αν και εχώ εμπειρία σε αυτα.Απλα για να μάθω >>.
Η γνώμη είναι αν μπορείς να τα φορτίσεις για λίγο χρόνο με Ι + 100% του ονομαστικού και με ευαίσθητο βολτόμετρο μα μετρήσεις την πτώση τάσης και ενδεχομένως δεις κάποια διαφορά, δηλαδή έμμεσο μέτρηση της αντίστασης ,που αυτό είναι ένα –ίσως- από τα καθοριστικά της ποιότητας του χαλκού
<<Μιά άλλη αποροια που έχω είναι πάνω στους μετρητές ηλεκτρικής ενέργειας.Ξέρει κανένας την αρχή λειτουργείας τους????>>
Για αυτό προς το παρόν δε……

katsigiannis
08-06-10, 21:42
σας ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια σας.Ηλια δεν καταλαβαινω τι εννοεις:blink::blink:.αυτο που καταλαβα ειναι να μετρησω αρχικα την ταση της πηγης και μετα με το καλωδιο ως προεκταση του πολου να βρω την διαφορα τασης?????:confused1::confused1::confused1:.ευχαρι στω παντως

Ηλιας Α
09-06-10, 00:02
[QUOTE=katsigiannis;372047]σας ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια σας.Ηλια δεν καταλαβαινω τι............/QUOTE]


Βλέπε συνημμένο.
Με την επιφύλαξη το μήκος ( L) είναι αξιόλογο, διαθέτης ευαίσθητο βολτόμετρο και προφανώς αμπερόμετρο ή αμπεροτσιμπίδα για ότι θέλεις επί πλέον εδώ κοντά είμαστε

katsigiannis
09-06-10, 10:55
ευχαριστω.θελω να τα χρησημοποιησω σε εναν ενυσχυτη.πρωτο πραμα αν και ειμαι μολις 17.για καταναλωτη ενα λαμπακι osram 6v 3w και αντισταση(το λαμπακι μονο για ενδειξη) και διαφορες τασεων λογω του Ι
πιστευο.ευχαριστω παντως.

Ηλιας Α
09-06-10, 12:51
ευχαριστω............πιστευο.ευχαριστω παντως.
<<αν και ειμαι μολις 17>> !!! ετών προφανώς εννοείς, Μπράβο σου ! αλλά.
Εγώ θα σου έλεγα , ότι κάνεις να το κάνεις μόνο σε τάση όχι μεγαλύτερης των 42 v (*), και ακόμη η πηγή να έχει μικρή δυνατότητα για ρεύμα βράχυκύκλωσης (**)

(*) π.χ στο δευτερεύων μετασχηματιστή το οποίο να έχει ονομαστική τάση ίση ή μικρότερη των 42 volt
(**) μετασχηματιστής μέχρι 300 VA. ποτέ συσσωρευτή αυτοκινήτου – έχει δυνατότητα για μεγάλο ρεύμα βρα/σης -.
Και πάντα με μεγάλη προσοχή!!!.
Υ/Γ είσαι μαθητής σε ποιο σχολείο ?

katsigiannis
09-06-10, 18:39
τεγεας.ευχαριστω παντως για την διευκρινηση.Χρηστο με λενε στο ονομα.

Ηλιας Α
09-06-10, 19:26
τεγεας.ευχαριστω παντως για την διευκρινηση.Χρηστο με λενε στο ονομα.

.Χρηστο με λενε στο ονομα.


Όταν έχεις διαθέσιμο χρόνο –χωρίς να παραμελείς το σχολείο σου - να αναπτύσσεις τα θέματα σου εδώ όσο και ασήμαντα να φαίνονται και πιστεύω να βρεις
ανταπόκριση από όλα τα μέλη.
Θα χαρώ δε ιδιαίτερα αν δω το όνομα σου μεταξύ των επιτυχόντων των πανελ/κών




________

katsigiannis
09-06-10, 20:57
οπωσδηπωτε στον ελευθερο μου χρονο.και σημερα εγκαινιαζω τη ιστοσεληδα μου: http://sites.google.com/site/katsigiannisdevelop
αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες κατασκευων και εδω και στη σελιδα