PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΕΝΤΑΣ



nikakis
08-06-10, 13:08
Χαιρετώ το FORUM.Θέλω να κατασκευάσω κύκλωμα το οποίο να ''μετράει'' την τάση από ένα ανεμόμετρο φτιαγμένο από μοτεράκι(DC).Δεν θέλω να διαβάζει ένταση ανέμου,απλά με ένα τριμμερ,να ενεργοποιείτε ρελέ ,και να κλείνει η τέντα.Εμπειρικά θα ρυθμίζω το τρίμμερ στην ένταση του ανέμου που θέλω να κλείνει.Όταν μετρήσει τιμή πάνω από την ένταση που έχω ρυθμίσει,π.χ. σε μια ριπή, θέλω να συνεχίσει να την κλείνει και όχι να σταματάει επειδή έπεσε η ένταση ανέμου.(Το μοτεράκι είναι από παιχνίδι)

FILMAN
08-06-10, 13:12
Η τέντα πώς θα ξανανοίγει, χειροκίνητα; Τώρα πώς λειτουργεί, υπάρχει κάποιο κύκλωμα (π.χ. τηλεχειρισμός) ή δουλεύει από ένα απλό διακόπτη ρολλών;

nikakis
08-06-10, 13:36
Με διακόπτη ,ηλεκτροκίνητα εννοείται.Επίσης θέλω να προσθέσω και αισθητήρα ώστε να ανοιγοκλείνει με το φως της μέρας.

xmaze
08-06-10, 13:39
μΕ χρειάζεσαι 100 % , με τόσες λειτουργίες που θες νομίζω οτι δεν υπάρχει καλύτερη λύση!!

FILMAN
08-06-10, 15:49
Γίνεται πολύ εύκολα και χωρίς μ/ε...

nikakis
08-06-10, 18:12
Οπότε χωρίς μικροελεκτή,και με κάποιο συγκριτή τάσεως πώς μπορεί να γίνει δουλειά?

tomhat
08-06-10, 19:31
Δοκιμασε το παρακατω,το εφτιαξα για το σκαφος μου και δουλευει αψογα,αντι για οργανο μπορεις με εναν διαφορικο ενισχυτη τυπου 741 να κοντρολαρεις την τεντα σου.

FILMAN
09-06-10, 15:46
Εγώ θα έπαιρνα την έξοδο από το μοτεράκι, θα την οδηγούσα σε μια γέφυρα ανόρθωσης και ένα παράλληλο RC οπότε θάπαιρνα μια συνεχή τάση με πλάτος ανάλογο της ταχύτητας περιστροφής και πολικότητα ανεξάρτητη από την κατεύθυνση περιστροφής. Την τάση αυτή θα την οδηγούσα σε ένα συγκριτή και θα τη σύγκρινα με μια ρυθμιζόμενη τάση για να καθορίζω από τί άνεμο και πάνω θα έκλεινε η τέντα. Την έξοδο του συγκριτή θα την οδηγούσα σε ένα flip flop που θα ήταν υπεύθυνο για το πάνω κάτω της τέντας ώστε αυτή να κλείσει, και θα έβαζα κι ένα μπουτόν για χειροκίνητο χειρισμό της τέντας. Επίσης εκεί θα μπορούσε να μπει κι ένας φωτοαισθητήρας για να κατεβαίνει η τέντα όταν έχει ήλιο και να ανεβαίνει όταν βραδιάσει. Οι έξοδοι του flip flop μέσω δυο οπτοζευκτών και δυο triacs θα οδηγούσαν το μοτέρ της τέντας.

klik
09-06-10, 17:21
Ίσως όμως να έχει πρόβλημα με τις προτεραιότητες έτσι.
Π.χ.
Είναι μέρα (άρα φωτοκύτταρο δίνει κατέβασμα).
Στο ανεμούριο, με μια ριπή ανέμου, μανταλώνει ανέβασμα πάνω για τουλάχιστο 1 λεπτό (για 1 λεπτό να ακυρώνει δυνατότητες κατεβάσματος τέντας).
Μόλις περάσει το λεπτό, το φωτοκύτταρο έχει μείνει σε ενεργοποίηση κατεβάσματος και η τέντα ξανακατεβαίνει.
Με μια ριπή ανέμου πάλι, η τέντα θα κάνει βόλτα πάλι.
Ο χρήστης αποφασίσει να κόψει αυτή την κωμωδία και πατάει τον διακόπτη να ανέβει η τέντα. Θα πρέπει ταυτόχρονα να πατήσει και έναν διακόπτη να ακυρώσει το φωτοκύτταρο ή να υπάρχει φλιπ-φλοπ για το αν το φωτοκύτταρο είναι ενεργό ή όχι κλπ.

Φυσικά γίνεται και με πύλες/f-f, φυσικά γίνεται και χωρίς πύλες/f-f, αλλά...

Σε συστήματα που η λογική μπορεί να χρειαστεί τροποποιήσεις, πάντα βολεύει ο μικροελενκτής, τόσο σαν όγκος εξαρτημάτων, όσο και σαν απλότητα αναβαθμίσεων της λογικής της λειτουργίας του συστήματος χωρίς τροποποιήσεις στο ηλεκτρονικό κύκλωμα.

Ένα σενάριο με μικροελενκτή:
αν έρθει ριπή αέρα, ανέβασε τέντα και ακύρωσε δυνατότητα κατεβάσματος για 1 λεπτό.
αν δοθεί χειροκίνητη εντολή, ακύρωσε λειτουργία φαγοκυττάρου μέχρι το βράδυ (σκοτείνιασμα)
αν δεν έχει ακυρωθεί φωτοκύτταρο, ο έλεγχος της τέντας να γίνεται με το φωτοκύτταρο με καθυστέρηση σταθεροποίησης 1 λεπτού (δηλαδή αν σκοτεινιάσει για λιγότερο από 1 λεπτό, μην ανεβάσεις τέντα - πιθανά κάποια παροδική συννεφιά...)

xmaze
09-06-10, 17:56
Πεστα ρε Κλικ γιατί όταν τα έλεγα εγώ ότι 100% χρειάζεται μΕ, με ακύρωσαν..
Έχουν αλλάξει οι καιροί φίλοι μου πλέον χωρίς μΕ ούτε φως δεν θα ανάβουμε!!
:001_tt2:

FILMAN
10-06-10, 13:19
Σύνελθε xmaze, που έχετε φτάσει στο σημείο να θέλετε να κάνετε ένα led να αναβοσβήνει και βάζετε μικροελεγκτή γιατί δεν ξέρετε να το κάνετε αλλιώς... Οι μ/ε δεν είναι τα ηλεκτρονικά, ούτε τα ηλεκτρονικά είναι οι μ/ε... Δε λέω να φτιάξεις κύκλωμα με αλφαριθμητική οθόνη LCD και να την οδηγήσεις με κλασσικά ψηφιακά IC, αλλά μη βάζουμε πιπέρι και στα λάχανα... Σε λίγο θα διαμαρτυρηθείτε στις εταιρείες που φτιάχνουν μ/ε να τους κάνουν να βγάζουν κατευθείαν 220V σε κάποια πιν, για να μη μπαίνετε στον κόπο να βάζετε ένα τρανζίστορ και ένα ρελέ για να ελέγξετε φορτία 220V... Αλλά τί λέω! Το τρανζίστορ οδήγησης του ρελέ ήδη τόχετε καταργήσει!

xmaze
10-06-10, 16:01
Εμένα όμως μπορεί μεθαύριο να μου την βαρέσει και να θέλω να βάλω ένα web-server να ελέγχω την τέντα από το ινετ ή από το Iphone!!!!
Αυτό μπορείς να το κάνεις???

FILMAN
10-06-10, 16:18
Όχι, ούτε και θα το έκανα ποτέ. Και το θερμοσίφωνα μπορεί να θέλεις να τον ανάβεις μέσω του κινητού σου με SMS και να του λες τι ώρα θες να σου έχει έτοιμο το νερό και σε τί βαθμούς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι κατασκευαστές θερμοσιφώνων πρέπει να τους εφοδιάσουν με GSM modules. Ρε πώς ζούσατε παλιά χωρίς κινητά, internet, και μικροελεγκτές; Λες και οι ηλεκτρονικές κατασκευές τότε ήτανε λιγότερο σοβαρές!

klik
10-06-10, 17:21
...αλλά μη βάζουμε πιπέρι και στα λάχανα...
γιατί δεν πάει;:biggrin:

FILMAN
11-06-10, 12:44
Όχι! Εσύ έτσι τα τρως; :lool:

klik
11-06-10, 13:13
δεν έχω δοκιμάσει... τον επόμενο χειμώνα (να είναι και η εποχή τους) θα κάνω test drive:lool:

GSR600
04-11-11, 21:56
Καλησπερα,αγορασα εναν αισθητηρα ανεμου τεντας αλλα δεν μπορω να αποφασισω σε ποια ρυθμιση να τον αφησω.Δηλαδη εχει ενα τριμμερ που ρυθμιζεις απο 1 εως 60 ΚΜ/Η ,εχω την αντιστοιχια BEAUFORT-KM/H αλλα σε ποια ρυθμιση ειναι ιδανικη ωστε να μην μου ανεβαζει της τεντες με την παραμικρη ριπη ανεμου?Ειμαι στον τριτο οροφο αλλα οχι παρα πολυ εκτεθειμενος εχει καποιες πολυκατοικιες τριγυρω.Δεν βρισκω πουθενα και τα ορια αντοχης των βραχιονων της τεντας.Λεω να το ρυθμισω καπου στα 4 μποφορ ,20-28 ΚΜ/Η ειναι καλα?Δεν εχω ιδεα ποσο δυνατος ειναι ο ανεμος στα 3,4,5,6 μποφορ.

chip
11-11-11, 12:41
Θα συμφωνήσω με το Φίλιππα...
Καλοί οι μικροελεγκτές και αν γίνω κινέζος και πουλάω γκατζετάκια μικροελεγκτή θα βάζω... αλλά απλά καθημερινά πράγματα γίνονται και χωρίς όπως γινόταν δεκαετίες τώρα... και όταν έρχεται κάποιος στο φορουμ και ρωτάει κάτι μπορείς να λες... βάλε μικροελεγκτή και θα σου λύσει το πρόβλημα...
Σα να λες σε κάποιον οτι για να πάει μια διαδρομή 3 χιλιόμετρα πρέπει να πάρει αυτοκίνητο... Φυσικά βολεύει το αυτοκίνητο... αλλά αν δεν έχει αυτοκίνητο είναι ασύμφορο να πάει να βγάλει δίπλωμα και να αγοράσει αυτοκίνητο... είναι ποιο εύκολο να πάει με τα πόδια (αν δεν έχει συγκοινωνία).... Βέβαια αν κάνει κάθε μέρα τη διαδρομή αυτή πρέπει να αναζητήσει άλλο μέσο (έστω και ποδήλατο)

picdev
11-11-11, 14:17
πιστεύω οτι μπορεί να γίνει και με λογική εξίσωση ώστε να λυθούν τα προβλήματα με τη προτεραιότητα του ήλιου ,του ανέμου και της manual λειτουργίας
γιατί αν έχει ήλιο και άνεμο , πρέπει να κλείσει η τέντα,
τώρα αν το κάνεις με μ/Ε γλιτώνεις πολλά εξαρτήματα

spiroscfu
11-11-11, 14:30
ok για led είναι υπερβολή ο μ/ε αλλά σχεδόν για κάθε είδους αυτοματισμού είναι ~must και με αρκετές επιπλέον δυνατότητες που μπορεί να χρειαστούν.

Υ.γ.
t=€:001_rolleyes:, ο χρόνος είναι χρήμα.

materatsi
11-11-11, 14:33
Με την χρηση ρελε κανεις την νυχτα ημερα αν θελησεις Νικο με αξιοπιστια παντως καιρου,για φτιαξε ena interface κοντα σε υγρασια και αλατα...Ο Φιλιππος κατα την γνωμη μου εχει δικιο

GeorgeVita
11-11-11, 14:37
... έχει ένα τρίμμερ που ρυθμίζεις από 1 εως 60 Km/h ... Λέω να το ρυθμίσω κάπου στα 4 μποφόρ, 20-28 Κm/h ...
Βάλε το τρίμμερ κάπου στη μέση και παρατήρησέ το.
Οπως αναφέρει στο http://www.bom.gov.au/lam/glossary/beaufort.shtml

5 Fresh winds 30 - 39 km/h Small trees in leaf begin to sway; crested wavelets form on inland waters
6 Strong winds 40 - 50 km/h Large branches in motion; whistling heard in telephone wires; umbrellas used with difficulty.
Μάλλον σε ενδιαφέρει το 40-50Km/h.
G