PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΗΧΟΥ PLL



silverfm
11-06-10, 15:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΕΧΩ ΕΝΑ PLL ΤΗΣ C&A 25W!!!ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗ ΗΧΟΥ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ RCA ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤς ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΑ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ!!!!Η ΒΕΛΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΔΙΑΜΩΡΦΩΣΗ?ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΒΕΛΟΝΑ?

FILMAN
11-06-10, 15:36
Πρέπει να δείχνει 0 dB.

silverfm
11-06-10, 16:18
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΜΗΕΝΙΚΑ!ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!!!ΣΕ ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΛΕΣ?

FILMAN
11-06-10, 16:27
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΜΗΕΝΙΚΑ!ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!!!ΣΕ ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΛΕΣ?Προφανώς το αριστερό δεν είναι 0 αλλά - άπειρο. Το δεξιό εννοώ.

silverfm
11-06-10, 19:24
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΛΙΝΕΑΡ ΛΟΓΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ.ΑΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ 0 ΠΟΥ ΛΕΣ!!!!

Κώστας71
11-06-10, 19:53
Για να βαλεις την διαμόρφωση στο 0 (στην αρχή σης κόκκινης περιοχής) θέλεις γεννήτρια ήχου ώστε το σήμα να είναι σταθερό. Χωρίς όργανα βάλε το ραδιόφωνό σου σε ένα γειτονικό σταθμό και φρόντησε ο ήχος σου να έχει την ίδια περίπου ένταση.

jeik
11-06-10, 22:09
Για να βαλεις την διαμόρφωση στο 0 (στην αρχή σης κόκκινης περιοχής) θέλεις γεννήτρια ήχου ώστε το σήμα να είναι σταθερό. Χωρίς όργανα βάλε το ραδιόφωνό σου σε ένα γειτονικό σταθμό και φρόντησε ο ήχος σου να έχει την ίδια περίπου ένταση.

Nαι κωστα περιπου σωστο, αλλα αν ειναι κανας λεβεντης ο γειτονικος σταθμος και παιζει με 130% οπως κανουν καποιοι για να το ''παιζουν δυνατοι'' θα το ρυθμισει λαθος !!!

Οσον αφορα το λινεαρ , κλεινει απο δυνατες διαμορφωσεις ????

Πρεπει το οργανο , αν δεν ειναι πειραγμενο , να φτανει μεχρι 0db , οπως ειπε ο Κώστας.

Α , και αν θελεις μην χρησιμοποιεις ΚΕΦΑΛΑΙΑ στα γραπτα σου.

Κώστας71
11-06-10, 22:48
Είπα ένα γειτονικό για πιο εύκολη ρύθμιση (δεν ξέρω τη συχνότητα εκπομπής του). Για πιο σωστή ας γίνει χρησιμοποιώντας τον πιο κοντινό κρατικό.

silverfm
11-06-10, 23:44
σορυ για πριν για τα κεφαλαια!!!αν ρυ8μισω το ποντεσιομετρο να φτανει κατς απο το οργανικι τησ vu{της διαμορφωσησ δηλ} στο 0 πριν την κοκκινη γραμμη ακουγομαι πολυ δυνατα και κλεινει το λινεαρ!!!αν αφησς την βελονα ισα ισα να παιζει λιγο στην αρχη απο αριστερα ειναι οκ!!!!γτ ρε γαμςτο?και το μηχανημα παιδια ειναι ολοκαινουργιο απο την c&a!!!!!

Κώστας71
12-06-10, 00:31
Αλέξη όταν κλείνει το λίνεαρ σου ανάβει κάποια προστασία; Αλλά αφού λες ότι είναι καινούργιο καλύτερα να τηλεφωνήσεις στους ίδιους για απάντηση. Εαν έχεις γνώσεις από πομπούς θα μπορούσες να το ανοίξεις. Αλλά δεν το νομίζω. Άρα τηλεφώνησέ τους και μην κάνεις πολλά πειράματα, γιατί μπορεί να κάψεις το τρανζίστορ εξόδου και να χρεωθείς την επισκευή.

silverfm
12-06-10, 01:30
το λινεαρ δεν ειναι καινουργιο!!!ειναι ελληνικης κατασκευεις το πειρα μεταχειρισμενο!το πλλ ειναι καινουργιο!!!!απλα οταν δωσω πολυ διαμορφωση κλεινει το λινεαρ και αναβει το λαμπακι τον swr!οταν παιζς με χαμηλη διαμορφωση δεν κλεινει!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-06-10, 04:19
Το PLL ξεκλειδώνει φίλε , και είναι μάπα εφόσον συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Εφόσον είναι έτοιμο , θα έπρεπε και η προέμφαση με το όργανο,
να είναι ρυθμισμένη από τον κατασκευαστή.

ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ .... Απο τον κατασκευαστή .. Να το πας πίσω .

savnik
12-06-10, 08:47
το λινεαρ δεν ειναι καινουργιο!!!ειναι ελληνικης κατασκευεις το πειρα μεταχειρισμενο!το πλλ ειναι καινουργιο!!!!απλα οταν δωσω πολυ διαμορφωση κλεινει το λινεαρ και αναβει το λαμπακι τον swr!οταν παιζς με χαμηλη διαμορφωση δεν κλεινει!
Τι σχέση έχει η διαμόρφωση με τα στάσιμα. Εφ' όσον ήταν ξεχωριστά κομμάτια μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πως είναι ενωμένα. Οι προστασίες από που παίρνουν εντολή;

savnik
12-06-10, 08:50
Το PLL ξεκλειδώνει φίλε , και είναι μάπα εφόσον συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Όταν κλείσει το linear το pll συνεχίζει να έχει τάση; Αν ναι συνεχίζει να είναι στην ίδια συχνότητα. Αν ναι τότε σου αυτολαντώνει το linear (ή το pll) και κλείνει από στάσιμα.

Κώστας71
12-06-10, 09:36
Εφόσον το PLL είναι της C&A και δεν είναι πειραγμένο δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Άλλωστε εάν αυτοταλαντώνει το PLL το όργανο της ισχύος θα δείχνει τρελά Watt (π.χ το οδηγείς με 3W και σου δείχνει 10W). Βάλε το PLL να δουλέψει μόνο του και ρύθμισε την διαμόμφωση, εάν όλα πάνε καλά, τότε φταίει το LINEAR. Από ποιόν το έχεις και πόσα Watt είναι; Ποιό ειναι το τρανζίστορ εξόδου και με πόσα Watt το οδηγείς;

savnik
12-06-10, 09:40
Άλλωστε εάν αυτοταλαντώνει το PLL το όργανο της ισχύος θα δείχνει τρελά Watt.
Αν η προστασία είναι σωστή τότε όταν αυτοταλαντώσει θα κλείσει ακαριαία και δεν θα προλάβεις να δείς τίποτα.

silverfm
12-06-10, 15:08
το πλλ μονο του δεν εχει κανενα προβλημα οσο και τερμα να δςσς την διαμορφωση δεν σταματαει πεταειιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!το λινεαρ ειναι μασφετ και σουιτσινκ!εχει 2 τραντζιστορ μρφ τα γνωστα!!!ειναι 600βαττ!!!!βασικα σκευτομαι να το δωσω και να παρω αν βρω σε καλη τιμουλα αν βρω κανενα μεταχ. 1000αρι!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-06-10, 02:26
Όταν κλείσει το linear το pll συνεχίζει να έχει τάση; Αν ναι συνεχίζει να είναι στην ίδια συχνότητα. Αν ναι τότε σου αυτολαντώνει το linear (ή το pll) και κλείνει από στάσιμα.

<Το τμήμα αυτό διαγράφτηκε από διαχειριστή>

Η υπεροδήγηση της προέμφασης , οδηγεί σε ξεκλείδωμα του ταλαντωτή του PLL , εαν συμβεί αυτό κανένα στάδιο δεν παίρνει οδήγηση , άρα δεν έχει έξοδο.


Ο κύριος silverfm , φαίνεται να έχει πάρει ασύμβατα μηχανήματα,
του προτείνω , να πουλήσει τα πάντα ... να τα ξεφορτωθεί ,
ώστε να ηρεμήσει .

Και εάν θέλει να έχει το μικρόβιο , να πάρει ένα επώνυμο Ιταλικό σύστημα - πακέτο 1000W , και με εγγύηση καλής λειτουργίας.

Και τις ανάλογες κεραίες φυσικά .. ( γνήσιες Ιταλικές )

savnik
13-06-10, 11:13
το πλλ μονο του δεν εχει κανενα προβλημα οσο και τερμα να δςσς την διαμορφωση δεν σταματαει πεταειιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!


Θα στο πω απλά , λες κοτσάνες .. ( Ευγενικός χαρακτηρισμός )

Η υπεροδήγηση της προέμφασης , οδηγεί σε ξεκλείδωμα του ταλαντωτή του PLL

Τόσο απλά.

jeik
13-06-10, 14:36
Kυριακο , αν και δεν ειμαι εξπερτ , και ουτε μου πεφτει λογος να κανω τον αστυνομο , θα μιλησω , διοτι μπηκες με πολλη φορα και θα φυγεις σε καμια στροφη.Και ακομη θα σημειωσω οτι δεν βγηκε να απαντησει σχεδον κανεις απο τους πλεον ειδικους του χωρου , αυτοι μπαινουν μονο για να γραψουν οταν πρεπει να γραψουν κι οχι ετσι απλως για να γραψουν.

Ουτε θα πω οτι γραφεις κοτσανες οπως εγραψες εσυ για αλλο μελος (προλαβα και το διαβασα πρωτου το σβησουν) αλλα θα τονισω αυτα που γραφεις για να δεις οτι καπου μπερδευεις τις εννοιες.

<<Η υπεροδήγηση της προέμφασης>> , οδηγεί σε ξεκλείδωμα του ταλαντωτή του PLL , εαν συμβεί αυτό κανένα στάδιο δεν παίρνει οδήγηση , άρα δεν έχει έξοδο.

Υπαρχει υπεροδηγηση τρανσιστορ , λινεαρ κλπ κλπ , αλλα υπεροδηγηση προεμφασης τι σημαινει :confused1:. και επιπλεον δεν εχει αναφερθει πουθενα θεμα προεμφασης (για στερεοφωνικη εκπομπη)


Ο κύριος silverfm , φαίνεται να έχει πάρει ασύμβατα μηχανήματα , δηλαδη ? ολα τα γνωστα πλλ του κοσμου οδηγουν ολα τα λινεαρ.

του προτείνω , να πουλήσει τα πάντα ... να τα ξεφορτωθεί ,
ώστε να ηρεμήσει , ουδεν σχολιο.

Και εάν θέλει να έχει το μικρόβιο ,αποκλειεις δηλαδη το γεγονος να ειναι νομιμος ραδιοφωνατζης , εννοεις μαλλον οτι σωνει και καλα ειναι πειρατης με μικροβιο ?

να πάρει ένα επώνυμο Ιταλικό σύστημα - πακέτο 1000W , και με εγγύηση καλής λειτουργίας,
εννοεις οτι τουλαχιστον οσον αφορα το πλλ , η C&A ,Ελληνικη, ειναι μια ανωνυμη εταιρια της πλακας ?, για μπες λιγο στο σαιτ της να δεις τις υπογεγραμμενες τεχνικες προδιαγραφες , τα σχεδιαγραμματα των πομπων τους , εγκαταστασης κεραιων κλπ. ολα με τα ηλεκτρονικα-ηλεκτρομηχανολογικα τους σχεδια.

Και τις ανάλογες κεραίες φυσικά .. ( γνήσιες Ιταλικές )ισως να ειναι ιταλικες αυτες που χρησιμοποιει κι απο ποτε μονο οι ιταλικες ειναι οι καλυτερες ? υπαρχουν καταπληκτικες Ελληνικες κεραιες , αλλα και αλλων εθνικοτητων , αυτο ειναι υποκειμενικο και σε συναρτηση με τα συμπερασματα που εβγαλε ο καθε τεχνικος που τις εγκαθιστα , αν εχεις τοση εμπειρια και εβγαλες τεκμηριωμενο συμπερασμα , εδω παω πασο.
φιλικα jeik
[/QUOTE]

savnik
13-06-10, 14:56
ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE.

ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΥΨΗΛΟ .ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE.
ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ SITE.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BAN.

spa
13-06-10, 15:00
σωστοσ ο φιλοσ jeik η αληθεια πρεπει να λεγεται.

moutoulos
13-06-10, 15:26
Κυριάκο, να σου υπενθυμίσω οτι όταν δεν γνωρίζουμε κάτι 100%, δεν λέμε διάφορα ..., ή τουλάχιστον αν δεν είμαστε σίγουροι,
το λέμε με επιφύλαξη. Πόσο μάλλον να το λέμε με ύφος.

Σαφώς αναφέρομαι στο "χαρακτηρισμό" που έκανες, αυτών που είπε το μέλος savnik, μιας και ο Νίκος είναι ένας απο τους "ειδικούς"
στο χώρο της RF (κατασκευαστής RF μηχανημάτων), εδώ και αρκετά χρόνια.

Όλα αυτά για την ιστορία ..., επειδή είσαι καινούργιο μέλος.

Εννοείται δεν σου κάνω παρατήρηση, επειδή είχες αντίθετη γνώμη, αλίμονο :laugh:, απλά ο τρόπος σου ήταν κάπως ...



* Νίκο, το BAN, δεν είναι λύση, είναι ανάγκη, λύση είναι ο σωστός διάλογος ...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-06-10, 18:33
Πέντε ειδοποιήσεις πήρα για το έγκλημα μου .. :001_smile:

Τι να πω ... όλα είναι θέμα ερμηνείας ..

Λοιπόν , επειδή σε όλες τις παρόμοιες συζητήσεις , όπου εμπλέκονται μάρκες - μικροσυμφέροντα από ντόπιες εταιρείες , και το όποιο κύκλωμα τους ..
που έχει σκοπό να παρασύρει μελλοντικούς αγοραστές , εδώ και εκεί ...

Πάντα , θα γίνεται κακός χαμός .

Εχω δουλέψει ως συντηρητής ραδιοφωνικών σταθμών στο Πήλιο .
Έφαγα και εγώ χιόνι και ήλιο με το κουτάλι .
Βλάβες ένα σωρό ... και σβάρνισμα μέσα στο χιόνι τροφοδοτικά από φαράγγια με καμένους διόδους από κεραυνό ..
Δίπολα στην πλάτη , και γλίτωσα το ανέβασμα στους πυλώνες , γιατί είμαι χοντρός ... :biggrin:

Χάριν στους τότε πελάτες μου , είδα πολύ υλικό , κάθε σχήμα - μέγεθος και χρώμα & όγκου .

Δυστυχώς υπάρχουν πάμπολλες αποτυχημένες κατασκευές ,
και η πλειονότητα , έρχεται από τις κακές αντιγραφές Ιταλικών μηχανημάτων , που φτιάχνονται στο πόδι , στις τρύπες του Μοναστηρακίου και αλλού.

Η δε αντιμετώπιση τέτοιων " εταιρειών " προς τον " πελάτη " τους ,
απλά απαράδεκτη.

Η ανάγκη με ώθησε να μπω και εγώ στην συναρμολόγηση PLL και Linear.

Και κλείνω λέγοντας , ότι από τότε , που οι πελάτες μου , αγόρασαν σοβαρό εξοπλισμό ... εγώ έμεινα άνεργος .

spa
13-06-10, 18:40
σωστοσ ο φιλοσ ο κυριακοσ ο καθενασ λει τα δικα του εχτεσ αλλαξα τροφοδοτικο σε rvr blue μετα λενε τα ιταλικα δεν σπανε δεν χαλανε δεν ρωτανε κανεναν για βλαβεσ αφου και ιταλικα αντιγραφεσ ειναι απο τα αμερικανικα pll το θεμα ειναι να μην τσακονομαστε χωρησ λογο εδω αποψησ λενε δεν πουλαμε μηχανιματα

electron
13-06-10, 21:09
Κώστα όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Ένας κεραυνός δεν θα αφήσει κανένα επώνυμο ή μη μηχάνημα γιατί όσες προστασίες και να έχει, ο κεραυνός δεν κάνει διακρίσεις. Τώρα για μεταβολές ή βυθίσεις εκεί πράγματι το καλό μηχάνημα θα δείξει την αξία του.
Όσο για τις παρεξήγήσεις καλό είναι να προσέχουμε πως διατυπώνουμε την διαφωνία μας γιατί όπως και να το κάνουμε στον γραπτό λόγο πολλές φορές μπορεί να περάσει διαφορετικό ύφος από αυτό που θέλουμε να δηλώσουμε.

jeik
13-06-10, 22:30
Ο καθενας εχει το δικο του στυλ , υφος , ηθος οταν γραφει , κι εγω καποιες φορες παλιοτερα δεχτηκα παρατηρησεις για την ορθοτητα στα γραφομενα μου.
Θεωρω ανεπιτρεπτο να βγαινει καποιος και να επικρινει τα γραφομενα των υπολοιπων , δεν εχει το δικαιωμα , ας γραψει την τεκμηριωμενη αποψη του και μεχρι εκει.
Αυτο το συστημα ''τους περναω ολους απο ελεγχο'' κι αρχιζω '' ο ταδε λεει αρλουμπες , ο ταδε θα στειλει κοσμο στη φυλακη , ο ταδε θα σκοτωσει με τις οδηγιες του καποιον ,ο ταδε δειχνει πειρατης (χωρις στοιχεια , ετσι του ρθε και τον βαφτισε ) κλπ κλπ δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν στο φορουμ.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος , δεχτηκα επικριση καποτε διοτι εδωσα συμβουλη σε καποιον πως να γειωσει την καμερα για προστασια απο κεραυνο , αμεσως μετα αρχισε το show ,το τι μακακιες γραφτηκαν , τι παραφρασεις εγιναν δεν περιγραφονται ,μεχρι που βγηκε και καποιος που βαριοταν προφανως να διαβασει ολα τα ποστ και εγραψε οτι δεν παιζουμε με τα ρευματα=ΔΕΗ :bored: , πού κολαει η ΔΕΗ με τον κεραυνο ακομη διερευναται.
Και επι του θεματος τωρα , ετσι για να μην γραφω αοριστα λεω το εξης , μετρημενα απο 'Αριστο φιλο τεχνικο ηλεκτρονικο με διακριβωμενα οργανα ελεγχου :

ΙΤΑΛΙΚΟ RVR-PTX LCD ,απειραχτο , 10ετιας , επιπεδο 2ης αρμονικης -57 db ------ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝ , απειραχτο , 20ετιας !!!! , επιπεδο 2ης αρμονικης -60 db

Και δεν εχω καμια ιδιαιτερη συμπαθεια ουτε σε Ελληνικα ουτε σε αλλοδαπα , οτι λενε τα οργανα αυτο οφειλουμε να αποδεχομαστε.

ΦΙΛΙΚΑ , jeik ...........

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
14-06-10, 00:01
Και επι του θεματος τωρα , ετσι για να μην γραφω αοριστα λεω το εξης , μετρημενα απο 'Αριστο φιλο τεχνικο ηλεκτρονικο με διακριβωμενα οργανα ελεγχου :



Εαν λες για μένα , δεν υπερβάλλεις .. έχω ξεσκιστεί να πληρώνω για FLUKE και Goerg MetraWatt - BIRD - LEADER - HAMEG - HANSEN - KENWOOD.. :biggrin:

Αλλά στο φινάλε , αυτό που μετράει είναι η σοβαρότητα , πράμα που λείπει απο οτιδήποτε μοντάρετε στην Ελλάδα μέχρι και σήμερα .
Διότι ο Έλληνας , το παίζει παντεντιάρης εις βάρος της ποιότητας .

Ενώ ο καλός Ιταλός , θα βάλει επάνω το καλύτερο , και θα απαιτήσει να το πληρώσεις ... όσο και εάν κάνει ..

Τέλος πάντων , εαν υπάρχουν ταλαντούχοι τεχνικοί ΕΛΛΗΝΕΣ ,
καλά θα κάνουν να ενωθούν και παράγουν νέα προϊόντα ,
και αμα έχουν τα κότσια , να καλύψουν τηλεπικοινωνιακές ανάγκες ,
οπως οι υπηρεσίες που πρόσφερε μέχρι σήμερα η SIEMENS στον ΟΤΕ ..

Για μένα, αυτός που το μόνο που ξέρει, είναι να τρυπάει αλουμινένια σασί και να χώνει ηλεκτρολυτικούς , είναι ξεπερασμένος και δεινόσαυρος .

silverfm
14-06-10, 00:31
τα ιταλικα ειναι κορυφη και αν μιλαμε για rvr ειναι τα top!αλλα ρε παιδια ειναι πανακριβα!!!εγω παντως απο εδω ελλαδα βγαζω το καπελο στην c&a!!

Κώστας71
14-06-10, 00:48
το πλλ μονο του δεν εχει κανενα προβλημα οσο και τερμα να δςσς την διαμορφωση δεν σταματαει πεταειιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!το λινεαρ ειναι μασφετ και σουιτσινκ!εχει 2 τραντζιστορ μρφ τα γνωστα!!!ειναι 600βαττ!!!!βασικα σκευτομαι να το δωσω και να παρω αν βρω σε καλη τιμουλα αν βρω κανενα μεταχ. 1000αρι!
Αλέξη γνωρίζεις τίποτα από κατασκευές RF; Αν ξέρεις μπορώ να σου πω δύο πράγματα για να προσπαθήσεις να το επισκευάσεις, αν και χωρίς όργανα είναι κομάτι δύσκολο για να μην πω αδύνατο να γίνουν καποια σωστά πράγματα. Αυτό στο λέω για να δουλέψεις το Linear μέχρι να κάνεις την αγορά του <<σωστού>> μηχανήματος που λές.

silverfm
14-06-10, 01:03
ην εφτιαξα την κεραια ολα οκ!ε οτι μπορουσα εκανα!στα 600 βατακια εχω 1.5 επιστρεφομενα!πιστευς ειναι καλα!αλλα τωρα θελω να το πουλησω το λινεαρ το 600 και παρω ενα 1000!!!

Κώστας71
14-06-10, 01:15
Μια χαρά είναι και μέχρι να κάνεις την αγορά στο 1000ρι καλές εκπομπές. Πάντος μην περιμένεις μεγάλες διαφορές (σε θέμα ενβέλειας) από το 600ρι. Δες θεωρία για DBm. Σ΄αυτό που θα δεις σίγουρα διαφορά θα είναι στην ΔΕΗ.

silverfm
14-06-10, 02:14
κοιτα ειμαι με ενα διπολο υμικυκλικησ καλο!!!σκευτομαι η να παρω το 1000 και να κατσς με το ιδιο διπολο η κατσω με το 600 λινεαρ που εχω και να πεταξς αλλο ενα διπολο!!!με ποιουσ τροπου απο τουσ 2 8α δω καλυτερα αποτελεσματα?

Γιώργος 231
14-06-10, 08:39
Αγαπητε silver,
πρωτα απ ολα, πρεπει να πας σε καποιο τεχνικο τα μηχανηματα σου για ελεγχο.
κι αυτο στο λεω, με την σκεψη, οτι, αν σου κανουν τετοια τρελα πραγματα, υπαρχει περιπτωση, να λειτουργουν εκτος οριων (πχ αρμονικων, deviation, κλπ)
Αφου κανεις ελεγχο στα μηχανηματα, αν χρειαστουν βελτιωση ή επισκευη, να την κανεις (ακομα και αν τα πουλησεις , παλι να την κανεις - ειναι κριμα να πουλαμε χαλασμενα μηχανηματα)

Μετα τον ελεγχο τον μηχανηματων, πρεπει να δεις την κεραια σου και οχι να ανεβασεις ισχυ.
Πχ, αν βαλεις 2 διπολα αντι για ενα, θα εχεις καποια db κερδος (πχ 4 db). αν ανεβασεις την ισχυ απο τα 600w στα 1000w, θα εχεις κερδος μικροτερο απο 3 db.
Αρα, ριξε το βαρος στην κεραια και μετα στην ανοδο της ισχυος.

Tωρα σχετικα με τα μηχανηματα που ισως αγορασεις, ιταλικο ελληνικο άμερικανικο, παρε οτι θελεις. Ομως ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.

Και αν αγορασεις, μεταχειρο, πρεπει να του κανεις ελεγχο, οτι λειτουργει καλα.
Μην ξεχνας, οταν λεμε "λειτουργει καλα" λεμε οτι
Δεν βγαζει αρμονικες
Κλιπαρει το deviation σωστα χωρις να εχεις "χαλασμα ηχου"
Δεν ανεβαζει θερμοκρασιες
Δεν δουλευει στα ακρα (πχ το δικο σου στο εδωσαν για 600αρι, ενω τα ιταλικα με τα ιδια mosfet τα δινουν για 500αρια)
Να εχει προστασιες που λειτουργουν καλα
Να εχει οργανα που διχνουν σωστα
Οι καταναλωσεις των mosfet να ειναι χαμηλοτερες απο τα ορια τους.
Και πριν το αγορασεις, να προσεξεις, αν εχει "φαει χερι"
Φυσικα εκτος του μηχανηματος, πολυ σημαντικο ειναι και το ποιος στο πουλαει .....

υγ
πουλησα σε φιλο, ενα exciter καινουριο, αγορασμενο απο αριστη πηγη στο εξωτερικο.
Το exciter χαλασε σε ενα μηνα.
Στελνω email εκει που το αγορασα, και μου στελνουν ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ - ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΩΣ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ! ! !
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥΝΕ "φερ το και θα δουμε"
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΠΙΣΩ ! ! !
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΗΤΑΝ, ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΑΥΤΑ
φαντασου silver, να ειχα αγορασει το μηχανημα απο τα γνωστα μαγαζια ή να το ειχε κατασκευασει ο μπαμπαμητσαρας ...

silverfm
20-06-10, 13:09
παιδια τελικα εβαλα κλιματιστικο στο δςματιακι αλλα τπτ το λινεαρ παιζει και μετα απο μιση ωρα περιπου παλι σταματαει!!!μηδενιζει το οργανακι των αμπερ και των βαττ!!!αν βαλω το πλλ σκετο να παιζει δεν σταματαει ποτε!γτ ρε γαμωτο?τι γινεται με το λινεαρ γιατι κοβει?δεν ειναι απο θερμοκρασια γτ το δωματιο ειναι παγωμενο!!!!αλλα ουτε απο στασιμα ειναι γτ αν ηταν 8α μου αναβε το λαμπακι στο λινεαρ!!!!!{το λαμπακι δουλευει δεν ειναι καμενο}αλλα γτ κοβει δεν καταλαβαινω!!!μηδενιζουν ολα και τα αμπερ και η υσχιη!!!σαν να μην περνει οδηγηση κα8ολου!!!!το πλλ παντωσ προβλημα δεν εχει!!!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-06-10, 13:24
Βάλε μια φωτογραφία από το Linear ( πλακέτα ) , και το τροφοδοτικό,
να τα δούμε ..

jeik
23-06-10, 17:04
παιδια τελικα εβαλα κλιματιστικο στο δςματιακι αλλα τπτ το λινεαρ παιζει και μετα απο μιση ωρα περιπου παλι σταματαει!!!μηδενιζει το οργανακι των αμπερ και των βαττ!!!αν βαλω το πλλ σκετο να παιζει δεν σταματαει ποτε!γτ ρε γαμωτο?τι γινεται με το λινεαρ γιατι κοβει?δεν ειναι απο θερμοκρασια γτ το δωματιο ειναι παγωμενο!!!!αλλα ουτε απο στασιμα ειναι γτ αν ηταν 8α μου αναβε το λαμπακι στο λινεαρ!!!!!{το λαμπακι δουλευει δεν ειναι καμενο}αλλα γτ κοβει δεν καταλαβαινω!!!μηδενιζουν ολα και τα αμπερ και η υσχιη!!!σαν να μην περνει οδηγηση κα8ολου!!!!το πλλ παντωσ προβλημα δεν εχει!!!!!

Κατι συμβαινει με την τροφοδοσια του λινεαρ ,ή της διαδρομης της rf στην εισοδο του , μια ψυχρη κολληση σε κρισιμο σημειο ισως.Σκεψου οτι το κανει μετα απο μιση ωρα , που ολο και κατι πλεον ζεσταινεται και χανει επαφη :wiink:.
Και στο κατω κατω , δωσε και κανα μεροκαματο σε καναν τεχνικο να στο φτιαξει , δεν ειναι κακο :001_smile:.