PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντοπισμός κλεμμένου κινητού;



Hary Dee
12-06-10, 14:52
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς πώς μπορούμε να εντοπίσουμε κλεμμένο κινητό (iphone); Τα στοιχεία που γνωρίζουμε είναι το serial number & το barcode. Το IMEI αγνοείται (δεν ξέρω αν μπορεί να προκύψει από τα προηγούμενα) αλλά νομίζω ότι είναι για απενεργοποίηση και όχι για εντοπισμό. Γνωρίζει κανείς κάτι;
Ευχαριστώ

Hary Dee
12-06-10, 14:52
Σημείωση: Η αρχική κάρτα έχει βγει...

Leonardo
12-06-10, 15:53
Υπάρχει το ΙΜΕΙ της συσκευής (μοναδικός σειριακός αριθμός) που συνεχίζει να εκπέμπει , ακομα και εαν αυτος που το εκλεψε εχει αλλαξει την SIM, αλλα αν πας και το δηλωσεις σε μια εταιρια κινητης τηλεφωνιας (του κινητου σου/του) δε θα το δεχτει χωρις επαγγελματικη εντολη.. Η μονη λυση ειναι να πας και να το δηλωσεις ως κλεμμενο ή χαμενο και στο μελλον αν παει αυτος που το εχει θα του το κατασχεσουν.. Αν το ψαξεις πολυ βαθια ισως βρεις και καποιο προγραμματακι να σου κανει την δουλεια!:blush:

Hary Dee
12-06-10, 17:23
Υπάρχει το ΙΜΕΙ της συσκευής (μοναδικός σειριακός αριθμός) που συνεχίζει να εκπέμπει , ακομα και εαν αυτος που το εκλεψε εχει αλλαξει την SIM, αλλα αν πας και το δηλωσεις σε μια εταιρια κινητης τηλεφωνιας (του κινητου σου/του) δε θα το δεχτει χωρις επαγγελματικη εντολη.. Η μονη λυση ειναι να πας και να το δηλωσεις ως κλεμμενο ή χαμενο και στο μελλον αν παει αυτος που το εχει θα του το κατασχεσουν.. Αν το ψαξεις πολυ βαθια ισως βρεις και καποιο προγραμματακι να σου κανει την δουλεια!:blush:

Ναι... θεωρητικά καλό. Ειδικά άμα είσαι καλός στα προπό, τζόκερ κλπ... Πρακτικά, άμα σε 1-2 χρόνια δουλέψει σφύρα μου. Εξάλλου τότε ήδη θα τα έχεις σκάσει για καινούργιο κινητό και θα έχεις ξαναβρεί τις επαφές που σου λείπουν.
Το θέμα είναι αν μπορεί να εντοπιστεί μέσω GPS πχ. Θεωρητικά γίνεται. Ένα παλληκάρι πριν 5-6 χρόνια είχε βρει το αμάξι του που είχε μέσα και το GPS-PDA του. Βέβαια, αν κρίνω από το δικό μου GPS που πρέπει να "βλέπει τζάμι" για να πιάσει σήμα, αρχίζω να παραξενεύομαι που του άλλου του έπιασε χωρίς καν να φαίνεται το κινητό στην "επιφάνεια"...

Phatt
12-06-10, 19:01
Εκτιμω οτι μπορει να γινει μεσα απο το κυψελωτο δικτυο νομιζω δινει 100 μετρα ακριβεια;Κατι τετοιο.Ο leosedf σιγουρα θα ξερει κατι παραπανω...

Hary Dee
12-06-10, 19:48
Εκτιμω οτι μπορει να γινει μεσα απο το κυψελωτο δικτυο νομιζω δινει 100 μετρα ακριβεια;Κατι τετοιο.Ο leosedf σιγουρα θα ξερει κατι παραπανω...

Παναγιώτη χαίρομαι για την εκτίμησή σου αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω από πού να ψάξω!
Leosedf εκλιπαρώ το σχόλιό σου! :biggrin:

leosedf
13-06-10, 00:49
Λοιπόν.
Μπορείς να ξεκινήσεις αγοράζοντας την cosmote η την wind η την vodafone η και τις τρείς....
Μετά σίγουρα θα το βρείς.

Ο μόνος τρόπος να εντοπιστεί είναι με το ΙΜΕΙ, στην Αγγλία πχ είναι υποχρεωτικό απο το νόμο (επειδή έχουν κλέψει και σκοτώσει θύματα για ένα κινητό) όλοι οι operators να έχουν database με blacklist και οταν ενα κινητό δηλώνεται ως κλεμμένο καταντάει άχρηστο σε οποιοδήποτε δίκτυο. Οταν το χρησιμοποιήσει απλά θα διαπιστώσει οτι δε λειτουργεί το κινητό. Εκεί είναι παράνομος ακόμα και ο εξοπλισμός που έχει τη δυνατότητα να αλλάξει το ΙΜΕΙ. Εμένα πχ όλο το software/hardware μου έχει τη δυνατότητα απενεργοποίησης των λειτουργειών ΙΜΕΙ.

Αυτό για τους operators στις υπόλοιπες χώρες σημαίνει υπολογιστική ισχύς, ρεύμα, προσωπικό και γενικά αρκετά χρήματα, αν δεν τους υποχρεώσει νομικά το κράτος δεν πρόκειτε να το εγκαταστήσει κανείς.

Στην Ελλάδα η διαδικασία είναι να το δηλώσεις ως κλεμμένο και αν βρεθεί απο την αστυνομία πάς με κάποιο αποδεικτικό (απόδειξη αγοράς, κουτί κλπ) και το παίρνεις. Η άλλη οδός είναι σίγουρα για πιό βαρύ λόγο (δολοφονία κλπ) και με δικαστική εντολή δίνεις την άδεια/δυνατότητα σε operator να κάνει αναζήτηση για την συσκευή. Αν και απ ότι ξέρω ο operator το κάνει αυτό με το IMSI και όχι με το ΙΜΕΙ (IMSI και Ki είναι ο πραγματικός αριθμός μιας συσκευής πχ 06FD2495A42DDD65E14AE9D03234C151 απλα το 69χχχχχχχχ το χρησιμοποιούμε για συντομία και το Ki είναι ο κωδικός της κάρτας sim ως προς το δίκτυο. Και τα δυό βρίσκονται κρυπτογραφημένα στην κάρτα sim). Ίσως να μπορεί να το κάνει και με το ΙΜΕΙ αλλα δεν είμαι σίγουρος. Οταν κάνουμε δοκιμαστικές κλήσεις και θέλει να δεί το κέντρο απο ποιό cell εκπέμπουμε χρησιμοποιεί το IMSI.

Στην περίπτωση του PDA είναι λίγο πιό εύκολο. Υπάρχουν λογισμικά που μπορείς να εγκαταστήσεις σε ενα HTC τηλέφωνο πχ που ακόμα και φορμάτ να σου κάνουν τη συσκευή το λογισμικό εγκαθιστάται μόνο του πάλι κρυφά (βρίσκεται σε κρυμμένο partition) και θα σου στείλει συντεταγμένες με sms και email. Επίσης αν μπεί κάποια άλλη sim θα σου στείλει και τον αριθμό αυτής της sim.

O εντοπισμός μέσω κεραίας είναι πολύ γενικός, πχ θα σου δείξει οτι το τηλ βρίσκεται σε ένα χωριό, η σε μια μεγάλη περιοχή (ανάλογα με την καλυψη του συγκεκριμένου cell που βρίσκεται η συσκευή) οπότε είναι πολύ δύσκολο να βρείς ακόμα και έτσι. Με δικαστική εντολή πχ αν βρούν μια περιοχή η αστυνομία με πολλά οχήματα ψάχνει. Με συντεταγμένες είναι πιό απλά. Γι αυτό προτιμώ PDA γενικώς.


Υπάρχει και πάντα η περίπτωση να σου αλλάξουν το ΙΜΕΙ της συσκευής και μετα την χάνεις ολοκληρωτικά απο το δίκτυο, δεν συμβαίνει σε απλά κλεφτρόνια αλλα αν πουληθεί σε κάποιο κατάστημα ισως να γίνει. Πολύ σπάνιο όμως ιδίως αν είναι καινούριο τηλέφωνο.

leosedf
13-06-10, 00:53
Ξέχασα....
Αν μπορείς γράψε τα 4-5 πρώτα ψηφία απ το serial number σου.

Hary Dee
13-06-10, 00:57
leosedf τι να πω... Καρακατατοπιστηκότατος! Βέβαια μου έκανες μάλλον την καρδιά περιβόλι αλλά τι να κάνουμε;! :biggrin:
Τώρα για το s/n... μάλλον τη Δευτέρα ο (πρώην) κάτοχος του κινητού θα το έχει. Οπότε θα τον γράψω τότε.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! :thumbup:

leosedf
13-06-10, 01:05
Για τέτοιους λόγους πολλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν ΟΤP ΙΜΕΙ που δεν μπορεί να διαγραφεί μέσα απ τη main memory αλλα λόγω του οτι πχ η sonyericsson χρησιμοποιεί τη GDFS area (περιοχή μνήμης στο λογισμικό) για ζωτικά στοιχεία όπως σήματα, calibration data, ΙΜΕΙ, battery calibrations, κλειδώματα κλπ και απο κεί στέλνει ΙΜΕΙ στο δίκτυο με ενα απλό (οχι ΤΟΣΟ απλό) patch η συσκευή αποστέλλει άλλο IMEI προς τα έξω (το ΟΤP ΙΜΕΙ παραμένει το ίδιο αλλα δεν φένεται).
Η αλλαγή μπορεί να γίνει και στην καινούρια πλατφόρμα ΒΒ5 της ΝΟΚΙΑ.

Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν γίνεται σε iphone γιατί λόγω του οτι δε γουστάρω τα iphone δεν κάθομαι να διαβάσω. Θα μάθω.

Hary Dee
13-06-10, 01:06
Πω πω ρε φίλε, εγκυκλοπαίδεια είσαι...!

leosedf
13-06-10, 01:16
Μπα σιγά, με λίγο ψάξιμο στο νετ τα βρίσκει ο οποιοσδήποτε.

btw εσύ είσαι ελαφριά περίπτωση, συνήθως τους αλλους τους κάνω να αυτοκτονήσουν.
Μια φορά μίλησα σε εναν στο τηλ και του έλεγα ¨φαντάζεσαι τώρα το κλεφτρόνι να παίζει games στο κινητό σου και να το βαράει κιόλας?"

Αυτό γιατί προσπαθώ να εξηγήσω σε πολύ κόσμο να προσέχει τις συσκευές του εκτός αν δε σέβεται τα χρήματα που έχει δώσει (η αυτός ή κάποιος άλλος για λογαριασμό του). Στην περίπτωση δε που το έχει χάσει απο ληστεία κλπ τότε καλό θα ήταν να πάρει μέτρα.
Μην τα αφήνετε τυχαία απο δώ και απο κεί, σε τραπέζια κλπ. Το κινητό είναι φτιαγμένο για να είναι συνέχεια πάνω σου και γι αυτό το λόγο εχει εφευρεθεί και η δόνηση αν είσαι σε χώρο που δεν ακούς η πρέπει να κάνεις ησυχία.

sigmacom
13-06-10, 14:31
Αν και απ ότι ξέρω ο operator το κάνει αυτό με το IMSI και όχι με το ΙΜΕΙ (IMSI και Ki είναι ο πραγματικός αριθμός μιας συσκευής πχ 06FD2495A42DDD65E14AE9D03234C151 απλα το 69χχχχχχχχ το χρησιμοποιούμε για συντομία και το Ki είναι ο κωδικός της κάρτας sim ως προς το δίκτυο. Και τα δυό βρίσκονται κρυπτογραφημένα στην κάρτα sim). Ίσως να μπορεί να το κάνει και με το ΙΜΕΙ αλλα δεν είμαι σίγουρος. Οταν κάνουμε δοκιμαστικές κλήσεις και θέλει να δεί το κέντρο απο ποιό cell εκπέμπουμε χρησιμοποιεί το IMSI.
Ωραίος, μια μικρή διόρθωση μόνο:
Το Ki είναι ένα μοναδικό 128-bit κλειδί, που χρησιμοποιείται για την κρυπτογράφηση της επικοινωνίας μεταξύ SIM <-> HLR. Το Kc είναι ένα άλλο κλειδί 64-bit που αφορά την κρυπτογράφηση της ομιλίας.

Το IMSI είναι το αναγνωριστικό της κάρτας SIM, μήκους 15 αριθμών, με τη μορφή CCC-NN-SSSSSSSSSS, όπου CCC=Country code (202 για Ελλάδα), NN=Network Code (01 για Cosmote, 05 για VF, 10 για Wind) και SSSSSSSSSS ένας αύξων αριθμός που αντιστοιχεί σε κάθε SIM.
Στην HLR υπάρχει η πληροφορία και γίνεται η αντιστοίχηση, ότι δηλαδή π.χ. η SIM με IMSI 2020109xxxxxx αντιστοιχεί στο MSISDN 6977zzzzzzz.

Τέλος, μπορεί ο Operator να δεί αν το χψ IMEI είναι registered στο δίκτυό του, και τι IMSI έχει η SIM που φοράει μέσα στην συσκευή. Οπότε μετά μπορεί να κάνει ότι εντοπισμό θέλει.

leosedf
13-06-10, 14:47
Σωστά.
Εγώ το πήρα απ' ευθείας δεκαεξαδικό απ το δικό μου :P
Θεωρητικά μπορεί να σε βρεί όπως και νά χει γιατί αυτα τα στοιχεία χρησιμοποιούνται απ το δίκτυο. Φυσικά απ το IMEI θα γίνει αρχικά η αναζήτηση αλλα αν έχει αλλαχτεί κλάφτα χαράλαμπε. Οπως τελικά γίνεται και στο iphone. Μετά αν έχεις κάποιο software και σου στείλει το καινούριο νούμερο μπορείς να δείς με πιό ΙΜΕΙ έχει συνδεθεί.
Για το Ki σωστά, είναι στην ουσία το κλειδί για sim cloning. Βρίσκοντας το μπορείς μετά πρακτικά να αντιγράψεις τα πάντα μεσα στην κάρτα. Μετά απ τον Comp128V2 kai V3 βέβαια τα πράγματα δυσκόλεψαν. Αν έχεις το Ki βέβαια πανεύκολα βρίσκεις και το Kc μέσω calclulation.
Οι 3G είναι ακόμη πιο δύσκολες.