PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσαία λήψη στις μπαταρίες κινητού



JimKarvo
13-06-10, 16:36
Όσες μπαταρίες κινητού έχω δει μέχρι τώρα, έχουν τρις λήψεις.. μια θετική, μια αρνητική, και μια μεσαία, η οποία δεν ξέρω τι είναι..

Συγκεκριμένα, εγώ θέλω να συνδέσω ένα κινητό με εξωτερική τροφοδοσία.. συνδέω το + και το -, και αφήνω το μεσαίο πόδι στον αέρα?

leosedf
13-06-10, 18:08
Εξαρτάται απ' το τί μάρκα είναι.

Lykos1986
13-06-10, 18:13
Το πιο συνηθισμένο είναι να είναι η αναλογική έξοδος ενός thermistor, το τρίτο άκρο των μπαταριών. Άλλες όμως έχουν και ένα μικρό κύκλωμα στο εσωτερικό τους και ίσως να δεις ως έξοδο και ψηφιακό παλμό.

Κατά 80% όμως είναι απλά το thermistor.

Τώρα για την συνδεσμολογία που θα πρέπει να κάνεις… όπως είπε και ο leosedf εξαρτάτε από το κινητό. Αν για παράδειγμα έχει μπαταρία με thermistor και εσύ δεν του βάλεις την κατάλληλη τάση τότε το κινητό ίσως να μην ανοίγει καθόλου αφού θα αναγνωρίζει ότι έχει υπερβεί την θερμοκρασία λειτουργίας του.

herctrap
13-06-10, 18:30
βαλτην στο ψυγειο και μετρα

billtech
13-06-10, 18:31
το θερμιστορ το εχουν για περιπτωση υπερθερμανσης της μπαταριας σωστα?
σε τι θερμοκρασια σταματουν τη φορτιση?

GeorgeVita
13-06-10, 19:28
Γειά σου Δημήτρη,
άν έχει χαλάσει η μπαταρία άλλαξέ τη με καινούργια, αν θέλεις σταθερή τροφοδότηση του κινητού να χρησιμοποιήσεις το φορτιστή του ή άλλο ισοδύναμο τροφοδοτικό στην είσοδο φόρτισης.


...Το κινητό τηλέφωνο έχει μεγάλες απαιτήσεις από την τροφοδοσία του (στιγμιαία ρεύματα, έλεγχος φόρτισης, κλπ) καθιστώντας αναγκαία τη χρήση 'συμβατής' μπαταρίας. Αν η συγκεκριμένη είναι χαλασμένη και δεν μπορείς να την επισκευάσεις, χρησιμοποίησε αντίστοιχα στοιχεία εξωτερικά. Εφόσον το κινητό είναι αρκετά παλαιό, μάλλον μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3x στοιχεία NiMH.
Ο φορτιστής θα παραμείνει σταθερά συνδεδεμένος για να φορτίζει αυτόματα την μπαταρία όταν πέσει κάτω από κάποιο όριο (το κάνει το κινητό) ενώ θα υπάρχουν και τα αποθέματα ενέργειας για σωστή λειτουργία.

Φιλικά,
Γιώργος

JimKarvo
13-06-10, 20:06
Ξέρεις τι? Μάλλον θα φτιάξω το GSM τηλεχειρισμό για να ανοίγω το ρεύμα πριν πάω σπίτι μέσω κινητού, και ίσως το χειμώνα το επεκτείνω και για την θέρμανση..

Άρα θα το βάλω στην μπαταρία που έχει το σπίτι με σταθεροποιητή τάσης.. έξοδο 5V [ή αν μπορώ να το κάνω 4,5], θα είναι καλό.. δεν θέλω να έχει μπαταρία το κινητό μέσα..

Βρήκα ένα Siemens που απλά έχει ένα + και ένα - η μπαταρία..

leosedf
13-06-10, 20:23
Στο Siemens δεν έχεις πρόβλημα, σε νοκια πρέπει να γειώσεις το BSI με μια αντίσταση.

Xarry
13-06-10, 20:35
Και γιατι δεν αφηνεις το κινητο με την μπαταρια και μονιμα συνδεδεμενο φορτιστη;

herctrap
13-06-10, 20:44
μπα εβαλε νεο πακετο και θελει να συνδεσει το κινητο με την μπαταρια αυτοκινητου

θυμαστε την διαφημιση?

JimKarvo
13-06-10, 21:24
Γιατί η μπαταρία του κινητού που έχω είναι 0V, και συν της άλλης, δεν ξέρω αν είναι πολύ καλό να έχεις το κινητό μόνιμα συνδεδεμένο με έναν φορτιστή..

Και στο siemens, δεν έχει την υποδοχή του φορτιστή.. κάποτε την είχα βγάλει για να την βάλω σε ένα άλλο κινητό που είχε χαλάσει!