PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε οικιακό δύκτυο LAN



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-06-10, 08:42
Καλημέρα.
Εχω στο σπίτι ένα router στον οποίο είναι συνδεδεμένοι δύο Η/Υ. Ο ένας μέσω καλωδίου ethernet (φοράει WindowsXp) και ο άλλος μέσω ασύρματο WiFi (φοράει Windows7). Και οι δύο μπαίνουν κανονικά στο internet, όμως παρόλο που έχω κάνει κοινή χρήση των σκληρών δίσκων κτλ, δεν μπορεί να "δει" ο ένας τον άλλον σε επίπεδο δικτύου LAN. Εχω φάει ώρες ατελείωτες αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Ο καθένας "βλέπει" το εαυτό του μέσα το στη ομάδα εργασίας (workgroup), αλλά δεν "βλέπει" τον άλλον. Ούτε τους κοινόχρηστους φακέλους του άλλου, ούτε τίποτε.
Μήπως μήπως πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις του router?????
Την βοήθεια σας please??????

herctrap
15-06-10, 08:45
καταρχην πρεπει να ειναι και οι δυο στο ιδιο workgroup

που μαλον ειναι

2 να δεις τις ρυθμισεις των 7 στο δικτυο για home και public network

ειναι δεξια στο πανελ στην καρτελα του δικτυο

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-06-10, 09:34
Είναι στο ίδιο workgroup.
Θα τσεκάρω ξανά τις ρυθμίσεις που λες και μάλλον πρέπει να τα ξαναπάρω από την αρχή, διότι με τις τόσες ρυθμίσεις που έχω πειράξει, έχω ξεχάσει τί έχω κάνει.
Επίσης δεν έχω κάνει έλεγχο ping. Θα κάνω και αυτό, να ξεκινήσω από εκεί τουλάχιστον.
Παρόλο που στον έναν Η/Υ έτρεξα ένα προγραμματάκι για http server για να μπορώ τουλάχιστον να μπώ με τον explorer του άλλου Η/Υ, ούτε αυτό λειτούργησε.

Gant
15-06-10, 09:35
Είχα και εγώ παλιότερα ένα παρόμοιο θέμα. Τελικά ήταν μία ρύθμιση στο ρούτερ, κατά την οποία επιτρέπει ή όχι τους υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι επάνω του να επικοινωνούν μεταξύ τους.

klik
15-06-10, 10:08
α) μπορείς να κάνεις PING απο τον ένα στον άλλο;
β) οι user που κάνεις login στο καθένα, έχουν τον ίδιο κωδικό και στους δυο υπολογιστές;
Μπορεί να είναι και το firewall των 7 ή του router, αλλα θα φανεί απο το (α)

Stergios_[.gr]
15-06-10, 10:58
επίσης:
γ) Ρίξε τα FireWall και δες αν λειτουργεί.. Αν ναι, φταίνε αυτά. Ρίξε μετά ένα-ένα, για να δείς ποιό..
δ) Μήπως χρειάζεται να κάνεις bridge connections μεταξύ LAN και Wifi? ("Ρυθμίσεις Modem" δηλαδή..)

Leonardo
15-06-10, 11:26
Φιλε καλησπερα ,ετυχε και σε μενα ακριβως ι ιδια περιπτωση με εσενα . Ειχα ενα λαπτοπ με 7 και καθως εκανα δημιουργια φακελων και μετα κοινη χρηση και των 2 δεν γινοταν τιποτα. Κοιταξα και το Firewall αλλα παλι τιποτα ..Δεν βγαζεις ακρη με τα windows 7 ...Δημιουργησε 2 φακελους στην επιφανεια εργασιας και στους 2 υπολογιστες , μετα δεξι κλικ κοινη χρηση και ασφαλεια , μετα ριθμισε το τοιχος προστασιας στην θεση του καθε η/υ . Αν θυμασαι να ειχες πειραξει κατι στο router ή στις επιλογες ιντερνετ μπες και κανε τις αρχικες ρυθμισεις.

djgps
15-06-10, 12:05
Για κάνε μια δοκιμή από τα XP να πας Συνδεσεις δικτύου και να φτιάξεις ένα οικιακό δίκτυο. Από εκεί βγάινει ακρη... δοκιμασμενο...

Stergios_[.gr]
15-06-10, 12:08
Για κάνε μια δοκιμή από τα XP να πας Συνδεσεις δικτύου και να φτιάξεις ένα οικιακό δίκτυο. Από εκεί βγάινει ακρη... δοκιμασμενο...
:w00t:
Να και ένας που βοηθήθηκε από wizard της Microsoft.. Στέλνω το link στα κεντρικά πάραυτα!

Stergios_[.gr]
15-06-10, 12:10
Για κάνε μια δοκιμή από τα XP να πας Συνδεσεις δικτύου και να φτιάξεις ένα οικιακό δίκτυο. Από εκεί βγάινει ακρη... δοκιμασμενο...


;373286']:w00t:
Να και ένας που βοηθήθηκε από wizard της Microsoft.. Στέλνω το link στα κεντρικά πάραυτα!

Αυτή είναι η θεωρητικά σωστότερη τεχνική, αλλά γνωστή για τις συχνές αποτυχίες της..

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-06-10, 14:40
Ολα αυτά που μου αναφέρατε, δείχνουν να έχουν βαση, όμως πιο πολύ το κόβω να θέλει ρύθμιση το router για την επικοινωνία μεταξύ ethernet και wifi.
Θα δοκιμάσω να συνδέσω και το δεύτερο υπολογιστή με ethernet να δούμε αν ισχύει αυτό.
Θα επιχειρήσω το απόγευμα και θα σας έχω νέα.
Οι λύσεις των προβλημάτων πρέπει να κυκλοφορούν.
Ευχαριστώ

herctrap
15-06-10, 14:53
εγω λεω οτι φταινε τα 7

δοκιμασε η με ασυρματο και XP η βαλε ethernet στα 7

κοιτα ομως και το Public και home network

terys2
15-06-10, 15:34
Και με ethernet και στους δύο υπολογιστές πάλι το ίδιο θα κάνει...Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλά δεν δοκίμασα δημιουργεία δισκέτας που λέει στο τέλος, μπορεί να είναι αυτή η λύση :001_unsure::001_unsure:

navar
15-06-10, 21:50
λοιπόν σου προτείνω τις εξης δοκιμές !

1) καρφωτες IP (δηλαδή μην αφήνεις το αυτόματο αν το router σου εχει ip 192.168.1.1 βάλε στο ενα πιτσι 192,168,1,10 και στο άλλο πιτσί 192,168,1,11 ιδιο subnet mask 255.255.255.0 και gateway την ip του router σου. τα dns θα τα βρεις ανάλογα τον πάροχο σου μέσο γούγλη !)

2) εφόσον ξέρεις ποιά είναι η IP απο κάθε μηχάνημα windows-> run και δώσε
"\\192,168,χχχ,χχχ" δηλαδή την ip του άλλου μηχανήματος ! λογικά θα σου ζητήση username kai password . αυτά που θα δώσεις θα είναι αυτά με τα οποία κάνεις login στο "εκεί μηχάνημα". ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχεις έναν default χρήστη και ξεκινάει το μηχάνημα χωρίς password ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ (μιλάμε για vista/7).
οπότε απο control panel όρισε password για τον χρήστη σου !

σημ. για να γλυτώσεις απο το να δίνεις username password καθε φορά που ανοίγεις το μηχάνημα η διαδικασία είναι η εξής ! -> http://wiki.ljackson.us/Control_Userpasswords2

lefteris_gr
15-06-10, 22:19
απο ότι ξέρω φίλε μου Πέτρο δεν αρκεί να ειναι μόνο στο ίδιο workgroup αλλά :
α) να έχουν και τα 2 PC το ίδιο λογισμκό πχ windows 7 και τα 2 PC ή windows ΧΡ και τα 2 PC.
β) να Απενεργοποιήσεις το firewall και στα 2 PC διότι πολλές φορές δεν δουλεύει το LAN
γ) να δώσεις κια στα 2 PC το ίδιο όνομα αλλά διαφορετική IP .

navar
15-06-10, 22:30
απο ότι ξέρω φίλε μου Πέτρο δεν αρκεί να ειναι μόνο στο ίδιο workgroup αλλά :
α) να έχουν και τα 2 PC το ίδιο λογισμκό πχ windows 7 και τα 2 PC ή windows ΧΡ και τα 2 PC..
οχι απαραίτητα !!! μεχρι και τα 98se συνεργάζονται ακόμα και με 7 . τα πάντα είναι θέμα πρωτοκόλλων (NETBios) ! αλλα γενικά απο xp και μετά όλα δουλέυουν μεταξύ τους




β) να Απενεργοποιήσεις το firewall και στα 2 PC διότι πολλές φορές δεν δουλεύει το LAN .

δουλεύει άψογα , αρκεί να έχεις ενα σοβαρό προγραμμα να κάνει την δουλεία του. μην μείνεις ξυπόλυτος στα αγγούρια !





γ) να δώσεις κια στα 2 PC το ίδιο όνομα αλλά διαφορετική IP .

100% θα κάνει conflict θα δείς και το μυνηματάκι κάτω δεξιά που θα στο λεεί !

jim.ni
16-06-10, 01:57
απο ότι ξέρω φίλε μου Πέτρο δεν αρκεί να ειναι μόνο στο ίδιο workgroup αλλά :
α) να έχουν και τα 2 PC το ίδιο λογισμκό πχ windows 7 και τα 2 PC ή windows ΧΡ και τα 2 PC.
β) να Απενεργοποιήσεις το firewall και στα 2 PC διότι πολλές φορές δεν δουλεύει το LAN
γ) να δώσεις κια στα 2 PC το ίδιο όνομα αλλά διαφορετική IP .

Τίποτα απο τα παραπάνω δεν ισχύει και ούτε το άλλο που ειπώθηκε ποιο πριν για κοινό κωδικό. Επίσης στις καρφωτές IP δεν χρειάζονται τα DNS.

Τα XP ειναι πανεύκολα και δεν χρειάζονται καν ρυθμίσεις για ενα καλό δίκτυο. Στα sVISTA τα πράγματα είναι ποιο περίπλοκα (χρειάζεται να δοθούν δικαιώματα και να πειραχτούν ρυθμίσεις στους κοινόχρηστους φακέλους ktl). Στα 7 δεν είμαι σίγουρος γιατι ακόμα δεν εχω ασχοληθεί πολύ άλλα είμαι 99% οτι αυτά φταίνε γιατί η microsoft κάθε φορά προσπαθώντας να προσθέσει """ευκολίες""" και ασφάλειες στα νεα λειτουργικά τα κάνει μαντάρα. Ψάξε καλά τα 7 και θα την βρεις την άκρη πιστεύω. Για αρχή όρισε έναν κοινόχρηστο φάκελο στα XP και προσπάθησε να "μπεις" σε αυτόν από τα Seven :wiink:

JIMKAF
16-06-10, 05:31
Βάλε Linux να βρεις την υγειά σου...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-06-10, 08:18
απο ότι ξέρω φίλε μου Πέτρο δεν αρκεί να ειναι μόνο στο ίδιο workgroup αλλά :
α) να έχουν και τα 2 PC το ίδιο λογισμκό πχ windows 7 και τα 2 PC ή windows ΧΡ και τα 2 PC.
β) να Απενεργοποιήσεις το firewall και στα 2 PC διότι πολλές φορές δεν δουλεύει το LAN
γ) να δώσεις κια στα 2 PC το ίδιο όνομα αλλά διαφορετική IP .

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Στην δουλειά μου έχω τοπικό δίκτυο με 3 Η/Υ με vista, 1 H/Y με win7 και 4 Η/Υ με XP. Ολα δουλεύουν ρολόι και μάλιστα ανήκουν σε δύο διαφορετικά WorkGroups. Ολοι "βλέπονται" μεταξύ τους.
Ομως αυτό που έχω κάνει ήταν να βάλω "καρφωτές" IP και φυσικά να απενεργοποιήσω τα Firewalls.
Θα ακολουθήσω σήμερα την ίδια διαδικασία και στο σπίτι και βλέπουμε. Θα σας έχω νέα.

Infrared
16-06-10, 12:08
Στα windows XP άνοιξε το My Computer->Tools-Folder Options->View (tab)
και στα advanced settings ΔΕΝ πρέπει να είναι τσεκαρισμενο το
'Use simple file sharing'

Τα Windows 7 δεν τα εχω μπροστά μου αυτη τη στιγμή.

Θα το δω και θα σε ενημερώσω γιατί ειναι κάτι απλό

Μιχάλης

lastid
16-06-10, 14:10
Για να μην παραλείπουμε τα βασικά,
1. Kάνε ping από το κάθε PC προς το άλλο και πες μας τι σου βγάζει.
2. Πες μας ποιο ακριβώς μοντέλο είναι το router.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
20-06-10, 00:02
Για να μην παραλείπουμε τα βασικά,
1. Kάνε ping από το κάθε PC προς το άλλο και πες μας τι σου βγάζει.
2. Πες μας ποιο ακριβώς μοντέλο είναι το router.

To PC που έχει XP και είναι συνδεδεμένο με ethernet στο router, κάνει ping στο αλλο με τα WIN7.
Το άλλο PC που έχει WIN7 και είναι συνδεδεμένο με wifi στο router, δεν κάνει ping στο πρώτο (ενω και τα δύο κάνουν ping στο router)
Εννοείται οτι και οι δύο μπαίνουν internet απροβλημάτιστα.
Το router είναι PIRELLI που μου το έδωσαν από την on telecoms.

Εχω βάλει και καρφωτές IPs αλλά τίποτε.
Κάποια στιγμή από τα XP πληκτρολόγησα από το browser \\192.168.1.2 που ειναι το IP των Win7 και το ειδε. Μάλιστα δημιούργησα και ένα φάκελο και προσπάθησα να αντιγράψω μερικά αρχεία. Μόλις αντέγραψε ένα από αυτά, μου έβγαλε μύνημα λάθους οτι δεν μπορεί να το βρεί και δεν ξαναείχα σύνδεση.
Αυτά τα κουφά!!!!

herctrap
20-06-10, 00:06
κατω δεξια

δεξι κλικ σε αυτο για το wifi

πατας να σου ανοιξει το network center

κοιτας αν στο βλεπει σαν home network ή public network

πας δεξια στο change network advanced sharing settings και αλλαζει τα settings για το οτι ειδες

Leonardo
06-07-10, 16:04
τελικα τι εγινε , καταφερες να κανεις κοινη χρηση ....?

navar
06-07-10, 21:02
λοιπόν σου προτείνω τις εξης δοκιμές !

2) εφόσον ξέρεις ποιά είναι η IP απο κάθε μηχάνημα windows-> run και δώσε
"\\192,168,χχχ,χχχ" δηλαδή την ip του άλλου μηχανήματος ! λογικά θα σου ζητήση username kai password . αυτά που θα δώσεις θα είναι αυτά με τα οποία κάνεις login στο "εκεί μηχάνημα". ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχεις έναν default χρήστη και ξεκινάει το μηχάνημα χωρίς password ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ (μιλάμε για vista/7).
οπότε απο control panel όρισε password για τον χρήστη σου !

σημ. για να γλυτώσεις απο το να δίνεις username password καθε φορά που ανοίγεις το μηχάνημα η διαδικασία είναι η εξής ! -> http://wiki.ljackson.us/Control_Userpasswords2

αυτό δούλεψε τελικά στον χρήστη Leonardo ! δώστε μια προσοχή και καλέστε με windows -> run -> \\xxx.xxx.xxx.xxx(ip)
και αν σας ζητήσει συνθυματικά αυτό είναι το πρόβλημα σας ! κλασικό θέμα σε επικοινωνία windows vista / 7

Leonardo
07-07-10, 01:31
:lool::lool::lool:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
07-07-10, 08:17
Τελικά έγιναν μετά από πολλές προσπάθειες με τους users (δεν θέλει default user) και με κοινόχρηστους φακέλους, έγινε δίκτυο. Αυτό που είπε ο navar.
Ευχαριστώ παίδες.

Πρώτα απ'όλα όμως άλλαξα router επειδή εκτός των άλλων μου έκανε κάποια κουφά. Ισως να έφταιγε και αυτό.