PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλώμα που να μην επιτρέπει την επαναφορά τάσης στη συσκευή



tzitzikas
17-06-10, 11:48
Καλημέρα. Εχω ένα κύκλωμα προστασίας (προστασίας στασίμων για πομπό) το οποίο
όταν υπάρχουν στάσιμα κόβει μέσω ρελέ που έχει την παροχή 230βολτ στο πομπό.
Θα ήθελα να συνδιάσω το παραπάνω κύκλωμα με ένα κύκλωμα το οποίο θα κάνει την εξής λειτουργία:
όταν το κύκλωμα προστασίας κόβει τη παροχή 230βολτ, το επιπλέον κύκλωμα που ψάχνω σχέδιο,
να μην επιτρέπει να τροφοδοτείται ο πομπός με 230βολτ και ας έχουν πέσει τα στάσιμα σε φυσιολογικό επίπεδο
παρα μόνο αν χειροκίνητα μέσω push-on button δώσω πάλι εντολή. Ψάχνω το σχέδιο να είναι κάτι απλό.
επισυνάπτω και το σχέδιο προστασίας στασίμων.

Κώστας71
17-06-10, 13:07
Στο τεύχος 308 της τεχνικής εκλογής έχει ένα κύκλωμα SWR που κάνει αυτό το πράγμα, κλείνει το Rele και αυτό δεν απενεργοποιείται εάν δεν διακοπεί η τροφοδοσία του. Σε σειρά με την τροφοδοσία του κυκλώματος βάλε ένα μπουτόν και θα έχεις αυτό που θέλεις.

TSAKALI
17-06-10, 14:17
σορρυ για την προχειροτητα..
ενεργοποιειται με το μπουτον (κατω) , αν δεν εχει στασιμα θα παραμεινει
ενεργο. στην ουσια ,θελεις αλλο ενα ρελε.
εκει που λεω 24ν , ειναι μονιμα τα 24ν.

tzitzikas
17-06-10, 16:04
ψιλοζαλίστικα να το καταλάβω αλλα οκ, πολύ καλή η ιδέα, και έξυπνη, σε ευχαριστω

απλα ηθελα να ρωτήσω, το κύκλωμα swr trip που φορτωσα οπως το βλέπετε, οταν δε θα υπάρχουν στάσιμα, τότε το BD139 δεν θα δίνει 24βολτ στο ρελε, άρα δεν θα οπλίζει το ρελέ (συνεπώς το common θα είναι ενωμένο με το NC) ενώ υπο στάσιμα το BD139 θα δίνει τάση στο ρελέ της μιας επαφής?

TSAKALI
17-06-10, 19:50
Χωρις στασιμα , το πρωτο ρελε (με την μια επαφη)ειναι απενεργοποιημενο,
οποτε το δευτερο παιρνει γειωση (-) και αν εχουμε πατησει το μπουτον,
δηλαδη του δωσουμε +24, τοτε θα οπλισει και θα μεινει ενεργο(αυτοσυγκρατηση)γιατι τα +24 θα τα παιρνει πλεον απο την επαφη του.
Με στασιμα το πρωτο ρελε ειναι οπλισμενο, οποτε οσο και να παταμε το
μπουτον ,το δευτερο (που τροφοδοτει τον πομπο)δεν προκειται να οπλισει
γιατι δεν παιρνει απο πουθενα γειωση(-)

Κώστας71
17-06-10, 22:24
ψιλοζαλίστικα να το καταλάβω αλλα οκ, πολύ καλή η ιδέα, και έξυπνη, σε ευχαριστω

απλα ηθελα να ρωτήσω, το κύκλωμα swr trip που φορτωσα οπως το βλέπετε, οταν δε θα υπάρχουν στάσιμα, τότε το BD139 δεν θα δίνει 24βολτ στο ρελε, άρα δεν θα οπλίζει το ρελέ (συνεπώς το common θα είναι ενωμένο με το NC) ενώ υπο στάσιμα το BD139 θα δίνει τάση στο ρελέ της μιας επαφής?
Μην ξεχάσεις να του προσθέσεις ένα κύκλωμα ρύθμησης της τάσης από το SWR και να το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις στον πομπό με ένα τροφοδοτικό. Ελπίζω ο πομπός να έχει τρανζίστορ εξόδου φτηνό, γιατί δεν το βλέπω και πολύ αξιόπιστο.

tzitzikas
18-06-10, 09:06
Μην ξεχάσεις να του προσθέσεις ένα κύκλωμα ρύθμησης της τάσης από το SWR και να το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις στον πομπό με ένα τροφοδοτικό. Ελπίζω ο πομπός να έχει τρανζίστορ εξόδου φτηνό, γιατί δεν το βλέπω και πολύ αξιόπιστο.

τι κύκλωμα ενοείς δηλαδή. για κάνε αν μπορεις ένα σχέδιο.
ο πομπός έχει 12 mosfet irfp360.
φθηνα ειναι αλλα τα φέραμε απο εξωτερικό.

ευχαριστω ΣαββΑ

tzitzikas
20-06-10, 14:33
Αυτο που με προβληματίζει Σάββα τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι οτι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα υπάρχει πρόβλημα γιατι θα πρέπει να πάει κάποιος να πατήσει το push-on button. εγώ αυτή η επαναφορά θα ήθελα να γίνεται αυτόματα σε τέτοια περίπτωση (εχω ήδη κατασκευάσει και 2 χρονοκυκλώματα 555, που σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να πέρνει απευθείας τάση το Pll μετα απο μισο λεπτό με το 1 555 να παίρνει το driver και μετα απο 1λεπτό να παίρνει τάση το linear). Πρέπει να βρώ μια τροποποίηση έτσι ώστε σε περίπτωση διακοπής και επαναφοράς της τάσης ο <<παλμός>> που δίνει το button να γίνεται αυτόματα. καμια ιδεα?

TSAKALI
20-06-10, 15:37
Παναγιωτη , αν ειναι θετικος ο "παλμος" βαλε BC516 ,και δοκιμασε το

tzitzikas
20-06-10, 15:51
είναι σίγουρη λύση?
βασικά σκεφτόμουν να φτιάξω αλλο ένα τέτοιο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40132&page=6 του filman και να οπλίζει ρελε 24βολτ σε χρονο 1-2sec απο την στιγμή που θα πάρει τάση. Βέβαια θα χρησιμοποιήσω την επαφή ΝC την οποία θα την βάλω παράλληλα στο push-on button και ετσι οταν επανέρχεται η τάση, θα παίζει τον ρόλο του push-on button για 2sec και μετα θα οπλίζει το ρελε του 555 και θα ανοίγει η επαφή NC. http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14608&d=1275567949

παλμο ενοω βασικα η κατι που να βραχυκυκλωνει τα ακρα του push-on button ετσι ωστε να δεχεται τάση 24βολτ το διπλο ρελε που σχεδιασες
η 24βολτ που να εφαρμοζονται στο διπλο ρελε ωστε να ενεργοποιειται.

η επαφη NC που σου περιεγραψα στο χρονοκύκλωμα, βασικα θα παίζει τον ρόλο του push-on button

TSAKALI
20-06-10, 16:16
Αφου το εχεις ετοιμο βρε..:001_smile:
http://www.hlektronika.gr/forum/atta...8&d=1275567949 (http://www.hlektronika.gr/forum/atta...8&d=1275567949)
συνδεσε την επαφη του ρελε παραλληλα με το μπουτον..

tzitzikas
20-06-10, 16:26
Αφου το εχεις ετοιμο βρε..:001_smile:
http://www.hlektronika.gr/forum/atta...8&d=1275567949 (http://www.hlektronika.gr/forum/atta...8&d=1275567949)
συνδεσε την επαφη του ρελε παραλληλα με το μπουτον..
δεν το εχω έτοιμο, ειχα ετοιμασει 2 555 για να δινω σταδιακα ταση σε driver και σε linear. απλα εχω έτοιμη τη διαφάνεια για το τυπωμένο , μου λείπουν ομως τα υλικά.
απλα σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι πιο απλό, γιατι με 3 χρονοκυκλώματα 555, προστασία swr, θερμικη προστασια+ρελε έχει γεμίσει ρελεδες το μηχάνημα, αυτό δε θα είναι μηχάνημα, διαστημόπλοιο της NASA θα είναι.:lool::w00t:

TSAKALI
20-06-10, 16:29
Τι εχεις ετοιμο ?
αυτο το εχεις ? SWR Bridge & Trip Unit.pdf (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14760&d=1276764530)
και δουλευει ?

tzitzikas
20-06-10, 16:35
Τι εχεις ετοιμο ?
αυτο το εχεις ? SWR Bridge & Trip Unit.pdf (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14760&d=1276764530)
και δουλευει ?
oχι το trip unit δε το κατασκευασα ακομα (εχω σχεδιάσει και πλακέτα για αυτό) . μεσα στη βδομαδα θα το φτιαξω μαλλον και θα το δοκιμασω τον ιουλιο που θα κανουμε παλι δοκιμες στο μηχανημα. αυτος που μου εδωσε το κυκλωμα (το εχει για τα 160m) λεει δουλευει αψογα σε αυτον. οποτε ελπιζω να παει καλα.
απλα εχω ετοιμα 2 χρονοκυκλωματα 555 και θα φτιαξω αλλο 1 με μικρο χρονο 2-3sec για να βραχυκυκλωνει το push-on button οταν επανερχεται το ρευμα μετα απο διακοπη ρευματος για 2-3sec για να περνει ταση το μηχανημα. με το push-on button σε περιπτωση διακοπης παπαλα δε θα επερνε ταση το μηχανημα.

τα 2 555 θα δουλευουν ως εξης:
μετα απο διακοπη ρευματος αρχικα αυτοματα θα περνει ρευμα το pll. μετα απο 25-30sec το ενα 555 θα δινει ταση στον driver και μετα απο επιπλεον 30sec το 2ο 555 θα δινει ταση στο Linear.

tzitzikas
03-07-10, 12:38
Καλημέρα. Εχω ένα κύκλωμα προστασίας (προστασίας στασίμων για πομπό) το οποίο
όταν υπάρχουν στάσιμα κόβει μέσω ρελέ που έχει την παροχή 230βολτ στο πομπό.
Θα ήθελα να συνδιάσω το παραπάνω κύκλωμα με ένα κύκλωμα το οποίο θα κάνει την εξής λειτουργία:
όταν το κύκλωμα προστασίας κόβει τη παροχή 230βολτ, το επιπλέον κύκλωμα που ψάχνω σχέδιο,
να μην επιτρέπει να τροφοδοτείται ο πομπός με 230βολτ και ας έχουν πέσει τα στάσιμα σε φυσιολογικό επίπεδο
παρα μόνο αν χειροκίνητα μέσω push-on button δώσω πάλι εντολή. Ψάχνω το σχέδιο να είναι κάτι απλό.
επισυνάπτω και το σχέδιο προστασίας στασίμων.

λοιπον κατασκεύασα το κυκλωμα που έχω επισσυνάψει στο 1ο ποστ του παρόντος και το δοκίμασα χωρις λινεαρ. Απλά έδωσα ταση 24βολτ dc και το ρελέ όπλισε! Εγω θα ήθελα μολις παίρνει τάση να μην οπλίζει το ρελέ. Και να οπλίζει μόνο όταν τα στάσιμα περάσουν το λόγο 2:1.
Ειναι πρόβλημα να οπλίζει εξ αρχης διότι με το ρελε θα χρησιμοποιώ την επαφή NC για να δίνω τάση στο λινεαρ. Και υπο στάσιμα αυτή η επαφή θέλω να ανοίγει. Και είναι πρόβλημα γιατι το λινεαρ θα παίρνει τάση με χρονοκαθυστέρηση.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είναι φυσιολογικό να οπλίζει το ρελέ μόλις πέρνει τάση 24βολτ το κύκλωμα χωρίς να λειτουργεί το λινεαρ. Για να σας βοηθήσω θα σας πω καποια πράγματα που που είπε ο κατασκευαστής του κύκλώματος:
χωρίς στάσιμα η τάση στα άκρα του C1 θα είναι 1-2βολτ και στα άκρα του C2 θα είναι 0. Όταν τα στάσιμα φτάσουν το λόγο 2:1 η τάση στα άκρα του C2 θα είναι η μισή απο την τάση στα άκρα του C1 και μέσω του συγκριτή Lm358, ο οποίος συγκρίνει αυτές τις 2 τάσεις, δίνεται τάση μέσω του τρανζίστορ στο ρελέ. (για τρανζιστορ χρησιμοποίησα το bd139 αντι του rs340 που γραφει αυτός γιατι δε το βρήκα πουθενά. μου ειπε αυτος όμως οτι μπορώ να βάλω και bd139)
Με μηδενικές τάσεις όμως στα άκρα αυτών των 2 πυκνωτών θα έπρεπε να οπλίζει το ρελέ?? ακούω γνώμες.
Γιατι αν είναι φυσιολογικό, θα πρέπει να βάλω και ακόμα ένα χρονοκύκλωμα by-pass στα άκρα της επαφης NC για να την βραχυκυκλώνει όσο διάστημα είναι ανοικτή.

tzitzikas
06-07-10, 12:56
κανείς??????? επείγει :scared:

tzitzikas
06-07-10, 20:21
λοιπον κατασκεύασα το κυκλωμα που έχω επισσυνάψει στο 1ο ποστ του παρόντος και το δοκίμασα χωρις λινεαρ. Απλά έδωσα ταση 24βολτ dc και το ρελέ όπλισε! Εγω θα ήθελα μολις παίρνει τάση να μην οπλίζει το ρελέ. Και να οπλίζει μόνο όταν τα στάσιμα περάσουν το λόγο 2:1.
Ειναι πρόβλημα να οπλίζει εξ αρχης διότι με το ρελε θα χρησιμοποιώ την επαφή NC για να δίνω τάση στο λινεαρ. Και υπο στάσιμα αυτή η επαφή θέλω να ανοίγει. Και είναι πρόβλημα γιατι το λινεαρ θα παίρνει τάση με χρονοκαθυστέρηση.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είναι φυσιολογικό να οπλίζει το ρελέ μόλις πέρνει τάση 24βολτ το κύκλωμα χωρίς να λειτουργεί το λινεαρ. Για να σας βοηθήσω θα σας πω καποια πράγματα που που είπε ο κατασκευαστής του κύκλώματος:
χωρίς στάσιμα η τάση στα άκρα του C1 θα είναι 1-2βολτ και στα άκρα του C2 θα είναι 0. Όταν τα στάσιμα φτάσουν το λόγο 2:1 η τάση στα άκρα του C2 θα είναι η μισή απο την τάση στα άκρα του C1 και μέσω του συγκριτή Lm358, ο οποίος συγκρίνει αυτές τις 2 τάσεις, δίνεται τάση μέσω του τρανζίστορ στο ρελέ. (για τρανζιστορ χρησιμοποίησα το bd139 αντι του rs340 που γραφει αυτός γιατι δε το βρήκα πουθενά. μου ειπε αυτος όμως οτι μπορώ να βάλω και bd139)
Με μηδενικές τάσεις όμως στα άκρα αυτών των 2 πυκνωτών θα έπρεπε να οπλίζει το ρελέ?? ακούω γνώμες.
Γιατι αν είναι φυσιολογικό, θα πρέπει να βάλω και ακόμα ένα χρονοκύκλωμα by-pass στα άκρα της επαφης NC για να την βραχυκυκλώνει όσο διάστημα είναι ανοικτή.
προσομοίωσα και το κύκλωμα του συγκριτη με το ΤΙΝΑ Industrial και παντα στον εκπομπο του τρανζιστορ δινει 22,75βολτ. Αρα κάτι δεν πάει καλά :confused1:

tzitzikas
06-07-10, 21:29
αφήστε το παιδια. μου απαντησε στο μαιλ αυτος που εχει κανει το σχεδιο. εχει κανει βαλει αντιστροφα στους τελεστικους τισ εισοδους. το δοικασα σωστα στο προγραμμα και δουλευει οκ.